Jump to content

Χειμερινή ενδυμασία

Περισσότερα

Ημερολόγια 2021

Περισσότερα

Καλοκαιρινή ένδυμασία

Περισσότερα

Χορηγοί

Περισσότερα
JerryGr

Αγορά Α5

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. 

Ανοίγω αυτό το θέμα διότι είμαι λίγο πριν την αγορά A5 μοντέλου 2010 με 2013 (ως εκεί αντέχει η τσέπη) και πρώτη επαφή με γενικότερα με Αudi . 

Το 1.8 είναι " αρκετό " για το βάρος του αυτοκινήτου ή θα χρειαστεί να πάω καρφί για το 2 λίτρο;

Β 8 που είναι περισσότερα τα αυτοκίνητα ή υπομονή για εύρεση Β 8.5;

Σημείωση αναζητώ αποκλειστικα coupe. 

Πέραν των παραπάνω ερωτήσεων ως κάτοχοι τι μου προτείνεται να προσέξω στο εκάστοτε αμάξι κατά τον έλεγχο του; 

Προτείνεται κάποιο συνεργείο στην Αθήνα;

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας. 

Καλημέρα! Το 1.8 κινεί μεν το Α5 ικανοποιητικά και με ένα πρόγραμμα ανετότερα αλλά κατ'εμέ δε συνάδει με τον χαρακτήρα του αυτοκινήτου συν ότι ο 1.8 αυτής της γενιάς είναι γνωστός για τα θέματα λαδιού που έχει. Απο την άλλη ο 2λιτρος είναι πιο ζωηρός κινητήρας σε μαμά μορφή και πολλά είναι και quattro... Προσωπικά η μούρη του Β8 Α5 δε μου αρέσει αλλά το διόρθωσαν θεωρώ στο Β8.5 και έγινε κούκλα (γουστα είναι αυτα)...

• Thanks 1

Το σημαντικότερο πρόβλημα είναι η κατανάλωση λαδιού η οποία διορθώνεται μόνο με επισκευή κινητηρα. Αν έχει γίνει επισκευη απο επίσημη αντιπροσωπεία να προτιμηθεί εκείνο το αμάξι. To B8 και το Β8,5 είναι πανομοιότυπα απλά αλλάζουν τα φανάρια φτερά και προφυλακτήρας. Όποιο σου αρέσει αλλά τα 8,5 είναι ακριβότερα. 

Σαν ιδιοκτήτης ενός δίλιτρου είμαι πολύ ευχαριστημένος από το αμάξι σαν οδηγική αίσθηση, αλλά εμένα μου έβγαλε πολλά προβληματάκια συν την επισκευή κινητήρα που ήταν στην δική μου περίπτωση μια μικρή περιπέτεια.

Οπότε πρέπει να έχεις και μπάτζετ για αρκετές επισκευές ειδικά αν το αμάξι έχει πάνω από 100.000 χλμ.

Με πρόγραμμα χωρίς να αλλάξεις τίποτε απο περιφερειακά ειδικά με τον δίλιτρο το αμάξι μεταμορφώνεται, και τις περισότερες περιπτώσεις εάν δεν ψάχνεται κανείς για το παραπάνω, είναι υπεραρκετό από πλευρά δύναμης και ροπής (250-280ps και 40-45Νμ ροπής). Ο δίλιτρος είναι πιο ελαστικός και ζωηρός από τον 1,8.

Αν σε παίρνει κοιταξε και το Β9 (έχει πάρει ο αδερφός μου το 2,0 ultra)  εξαιρετικός κινητήρας και καμπίνα, το αμάξι έχει την αίσθηση ότι είναι ελαφρύτερο με μεγαλύτερες πλεύσεις από τα Β8/8,5 αλλά γενικά πιο άνετο σαν κύλιση . Οι νέοι κινητήρες δεν έχουν κανενα πρόβλημα με καταναλώσεις λαδιου.

Edited by Chris1967
  • Like 1
  • Thanks 1

Δυστυχώς για το b9 δε φτάνω ως εκεί ακόμη από θέμα τσέπης. 

Σύμφωνα λοιπόν με τα λεγόμενα σας αποκλειστικά κινουμε για 2.0lt, διότι θέλω το αυτοκίνητο να χει " το νεύρο " του. 

Αρχικός στόχος μου ήταν το quattro αλλα απ όσο βλέπω στις αγγελίες που τρέχουν αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν.

Όπως και να χει ευχαριστώ για τις συμβουλές. 

Περα απο το θεμα με τα λαδια, υπαρχει και ενα θεμα με τρεμουλο στο τιμονι οπως και στα Α4 Β8. Αλλαζαν σχεδον ολο το μπροστινο συστημα για να λυθει (ακρα, ψαλιδια, δισκους, τακακια κτλ) και δεν ξερω τελικα αν λυθηκε ποτε.

Οτι μα οτι και να παρεις προσπαθησε να βρεις οσο πιο καινουργιας χρονολογιας αντεχει η τσεπη σου για να φοραει και οσο πιο τελευταιους κωδικους γινεται... 

Edited by csaris
  • Thanks 1

Ξεχάσατε το αυτόματο κιβώτιο.Αλλο χάλι από εκεί.Επισης αντλία νερού και καδένα,επικαθήσεις και αυλοί εισαγωγής...

Κατά τα άλλα μια χαρά.

Επίσης τα Β8 και Β8.5 δεν είναι πανομοιότυπα τα Β8.5 φοράνε τους νέους κινητήρες με τα 8 μπεκ και τη νέου τύπου καδένα,ενώ δεν έχουν και το θέμα των λαδιών και των επικαθισεων.

Προσωπικά μεταχειρισμενο μόνο Β8.5 θα κοίταγα και μάλιστα χειροκίνητο.

Sent from my AC2003 using Tapatalk

• Thanks 1

Όσον αφορά το θέμα των συνεργείων. Έχετε να προτείνεται κάποιον για Αθήνα και Θεσσαλονίκη; 

Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες