Jump to content

ΚΑΛΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ


MANOS123

Recommended Posts

Μετά από καιρό, καλημέρα και καλό μήνα σ' όλους ! 

Μετά από μία "άτυχη" αγορά ενός μεταχειρισμένου Α3 8Ρ 1.8Τ, ψάχνω ένα καλό έντιμο συνεργείο στα βόρεια προάστεια της Αθήνας. Αν είναι και οικονομικό ακόμη καλύτερα. 

Κάθε βοήθεια φίλοι μου, ευπρόσδεκτη !

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 11/1/2021 at 9:32 AM, MANOS123 said:

Μετά από καιρό, καλημέρα και καλό μήνα σ' όλους ! 

Μετά από μία "άτυχη" αγορά ενός μεταχειρισμένου Α3 8Ρ 1.8Τ, ψάχνω ένα καλό έντιμο συνεργείο στα βόρεια προάστεια της Αθήνας. Αν είναι και οικονομικό ακόμη καλύτερα. 

Κάθε βοήθεια φίλοι μου, ευπρόσδεκτη !

 

καλημερα, 

Οταν λες ατυχη? διαβαζω για αρκετα θεματα με κινητηρες βενζινης εγω παλι εχω πετρελαιο οποτε δεν μπορω να εχω γνωμη ... τελικα το θεμα με τους κινητηρες ειναι "γενικο" ή απλα μια μικρη % ή μονο μια σειρα απο κινητηρες εβγαλε προβληα? δλδ για κιβωτια αυτοματα με μαστορα που μιλαγαμε οταν εκανα την αλλαγη λαδιων μου ειπε οτι απο 2008 μεχρι 2012 περιπου τα σασμαν απο 180.000 κμ και πανω βγαζουν θεμα ...  200.000 / 220.000 / 240.000 θα βγαλουν σιγουρα μου ειχε πει. δεν ξερω αν και με τους κινητηρες μπορουμε να πουμε κατι ανστιστοιχο  

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. 
 

Είμαι 3 χρόνια στην Αθήνα και αφού με «δάγκωσαν» 2-3 συνεργεία, βρήκα ευτυχώς ένα ΤΙΜΙΟ συνεργείο στα Βόρεια που δεν σε «κοιτάνε στην τσέπη». 
 

Δεν γνωρίζω πόσο γνώση- εμπειρία έχουν τα παιδιά σε δύσκολες βλάβες, επειδή χρειάστηκα μόνο απλά πράγματα ευτυχώς μέχρι στιγμής, αλλά έχω δει να τους εμπιστεύονται και καλά αυτοκίνητα. Πολύ ανθρώπινη συμπεριφορά και τιμολόγηση υπηρεσιών.
 

Είναι στη Λαυρίου (Γλυκά Νερά) και ασχολούνται και με υγραεριοκινηση. Σου στέλνω σε προσωπικό μήνυμα την επωνυμία για να μην θεωρηθεί διαφήμιση. 

Link to comment
Share on other sites

On 12/9/2021 at 11:00 AM, olsi20 said:

καλημερα, 

Οταν λες ατυχη? διαβαζω για αρκετα θεματα με κινητηρες βενζινης εγω παλι εχω πετρελαιο οποτε δεν μπορω να εχω γνωμη ... τελικα το θεμα με τους κινητηρες ειναι "γενικο" ή απλα μια μικρη % ή μονο μια σειρα απο κινητηρες εβγαλε προβληα? δλδ για κιβωτια αυτοματα με μαστορα που μιλαγαμε οταν εκανα την αλλαγη λαδιων μου ειπε οτι απο 2008 μεχρι 2012 περιπου τα σασμαν απο 180.000 κμ και πανω βγαζουν θεμα ...  200.000 / 220.000 / 240.000 θα βγαλουν σιγουρα μου ειχε πει. δεν ξερω αν και με τους κινητηρες μπορουμε να πουμε κατι ανστιστοιχο  

Να γίνω πιο συγκεκριμένος, το αμάξι δεν έχει θέμα με τρακάρισμα ή με μοτερ. Απλά έχει θέματα επισκευής σε περιφερειακά (τρόμπα νερού, διάφορες τσιμούχες που στάζουν κλπ) Μπορεί να μην είναι σοβαρά, αλλά απαιτούν χρόνο και κυρίως κόστος... Ένα τελευταίο που ανακάλυψα είναι ότι τ' αμάξι ενώ έχει αλλάξει ελατήρια (πιο σκληρά, για χαμήλωμα) όμως έχει τα μαμά αμορτισέρ (SACHS) ! Δεν ξέρω τι να κάνω. να του βάλω Bilstein Β6 ή Β8 ;  Δεν θέλω να γίνει κούτσουρο... Αυτά μέχρι τώρα.  

Link to comment
Share on other sites

On 12/9/2021 at 11:42 AM, megaloup said:

Καλημέρα. 
 

Είμαι 3 χρόνια στην Αθήνα και αφού με «δάγκωσαν» 2-3 συνεργεία, βρήκα ευτυχώς ένα ΤΙΜΙΟ συνεργείο στα Βόρεια που δεν σε «κοιτάνε στην τσέπη». 
 

Δεν γνωρίζω πόσο γνώση- εμπειρία έχουν τα παιδιά σε δύσκολες βλάβες, επειδή χρειάστηκα μόνο απλά πράγματα ευτυχώς μέχρι στιγμής, αλλά έχω δει να τους εμπιστεύονται και καλά αυτοκίνητα. Πολύ ανθρώπινη συμπεριφορά και τιμολόγηση υπηρεσιών.
 

Είναι στη Λαυρίου (Γλυκά Νερά) και ασχολούνται και με υγραεριοκινηση. Σου στέλνω σε προσωπικό μήνυμα την επωνυμία για να μην θεωρηθεί διαφήμιση. 

Σ' ευχαριστώ φίλε, έλαβα και το μην σου. Τον έχω ακουστά κ γω αυτόν που μου συστήνεις. Πέφτει λίγο μακρυά, αλλά στην τελική είναι λίγοι οι έντιμοι και αξιόλογοι και αν δεν βρω κάτι πιο κοντά μου θα τον δοκιμάσω. Και πάλι ευχαριστώ, αυτό είναι το ωραίο του club η πληροφορία κ αλληλεγγύη !   

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Στις 9/2/2022 στις 10:16 ΠΜ, Giorgos8P είπε

Καλημέρα,

 

Ενδιαφέρομαι κι εγώ για συνεργείο στα Βόρεια Προάστια.

Θα μπορούσα να έχω κάποια πληροφορία;

Σου έχω στείλει προσωπικό μήνυμα. Αν σε βολεύει τσέκαρέ το και αποφασίζεις. 

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα παιδιά!

 

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, είμαι κάτοχος ενός Audi TT 8N BAM και θα ήθελα προτάσεις για καλό & αξιόπιστο συνεργείο στην βόρεια/ανατολική Αττική (Γέρακας, Παλλήνη, Κορωπί, Αγ.Παρασκευή, Χαλάνδρι κλπ). 

 

Αν υπάρχει κάτι αρκετά αξιόλογο στην ευρύτερη περιοχή της Αττικής, είμαι διατεθειμένος να κάνω και παραπάνω km. 😊

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, alexisgt said:

Καλησπέρα παιδιά!

 

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, είμαι κάτοχος ενός Audi TT 8N BAM και θα ήθελα προτάσεις για καλό & αξιόπιστο συνεργείο στην βόρεια/ανατολική Αττική (Γέρακας, Παλλήνη, Κορωπί, Αγ.Παρασκευή, Χαλάνδρι κλπ). 

 

Αν υπάρχει κάτι αρκετά αξιόλογο στην ευρύτερη περιοχή της Αττικής, είμαι διατεθειμένος να κάνω και παραπάνω km. 😊

 

Ευχαρισ3τώ εκ των προτέρων!

Ξεκινάω από το πολύ απλό. Ως γενικά απαιτητικός πελάτης θα σου πω πως τέλειο συνεργείο δεν υπάρχει. Πρέπει να κάνεις συμβιβασμούς. Το θέμα είναι να κάνεις τους μικρότερους δυνατούς. Γιατί όμως? Γιατί όσο "γαμάτος" κι αν είναι ένας μάστορας, στην τελική πρέπει να βγάλει το μεροκάματο του και να πληρώσει τα έξοδά του. Οπότε δε θα κάθεται με τις ώρες να κάνει κάποια εργασία για να γίνει 100% καινούριο το αμάξι σου.

 

Όμως περιέργως, μετά από αρκετή ταλαιπωρία σε όλη την γκάμα συνεργείων όλα αυτά τα χρόνια , έτυχε να μου συστήσουν στον Γιώργο Φόνσο (Autorep στη Ν. Σμύρνη). Βρήκα κάποιον ο οποιός ακολουθεί τις διαδικασίες ευλαβικά χωρίς να "κόβει γωνίες" (γιατί άντε να το καταλάβει ο πελάτης). Έκανε την εργασία πολύ κοντά στον τρόπο που "θα την έκανα εγώ το σπίτι μου", που εγώ όμως δεν έχω το άγχος του να βγάλω μεροκάματο για να πληρώσω ρεύμα-τηλέφωνο-νοίκι-ΤΕΒΕ-εφορία ή να έχω την πίεση να φτιάξω και το αμάξι του επόμενου πελάτη αλλιώς θα μου φύγει και θα πάει αλλού κοκ.

Προφανώς αφού η δουλειά του είναι τέτοια, δεν είναι και ο φτηνότερος της αγοράς (πως θα γινόταν άλλωστε), όμως σίγουρα φτηνότερος από την αντιπροσωπεία.

 

Για μένα τα σημαντικά πλεονεκτήματα που έχει ως "μη-αντιπροσωπεία" είναι τα εξής:

Α) έχει όλα τα service manual (υπάρχουν online πλατφόρμες πλέον επι πληρωμή) και ανατρέχει σε αυτά αν έρθει κάποιο αμάξι (μοντέλο) για πρώτη φορά ή για κάποια εργασία που δεν έχει ξανακάνει.

Β) δουλεύει και απόγευμα (σημαντικό για μένα που έχω πολύ απαιτητική η φύση της εργασίας μου στο γραφείο και το να λείψω από τη δουλειά μου είναι πραγματικά πρόβλημα -πόσο μάλλον για να κάνω service στο αμάξι!)

Γ) έχει πολλή μεγάλη αποθήκη από ανταλλακτικά αυτοκινήτων που του έρχονται, οπότε αρκετές φορές θα σου φέρει διάφορα αναλώσιμα που δεν αλλάζονται κάθε μέρα (πχ δισκόπλακες,τακάκια, δισκόπλατο για το αμάξι σου -αν είναι κινήσιμο μοντέλο), απλά ανεβαίνοντας στον επάνω όροφο.

 

Σαν bonus (χαζό μεν, αλλά ως petrolhead για μένα ήταν ιδιαίτερα ευχάριστο) να πω ότι κατά διαστήματα βλέπεις διάφορα "περίεργα" αμάξια για φροντίδα που χρειάζονται ειδική μεταχείριση, να περιμένουν υπομονετικά τη σειρά τους για να λάβουν τη φροντίδα που χρειάζονται και εσύ ταυτόχρονα έχεις την τύχη να τα δεις από κοντά και να τα θαυμάσεις (R8, BMW Z1*, Corvette, RS4, 911, όπως και διάφορα ιστορικά οχήματα όπως DKW, mini cooper, mercedes, audi).

 

 

*ναι καλά κατάλαβες, μιλάω για αυτή με τις περίεργες πόρτες που "χάνονταν" μέσα στο σασί!!

https://traction.gr/bmw-z1-pos-leitourgoun-oi-pio-perierges-portes-pou-ypirxan-pote-video/

 

 

ΥΓ: δεν προσπαθώ να τον εκθιάσω. Όλοι έχουν μειονεκτήματα, αλλά αυτό που θέλω να τονίσω είναι πως αξίζει πραγματικά η προσπάθεια συνεργασίας μαζί του. 

Edited by Kavouras
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, alexisgt είπε

Καλησπέρα παιδιά!

 

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, είμαι κάτοχος ενός Audi TT 8N BAM και θα ήθελα προτάσεις για καλό & αξιόπιστο συνεργείο στην βόρεια/ανατολική Αττική (Γέρακας, Παλλήνη, Κορωπί, Αγ.Παρασκευή, Χαλάνδρι κλπ). 

 

Αν υπάρχει κάτι αρκετά αξιόλογο στην ευρύτερη περιοχή της Αττικής, είμαι διατεθειμένος να κάνω και παραπάνω km. 😊

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Δεν είμαι απο την περιοχή για να σου προτείνω κάποιο συνεργείο.

 

Άποψη μου όμως είναι ότι και στο "καλύτερο" συνεργείο να πας κάποια στραβή μπορεί να σου κάνουν. Αυτό οφείλεται στο ότι αρκετές φορές πιάνονται με διάφορα, έχουν αρκετή δουλειά και δεν θα δώσουν την απαραίτητη προσοχή στο αυτοκίνητο σου. Θα βάλουν και κάποιον μικρότερο χωρίς αρκετή εμπειρία να κάνει κάποια εργασία.

 

Πηγαίνεις σε κάποιον με καλές αξιολογήσεις που έχει εμπειρία από το αυτοκίνητό σου και βλέπεις

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας κ εγώ άνοιξα το θέμα πριν ένα χρόνο να πω την εμπειρία μου. Τελικά κ στα συνεργεία υπάρχει η εξειδίκευση. Τι εννοώ... Βρήκα άλλο συνεργείο για το μοτέρ, άλλο για την ανάρτηση που βάραγε, άλλο (ταπετσέρη) για το εσωτερικό, άλλο για τα φρένα... Δυστυχώς δεν βρήκα κάποιο συνεργείο καλό σε όλα. Κ ναι υπάρχουν ακόμη συνεργεία καλά κ φτηνά. Απαραίτητη προϋπόθεση ο μάστορας να είναι τίμιος ! Γιατί κ καλός να είναι στη δουλειά του, εάν δεν είναι έντιμος, μπλέκεις κ σου φεύγουν τζάμπα λεφτά. Με άλλα λόγια πολύ ψάξιμο κ υπομονή να γυρνάς όλη την Αθήνα... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω πολλά χρόνια το Α3 και έχω δοκιμάσει διάφορα συνεργεία. Δεν θα πω ότι ενθουσιάστηκα από κάποιον. Προσπάθησα όμως να καταλήξω στον καλύτερο συνδυασμό "τεχνική γνώση-εξυπηρέτηση-τιμές-τιμιότητα". Με αυτά ως κριτήριο κατέληξα στο παρακάτω:

http://www.venetsianos.gr/?gclid=Cj0KCQiA-oqdBhDfARIsAO0TrGFEW84FF32xfuikVo7Wh6bWLmpyHzgwAVLPDda8fQdHKldOpWjM6JQaAuLIEALw_wcB

Επειδή κι εμένα στο παρελθόν μου πρότειναν κάποιο συνεργείο και τελικά δεν έμεινα ευχαριστημένος, επισημαίνω ότι απλώς αναφέρω την προσωπική μου εμπειρία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπερα στην παρεα. Να θεσω και γω δημοσια οτι ψαχνω κανα δυο συνεργεια ακομα. Αφου παραπανω ειπωθηκε το ονομα Βενετσιανος, να πω και γω οτι στο ibizaki μου οσες φορες εβγαλε μικροπροβληματα, τα ελυσαν αμεσως τα παιδια που εχει στο συνεργειο. Ειναι ξεκαθαρος οταν πρεπει. Σου ξεκαθαριζει απο την αρχη οτι δεν αναλαμβανει κατι ή οτι το αναλαμβανει και το εκτελει με σοβαροτητα και επιτυχια. Μπραβο του. Εγω το εκτιμησα αυτο. Να πω και κατι αλλο που παιζει ρολο στα συνεργεια. Ποιος μηχανικος απο κει θα δει το αμαξι. Εχει εμπειρια?? ή ειναι κανενας πιτσιρικας??

Επισης κατι πολυ βασικο ειναι οτι αναλογα την περιπτωση αποφευγουν να λυσουν το προβλημα. Διοτι ο καθενας παει με το προβλημα του και ο μαστορας προσπαθει να βρει τι ειναι. Αφου το βρει, τοτε ο πελατης μπορει να φυγει και να παει αλλου. Γενικα με ολα αυτα ο μαστορας χανει το χρονο του πολλες φορες. Ο μαστορας θελει να κανει βασικα σερβις και καποιες "ευκολες" βλαβες. Δε θελει μπλεξιματα.

Και δυστυχως απο συζητησεις που εχω ξεκινησει να κανω για τα audi, ειναι ετσι κατασκευασμενα που δεν αφηνουν ευκολα σε καποιον μαστορα που δεν εχει εμπειρια να βαλει χερι σε πιο βαθια μηχανολογικα θεματα. Συγγνωμη αν κουρασα. Διορθωστε με αν καπου ειμαι λαθος.

Edited by buble
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα στην παρέα!

Μιας που μετακόμισα πρόσφατα στη Θεσσαλονίκη, έχουμε υπόψη κάποιο ΤΙΜΙΟ (και με τις απαραίτητες γνώσεις εννοείται) συνεργείο, για να κάνω τα σέρβις του A3 μου; Και για οτιδήποτε άλλο τυχόν προκύψει (ελπίζω όχι!)

[A3 8V sedan 1.6 TDI 2015]

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

ΥΓ. Αν υπάρχει θέμα διαφήμισης, στείλτε μου προσωπικό μήνυμα. 

Edited by megaloup
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.