Jump to content

NightWalk 2019

Το πρώτο nightwalk του 2019!
Περισσότερα

Χορηγοί

Περισσότερα

Συνάντηση Audi Α3/S3/RS3 - Ark

Δείτε τις εντυπώσεις & φωτογραφίες απο την συνάντηση.
Εντυπώσεις

Συνάντηση Audi A4 S4 RS4 - Ark

Δείτε τις εντυπώσεις φωτογραφίες και σχόλια απο την εκδήλωση
Περισσότερα

Ηλιοπροστασίες 2019

Περισσότερα
The Dog

Cruise control Retrofit

Recommended Posts

Κοιτούσα τον κωδικό που έχω σημειώσει από τον δικό μου λεβιέ και είναι διαφορετικός. Ο κωδικός που φοράω τώρα έχει κωδικό 4E0 953 521...από τι αμάξι είναι το 4Ε0?

και αυτος ειναι απο Α4 του 2001 ως 2008, Α6 2005 ως 2008 και Α8 2004 ως 2007

• Like 1

Δεν ξερω τοτε...να δοκιμασω να παρω εναν 8Ε0 ή να αφησω αυτον που εχω;;

Τελικα δεν κρατηθηκα και παρηγγειλα με κωδικο πλαισιου το αντιστοιχο λεβιε για το δικο μου...η αντιπροσωπεια δινει τον κωδικο 8Ε0 054 690 σαν αξεσουαρ για retrofit του cc για τα A4 B6 με την προυποθεση να εχει συμβατο εγκεφαλο τιμονιου (στο ΕΤΚΑ αναφερει τους M, Ν, P).

Να αναφερω οτι φυσικα δεν ειχαν ιδεα ποιος λεβιες ειναι συμβατος με το δικο μου και τους κατευθυνα με τους κωδικους που ειχα ηδη βρει απο το σπιτι...

Λετε απο την αρχη να ηταν κατι τοσο απλο και να παιδευτηκα τζαμπα τοσο καιρο;...μακαρι!! Να αναφερω οτι με τον λεβιε που φοραω και σε συνδιασμο με δυο διαφορετικους συμβατους κωδικους εγκεφαλου "εβλεπα" στο vcds τις κινησεις του λεβιε (δηλαδη accelarate, set, brake κτλ οταν τον πειραζα) στα blocks του module του τιμονιου αλλα οχι στον αντιστοιχο της μηχανης.

Edited by S3-Nick

Τελικα δεν κρατηθηκα και παρηγγειλα με κωδικο πλαισιου το αντιστοιχο λεβιε για το δικο μου...η αντιπροσωπεια δινει τον κωδικο 8Ε0 054 690 σαν αξεσουαρ για retrofit του cc για τα A4 B6 με την προυποθεση να εχει συμβατο εγκεφαλο τιμονιου (στο ΕΤΚΑ αναφερει τους M, Ν, L).

Να αναφερω οτι φυσικα δεν ειχαν ιδεα ποιος λεβιες ειναι συμβατος με το δικο μου και τους κατευθυνα με τους κωδικους που ειχα ηδη βρει απο το σπιτι...

Λετε απο την αρχη να ηταν κατι τοσο απλο και να παιδευτηκα τζαμπα τοσο καιρο;...μακαρι!! Να αναφερω οτι με τον λεβιε που φοραω και σε συνδιασμο με δυο διαφορετικους συμβατους κωδικους εγκεφαλου "εβλεπα" στο vcds τις κινησεις του λεβιε (δηλαδη accelarate, set, brake κτλ οταν τον πειραζα) στα blocks του module του τιμονιου αλλα οχι στον αντιστοιχο της μηχανης.

Ετσι οπως τα λες δεν νομιζω οτι ειναι θεμα του λεβιε. Η ελπιδα πεθαινει τελευταια βεβαια Νικο. Μακαρι να ειναι αυτο.

Να κάνω μια διόρθωση μόνο, την οποία ήδη πέρασα και στο προηγούμενο μήνυμα: σύμφωνα με το ΕΤΚΑ σου δίνει δύο διαφορετικές επιλογές εαν θέλεις να περάσεις εκ των υστέρων το cc σαν αξεσουάρ στο Α4 Β6. Αυτές είναι:

- εαν έχεις πολυλειτουργικό τιμόνι να πάρεις απλά και να τοποθετήσεις τον λεβιέ 8Ε0 054 690

στην περίπτωση που δεν εχεις πολυλειτουργικό τιμόνι χρειάζεται σου λέει ότι πρέπει να κοιτάξεις το steering module ώστε να έχεις το 8Ε0 953 549 Μ ή Ν ή Ρ και εαν το έχεις τότε απλά παίρνεις και τοποθετείς τον λεβιέ 8Ε0 054 690

Ελπίζω να ισχύει και με τον συνδιασμό 8Ε0 953 549 N και 8Ε0 054 690 που πήρα να παίξει....

xqN64Ai.jpg

Edited by S3-Nick
  • Like 2

Μιας και από εχθές έχω το σετάκι για retrofit του cc στα χέρια μου, να αναφέρω μερικά πράγματα για να αποσαφηνιστούν ορισμένα θέματα. Καταρχήν το σετάκι εχει κωδικό 8Ε0 054 690 και περιλαμβάνει το διακόπτη-λεβιέ του cc, ένα καλώδιο για σύνδεση του cc με την ecu της μηχανής, δύο βίδες για σύνδεση του λεβιέ, επτά δεματικά, οδηγίες τοποθέτησης βήμα-βήμα (με αναφορές στο τεχνικό εγχειρίδιο του αυτοκινήτου για κάθε βήμα) και ένα αυτοκόλλητο. Επίσης οι οδηγίες είναι κοινές και για το σετ με κωδικό 8Ε0 054 691, ο οποίος περιλαμβάνει και τον αντίστοιχο συμβατό εγκέφαλο για Α4 χωρίς συμβατό εγκέφαλο. Με άλλα λόγια ο κωδικός 8Ε0 054 690 είναι για όποιον έχει συμβατό εγκέφαλο ενώ ο κωδικός 8Ε0 054 691 είναι για όποιον δεν έχει τον εγκέφαλο. Στις ίδιες οδηγίες μέσα αναφέρει επίσης ότι θα πρέπει να αλαχθεί και το κάτω κάλυμμα του τιμονιού, το οποίο θα πρέπει να αγοραστεί ξεχωριστά, αναλόγως του χρώματος του εσωτερικού μας (μαύρο, γκρί, μπέζ, κτλ).

Ο λεβιές που είχε μέσα το σετάκι έχει κωδικό 4Ε0 953 521Β ενώ, σύμφωνα με τις οδηγιες, ο λεβιές αυτός είναι ίδιος και για το Α6. Οι οδηγίες, όπως προανέφερα, λένε βήμα-βήμα τι χρειάζεται και για το Α4 οι μόνες κατευθύνσεις που έχει είναι εαν το αμάξι έχει συμβατό εγκέφαλο να τοποθετηθεί μόνο ο λεβιές ενώ εαν δεν υπάρχει ο εγκέφαλος τότε θα πρέπει πρώτα να τοποθετηθεί ο εγκέφαλος και μετά ο λεβιές...το καλώδιο και τα δεματικά αφορούν μόνο το Α6 και για το Α4 δεν αναφέρει κάν το να ερευνηθεί εαν υπάρχει το καλώδιο ή όχι, διότι θεωρεί δεδομενο ότι είναι προεγκατεστημένο σε όλα τα Α4. Αυτό επιβεβαιώνει τα παλιότερα πόστ μου, όπου αναφέρω ότι δεν είχα βρεί πουθενα στο νετ περίπτωση Α4 που να χρειάστηκε να τοποθετηθεί έξτρα το καλώδιο ενώ ψάχνωντας τα καλώδια στο δικό μου για παν ενδεχόμενο, παρατήρησα ότι υπάρχει το εν λόγω καλώδιο. Βέβαια, οι οδηγίες μέσα αναφέρουν με λεπτομέρεια που θα χρειαστεί να περαστεί το εν λόγω καλώδιο στο Α6. Επείδή το είχα ψάξει αρκετά και στο Α4 η συνδεσμολογία είναι η ίδια, δηλαδή από το pin No5 της φύσας του cc στο pin  No10 της άσπρης φύσας κάτω από την ecu.

Ορίστε και μερικες φωτό από το σετάκι και τις οδηγίες:

JI7gTae.jpg

aNuPVTo.jpg

DjMkpkg.jpg

GkRdTGQ.jpg

8cuDLTW.jpg

• Like 2

Παιδιά είναι τελικά κανείς με παλιότερο καλώδιο ή με γνήσιο ώστε να βοηθήσει να κάνω μια προσπάθεια για κωδικοποίηση του abs, πριν καταφύγω στην λύση της αντιπροσωπείας??

Παιδια τα φωτα σας...

Προσπαθω να συγκεντρωσω τα ανταλλακτικα για την εγκατασταση MUFU Buttons (τα εχω) και αργοτερα CC..Απο οτι ειδα μεσω VCDS ο εγκεφαλος του slip ring δεν υποστηριζει τιποτα και χρειαζετε αλλαγη..Εχω παραγγειλει συμβατη φλασιερα με συμβατο slipring  τοσο για MUFU Buttons οσο και για CC.

Διαβαζω παντου οτι πρεπει και ο εγκεφαλος του τιμονιου (steering wheel control unit ECU) πρεπει να ειναι συμβατος ωστε να μπορεσουν ολα να δουλεψουν..

Μπηκα μεσω VCDS να δω τι φοραει το Q5 αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη και να δω τον κωδικο. Παντου βλεπω τον κωδικο του slipring.

Μηπως μπορειτε να μου πειτε που/πως να κοιταξω??? (8K0 953 568 D ο μη συμβατος  εγκεφαλος του slipring)  

Address 16: Steering wheel (J527)       Labels: 8K0-953-568.clb
   Part No SW: 8K0 953 568 D    HW: 8K0 953 568 D
   Component: Lenks.Modul   H17 0014  
   Revision: --------    Serial number: 90372KA200008 
   Coding: 000003
   Shop #: WSC 06335 000 00000
   VCID: 3B72AFC3BA7607E648-806E

No fault code found.
Edited by TommasK.

Εγκέφαλος τιμονιού και slipring ειναι το ιδιο.Αν το slipring που πήρες εχει part number 8K0953568F τοτε κανει μια χαρα...υποστηρίζει cc και muf.

Τώρα αυτο που έχεις ειναι 8K0953568D που σημαίνει δεν υποστηρίζει τίποτα και θέλει αλλαγμα με αυτον που σου ανέφερα πιο πάνω.

Επαναφερω το θεμα καθως χθες μπηκε χειριστηριο cc σε b7 αλλα δεν καταφερα να το ενεργοποιησω καθως με το vag com δεν εμπαινε με τιποτα στο 01 engine δεν ανταποκρινοταν ο εγγεφαλος. Στους υπολοιπους εγγεφαλους εμπαινε κανονικα. Το αμαξι φοραει vfiz και οταν το απενεργοποιησα μπηκε στο 01 engine αλλα το κουτακι του coding 2 ηταν απενεργοποιημενο. Καμια ιδεα? 

Edited by Puglover309

Τι καλώδιο χρησιμοποιείς;

Δημήτρης

Kαλημερα , αν παρω μεταχειρισμενο ολο το συστημα με τα λεβιεδακια (φλας-φωτα-cc) με κωδικο 8Ε0 953 549 Q  αλλα χωρις το στρογγυλο μεσα νομιζω σερπατινα το λενε η slip ring  1.μπορω να βαλω το δικο μου παλιο slip ring? kουμπωνει στο 8Ε0 953 549 Q? ? ? ? ? ?(υποψιν Δεν θα αλλαξω τιμονι-αεροσακο θα κρατησω τα δικα μου).και 2η ερωτηση   τελικα ποιa εκδοση vcds  ειναι καλυτερη για κωδικοποιηση του CC????

Οχι δεν ταιριαζει η φυσα του αισθητηρα γωνιας τιμονιου (αυτο που ανεφερες σερπαντινα) με την φυσα στο τιμονι του αυτοκινητου...βεβαια μπορείς να βγαλεις τα λεβιεδακια και τον εγκεφαλο τιμονιου μονο.

• Like 1

On 1/27/2019 at 12:41 AM, S3-Nick said:

Οχι δεν ταιριαζει η φυσα του αισθητηρα γωνιας τιμονιου (αυτο που ανεφερες σερπαντινα) με την φυσα στο τιμονι του αυτοκινητου...βεβαια μπορείς να βγαλεις τα λεβιεδακια και τον εγκεφαλο τιμονιου μονο.

Όχι δεν κατάλαβες νομίζω.Λοιπον,Εχω εγκέφαλο που δεν είναι συμβατός με cc. Και βρήκα εγκέφαλο(συμβατο καταληξη Q)με τα 3 λεβιεδακιa πάνω(cc,φλας,υαλοκαθαριστήρες)αλλά χωρίς αυτό που έχει κάτι σαν γράσο μέσα.(αισθητήρα γωνίας τιμονιού?) Δηλαδή θέλω να αλλάξω μόνο τον εγκέφαλο με τα λεβιεδακι και να κρατήσω τα δικά μου τιμόνι και αισθητήρα γωνίας τιμονιού. Άρα πια φυσά δεν θα κουμπώνει???

Στη σελιδα του forum στο fb διαβασα οτι στα A4 με ΑVJ κινητηρα χρειαζεται ενα εξτρα αρχειο στον εγκεφαλο τοου κινητηρα για να δουλεψει το cc...ξερει κανεις κατι επ'αυτου; 

Εμενα το αμαξι φοραει ηδη προγραμμα αλλα δεν αλλαξε κατι στην συμπεριφορα του cc...οπως εχω ξαναγραψει, φαινονται ολες οι κινησεις στο module του τιμονιου αλλα τιποτα στο module του κινητηρα!

Οταν εβαλα το cc στο δικό μου avj, εκανα τις απαραίτητες ενέργειες με το vagcom, αλλα δε δούλευε.Ομως εβλεπα στο vagcom οτι ο διακοπτης λειτουργούσε.Παρατηρησα οτι η βαλβιδα του φρενου εκανε δυο check στο measure blocks.Το ενα αναβε μαζί με το φως του stop, αλλα το αλλο δεν συμβαδιζε.Αλλαξα τη βαλβιδα φρενου, το cc δουλεψε κανονικα,και τα δυο check αναβουν μαζι οταν πατας το φρενο.Κοστος 15 € περιπου γνησιο.

• Like 2

10 hours ago, Stathis F. said:

Οταν εβαλα το cc στο δικό μου avj, εκανα τις απαραίτητες ενέργειες με το vagcom, αλλα δε δούλευε.Ομως εβλεπα στο vagcom οτι ο διακοπτης λειτουργούσε.Παρατηρησα οτι η βαλβιδα του φρενου εκανε δυο check στο measure blocks.Το ενα αναβε μαζί με το φως του stop, αλλα το αλλο δεν συμβαδιζε.Αλλαξα τη βαλβιδα φρενου, το cc δουλεψε κανονικα,και τα δυο check αναβουν μαζι οταν πατας το φρενο.Κοστος 15 € περιπου γνησιο.

Δυστυχως το εχω ψαξει και αυτο...εμενα "αναβει" το check της βαλβιδας του φρενου κανονικα και απο τις δυο πηγες ενω αλλαξα προληπτικα και την βαλβιδα του συμπλεκτη αλλα εξακολουθει να μην λειτουργει το cc

• Confused 1

Γνωριζει καποιος ποια ειναι η σωστη διαδικασια τοποθετησης του διακοπτη συμπλεκτη, ο οποιος ειναι κρισιμος για την λειτουργια του cc? 

Κυκλοφορουν δυο διαφορετικοι τροποι τοποθετησης και ο λαθος τροπος μπορει να καταστρεψει εσωτερικά τον διακοπτη και ουσιαστικα να μην δινει σωστη εντολη για την λειτουργια του cc...ουσιαστικα εγινε revision του ανταλλακτικου και ο νεος κωδικος τοποθετείται με διαφορετικο τροπο. Ποιος ειναι ομως αυτός ο σωστος τροπος;