Jump to content

Κλήρωση Δώρων 2020

Περισσότερα

Χορηγοί

Περισσότερα

ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΣΑΒΒΑΤΟ 20/06/2020 17.30

Περισσότερα

Καλοκαιρινή ένδυση 2020

Περισσότερα

NightWalk 26/2 20:30

Περισσότερα
Sign in to follow this  
Sotiris-Athens

AUDI TT sound system ilumination

Recommended Posts

Τα τελευταία 2 χρόνια είμαι κάτοχος ενός AUDI TT. Το αγόρασα μεταχειρισμένο και πάντα είχα την εξής απορία. Το radio-cd που είναι το standard του κατασκευαστή έχει το εξής παράξενο το main panel φωτίζεται κανονικά, τα δε κουμπιά καθώς και τα 2 tuners δεν φωτίζονται καθόλου. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης που τυχαίνει να είναι και φίλος μου, μου είπε ότι για το συγκεκριμένο θέμα πήγε στην Karenta και του είπαν ότι απλός έτσι λειτουργεί. Παρεπιπτωντος ο συγκεκριμένος φίλος πήρε μετά το AUDI A4 Cabrio το οποίο και έχει το ίδιο σύστημα ήχου (τουλάχιστον οπτικά μου φαίνεται ίδιο) και όλα τα κουμπιά φωτίζονται. Επίσης διαβάζοντας το manual υπάρχει ένα chapter σχετικό με το illumination πράγμα που με βάζει σε περαιτέρω σκέψεις σχετικά με το αν στην Karenta μας παραμυθιασαν. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικά...

Φανταζομαι πως μηλας για το radio concert...???

Anyway εργοστασιακο κ μη εργοστασιακο τα κουμπια θα πρεπει να φωτιζονται οταν αναβεις τα φωτα. Σαν πρωτη μου εκεψη αυτο εχει να κανει με ενα καλωδιο που υπαρχει επανω στη φυσα του αυτοκινητου απο την πισω μερια του ηχοσυστηματος το οποιο ειναι η εντολη η οποια ενεργοποιει τον φωτισμο στα κουμπια του ηχοσυστηματος σου οταν αναβεις τα φωτα σου. Πηγαινε σε καποιο μαγαζι που εγκαθιστα ηχοσυστηματα για να το κοιταξει.

Ξεθάβω αυτό το θέμα των 13 ετών για να μην ανοίγω νέο...

Αγόρασα ένα concert 2 για το ΤΤ μου (mod. 2000)...Εννοείται οτι δεν φωτίζονται τα κουμπιά,ήλπιζα ότι με σωστή κωδικοποίηση μέσω vag com θα έφτιαχνε.Το χειρότερο είναι ότι την επόμενη μέρα ανακάλυψα ότι η κλίμακα των fm ξεκινάει από το 77 και τελειώνει στο 88,9....To πήρα μέσω car gr. από διαλυτήριο της βόρειας Ελλάδας.Λογικά έχει βγεί από αυτοκίνητο εισαγωγής,δε ξέρω ποιάς χώρας...Θεωρείτε ότι διορθώνεται ή η λήψη των σταθμών είναι κλειδωμένη?

IMG-9415.jpg

Edited by JIM A3

On 10/14/2020 at 8:22 PM, JIM A3 said:

Ξεθάβω αυτό το θέμα των 13 ετών για να μην ανοίγω νέο...

Αγόρασα ένα concert 2 για το ΤΤ μου (mod. 2000)...Εννοείται οτι δεν φωτίζονται τα κουμπιά,ήλπιζα ότι με σωστή κωδικοποίηση μέσω vag com θα έφτιαχνε.Το χειρότερο είναι ότι την επόμενη μέρα ανακάλυψα ότι η κλίμακα των fm ξεκινάει από το 77 και τελειώνει στο 88,9....To πήρα μέσω car gr. από διαλυτήριο της βόρειας Ελλάδας.Λογικά έχει βγεί από αυτοκίνητο εισαγωγής,δε ξέρω ποιάς χώρας...Θεωρείτε ότι διορθώνεται ή η λήψη των σταθμών είναι κλειδωμένη?

IMG-9415.jpg

Δοκίμασε μέσω VCDS να αλλάξεις την κωδικοποίηση στο ηχοσύστημα. 

Αν τώρα είναι κλειδωμένο δεν το ξέρω. (δεν είχα ποτέ 8L/TTmk1 για να ξέρω αυτή τη λεπτομέρεια δυστυχώς).

Στο Α3 8Ρ μπορείς να κωδικοποιήσεις το ηχοσύστημα για άλλες χώρες, όπου "αναγκαστικά" αλλάζει και το εύρος αναζήτησης στο ράδιο.

• Like 1

Σίγουρα αλλάζει μέσω κωδικοποίηση... Δοκίμασε να το μπριζωσεις και θα δεις τις επιλογές... 

Όσο για τον φωτισμό, θα έπρεπε να φωτίζονται διότι η εντολή αυτή έχει να κάνει με τα καλώδια can high και low

• Like 1

Ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά θα το ψάξω μέσω vag com.Τα κουμπιά φωτίζονται στγμιαία όταν ανάψω τα φώτα και μετα σβήνουν...Nick πιστεύεις οτι έιναι θέμα καλωδίωσης δηλαδή?Ελπίζω να στρώσει γιατι η αλήθεια είναι ότι του πάει πολύ,δεν θέλω να ξαναβάλω το jvc που φόραγε....Θα επανέλθω με νεώτερα.

Edited by JIM A3
  • Like 1