Jump to content

Χειμερινή ενδυμασία

Περισσότερα

Ημερολόγια 2021

Περισσότερα

Καλοκαιρινή ένδυμασία

Περισσότερα

Χορηγοί

Περισσότερα

Recommended Posts

Posted (edited)

Καλησπέρα είμαι νέο μέλος Και θα ήθελα την βοήθειά σας

Έχω αγοράσει ένα Audi A6  1,8 tfsi 190hp. 10/2015. Το αγόρασα από έμπορα το 2021 μόλις το πήρα ανακάλυψα ότι καίει λάδια προσφέρθηκε να μου το φτιάξει το πήγαμε σε δικό του συνεργείο  και υποτίθεται ότι μου το έφτιαξε.(Εννοείται τα γνωστά επισκευή αυτό που στοιχίζει 3000

€ που λέμε)

Το πρόβλημα μου είναι ενώ το έχουνε φτιάξει αυτό συνεχίζει και καίει λάδια βέβαια πολύ λιγότερα από πριν και βασικά καίει μόνο όταν το αυτοκίνητο το ζορίζω πολύ

Απ’τη στιγμή που μου το φτιάξανε μπορεί να έχω κάνει 2000 km και να έκαψε 500 ML

Και έχω κάνει άλλα 240 km και έκαψε 200 ML αλλά αυτά τα έκανα τρέχοντας πολύ ζορίζοντας το αυτοκίνητο συνέχεια πήγαινα 190χλμ με 240χλμ

Θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε την τουρμπίνα φοράω και αν νομίζετε ότι το πρόβλημα είναι εκεί

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

*Και κάποια πράγματα που ξέχασα να πω είναι οτι όταν το πήρα από το συνεργείο μου είπανε στην αρχή να τον πηγαίνω σιγά και να το στρώσω το οποίο και έκανα για 2000 km και ότι είναι φυσιολογικό την πρώτη φορά να μου κάψει λάδια.

Αλλά εμένα κάτι δε μου κάθεται καλά μου είναι περίεργο μόνο όταν το ζορίζω τότε καεί λάδια

Edited by fotiadis

Το θεμα με αυτα τα μοτερ, που εβαζε η Audi σε πληθωρα μοντελων μια και ο κινητηρας ειναι ιδιος, ειναι τα ελατηρια των πιστονιων. Θα βρεις πολλες αναφορες και πληροφοριες σχετικα με το που εντοπιζεται το προβλημα, που οφειλεται, πως επισκευαζεται, με τι κοστος και τα σχετικα. Εγω στην θεση σου θα απαιτουσα να μαθω τι εργασιες εγιναν, τι ανταλλακτικα, με ποιον τροπο εγινε κλπ. Ολα αυτα δυστηχως επηρεαζουν το αποτελεσμα τις επισκευης, μιας επισκευης που εγινε κατα τα "λεγομενα" του εμπορου, φανταζομαι. 

Πληροφοριακα εχω κανει την ανακατασκευη και δεν καιω "γραμμαριο" λαδι οσο και να το σκιζω. 

• Thanks 1

Εγώ θα το πούλαγα.Οι πιθανότητες να ξαναεμφανιστεί το πρόβλημα είναι πολύ μεγάλες.
Γενικά είναι για τα μπάζα από άποψη αξιοπιστίας.

• Sad 1

Posted (edited)
On 8/22/2022 at 8:28 PM, fotiadis said:

Καλησπέρα είμαι νέο μέλος Και θα ήθελα την βοήθειά σας

Έχω αγοράσει ένα Audi A6  1,8 tfsi 190hp. 10/2015. Το αγόρασα από έμπορα το 2021 μόλις το πήρα ανακάλυψα ότι καίει λάδια προσφέρθηκε να μου το φτιάξει το πήγαμε σε δικό του συνεργείο  και υποτίθεται ότι μου το έφτιαξε.(Εννοείται τα γνωστά επισκευή αυτό που στοιχίζει 3000

€ που λέμε)

Το πρόβλημα μου είναι ενώ το έχουνε φτιάξει αυτό συνεχίζει και καίει λάδια βέβαια πολύ λιγότερα από πριν και βασικά καίει μόνο όταν το αυτοκίνητο το ζορίζω πολύ

Απ’τη στιγμή που μου το φτιάξανε μπορεί να έχω κάνει 2000 km και να έκαψε 500 ML

Και έχω κάνει άλλα 240 km και έκαψε 200 ML αλλά αυτά τα έκανα τρέχοντας πολύ ζορίζοντας το αυτοκίνητο συνέχεια πήγαινα 190χλμ με 240χλμ

Θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε την τουρμπίνα φοράω και αν νομίζετε ότι το πρόβλημα είναι εκεί

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

*Και κάποια πράγματα που ξέχασα να πω είναι οτι όταν το πήρα από το συνεργείο μου είπανε στην αρχή να τον πηγαίνω σιγά και να το στρώσω το οποίο και έκανα για 2000 km και ότι είναι φυσιολογικό την πρώτη φορά να μου κάψει λάδια.

Αλλά εμένα κάτι δε μου κάθεται καλά μου είναι περίεργο μόνο όταν το ζορίζω τότε καεί λάδια

500ml σε 2.000km δεν θεωρείται καν αξιοσημείωτο για την Audi, παρότι αντιλαμβάνομαι ότι είναι σπαστικό να καίει λάδια.

Συνήθως (αν δεν τα καίει το μοτέρ), η κατανάλωση έρχεται από το τούρμπο. Εξαρτάται τι φθορά έχει, πόσα km έχει κάνει και ο προηγούμενος (κι εσύ ως νέος) ιδιοκτήτης τι χρήση του κάνετε. Το πρόσεχε ή χωρίς  να έχουν πάρει θερμοκρασία τα λάδια (κι άρα να έχει σωστές ανοχές το τούρμπο και να λιπαίνεται άριστα και το τούρμπο και το μοτέρ) το πίεζε? Πριν φτάσει στον προορισμό του, του έπινε το αίμα και το έσβηνε, ενώ ήταν πυρωμένο ή πήγαινε τα τελευταία 5-10km χαλαρά για να κατέβουν και οι θερμοκρασίες νερού-λαδιού?

Μεταχειρισμένο αμάξι είναι. Την αλήθεια την ξέρει μόνο ο προηγούμενος. Ούτε ο μαντράς μπορεί να μαντέψει τι γινόταν.

Τέλος, πόσα km έχει κάνει το αμάξι συνολικά? Συνήθως στα 200.000km, τα τούρμπο είναι στο τέλος της ζωής τους. Οπότε μία κατανάλωση λαδιού δεν είναι παράλογη.

Αν σου έχει μπει η ιδέα, την βγάζεις την τουρμπίνα, τη στέλνεις σε τουρμπινά για έλεγχο και σου λέει αν έχει ανοχές μεγάλες ή όχι (και αν είσαι άνετος οικονομικά και η τουρμπίνα έχει κάνει αρκετά km, της κάνεις και service)

Σε κάθε περίπτωση (όπως το βλέπω εγώ), το πρόβλημα είναι πως από το forum, χωρίς ενδελεχή μηχανολογικό έλεγχο και χωρίς να έχουμε όλα τα στοιχεία (πόσα km έχει το αμάξι, αν μετράς σωστά στο ίδιο σημείο, στην ίδια θέση στάθμευσης, σε επίπεδο δρόμο, αν βγάζει καπνό από πίσω όταν είναι κρύο, όταν το πατάς/πιέζεις κτλ) , δύσκολα να βρούμε τι φταίει. Περισσότερο "πετάμε ιδέες" με βάση αυτά που μας λες.

ΥΓ: μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω περισσότερο.

ΥΓ2: η εύκολη λύση είναι αυτή που έγραψαν παραπάνω. Δεν ασχολείσαι καν. Το βάζεις για πούλημα και παίρνεις κάτι άλλο (όχι με αυτόν τον 1800cc στο διαμήκη άξονα, πχ στο Α3 δεν υπήρχαν τέτοια προβλήματα, αλλά που Α3 και Α6? Καμία σχέση σαν αμάξια!) Μη σου πω πας στον ίδιο το μαντρά και παίρνεις από αυτόν κάτι άλλο....

Edited by Kavouras
  • Thanks 1

Posted (edited)

Το αυτοκίνητο έχει κάνει 120.000 km

Και το αυτοκίνητο είναι σε τέλεια κατάσταση γενικά εκτός από το πρόβλημα που περιέγραψα που αν είναι να φτιάξω την τουρμπίνα ή ακόμα και να την αλλάξω σε ένα αυτοκίνητο που το αγόρασα 35.000 € δε με πειράζει να δώσω δύο χιλιάρικα σκοπός είναι όμως να γίνει,να ξέρω τι φταίει.

Πήγα στο μηχανικό που μου έκανε την επισκευή και είπε θα αλλάξουμε σε πρώτη φάση την pcv ( Αν το λέω καλά) 

Αυτό έγινε την Παρασκευή και σε δεύτερη φάση θα δούμε την τουρμπίνα 

Δηλαδή ο μηχανικός μου είπε ότι τρεις είναι οι λόγοι για να καίει λάδια

1) Επισκευή κινητήρα δηλαδή τα γνωστά ελατήρια κλπ (Αυτό έχει γίνει)

2) pcv (Διαχωριστεί κάτι τέτοιο αυτό θα γίνει μέχρι την Παρασκευή)

3) τουρμπίνα  ( Αυτό θα ελεγχθεί σε τελευταία φάση)

Στην πρώτη φάση της επισκευής που βγήκε 3000€ δεν πλήρωσα τίποτα εγώ

Τώρα θα δώσω 140 € για το διαχωριστεί

Αυτός μου εγγυήθηκε ότι το αυτοκίνητο δεν θα καίει σταγόνα λάδι όταν θα τελειώσουμε.

ΥΣ.Το αυτοκίνητο το γούσταρα πολύ δεν υπάρχει περίπτωση ούτε να το πάω στο μάντρα πίσω ούτε να το πουλήσω.

ΥΣ2 Το αυτοκίνητο και οι μετρήσεις το λάδι γίνονται πάντα σωστά σε ίσιο έδαφος στο πάρκινγκ που το έχω.

Το Σαββατοκύριακο πήγα ταξίδι και έκανα 1300 km Σε ολόκληρη τη διαδρομή πήγαινα χωρίς να το ζορίσω καθόλου δεν έκαψε τίποτα 0ml 

Αλλά είμαι σίγουρος ότι αν το ελιωνα δηλαδή το έτρεχα πολύ σίγουρα θα εκαιγε κάποια ποσότητα λάδι τουλάχιστον 600 ML το λιγότερο.Δηλαδή θέλω να πω και να σας δώσω να καταλάβετε το λάδι το καίει όταν ανεβάζει υψηλά στροφές ο κινητήρας όταν είναι πάνω από 3500 τότε νομίζω ότι καίει λάδι

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

Edited by fotiadis
  • Like 1

Ευχομαι να βρεις την λυση γρηγορα και να χαρεις το αμαξι. Ειναι ωραιο σκαφος και πολυ ανετο το Α6.

Οπως εγραψαν ολοι διαγνωση απο το φορουμ ειναι πολυ δυσκολο να γινει.

Ενδεικτικα θα σου πω οτι, οταν ενα οχημα εντος εγγυησης  εκαιγε λαδι και πηγαινε στην αντιπροσωπεια για να γινει η επισκευη (με το μεγαλυτερο κοστος να το καλυπτει η αντιπροσωπεια) ειχε καποια σταδια μεχρι την αποφαση της επισκευης. 1. ακριβης μετρηση καταναλωσης λαδιου στα 1000 χλμ, 2. αλλαγη της βαλβιδας PCV (βαλβιδα - διαχωριστης αναθυμιασεων),  3. νέα μετρηση καταναλωσης λαδιου και 4. τελος ανακατασκευη του μοτερ ολικη με αναβαθμισμενα - updated-  ανταλλακτικα.

Μακαρι να ειναι θεμα τουρμπινας και με ενα απλο rebuild αυτης να το χαρεις. 

• Thanks 1

Εγώ δε ξέρω κανένα που να έφτιαξε με τα πρώτα στάδια...
Επίσης έχετε υπόψιν σας ότι σε πάρα πολλά αυτοκίνητα ακόμα και αν έγινε το rebuild από την αντιπροσωπεία μετά από καιρό ξαναρχίζει πάλι η κατανάλωση λαδιού και χρειάζεται δεύτερο rebuild...