Jump to content

Πρόβλημα στις υψηλές στροφές


alexutm

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους έχω audi s3 8l του 2002 με κ04 υβρίδιο σφυριλατο μοτέρ με τα μαμά πιστόνια όμως! Έχω το εξής πρόβλημα, το αμάξι μετά τις 4.500 με 5.000 στροφές κόβει και δεν δίνει δύναμη. Τα κοιτάξαμε όλα και βγήκε ο μηχανικός μου στο συμπέρασμα ( αφότου αλλάξαμε μάτι στροφαλου και μάτι εκεντροφορου επειδή τα έβγαζε ο υπολογιστής σαν σφάλματα)  ότι έχει το αμάξι πρόβλημα με το γρανάζι στροφαλου ( ότι έχει ξελασκαρει ) 30 ευρώ ζημιά 500 ευρώ εργασία λύσιμο μοτέρ τα πάντα.. θέλω άμεσα να μου πείτε γνώμες, ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

On 1/7/2023 at 5:50 PM, alexutm said:

Καλησπέρα σε όλους έχω audi s3 8l του 2002 με κ04 υβρίδιο σφυριλατο μοτέρ με τα μαμά πιστόνια όμως! Έχω το εξής πρόβλημα, το αμάξι μετά τις 4.500 με 5.000 στροφές κόβει και δεν δίνει δύναμη. Τα κοιτάξαμε όλα και βγήκε ο μηχανικός μου στο συμπέρασμα ( αφότου αλλάξαμε μάτι στροφαλου και μάτι εκεντροφορου επειδή τα έβγαζε ο υπολογιστής σαν σφάλματα)  ότι έχει το αμάξι πρόβλημα με το γρανάζι στροφαλου ( ότι έχει ξελασκαρει ) 30 ευρώ ζημιά 500 ευρώ εργασία λύσιμο μοτέρ τα πάντα.. θέλω άμεσα να μου πείτε γνώμες, ευχαριστώ πολύ!!

Έχετε log-άρει το αμάξι? Μήπως κλείνει η πεταλούδα του γκαζιού για κάποιο λόγο...? (πχ πολύ φτωχό, πολύ πλούσιο, δεν κάνει καλή καύση, γυρίζει "πολλές μοίρες" advance και κλείνει πεταλούδα για να μη σπάσει ως fail safe κτλ-κτλ)

Αν έκανε όλη αυτή τη διαδικασία ο μηχανικός που έχει δει και το αμάξι (θεωρώ ότι θα έχει κάνει έλεγχο των παραπάνω), εμείς δεν μπορούμε να σου πούμε κάτι αντίθετο. Πόσο μάλλον χωρίς στοιχεία...

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, ανοίξαμε Κάρτερ και ο μηχανικός μου έδειξε ότι ο στρόφαλος κουνιέται απειροελάχιστα με αποτέλεσμα το μάτι στροφαλου σε τις υψηλές να μην διαβάζει. Επίσης μου έδειξε ότι το μπλοκ που τον συγκρατεί ότι κουνιέται και αυτό, κάτι που δεν το χει ξαναδεί ποτέ στην ζωή του..!! Τόσο άτυχος είμαι ?!?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.