Jump to content

Άτομα με γούστο προσέλθετε....


Recommended Posts

tachandspeedo.jpg

 

 

 

Παράγγειλα το πιο πάνω gauge….Θέλω την γνώμη σας όσο αναφορά το χρώμα των LEDS. Η επιλογές που έχω είναι

Κίτρινη-Πράσινη-Κόκκινη-amber(Πορτοκαλί)

Link to comment
Share on other sites

κοκκινο?

ισως το πρασινο χτυπαει πολυ σαν αντιθεση... τι χρωμα ειναι ο φωτισμος σου...?

Δεν χρησιμοποιει ολα τα χρωματα οπως στην φωτογραφια αναλογα με την τιμη του boost?

Link to comment
Share on other sites

Αν και δε θα το πείραζα το gauge καθόλου... εξαρτάται τι χρώμα δέρμα έχεις και τι χρώμα γενικά επικρατεί για να γίνει σωστή αντίθεση...

Link to comment
Share on other sites

κοκκινο?

ισως το πρασινο χτυπαει πολυ σαν αντιθεση... τι χρωμα ειναι ο φωτισμος σου...?

Δεν χρησιμοποιει ολα τα χρωματα οπως στην φωτογραφια αναλογα με την τιμη του boost?

και εμενα μου φαινεται λογικο να χρησιμοποιει ολα τα χρωματα, το κοκκινο πρεπει να ειναι οταν πιανει "κοκκινα".

 

Αν οχι, κοιτα πιο κανει την καλυτερη αντιθεση με τον φωτισμο σου.εγω που εχω κοκκινο φωτισμο θα εβαζα το πρασινο

Link to comment
Share on other sites

και εμενα μου φαινεται λογικο να χρησιμοποιει ολα τα χρωματα, το κοκκινο πρεπει να ειναι οταν πιανει "κοκκινα".

 

Αν οχι, κοιτα πιο κανει την καλυτερη αντιθεση με τον φωτισμο σου.εγω που εχω κοκκινο φωτισμο θα εβαζα το πρασινο

 

εσυ εισαι ****βαζελος γι αυτο θα εβαζες πρασινο :)

 

κοκκινο να μπει παει πολυ στα audi

 

 

edited by mod

Edited by kostis
Link to comment
Share on other sites

Να πω κάτι ρε παιδιά.....Τα led απο'τι βλέπω είναι ήδη χρωματιστά(πράσινο/κόκκινο κτλ)μήπως αναγκαστικά πρέπει να μπουν λευκά για να ''βγάζουν'' το κανονικό χρώμα....λέω εγώ τώρα.

 

(ή βλακεία είπα?)

Link to comment
Share on other sites

Το gauge μου είναι κόκκινο με άσπρο....Δεσμά champaign (kati)......To boost θα είναι όλα Κοκκίνα....Για Α/F όμως...σκεφτικά κόκκινη για lean ..πορτοκαλί για νορμάλ και κίτρινο για Ritch....Μαλακ.....?

Link to comment
Share on other sites

Το gauge μου είναι κόκκινο με άσπρο....Δεσμά champaign (kati)......To boost θα είναι όλα Κοκκίνα....Για Α/F όμως...σκεφτικά κόκκινη για lean ..πορτοκαλί για νορμάλ και κίτρινο για Ritch....Μαλακ.....?

όχι καλό ακούγεται...

Link to comment
Share on other sites

Να πω κάτι ρε παιδιά.....Τα led απο'τι βλέπω είναι ήδη χρωματιστά(πράσινο/κόκκινο κτλ)μήπως αναγκαστικά πρέπει να μπουν λευκά για να ''βγάζουν'' το κανονικό χρώμα....λέω εγώ τώρα.

 

(ή βλακεία είπα?)

Εννοείς πως την μέρα δεν ξεχωρίζεις τι θα δείχνει??

Link to comment
Share on other sites

ledindicators.jpg

 

Οι επιλογες που εχω....Η μπλε παντος δεν φενεται ασχημη.....

 

http://www.impconcepts.com. Δες εδω για περισσοτερες πληροφοριες... 250 euro περιπου....

 

http://www.impconcepts.com/vwpassatgauges/...tgaugevideo.avi

Edited by The Dog
Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να μην βάλεις πολλά διαφορετικού χρώματος leds γιατί θ'αρχίσει να κιτσεύει το αμάξι!

 

 

Μιχάλης

Ε, ναι, μην το κάνεις και λατέρνα...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά βοήθεια...Έχουν σπάσει τα νευρά μου... :knife::S

Ψάχνω τα λεγόμενα dry transfer letters, δηλαδή κολλητά γράμματα για τα νούμερα που θα κolithoun πάνω στο στροφόμετρο... Δεν βρίσκω πουθενά στην Κύπρο...Έχει κανένας να μού πρότεινε δικτύακο χώρο να τα αγοράσω από το net… :unsure:

Edited by The Dog
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια...Έχουν σπάσει τα νευρά μου... :knife::S

Ψάχνω τα λεγόμενα dry transfer letters, δηλαδή κολλητά γράμματα για τα νούμερα που θα κolithoun πάνω στο στροφόμετρο... Δεν βρίσκω πουθενά στην Κύπρο...Έχει κανένας να μού πρότεινε δικτύακο χώρο να τα αγοράσω από το net… :unsure:

 

Τα πιο γνωστά transfer letters είναι αυτά της εταιρίας Letraset - http://www.letraset.com τα οποία στην Ελλάδα τα έβρισκες σίγουρα στο Πλαίσιο παλαιώτερα, και γενικά σε βιβλιοπωλεία με αναλώσιμα για αρχιτέκτονες και γραφίστες. Δυστυχώς η έλευση των Η/Υ στα επαγγέλματα αυτά, περιόρισε δραματικά τις πωλήσεις τέτοιων αναλωσίμων και πλέον είτε δε θα βρεις, είτε θα βρεις γερασμένο στοκ, είτε περιορισμένη γκάμα.

 

Γενικά τα dry transfer δεν είναι και ότι καλύτερο για επιφάνειες μη πορώδεις, ενώ με τον ήλιο σίγουρα θα γεράσουν γρήγορα και θα ξεφλουδίσουν. Νομίζω ότι είναι πολύ καλύτερο να πας σε ένα εξειδικευμένο κατάστημα που να κόβει αυτοκόλλητα βινυλίου και να σχεδιάσετε / κόψετε αυτό που θέλεις σε τέτοιο υλικό ή σε κάτι που θα έχει να σου προτείνει ο "μάστορας" αφού του περιγράψεις την χρήση για την οποία το θέλεις.

 

Για την χρωματική επιλογή των LED, πιστεύω ότι ένας συνδυασμός κόκκινου-λευκού (για τα "κόκκινα" διαφορετικό) ή κόκκινου-μπλε είναι το πιο ενδεδειγμένο. Το πράσινο ήταν το πιο διαδεδομένο LED είναι "εκτός μόδας" πλέον (αλήθεια) και αν δείτε όλες οι εταιρίες προσπαθούν να το αποφύγουν (ακόμα και στο backlight των κινητών έχει γίνει η αλλαγή από χρόνια).

 

Προσοχή στην ισχύ τους...ίσως θα πρέπει να ρίξεις με μία εν σειρά αντιστασούλα την τάση, γιατί αν προσέξεις τα περισσότερα LED ή φωτάκια στο ταμπλό των αυτοκινήτων είναι πίσω από ημιδιάφανο πλαστικό που ομογενοποιεί και περιορίζει πολύ αυτό που εσύ τελικά βλέπεις...αν βάλεις "γυμνά" LED όπως αυτά που βλέπω στην φωτό, που απλά θα φωτίζουν πίσω από το διάφανο πλαστικό του πίνακα, ετοιμάσου να γίνει "φωτορυθμικό" το αμάξι και το βράδυ θα φωτίζουν σαν μικροί φακοί μέχρι και την οροφή πίσω από τα πίσω καθίσματα...ειδικά τα λευκά και τα μπλε LED είναι πολύ ισχυρά...πρόσεχε γιατί θα σου στείλω τις κάμερες του "Pimp My Ride" αλλιώς :whoohoo:

Link to comment
Share on other sites

...αν βάλεις "γυμνά" LED όπως αυτά που βλέπω στην φωτό, που απλά θα φωτίζουν πίσω από το διάφανο πλαστικό του πίνακα, ετοιμάσου να γίνει "φωτορυθμικό" το αμάξι και το βράδυ θα φωτίζουν σαν μικροί φακοί μέχρι και την οροφή πίσω από τα πίσω καθίσματα...ειδικά τα λευκά και τα μπλε LED είναι πολύ ισχυρά...πρόσεχε γιατί θα σου στείλω τις κάμερες του "Pimp My Ride" αλλιώς :whoohoo:

:cry::cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

:cry::cry::cry::cry:

Ευτυχώς έχουν dimmer control (ρυθμιζόμενη ένταση...)...

Πελάγωσα πάλι...άντε να βρω τέτοια μαγαζί τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς έχουν dimmer control (ρυθμιζόμενη ένταση...)...

Πελάγωσα πάλι...άντε να βρω τέτοια μαγαζί τώρα...

 

Ψάξε και σε καταστήματα / φίλους / γνωστούς που ασχολούνται με μοντελισμό...

Τέτοια καταστήματα έχουν αυτοκόλλητα γράμματα/αριθμούς εξαιρετικών χαρακτηριστικών/ποιότητας (αντέχουν κρούσεις, γρατσουνιές και χημικά όπως το καύσιμο μεθανόλης-νιτρομεθανίου των R/C θερμικών) αλλά δεν ξέρω αν τελικά θα βρεις στην διάσταση που θέλεις...πιθανά να ξέρουν που να σε στείλουν όμως :new_thumright:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.