Jump to content

Κλήρωση Δώρων 2020

Περισσότερα

Χορηγοί

Περισσότερα

Πανελλήνια Eκδρομή στους Δελφούς - Κοπή Πίτας14-16/2 2020

Περισσότερα

Εκδρομή Στενή Ευβοίας 24/11/2019

Περισσότερα

NightWalk 26/2 20:30

Περισσότερα
acen3g

4πιστονες δαγκανες

Recommended Posts

Ευχαριστω πολυ νομιζω οι πρωτες ειναι μια χαρα...

Αν βρεις και αλλες, στειλτες μου με pm ή ανεβασετες εδω... Και παλι σε ευχαριστω...

[/quote

Να σε ρωτήσω και εγώ κατι.Εσύ για να τις ψάχνεις ξέρεις και τι χρειάζεσαι.Αυτές οι δαγκάνες μπαίνουν στα δικά μας μπροστά.?Εκτός απο τους κατάλληλους αντάπτορες τι δίσκο θα χρειατούμε(διάστασεις)?

Επίσεις εάν χρειάζεσαι και αντάπτορες δες αυτο:

Οι σύνδεσμοι μου

Οι τιμές είναι καλές.?Ποιά είναι η γνώμη σου.?

Καλησπερα προκειται να παρω απο εναν φιλο δαγκανες porche 4pot 996.351.425, μεχρι τι διασταση δισκο μπορω να βαλω που να χωραει στην γνησια 17αρα?

Να ψαξω για καμια αλλη δαγκανα πχ απο κανενα cayenne 6pot η χρειαζομαι μεγαλυτερη ζαντα μετα?

Καλησπερα φιλε μου... Για τις δαγκανες που λες, μπορεις να βαλεις μεχρι 330mm δισκο (εννοειται οτι θα χρειαστεις αποστατες) και χωρανε σε 17αρες... Οι δαγκανες απο το Cayenne βγαινουν σε 2 διαστασεις, εξαπιστονες παντα... Η μια ειναι η 17z η οποια ειναι για δισκο 330 και η αλλη η 18z για δισκο 350mm... Οι πρωτες μπαινουν σε 17αρα οριακα μιας και μιλαμε για δαγκανα αρκετα μεγαλη... Οι τελευταιες μπαινουν οριακα σε 18αρες και θελουν και λιγο ανοιχτες 18αρες απο μεσα... Τις τελευταιες, επειδη μπαινουν σχεδον κουτι σε ολα τα μοντελα του γκρουπ, πλην των Α3-S3 8L, TT Mk1, golf 4 και γενικοτερα στην καροτσα αυτη, πολλοι τα βαζουν και με τον 345mm δισκο απο S3 8p - S4 B6,αναλογα το offset που χρειαζεται.

Αν εχεις το S3 8L, τοτε βαλε δισκους 323-330mm (νομιζω η brembo εβγαζε για το Leon Cupra Mk1) με τις δαγκανες που βρηκες και τους αναλογους ανταπτορες... Ειναι πιο ευκολη μετατροπη... Αν εχεις το 8p, το να πας σε 330 απο 345mm, θεωρω πως ειναι βημα προς τα πισω...

Καλησπερα φιλε μου... Για τις δαγκανες που λες, μπορεις να βαλεις μεχρι 330mm δισκο (εννοειται οτι θα χρειαστεις αποστατες) και χωρανε σε 17αρες... Οι δαγκανες απο το Cayenne βγαινουν σε 2 διαστασεις, εξαπιστονες παντα... Η μια ειναι η 17z η οποια ειναι για δισκο 330 και η αλλη η 18z για δισκο 350mm... Οι πρωτες μπαινουν σε 17αρα οριακα μιας και μιλαμε για δαγκανα αρκετα μεγαλη... Οι τελευταιες μπαινουν οριακα σε 18αρες και θελουν και λιγο ανοιχτες 18αρες απο μεσα... Τις τελευταιες, επειδη μπαινουν σχεδον κουτι σε ολα τα μοντελα του γκρουπ, πλην των Α3-S3 8L, TT Mk1, golf 4 και γενικοτερα στην καροτσα αυτη, πολλοι τα βαζουν και με τον 345mm δισκο απο S3 8p - S4 B6,αναλογα το offset που χρειαζεται.

Αν εχεις το S3 8L, τοτε βαλε δισκους 323-330mm (νομιζω η brembo εβγαζε για το Leon Cupra Mk1) με τις δαγκανες που βρηκες και τους αναλογους ανταπτορες... Ειναι πιο ευκολη μετατροπη... Αν εχεις το 8p, το να πας σε 330 απο 345mm, θεωρω πως ειναι βημα προς τα πισω...

Ευχαριστω πολυ το παλιο 8l εχω, θα ψαξω λιγο ακομα για τις 6πιστονες αν δεν βρεθει κατι θα παρω τις 4πιστονες.

Τι παχος αποστατη θα χρειαστω και αν ξερεις καποιον ο οποιος να φτιαχνει βασεις για τις δαγκανες?

Τις 6πιστονες εβαλε προσφατα φιλος σε ΤΤ ΜΚ1 αλλα χρειαστηκε δουλεια για να μπουνε...  Το αποτελεσμα ειναι το παρακατω...

Η διαφορα σε μεγεθος με την 4πιστονη movit (ιδια με τα brembo που βρηκες)...

20140520_125536_zpsgmlaotb4.jpg

20140522_144835_zpsgzpttytn.jpg

20140522_164023_zps1nxxzslf.jpg

Οι συγκεκριμένες μπηκαν με φτιαχτους αποστατες, τοσο για την δαγκανα, ωστε να καθισει στο μουαγιε, οσο και εσωτερικα στις δισκοπλακες με πατουρα ωστε να διορθωθει το offset... Το αποτελεσμα ειναι αψογο λειτουργικα περαν του οπτικου... Του κοστισε 550ε η μετατροπη χωρις να ειναι μεσα στην τιμη οι δαγκανες-τακακια-σωληνακια παρα μονο οι δισκοπλακες 345mm και φυσικα οι αποστατες με τα περαστικά... Ο μαστορας που τα εφτιαξε-περασε ειναι στην Θεσσαλονικη και ειναι πολυ γνωστος για τις γνωσεις του σε φρενα-αναρτησεις εδω και πολλα χρονια... Περισσοτερα στοιχεια αν θελεις με pm για να μην κανουμε και διαφημιση...

• Like 1

Δυστηχως ειμαι αθηνα μερια...

Δεν μπορω να βρω βασεις για τις 4πιστονες δαγκανες για δισκο 323-330, αν γνωριζει καποιος κατι ας μου στειλει πμ.

Με τις τετραπιστονες 330 δισκο ειχε το ΤΤ?

Edited by Gpap88

Νομιζω 342mm φορουσε πριν αλλα δεν ειμαι και πολυ σιγουρος...

Φίλε μου εσύ χρειάζεσαι-ψαχνεις τα κλασσικά brembo junior τεραπίστονα που φορούσαν όλα τα s3 8l,tt 8n, leon, golf 4 με δίσκο 323mm που είναι έτοιμα σετάκια και στις περισσότερες των περιπτώσεων έχουν και τους αντάπτορες. Αν μπεις στην διασικασία να βρεις τεραπίστονα, να κάνεις αντάπτορες, να ταιριάξεις δίσκο, να βάζεις αποστάτες κ.τ.λ άστο. Πολύ μεγάλο κόστος και αμφίβολο αποτέλεσμα ειδικά αν πέσεις σε κανένα καλό ''μάστορα''. Μετά πας στα εξαπίστονα cayenne με 345mm δίσκο όπως του Νίκου παραπάνω αλλά ξεφεύγεις στο κοστολόγιο. Δηλαδή θες κάτι τέτοιο

http://www.car.gr/parts/view/5334426/

http://www.car.gr/parts/view/4652111/

http://www.car.gr/parts/view/4652111/

• Like 1

Δυστηχως και οι 2 πεφτουν μακρυα και δεν μπορω να δω απο κοντα την κατασταση των φρενων, απο το leon mk1 θα ηταν το ιδανικο να εβρισκα αλλα δεν υπαρχει τιποτα εδω κοντα.

Μετα απο ψαξιμο βρηκα αυτες τις βασεις http://www.ebay.co.uk/itm/VW-PORSCHE-BREMBO-CALIPER-ADAPTERS-GOLF-TT-VRS-LEON/160810281541?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D20140122125356%26meid%3Dd4d21bf0220c4b68ab2ec1e39ff6d900%26pid%3D100005%26prg%3D20140122125356%26rk%3D1%26rkt%3D6%26sd%3D171193473107&rt=nc το ερωτημα ειναι τωρα χωρανε οι 330mm στην γνησια 17αρα?

Ετσι για την ιστορια να αναφερω οτι οι 17z χωρανε στην γνησια 17αρα αρκετα οριακα.