Jump to content

2nd NightWalk 2019

Το δεύτερο nightwalk του 2019!
Περισσότερα

Χορηγοί

Περισσότερα

PMS -Patra Motor Show- 2019

Δείτε τις εντυπώσεις & φωτογραφίες από την εκδήλωση.
Εντυπώσεις

Εκδρομή Στενή Ευβοίας 24/11/2019

Περισσότερα

3o NightWalk 24/7 20:00

Περισσότερα
jtsiampas

Αισθητηρας Λ

Recommended Posts

πριν απο 1 1/2 μηνα πηρα το Α2 που εχω τωρα και μου αναψε το λαμπακι του κινητηρα...

:angry2:

το ειδα με στον εγκεφαλο και εδειξε οτι εχει προβλημα ο αισθητηρας Λ. το Α2 εχει 72.500 κλμ.

δεν ειναι αφυσικο να το βγαλει..αλλα η kosmocar το εχει 225 € :rocket:

Μου ειπαν οτι θα μπορουσα να περιμενω να μην το αλλαξω τωρα, αλλα καποιες φορες στο ρελαντι μου εχει σβησει.. και μαλλον ειναι απο αυτο.. θελω να κανω και 1-2 ταξιδια τωρα τον αυγουστο οποτε :knife:

να τον αλλαξεις το συντομοτερο δυνατο γιατι και μεγαλυτερη καταναλωση θα εχεις αλλα και προβλημα με τα καυσαερια.

να τον αλλαξεις το συντομοτερο δυνατο γιατι και μεγαλυτερη καταναλωση θα εχεις αλλα και προβλημα με τα καυσαερια.

Ναι τελικα αυτο θα κανω δεν μπορω να κανω διαφορετκα... :g: θα το πληρωσω και αυτο.. :unsure:

Μπορεις για αρχη να κανεις ενα καθαρισμο πεταλουδας , να αλλαξεις μια βαλβιδα πρωινης εκκινησης(μεχρι εδω 60Ε)και για ποιο φτηνα μπορεις να βρεις απο το εμποριο αισθητηρα λ της BOSCH που ειναι ο ιδιος (απλα δεν θα εχεις εγγυηση αν ξαναπαθεις καποιο προβλημα που οφειλετε εκει)

Μπορεις για αρχη να κανεις ενα καθαρισμο πεταλουδας , να αλλαξεις μια βαλβιδα πρωινης εκκινησης(μεχρι εδω 60Ε)και για ποιο φτηνα μπορεις να βρεις απο το εμποριο αισθητηρα λ της BOSCH που ειναι ο ιδιος (απλα δεν θα εχεις εγγυηση αν ξαναπαθεις καποιο προβλημα που οφειλετε εκει)

Εχω παιδευτει με τον αισθητηρα δεν εχει η bosch δεν το εχει η kosmocar - Καρεντα κανεις, ουτε σε ιμιτασιον

δεν υπαρχει στην ελλαδα - αθηνα κ.λπ.

και αναγκαστηκα σε 10 εραγσιμες απο γερμανια...220 € :angry2:

Εχω παιδευτει με τον αισθητηρα δεν εχει η bosch δεν το εχει η kosmocar - Καρεντα κανεις, ουτε σε ιμιτασιον

δεν υπαρχει στην ελλαδα - αθηνα κ.λπ.

και αναγκαστηκα σε 10 εραγσιμες απο γερμανια...220 € :angry2:

από τότε που έγραψα αυτό το post και μέχρι σήμερα με έχει τρελάνει. :S

έχουν γίνει τα εξής:

αισθητήρα Λ (250 €)

4 μπουζί (30 €)

πολλαπλασιαστής (130 €)

αισθητήρα στροφών (130 €)

δίσκο - πλατό - Σασμάν (340 €)

καθαρισμό του Λουφτ (κάπως έτσι το είπε.. ) (40 €)

και τώρα το έχω πάλι συνεργείο γιατί άναψε το λαμπάκι για το υδρ.Τιμονι..

Πως σας φαίνονται... :worthy:

απ οτι βλεπω απροβληματιστο σου βγηκε....

καθαρισμος λουφτ 40 ευρω????????? ΕΛΕΟΣ!!!!

Τα πρώτα Α2 είναι από τα χειρότερα αυτοκίνητα που έχει βγάλει η Audi ποτέ λόγω πάρα πολλών προβλημάτων που παρουσίασε. Δύο άτομα ήξερα που το είχαν, ο πρώτος το πούλησε στον ενάμιση χρόνο κι ο δεύτερος το έδωσε στην αντιπροσωπεία και πήρε Α3 με την διαφορά, πάνω στον χρόνο. Και οι δύο μου έχουν πει τα χειρότερα ενώ οι επισκέψεις στο συνεργείο ήταν εβδομαδιαία υπόθεση (!!).

Ωραίο το αμαξάκι αλλά στην ουσία η Audi έκανε ένα πείραμα που δεν της βγήκε..

Μιχάλης

από τότε που έγραψα αυτό το post και μέχρι σήμερα με έχει τρελάνει. :S

έχουν γίνει τα εξής:

αισθητήρα Λ (250 €)

4 μπουζί (30 €)

πολλαπλασιαστής (130 €)

αισθητήρα στροφών (130 €)

δίσκο - πλατό - Σασμάν (340 €)

καθαρισμό του Λουφτ (κάπως έτσι το είπε.. ) (40 €)

και τώρα το έχω πάλι συνεργείο γιατί άναψε το λαμπάκι για το υδρ.Τιμονι..

Πως σας φαίνονται... :worthy:

Φίλε μου το αυτοκίνητο το πήρες μεταχειρισμένο, άρα κάποια πράγματα είναι αναμενόμενα. Ο δίσκος πλατώ νομίζω ότι είναι το 1ο πράγμα που αλλάζεται. Κατα τα άλλα, τον πολλαπλασιαστή και τον αισ8ητήρα τον πήρες λίγο ακριβά. Να ξέρεις πάντως ότι αυτά τα ξαφνικά σβησίματα που σου κάνει το αυτοκίνητο είναι και αυτά από τα πλέον συνι8ισμένα. Ο τύπος που το είχε πρίν μάλλον είχε σκοπό να το δώσει εδω και καιρό και το είχε παρατημένο... Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο...

Ένα από τα προβλήματα πάντως που 8α αντιμετωπίσεις είναι της συντήρησης... Νομίζω ότι η Audi δεν έχει φερ8εί καλά σε αυτό της το παιδι στο συγκεκριμένο 8έμα...

Τα πρώτα Α2 είναι από τα χειρότερα αυτοκίνητα που έχει βγάλει η Audi ποτέ λόγω πάρα πολλών προβλημάτων που παρουσίασε. Δύο άτομα ήξερα που το είχαν, ο πρώτος το πούλησε στον ενάμιση χρόνο κι ο δεύτερος το έδωσε στην αντιπροσωπεία και πήρε Α3 με την διαφορά, πάνω στον χρόνο. Και οι δύο μου έχουν πει τα χειρότερα ενώ οι επισκέψεις στο συνεργείο ήταν εβδομαδιαία υπόθεση (!!).

Ωραίο το αμαξάκι αλλά στην ουσία η Audi έκανε ένα πείραμα που δεν της βγήκε..

Μιχάλης

Μιχάλη το δικό μου Α2 είναι το πρώτο που ήρθε στην Ελλάδα.

Δεν μου έχει παρουσιάσει απολύτως κανένα μηχανικό πρόβλημα παρότι συμπληρώνει τα 100.000 χλμ σε λίγο καιρο. Όλα δουλεύουν ρολόι και η μεταχείριση που του έχω κάνει δεν είναι και η ηπιότερη. Το μόνο που κάνω είναι τα service του στα τακτά χρονικά διαστήματα και φροντίζω να το διατηρώ σε καλή κατάσταση!

Φίλε μου το αυτοκίνητο το πήρες μεταχειρισμένο, άρα κάποια πράγματα είναι αναμενόμενα. Ο δίσκος πλατώ νομίζω ότι είναι το 1ο πράγμα που αλλάζεται. Κατα τα άλλα, τον πολλαπλασιαστή και τον αισ8ητήρα τον πήρες λίγο ακριβά. Να ξέρεις πάντως ότι αυτά τα ξαφνικά σβησίματα που σου κάνει το αυτοκίνητο είναι και αυτά από τα πλέον συνι8ισμένα. Ο τύπος που το είχε πρίν μάλλον είχε σκοπό να το δώσει εδω και καιρό και το είχε παρατημένο... Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο...

Ένα από τα προβλήματα πάντως που 8α αντιμετωπίσεις είναι της συντήρησης... Νομίζω ότι η Audi δεν έχει φερ8εί καλά σε αυτό της το παιδι στο συγκεκριμένο 8έμα...

Το αυτοκινητο μεχρι τελους του μηνα θα εχει φυγει.. οσο ενθουσιαμενος ημουν στην αρχη τοσο απογοητευμενος ειμαι τωρα...

επιπλεον μου βγαζει ενδειξη για προβλημα στο υδραυλικο τιμονι και μου κανει και τραβηγμα στην μιζα οταν το βαζω μπροστα.. και εγω αυτο πιστυω οτι το ειχε παρατημενο το αυτοκινητο.. αν και εγω το ειχα παει στ τεχνικο που δεν ειχε δει κανενα προβλημα... :knife:

Edited by jtsiampas

Το αυτοκινητο μεχρι τελους του μηνα θα εχει φυγει.. οσο ενθουσιαμενος ημουν στην αρχη τοσο απογοητευμενος ειμαι τωρα...

επιπλεον μου βγαζει ενδειξη για προβλημα στο υδραυλικο τιμονι και μου κανει και τραβηγμα στην μιζα οταν το βαζω μπροστα.. και εγω αυτο πιστυω οτι το ειχε παρατημενο το αυτοκινητο.. αν και εγω το ειχα παει στ τεχνικο που δεν ειχε δει κανενα προβλημα... :knife:

τι να σου πω φίλε μου, είσουν λίγο άτυχος... στη 8έση σου 8α προτιμούσα ενα Α3 (στα χρόνια του Α2 βέβαια) ;)

ευχομαι τουλάχιστον το επόμενο να είναι Audi :) αν και δεν ξέρω απο εδώ και πέρα τι άποψη έχεις για αυτα τα αμάξια πια! Πάντως δεν ειναι τόσο χάλια όσο φαντάζεσαι :)