Jump to content

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα σας ειμαι καινουριος στο φορουμ και θα ηθελα να κανω μια ερωτηση... αυτες οι ζαντες εβγαιναν στο sline μαμα και ποσο μαλλον σε 17’;

γιατι σκεφτομαι να τις αγορασω και θελω να εχω ολοκληρωμενη αποψη

A925F651-384B-43D4-A1E0-FA07F80D39DA.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα σας ειμαι καινουριος στο φορουμ και θα ηθελα να κανω μια ερωτηση... αυτες οι ζαντες εβγαιναν στο sline μαμα και ποσο μαλλον σε 17’;
γιατι σκεφτομαι να τις αγορασω και θελω να εχω ολοκληρωμενη αποψη
A925F651-384B-43D4-A1E0-FA07F80D39DA.jpeg.04a211d08f53deef2e92430582a1e2e0.jpeg
γνήσιες Όχι...
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Kats said:

Παιδια καλησπερα σας ειμαι καινουριος στο φορουμ και θα ηθελα να κανω μια ερωτηση... αυτες οι ζαντες εβγαιναν στο sline μαμα και ποσο μαλλον σε 17’;

γιατι σκεφτομαι να τις αγορασω και θελω να εχω ολοκληρωμενη αποψη

A925F651-384B-43D4-A1E0-FA07F80D39DA.jpeg

Το συγκεκριμένο σχέδιο δε βγήκε ποτέ σε μικρότερη ζάντα από 18άρα ζάντα από όσο ξέρω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα παιδιά

Είμαι φρέσκος κάτοχος ενός Audi A4 B7 Cabriolet και πρέπει να αλλάξω λάστιχα αλλά και αναρτήσεις
Οι αναρτήσεις θα ερωτηθούν σε άλλο τοπικ χαχα
 

Από λάστιχα φοράει 225/40/18

Έχω την εντύπωση ότι είναι λάθος η διάσταση άν αναλογιστούμε ότι το καρτελάκι του κατασκευαστή προτείνει για 17αρα 235/45/17

Διαφωτίστε με αδέρφια
Τί διάσταση ελαστικών να βάλω στο τέρας;

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, Chopper είπε

Καλησπέρα παιδιά

Είμαι φρέσκος κάτοχος ενός Audi A4 B7 Cabriolet και πρέπει να αλλάξω λάστιχα αλλά και αναρτήσεις
Οι αναρτήσεις θα ερωτηθούν σε άλλο τοπικ χαχα
 

Από λάστιχα φοράει 225/40/18

Έχω την εντύπωση ότι είναι λάθος η διάσταση άν αναλογιστούμε ότι το καρτελάκι του κατασκευαστή προτείνει για 17αρα 235/45/17

Διαφωτίστε με αδέρφια
Τί διάσταση ελαστικών να βάλω στο τέρας;

πρεπει να μας πεις κ τι πλατος εχει η ζαντα...

κανονικα το Α4 σε 18αρες παιρνει 245/40/18

 

εαν ομως εχεις φαρδος 7,5 η 8 τοτε το λαστιχο θα ''μαγουλιαζει'' πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

Ο προηγούμενος που ρώτησα μου πε ότι έχει βάλει αποστάτες γιατί αλλιώς οι ζάντες που χε βρει δεν έμπαιναν...άρα ίσως είναι με διαφορετικό καρέ (;) και η ζάντα είναι στενή
7 ή παρακάτω και άν έβαζε 235 θα έβρισκε λέει. Τώρα τί εννοεί και τι σκ@τ@ του παν...ποιος ξέρει...

Υποθέτω πρέπει να ρωτήσω έναν βουλκανιζατερά να μου πει πόσο είναι και τί μπορώ να κάνω

Βέβαια άν πάω σε 235 ή 245 το κόστος θα ξεφύγει αλλά τώρα λογικά δεν θα 'χω σωστό βήμα

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

Ο προηγούμενος που ρώτησα μου πε ότι έχει βάλει αποστάτες γιατί αλλιώς οι ζάντες που χε βρει δεν έμπαιναν...άρα ίσως είναι με διαφορετικό καρέ (;) και η ζάντα είναι στενή
7 ή παρακάτω και άν έβαζε 235 θα έβρισκε λέει. Τώρα τί εννοεί και τι σκ@τ@ του παν...ποιος ξέρει...

Υποθέτω πρέπει να ρωτήσω έναν βουλκανιζατερά να μου πει πόσο είναι και τί μπορώ να κάνω

Βέβαια άν πάω σε 235 ή 245 το κόστος θα ξεφύγει αλλά τώρα λογικά δεν θα 'χω σωστό βήμα
Είναι τελείως λάθος η διάσταση της ζαντας σε τέτοιο αμάξι...Κ προφανώς ο προηγούμενος κάτοχος αντί να βάλει ένα σετ σωστές ζάντες μαζί με λάστιχα πέταξε αποστατες για να βγάλει πιο έξω τους τροχούς κ να πάρει καλύτερο οπτικό κυρίως αποτέλεσμα...

Κατ εμέ χρειάζεται άλλες ζάντες με σωστό πλάτος κ οφσετ κ σωστό νούμερο ελαστικών...
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Chopper said:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

Ο προηγούμενος που ρώτησα μου πε ότι έχει βάλει αποστάτες γιατί αλλιώς οι ζάντες που χε βρει δεν έμπαιναν...άρα ίσως είναι με διαφορετικό καρέ (;) και η ζάντα είναι στενή
7 ή παρακάτω και άν έβαζε 235 θα έβρισκε λέει. Τώρα τί εννοεί και τι σκ@τ@ του παν...ποιος ξέρει...

Υποθέτω πρέπει να ρωτήσω έναν βουλκανιζατερά να μου πει πόσο είναι και τί μπορώ να κάνω

Βέβαια άν πάω σε 235 ή 245 το κόστος θα ξεφύγει αλλά τώρα λογικά δεν θα 'χω σωστό βήμα

Πρέπει να δεις με τον λαστιχά σου τι φάρδος έχουν οι ζάντες. Αν είναι 7,5j, παίρνει και 245, οπότε να πάρεις τη σωστή διάσταση (245/40/18).

Το πρόβλημα είναι πως έχεις υποχρεωτικά αποστάτες γιατί οι ζάντες έχουν ή άλλο καρέ ή άλλο οφαλό ή άλλο offset από το εργοστασιακό (ή και τα 3, για να λες ότι βρίσκει).

 

Δεν ξέρω αν μπορείς να σώσεις τις ζάντες και πόσο σου αρέσουν, βάζοντας νέους αποστάτες, μαζί με λάστιχα άλλα, πλησιάζεις ή ξεπερνάς το κόστος αλλαγής ζάντας με μία που είναι σωστών διαστάσεων για το αμάξι σου. (μπορείς να βάλεις και το λάστιχο που έχεις -225/40/18- σε 7,5 και οριακά κατά τη γνώμη μου και σε 8άρα ζάντα, ώστε να μην σου πέσουν όλες οι αλλαγές μαζί.

 

Αν πάλι το "χρήμα δεν είναι εμπόδιο" στο αποτέλεσμα τα αλλάζεις όλα (πουλάς τις ζάντες σε αμάξια που κάνουν, πετάς ή πουλάς τους αποστάτες χώρια και βάζεις νέα ζαντολάστιχα της αρεσκείας σου). 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.