Jump to content

Σχετικά με αγορά Q3 Sportback 35 TFSI


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω το Α4 Avant 1.8 T και μια που έκλεισε τα 10 χρόνια θέλω να το αλλάξω και να πάω για το Q3 Sportback 35 TFSI (καινούργιο).

Έχω ακούσει όμως ότι ο συγκεκριμένος 1500ρης κινητήρας, γύρω στα 50.000 ΚΜ βγάζει προβλήματα με πιστόνια κλπ...

Έχει ακούσει κάποιος κάτι ???

Επίσης αν τελικά το πάρω, μια που ο συγκεκριμένος κινητήρας είναι πολύ "λίγος" (δυστυχώς δεν φτάνω το 45 TFSI) , σκέφτομαι

να του βάλω κάποιο πρόγραμμα αλλά φοβάμαι ότι θα έχω προβλήματα με την AUDI στα Service σχετικά με εγγύηση κλπ..

Έχει κάποιος σχετική εμπειρία  ???

Σας ευχαριστώ εκ των προταίρων για την βοήθειά σας στα ανωτέρω.

 

Link to comment
Share on other sites

On 5/5/2022 at 9:17 PM, CAPFOTIS said:

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω το Α4 Avant 1.8 T και μια που έκλεισε τα 10 χρόνια θέλω να το αλλάξω και να πάω για το Q3 Sportback 35 TFSI (καινούργιο).

Έχω ακούσει όμως ότι ο συγκεκριμένος 1500ρης κινητήρας, γύρω στα 50.000 ΚΜ βγάζει προβλήματα με πιστόνια κλπ...

Έχει ακούσει κάποιος κάτι ???

Επίσης αν τελικά το πάρω, μια που ο συγκεκριμένος κινητήρας είναι πολύ "λίγος" (δυστυχώς δεν φτάνω το 45 TFSI) , σκέφτομαι

να του βάλω κάποιο πρόγραμμα αλλά φοβάμαι ότι θα έχω προβλήματα με την AUDI στα Service σχετικά με εγγύηση κλπ..

Έχει κάποιος σχετική εμπειρία  ???

Σας ευχαριστώ εκ των προταίρων για την βοήθειά σας στα ανωτέρω.

 

έχω εμπειρία με το συγκεκριμένο αμάξι επειδή έτυχε να το έχω νοικιασμένο για μικρό διάστημα στο παρελθόν.

Δυστυχώς ο 1,5Τ είναι όντως "λίγος" για το μέγεθος και το βάρος του αυτοκινήτου, με αποτέλεσμα να καίει ~9 με 10lt/100km ειδικά σε ανοιχτούς δρόμους και εθνική (οδηγώντας με 120-140km/h), κατανάλωση που μου φάνηκε αρκετή και ίσως και αδικαιολογητη για το μέγεθος του μοτέρ.

 

Σαν πάτημα στο δρόμο και σαν......μπλιμπλίκια, τι να πει κανεις? Το αμάξι είναι μέσα στην τεχνολογία, ενώ ταυτόχρονα έχει πολύ ωραίο και άνετο πάτημα.

 

Για συντήρηση και αντοχή, δεν έχω άποψη καθώς δυστυχώς δεν το είχα επαρκές (κατ' εμέ) διάστημα ώστε να κρίνω.

Τέλος, για το κομμάτι της εγγύησης, οποιαδήποτε αναβάθμιση/αύλωση στο όχημα σημαίνει πρακτικά και ακύρωση της εγγύησης. Δεν ξέρω που θα το πηγαίνεις και αν θα κάνουν τα στραβά μάτια....

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο (Metero & Kavoura) για τις απαντήσεις σας.

Αν κάποιος άλλος ξέρει κάτι περισσότερο ιδιαίτερα για προβλήματα στον κινητήρα θα με βοηθούσε πολύ.

Σας ευχαριστώ και πάλι..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,  επειδή δεν με πείρες σοβαρά θα σου πω την σκέψη και την θέση μου και εσύ ξέρεις τι δρόμο θα τραβήξεις

 

Έχω 2λιτρο 220+ προγραμμα το οποίο είναι του 2006 και είμαι στα 8-10 κατανάλωση εκτός στα 10-13 εντός και 1 λίτρο λάδια στα 3000  λμ  με το γκάζι στα πούπουλα και κάτω από 140 , δεν σου λέω για επάνω άστο,  quattro το ευχαριστιεμαι στο βουνό και στα χιόνια δεν ειναι καθημερινό μέσω μετακινήσεις,  θα είχα ηλεκτρικό η γκάζι

 

Το q3 q2 και ότι σε q δεν με εντυπωσιάζει ,

Οπότε  το θέμα είναι

θες q για να λες ότι έχεις suv !!!???

Θεσ audi !!!???? το σήμα quattro πρέπει να είναι δεδομένο

Θεσ οικονομία  καυσίμου!!!???  πάρε ηλεκτρικό

Θες οικονομικό  service !!!?? Δεν θα παρεις audi

 

Εάν επερνα σήμερα και δεν είχα αυτό που έχω

Θα πήγενα σε υβριδικό η ηλεκτρικό,  να έχει τιμή μεταπώλησης, σε 5 χρόνια εάν δεν βρεθεί εναλλακτικό καύσιμο για τους θεσμικούς κινητήρες θα τα κοιτάμε στο πάρκινγκ και θα λέμε είχαμε αυτοκίνητο!!!

 

Τα ηλεκτρικά βέβαια δεν είναι λύση  και είναι προσωρινό μέτρο

 

 

Εάν σου αρέσει και το γουστάρεις το παίρνεις και πληρώνεις ότι προκύψει ,    αυτό έκανα εγώ το ήθελα και το πήρα, το πληρώνω και το ευχαριστιεμαι

Edited by metero
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.