Jump to content

Καθαρισμος Επικαθησεων


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους,

 

Παρατηρώ στο αυτοκινητο μου περιεργη λειτουργια στο ρελαντι ιδιως οταν ειναι κρυο,οπως επισης και σε δυναμομετρηση χαμηλη αποδοση.Το αυτοκινητο εχει φιλτρο προγραμμα εξατμιση και πολλαπλασιαστες και στο τσεκ που κανουμε φαινεται οτι λειτουργουν ολα οκ αλλα δεν εχουμε την αποδοση που θελουμε.Δεδομενου οτι το αυτοκινητο τωρα εχει 145000 χλμ και δεν εχω καθαρισει ποτε τις επικαθησεις νομιζω ηρθε η ωρα να γινει αυτη η διαδικασια και να καθαριστουν βαλβιδες αυλοι κλπ...Φανταζομαι οτι ο καθαρισμος που διαφημιζουν με υδρογονα και καθαριστικα δεν θα με καλυψει,υπαρχει καποιος αξιοπιστος ανθρωπος που θα μπορπυσε να μου κανει σωστη δουλεια??Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Tσεκαρε με vcds και ανεβασε τι βλεπεις:

-fuel trims block 031 & 032

-Χρονισμο, block 091 & 093

-Πιεση αντλιας υψηλης block 230 & 231

-Πιεση αντλιας χαμηλης block 103

-Πιεση τουρμπο block 115 & 116

-Ν75 duty cycle block 114

-Misfires block 015 & 016

 

Kαθαρισμο επικαθισεων σιγουρα θα θες μετα απο τοσα χιλιομετρα αλλα δεν νομιζω οτι ευθυνεται αυτο αν δεν εχει δυναμη το αμαξι.

Παρε μια συμπιεση, αλλαξε και μπουζι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,ολα αυτα τα εχουμε τσεκαρει και ειναι οκ.Δεν ειναι θεμα οτι δεν εχει δυναμη,απλα δεν εχει αυτη που περιμεναμε..Και επιπλεον εχει αστατο cold start και φαινεται σαν καπου να μπερδευει..Γι αυτο ειμαστε σιγουροι οτι αν καθαριστουν επικαθισεις μιας και δεν εχει γινει ποτε μεχρι τα 140000χλμ που εχει το αυτοκινητο μεχρι τωρα θα ειναι πολυ καλυτερα.Το θεμα μου ειναι που θα το αναλαβουν να το κανουν και να ειναι σωστοι,επιπλςον καποιοι μου προτειναν για ξεκαπνισμα κινητηρα με.υδρογονο κλπ αλλα απ οσο εψαξα δε νομιζω οτι θα δω και κατι..Οποιος εχει καμια προταση ευπροσδεκτος!

Link to comment
Share on other sites

Όταν το βάζεις μπροστά στο cold start και λες για άστατο ρελαντί, σημαίνει ότι το αμάξι κάνει misfires...

 

Έχεις βάλει πάνω vcds την ώρα που το βάζεις μπροστά στα κανάλια 015&016 και δείχνει 0?

Link to comment
Share on other sites

Οχι με τον προγραμματιστη το κοιταξαμε και δεν εχει καποιο αλλο σφαλμα,απλα λογω χιλιομετρων θςωρω οτι πρεπει να κανω σιγουρα καθαρισμο επικαθισεων

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω φίλε αλλά δεν θα λυθεί με καθαρισμό. Κάτι άλλο είναι το πρόβλημα. 

 

Μπορεί να είναι μπεκ, για αυτό σου λέω να δεις με vcds για misfires την ώρα που το κάνει.

 

Παρόλα αυτά ψάξε στο fb, soda blasters.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την βοηθεια και την αμεσοτητα,σιγουρα ειναι ενα θεμα που θα εχει ταλαιοωρησει πολλους και θα το εχου  ψαξει..Φανταζομαι σε αυτον που μου προτεινες θα εχουν παει και αλλα μελη;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.