Jump to content

Τοποθετηση οθονης Android


StZ

Recommended Posts

Καλησπερα,

 

θελω να αλλαξω την εργοστασιακη οθονη στο Α5 μου.  Μετα απο ψαξιμο βλεπω οτι υπαρχουν οι 3 εταιριες:  Dynavin, Bizzar & Digital-IQ.

Λογω του οτι η Dynavin ειναι με λογισμικο Windows, θα ηθελα να την αποφυγω.  Σε οτι αφορα στις αλλες δυο, ποια ειναι η καλυτερη? Οχι μονο απο θεμα ποιοτητας και δυνατοτητων, μαλλον ειναι ιδιες, αλλα και απο θεμα εξυπηρετησης, εγγυησης, αντιμετωπιση προβληματων κλπ κλπ.

 

Ευχαριστω,

ΣτΖ

Link to comment
Share on other sites

Στις 1/3/2021 στις 7:38 ΜΜ, StZ είπε

Καλησπερα,

 

θελω να αλλαξω την εργοστασιακη οθονη στο Α5 μου.  Μετα απο ψαξιμο βλεπω οτι υπαρχουν οι 3 εταιριες:  Dynavin, Bizzar & Digital-IQ.

Λογω του οτι η Dynavin ειναι με λογισμικο Windows, θα ηθελα να την αποφυγω.  Σε οτι αφορα στις αλλες δυο, ποια ειναι η καλυτερη? Οχι μονο απο θεμα ποιοτητας και δυνατοτητων, μαλλον ειναι ιδιες, αλλα και απο θεμα εξυπηρετησης, εγγυησης, αντιμετωπιση προβληματων κλπ κλπ.

 

Ευχαριστω,

ΣτΖ

Ποιο ράδιο έχει το αμάξι σου;

Kαμια από τις δυο λόγω  2 giga ram που πλέον δεν είναι επαρκές σε android.
Έχω της πρώτης γενιάς από αυτούς https://rsnav.com/products/8-8-android-9-0-4gb-64gb-s3-navigation-system-for-audi-b8-a4-s4-a5-s5-q5-sq5
Με πολύ καλή υποστήριξη , πολλές αναβαθμίσεις 
Αυτές που κοιτάς μου κάνουν για οθόνες που βρίσκεις στο aliexpress με τα μισά λεφτά 
https://www.aliexpress.com/item/4000848164584.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.339c28c3C8YYFo&algo_pvid=6fb51a90-2f09-45fe-866c-1070da0bff85&algo_expid=6fb51a90-2f09-45fe-866c-1070da0bff85-54&btsid=2100bdde16147678946802513ea165&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

Πολύ πιθανό τα χαρακτηριστικά στις κινέζικες να απέχουν από την πραγματικότητα, 4g ram πιστεύω δεν έχει καμία.

Edited by konan
Link to comment
Share on other sites

Το ραδιο ειναι το concert και εχω εξοδο aux. 

Η Bizzar εχει βγαλει μοντελο με android 10, με 4gb Ram και 64gb Rom, 4G sim, ενσωματωμένο Wireless CarPlay καθως και Android Auto κ.α.

Ξερω οτι βρισκω με λιγοτερα λεφτα οθονη απο εξω αλλα αν εκεινη χαλασει ειναι ολα τα λεφτα πεταμενα.  Τουλαχιστον με τις παραπανω εταιριες (ισως;) εχεις καποια εγγυηση/υποστηριξη.  Για αυτο το λογο ρωταω στο φορουμ μηπως βγαλω ακρη.

Επισης γνωριζω για την RSNAV και φαινεται να ειναι απο τις καλες οθονες.  Αλλα πλεον, αν ειναι να την φερεις απο εξω μαζι με τον εκτελωνισμο και το ΦΠΑ παει και αυτη ψηλα.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, StZ είπε

Το ραδιο ειναι το concert και εχω εξοδο aux. 

Η Bizzar εχει βγαλει μοντελο με android 10, με 4gb Ram και 64gb Rom, 4G sim, ενσωματωμένο Wireless CarPlay καθως και Android Auto κ.α.

Ξερω οτι βρισκω με λιγοτερα λεφτα οθονη απο εξω αλλα αν εκεινη χαλασει ειναι ολα τα λεφτα πεταμενα.  Τουλαχιστον με τις παραπανω εταιριες (ισως;) εχεις καποια εγγυηση/υποστηριξη.  Για αυτο το λογο ρωταω στο φορουμ μηπως βγαλω ακρη.

Επισης γνωριζω για την RSNAV και φαινεται να ειναι απο τις καλες οθονες.  Αλλα πλεον, αν ειναι να την φερεις απο εξω μαζι με τον εκτελωνισμο και το ΦΠΑ παει και αυτη ψηλα.

Αν είναι αληθινά τα στοιχεία της Bizzar και έχουν σωστό λογισμικό θα είσαι ΟΚ, καλό είναι να βρεις εντυπώσεις από κάποιον που έχει δοκιμάσει.
Μόνο που έχεις concert αρκεί για να βάλεις ότι θες.
Το rsnav δεν θα βγει ποιο ακριβό από το Bizzar πάντως, το καλό με rsnav είναι ότι υπάρχει μεγάλο group στο  FB -forums και γνωρίζεις από πρώτο χέρι τι παίζει, προσωπικά δεν θα επέλεγα κάτι άλλο.
Ότι έχει Android 10 το Bizzar θα έβαζα και στοίχημα ότι είναι fake, 8 Core CPU AC9863 up to 2.0Ghz αυτό ακόμα και με google δεν βρίσκεις ποιος είναι ο επεξεργαστής ίσως να είναι ο UNISOC SC9863A.
https://rsnav.com/products/8-8-android-9-0-4gb-64gb-s3-navigation-system-for-audi-b8-a4-s4-a5-s5-q5-sq5
Αν κατέβεις προς στα κάτω στη σελίδα θα δεις πως κάνουν fake τα στοιχεία στις Οθόνες και πως μπορείς να βρεις τα πραγματικά στοιχεία.


Δεν τους ξέρω προσωπικά τους  bizzar, μπορεί να αποτελεί και εξαίρεση, αυτά που λέω είναι γενική άποψη τι παίζει, έχω και  εμπειρία από φίλο που ασχολείται με Κινεζοεισαγωγές.

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ΓιώργοςΑ3 said:

Προχθες έβαλα την digital iq x749 και είμαι αρκετα ευχαριστημένος μέχρι στιγμής.Και με καμερα πισω..

το topic αφορά Α5 (και ίσως και Α4 β8 λόγω συγγένιας).

Στα 8P η όλη εγκατάσταση απαιτεί διαφορετική προσέγγιση και άρα και διαφορετικές λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο Α3, καλα εκανες και εγραψες, μιας και θελω να μαθω οχι μονο τι μπαινει στο Α5 αλλα και για την λειτουργια/αξιοπιστια των οθονων.  Αν δεις κατι περιεργο ή προβληματικο μου λες.

Link to comment
Share on other sites

Κοnan, μαλλον θα ριξω μια ματια και στην RSNAV.  Δεν περιμενα να κανουν τετοια οι εταιριες, να δηλωνουν δηλ αλλα πραγματα απο οτι ειναι.

Απο οσο ξερω η Bizzar ειναι θυγατρικη της Dynavin, ετσι μου ειχε πει ενας πωλητης.

Μπορεις να μου στειλεις τα πιο εγκυρα φορουμ για να ενημερωθω σχετικα;

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Μολις ελαβα email απο την αντιπροσωπεια της Digital IQ για το παρακατω μοντελο:

https://digitaliq.gr/product/iq-an-x8918_gps-8-8inc/

Θα πρεπει ομως να παω σε καταστημα να δω εαν ειναι συμβατο.

Φαινεται να ειναι το ιδιο με της Bizzar.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, StZ είπε

Μολις ελαβα email απο την αντιπροσωπεια της Digital IQ για το παρακατω μοντελο:

https://digitaliq.gr/product/iq-an-x8918_gps-8-8inc/

Θα πρεπει ομως να παω σε καταστημα να δω εαν ειναι συμβατο.

Φαινεται να ειναι το ιδιο με της Bizzar.

Είναι συμβατό σίγουρα 

Χαρακτηριστικά ίδια με rsnav έκτος το android 10 , τσιμπημένη τιμή αν σε χρεώσει και εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως ειναι τσιμπημενη η τιμη.  Την RSNAV απο που μπορω να την παραγγειλω;  Μονο απο την ιστοσελιδα τους ή εχουν και αντιπροσωπους στην Ευρωπη;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, StZ είπε

Ναι οντως ειναι τσιμπημενη η τιμη.  Την RSNAV απο που μπορω να την παραγγειλω;  Μονο απο την ιστοσελιδα τους ή εχουν και αντιπροσωπους στην Ευρωπη;

Μέσα από την σελίδα τους.
Από Κίνα θα έρθει, καλύτερα με yun, αλλιώς υπάρχει κίνδυνος για extra χρέωση στο τελωνείο.

https://www.facebook.com/groups/1101321910066525

995521788_2021-03-0622_02_18.thumb.png.402b1ac9bb8fa56260fa1bc0100e8da7.png

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να πω οτι εχω επισκεφτει δυο τοπικα καταστηματα που υποστηριζουν αυτες τις οθονες.  Ο ενας μου λεει βαλε την Bizzar ενω ο αλλος την Digital IQ. 

Μια αλλη τηλεφωνικη επικοινωνια που εκανα με εναν υπευθυνο σερβις σε μεγαλο καταστημα της Αθηνας, μου ειπε οτι η Dynavin ειναι android 9, ενω ειναι βασισμενη σε Windows!  Αντε βγαλε ακρη. 

 

Αυτο που μου εκανε εντυπωση ομως, ηταν το περιπτερο της Digital IQ στην τελευταια εκθεση αυτοκινητου στην Αθηνα (Αυτοκινηση 2019).  Ηταν μεγαλυτερο και απο αυτο που ειχαν μερικες μαρκες αυτοκινητων.   Δεν ηταν αδειο ή γεματο αφισες, αλλα ειχε μια μεγαλη γκαμα οθονων.  Σε αυτο το σημειο να αναφερω οτι δεν προσπαθω να προωθησω καμια εταιρια ουτε εχω σχεση με αυτες.  Απλα θελω να βρω το καλυτερο προιον για το αυτοκινητο μου.

Link to comment
Share on other sites

Konan, μετα απο προσεχτικη ματια στην σελιδα της RSNAV ειδα για το πως βλεπεις την εκδοση του Android.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά! 

StZ πες μας τελικά τι έκανες γιατί και γω ενδιαφέρομαι.... 

και Konan την RSNAV την πέρασες μόνος σου? Ρωτάω γιατί εδώ που μένω όποιον και να ρώτησα δεν την περνάει... αν είναι εύκολη η εγκατάσταση να την περάσω μόνος μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα

Μετά από τα θετικά σχόλια που διάβασα μπήκα στον πειρασμό και παρήγγειλα την <<S3 Navigation System 8.8 " Android 9.0 4GB/64GB for Audi B8>>

έφτασε μετά από ένα μήνα, την εγκατέστησα εγω, εύκολη διαδικασία. 

Πολύ ωραία και λειτουργική οθόνη ,ενθουσιάστηκα, καμία σχέση με την παλιά εργοστασιακή που ειχε το αυτοκίνητο.

Αξίζει τα λεφτά της. 

Αρνητικό μόνο το πλαστικο frame που μου στείλανε είναι χιλιοστά μεγαλύτερο και δεν εφαρμόζει σωστά και δεν έχω καταφέρει ακόμα να βγάλω ήχο, είναι ενεργοποιημένο το AUX αλλά δεν εχω ήχο. Έχει στη συσκευασία που μου στείλανε ενα μικροφωνο με jack καρφί έξοδο, αλλά στο αυτοκίνητο δεν έχει πουθενά τέτοια είσοδο.

Οι κεραίες (GPS, WIFI) που είναι καλύτερα να τοποθετηθούν?

Και τέλος δεν είχε καλώδιο για σύνδεση με το cunbus του αυτοκινήτου... μήπως δεν το χρειάζεται?

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.