Jump to content

Καμμενα Pixels


Recommended Posts

Οπως λεει ο τιτλος εχω καμενα Pixels στην οθονη του κοντερ που εμφανιζετε το trip computer και γενικοτερα οι ενδειξεις-πληροφοριες για το αυτοκινητο!

Υπαρχει τροπος να φτιαχτει η παμε αποκλειστικα στην αλλαγη?Αλλαζει μονο η οθονη η πρεπει ολοκληρο το κοντερ?

 

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Οπως λεει ο τιτλος εχω καμενα Pixels στην οθονη του κοντερ που εμφανιζετε το trip computer και γενικοτερα οι ενδειξεις-πληροφοριες για το αυτοκινητο!

Υπαρχει τροπος να φτιαχτει η παμε αποκλειστικα στην αλλαγη?Αλλαζει μονο η οθονη η πρεπει ολοκληρο το κοντερ?

Ευχαριστω!

 

Γιαννη σιγουρα ειναι καμμενα? εμενα μου κανει κατι αλλο.οταν εχει πολυ κρυο καποια pixel χανονται και μετα επανερχονται.ειχα ρωτησει και μου ειχαν πει οτι ειναι απομαγνητισμος και μετα επανερχετε...και οντως επανερχονται!

Link to comment
Share on other sites

Απο τοτε που το πηρα περιπου 3χρονια ετσι ειναι, το θεμα ειναι οτι επανερχονται αλλα απ'οτι θυμαμε οταν εχει σχετικα κρυο καιρο!

Το κακο ειναι οτι καποιες φορες ειναι κουραστικο και δεν ξεχωριζεις τι ειναι, ειναι καμενη λαμπα η δεν εχει υγρο για τα τζαμια.... :g::g:

Link to comment
Share on other sites

Εγω ηξερα οτι με τον κρυο καιρο εμφανιζονται τετοια πιξελακια "καμμενα"... αμα ζεστανει επανερχονται... Σε εσενα κανει το αναποδο?

:g:

Link to comment
Share on other sites

Μην φανταστεις οτι εμφανιζονται και ολα ειναι μια χαρα....

Απλα βλεπω το 30% και αμα στρωσει βλεπω το 50% :whistling:

Πολυ ζορικο ομως οπως ειπα και ποιο πανω και μου την εχει δωσει απιστευτα!!!!

Link to comment
Share on other sites

για να δεις ολα τα πιξελ πρεπει να το αλλαξεις ..με τον τροπο του Τοyo απλα θα δεις μερικα πιξελ παραπανω..Η λυση ειναι αντικατασταση

Link to comment
Share on other sites

Αλλαζουμε οθονη ή ολο το κοντερ???

Καποια ενδεικτικη τιμη?

Και εχετε ιδεα που μπορουμε να το βρουμε?

 

ολο το κοντερ με κανα 700ρι ευρω απο αντιπροσωπεια.

τωρα αν ψαξεις στο ebay μπορει και να βρεις μεταχειρισμενο με λιγοτερα αλλα ρισκαρεις...

η αντιπροσωπεια δινει και 2 χρονια εγγυηση ;)

Link to comment
Share on other sites

ολο το κοντερ με κανα 700ρι ευρω απο αντιπροσωπεια.

τωρα αν ψαξεις στο ebay μπορει και να βρεις μεταχειρισμενο με λιγοτερα αλλα ρισκαρεις...

η αντιπροσωπεια δινει και 2 χρονια εγγυηση ;)

Εννοείται ότι μπορεί να βρεί μεταχείρο πολύ φθηνότερα εε??

Link to comment
Share on other sites

στο ebay.de θα βρεις σιγουρα.

ομως αυτο που θα πρεπει να σε απασχολει περισσοτερο ειναι τι θα κανεις

με το immobilizer μιας και αυτο ειναι στον πινακα των οργανων.

πως θα το προγραμματησεις στο μεταχειρησμενο οεο??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

αρχιζει και γινετε ενοχλητικο το θεμα με τα πιξελ στο κοντερ μου.

να αλλαξω το κοντερ? πηρα προσφορα απο καρεντα 650 ευρω με τοποθετηση.

 

τι αλλη λυση υπαρχει? να το στειλω γερμανια που αλλζουν μονο την οθονουλα τη κεντρικη με κανα 200ρι?

ελλαδα υπαρχει καποιος που να φτιαχνει γιατι οσο και να εψαξα κανεις δεν μπορει να το κανει.

ξερετε κανεναν?

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα παρατηρησει κι εγω στο δικο μου, βασικα κατι σαν τρεμοπαιξιμο κανουν τα pixel στο κομματι της ενδειξης του ραδιοφωνου οταν βαραει το ταμπλο ο ηλιος, αλλα πιστεψα οτι θα ανεβαζει γι'αυτο τον λογο θερμοκρασια η οθονη και θα γινεται οπως στα ηλεκτρονικα ρολογια οταν τα χτυπαει ο ηλιος για ωρα...

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγη μονο της οθονης ειναι εφικτη απο ατομα που γνωριζουν. Αν βρεις απο e-bay οθονη και ατομο να σου κανει την αλλαγη προχωρα το. Αλλιως στειλτο Γερμανια.

Link to comment
Share on other sites

να πω οτι μετα απο πολυ ψαξιμο και απειρα τηλεφωνα ειμαι κοντα στο να βρω την ακρη με το προβλημα.

με κοστος σχεδον ιδιο με το να το στειλεις γερμανια να στο φτιαξουν.

περιπου 200-250 ευρω αλλαγη οθονουλας.

 

αμα προχωρησει το θεμα θα γινω το πειραματοζωο χεχε.και να μην κατσει ετσι κι αλλιως ειναι χαλια τα πιξελ οποτε μεγαλυτερη ζημια δεν γινεται.

 

αμα κατσει θα ενημερωσω πως και γιατι επειδη ενδιαφερει αρκετους στα club των vag που εχουν το ιδιο προβλημα και δεν θελουν να σταξουν 800 ευρω σε αντιπροσωπια για καινουργιο κοντερ ειτε φοβουνται να το στειλουν γερμανια σε αυτους που κανουν αυτη τη δουλεια ειτε και να θελουν να το στειλουν να μην μπορουν να μεινουν χωρις αμαξι για 3 μερες που απαιτει το πηγαινε ελα ελλαδα-γερμανια γιατι χωρις κοντερ αμαξι γιοκ.

Link to comment
Share on other sites

Τολης αμα βρεις ακρη πες το , γιατι και σε μενα εδω και κανα χρονο ειναι καμμενα καποια Pixels μονίμως

Link to comment
Share on other sites

Για πες μα τι εκανες και που το εφτιαξες οταν με το καλο γιατι και στο δικο μου μολις ζεστενονται αρχιζουν να χανονται.Ατιμα pixel.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Για πες μα τι εκανες και που το εφτιαξες οταν με το καλο γιατι και στο δικο μου μολις ζεστενονται αρχιζουν να χανονται.Ατιμα pixel.

Παιδια ειμαι καινουργιος στο forum ειμα κατοχος ενος A6 C5 mon 97-98 και θα χαρω να εχουμε επικοινωνια. Διαβαζω για το γνωστο προβλημα και μπορω να πω οτι η λυση ειναι σχετικα απλη. Εγω προσωπικα το ελυσα ευκολα με μικρο σχετικα κοστος. Το θεμα ειναι οτι υπαρχουν διαφορετικα οργανα απο χρονολογια σε χρονολογια. Πχ τα πρωτα A6 εχουν ρολοι αναλογικο, το επομενο μοντελο ψηφιακο κλπ. Αυτο συνεπαγεται και αλλο κατασκευαστη οργάνων.

Edited by evpanag
Link to comment
Share on other sites

Γιαννη αλλαξα κοντερ το περασμενο Νοεμβριο και τελειωσε.βεβαια εδωσα και 600 ευρω... αλλα σκεφτηκα τι 300 και πηγε ελα γερμανια το κοντερ και ιστοριες τι αλλα τοσα και 2 χρονια εγγυηση αντιπροσωπιας.

Link to comment
Share on other sites

Για πες μας λυση...αν και εγω πλεον το εχω συνηθισει 7χρονια τωρα :)

 

Τολη εσυ ειχες κανει τιποτα τελικα?

Φιλε μου για ποιο αυτοκινητο προκειται και τι κοντερ εχεις? Ειναι με ψηφιακο ρολοι?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε επίσης να βγάλετε την LCD οθόνη και να την στείλετε στο εξωερικό για επισκευή και με εγγύση.

Υπάρχουν αρκετά sites όπως αυτό:

 

http://pixelfix.net/eng/audi_vw_seat.html

 

Επίσης ασχολούνται και μερικοί έλληνες μάστορες με αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.