Jump to content

Πρόβλημα με θερμοκρασια


Recommended Posts

Καλησπερα παιδιά θα ήθελα την βοήθεια σας... Έχω ένα audi a4 1.6 b6 έχω αλλάξει όλο το σύστημα ψύξης στο ρελαντί δν σηκώνει θερμοκρασία μόνο εν κίνηση το κάνει αλλά δν πάει τέρμα κόκκινο απλά πάει μια γραμμή πάνω από το 90..τα βεντιλατερ λειτουργούν κανονικά. Πήγα σε  συνεργείο τις grup vag και μου είπαν φλαντζα κεφαλής.... Πριν ένα μήνα σχεδόν είχα κάνει κανονικά πρεσσαρισμα στο σύστημα ψύξης και κυλινδρων δν εβγαζε κάτι. Τώρα μου λέει φλάντζα και το κόστος είναι στα 800 ευρώ... Τι να κάνω ρε παιδιά έχω απελπιστεί 

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω φίλε αλλά όλοι οι μηχανικοί μου λένε ότι στους 105 ανοίγει ο θερμοστάτης... Και μου είπαν ότι είναι φλάντζα αλλα και το κόστος πολύ μεγάλο είναι θεωρώ.. 850 ευρώ δεν είναι και λίγα πιστεύω.. 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάποια πράγματα;

 

-Άλλαξες και θερμοστάτη;

 

-Στην τάπα λαδιού βλέπεις γύρω γύρω λευκή γλίτσα όταν την ανοίγεις; 

-Το παραφλού στο ψυγείο σου είναι ροζ ή βλέπεις μαυρίλες ή/και γλιτσες;

 

-Στην καμπίνα, βγάζει θερμό αέρα αν βάλεις στο ζεστό το air condition? Ή χλιαρό με το ζόρι;

 

 

Γενικότερα, επηρεάζει κάπως τη λειτουργία του αυτοκινήτου το γεγονός ότι δεν ανεβάζει θερμοκρασία στο ρελαντί;

Edited by megaloup
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φίλε μου τα έχω αλλάξει όλα θερμοστατη αντλία νερού ψυγείο βαλβίδες κολαρα όλα καινούργια τα έχω και πολύ πρόσφατα.. Τα λάδια και τα νερά είναι καθαρά και το παγούρι πεντακάθαρο είναι... Αλλά η θερμοκρασία ανεβαίνει από τα 90 που είναι στην μέση ακόμα μια γραμμή πανω

Link to comment
Share on other sites

Και γενικά το αμάξι τραβάει κανονικά δν βλέπω κάποια δυσκολία ούτε ρεταρισματα κάνει εν κίνηση ούτε το πρωί στα ξεκινήματα. Και ούτε τσεκ ανάβει η κάποια βλαβη

Link to comment
Share on other sites

Καλοριφέρ έχω κανονικά αλλά όταν ξεπερνά τους 90 βαθμούς αρχίζει κ μου φέρνει χλιαρό... Αλλά όταν σταματάω ανοίγω καπό και βλέπω να δουλεύει σωστά τα βεντιλατερ όπως και τα κολαρα είναι ζεστά και το πάνω και κάτω όπως και το ψυγείο στις γωνίες του είναι καυτο

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν εχεις κάποιο σύμπτωμα, δεν καταλαβαίνω τι είναι το ανησυχητικό.

 

Το σύστημα ψύξης γιατί το άλλαξες όλο;  Τι βλάβη είχες;
 

Και σε εμένα που έβγαζε χλιαρό αέρα, ήταν γιατί είχε μπουκώσει το ψυγείο λαδιού (μετά από βλάβη φλάντζα κεφαλής, δηλ είχα βρώμικα νερά και λάδια-γλίτσα) και πριν αποφασίσω να το αλλάξω (μεγάλη φασαρια&κοστος για να ξηλωθεί το ταμπλό) έκανα 2 καθαρισμούς σε συνεργείο για ψυγεία (1 καθαρισμό μόνο του συστήματος του ψυγείου λαδιού και 1 καθαρισμό και του συστήματος ψύξης που περνάει και από τη μηχανή). 
 

Αφού έχεις καθαρά τα νερά κλπ δεν καταλαβαίνω γιατί σου είπαν για φλάντζα κεφαλής. (Μηχανικός δεν είμαι, απλά μου έχουν τύχει αρκετές βλάβες και ρωτούσα για να μάθω)

Link to comment
Share on other sites

Δν είχα κάποια βλαβη απλά το είχα πάρει μεταχειρισμένο και ήθελα για προληπτικούς λόγους να τα αλλάξω για να είμαι σίγουρος...... Ο θερμοστάτης μου είναι 105.....το μόνο που δεν έχω αλλάξει είναι το ψυγειο του λαδιου

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα. Εκτός αν είχες δει βρωμιές-γλίτσες πριν αλλάξεις σύστημα ψύξης. Ή αν έχεις παρατηρήσει νερά στο πατάκι του συνοδηγού (μικροδιαρροη).

Πιο πολύ και εμένα το μυαλό μου πάει σε θερμοστάτη που ενεργοποιείται σε λίγο μεγαλύτερη θερμοκρασία. 

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε φίλε δν ξέρω μου έχει περάσει και από το μυαλό και το ηλεκτρονικό κομμάτι μήπως έχει θέμα στα ηλεκτρικά και διαβάζει θερμοκρασίες αλλά νταλων 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.