Jump to content

Δοχείο διαστολής


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Σύμφωνα με τους μηχανικούς που έχω επισκεφθεί, υπάρχει μια μικρή διαρροή στην αντλία νερού. Πριν λίγες ημέρες χρειάστηκε να συμπληρώσω αντιψυκτικο καθώς άναψε η ένδειξη χαμηλής στάθμης. Αυτό όμως που είδα είναι πως το δοχείο διαστολής είναι αρκετά βρώμικο, σκούρο καφέ. Έλεγξα τα λάδια χωρίς να υπάρχει ένδειξη για νερό. Επίσης στο δοχείο δεν φαίνεται να υπάρχει λάδι. Το ερώτημα που θέλω να υποβάλω είναι αν είναι φυσιολογικό το δοχείο να είναι τόσο βρώμικο. Όλα τα service γίνονται τακτικά χωρίς ποτέ κάποιος να μου το έχει αναφέρει σαν πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, elefterios said:

Καλησπέρα σας. Σύμφωνα με τους μηχανικούς που έχω επισκεφθεί, υπάρχει μια μικρή διαρροή στην αντλία νερού. Πριν λίγες ημέρες χρειάστηκε να συμπληρώσω αντιψυκτικο καθώς άναψε η ένδειξη χαμηλής στάθμης. Αυτό όμως που είδα είναι πως το δοχείο διαστολής είναι αρκετά βρώμικο, σκούρο καφέ. Έλεγξα τα λάδια χωρίς να υπάρχει ένδειξη για νερό. Επίσης στο δοχείο δεν φαίνεται να υπάρχει λάδι. Το ερώτημα που θέλω να υποβάλω είναι αν είναι φυσιολογικό το δοχείο να είναι τόσο βρώμικο. Όλα τα service γίνονται τακτικά χωρίς ποτέ κάποιος να μου το έχει αναφέρει σαν πρόβλημα. 

 

Τι μοτέρ φοράς, μήπως 1.4 tsi?

 

Έχει τύχει να δω σε 14αρια πολλά καθώς και σε 2.0 tdi 184ps το παγούρι όλο σκουριές μέσα...

 

Θεωρώ ότι δεν είναι καλή η αναλογία παραφλου - νερού και σκουριάζει μέσα ή είναι το μπλοκ τέτοιο. Θα μπορούσε επίσης να έχει αντικατασταθεί στο παρελθόν το υγρό στο κύκλωμα και να μπήκε σκέτο νερό ή να ηταν λάθος η αναλογία με παραφλου με αποτέλεσμα να σκουριάζει.

 

Σε δικά μου αυτοκίνητα 2.0 tfsi τουλάχιστον 4 διαφορετικά είναι κρύσταλλο μέσα ροζ το παγούρι.

 

Η αντλία νερού να χάνει συμβαίνει πάντως.

 

Μπορείς να βγάλεις το κάτω κολάρο του ψυγείου έτσι ώστε να αδειάσει όσο γίνεται το κύκλωμα και να βάλεις σωστή αναλογία παραφλου νερού και να αντικαταστήσεις και το παγούρι.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, elefterios said:

Είναι 1.8 tfsi. Λες ότι είναι σκουριά από το ψυγείο? 

 

Σίγουρα είναι σκουριά, το από πού είναι δεν το ξέρω. Άποψη μου η αιτία (όπως έγραψα) είναι είναι η κακή αναλογία νερού/παραφλου. Δηλαδή υπάρχει πολύ νερό και λίγο παραφλου με αποτέλεσμα να σκουριάζει κάτι στο κύκλωμα.

 

Τα συνεργεία έχουν ένα ειδικό μετρητή που μετράνε το ψυκτικό και βλέπουν αναλογία νερού/παραφλου.

 

Δεν παθαίνει τίποτα πάντως.

 

Edited by csaris
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.