Jump to content

Ζάντες 17" ή 18"


Recommended Posts

Ειμαι σε ερευνα αγορας ζαντων. Τωρα φοραω 15" μαμα , ψαχνομαι επισεις για μαμα ειτε απο S3, ειτε ΤΤ, ειτε απο καποιο αλλο Audi αλλα δεν ξερω τι να βαλω?Τις φοβαμαι τισ 18".... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

17 το πολυ θα εβαζα εγω.18 is too much και μετα θα θελεις και πολυ φαρδια λαστιχα κλπ κλπ...αλλα θα μου πεις εισαι 1.8Τ οποτε δεν σε πειραζει.Σε καθε περιπτωση,τα φαρδια λαστιχα κουκουλωνουν τις επιδοσεις,και με 17αρια πιστευω οτι καλυπτεσαι ακομα και για μεγαλες ιπποδυναμεις

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σε ερευνα αγορας ζαντων. Τωρα φοραω 15" μαμα , ψαχνομαι επισεις για μαμα ειτε απο S3, ειτε ΤΤ, ειτε απο καποιο αλλο Audi αλλα δεν ξερω τι να βαλω?Τις φοβαμαι τισ 18".... :unsure:

 

Ηλιάκο αυτές που φοράω είναι πολύ όμορφες και σχετικά οικονομικές σε ρεπλίκα. Μπορείς να τις βρείς 670€.

Ωστόσο θα σου πρότεινα αντί για 18" να βάλεις τις 17" απο s3 και έτσι να βγεις κερδισμένος παντού και σε άνεση και σε ομορφιά και σε χρήμα και σε αντοχή και σε βάρος :new_thumright:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα φοράει μαμά 17/225/45 και είμαι ευχαριστημένος. Αν τις άλλαζα πάλι 17άρες θα έβαζα πάντως.

Για μένα αν θες καλύτερη απόδοση βάλε 17άρες για καλύτερη εμφάνιση όμως 18άρες.

Link to comment
Share on other sites

17αρες και απο μενα με 45αρι προφιλ και συγκεκριμενα τις μαμα του S3 για να εχεις αντοχη σε λακουβες αλλα και ανεση στους Αθηναικους δρομους.Οι 18αρες ειναι πανεμορφες αλλα οχι για Ελλαδα!!

Link to comment
Share on other sites

οι 18'' ειναι πολυ ομορφες αλλα εγω πιστευω οτι η χρυση τομη για ελλαδα αναμεσα σε ανεση και κρατηματα ειναι οι 17''. ακουμε που σου λεω και εγω 18'' εχω και συνεχεια για ισιωμα τρεχω.

Link to comment
Share on other sites

οι 18'' ειναι πολυ ομορφες αλλα εγω πιστευω οτι η χρυση τομη για ελλαδα αναμεσα σε ανεση και κρατηματα ειναι οι 17''. ακουμε που σου λεω και εγω 18'' εχω και συνεχεια για ισιωμα τρεχω.

 

adui συμφωνω απόλυτα! (όλο με καλύπτει αυτό το άτομο!) :whoohoo::whoohoo::whoohoo:

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον πρεπει να σας κανω μερικα σεμιναρια αποφυγης λακουβας :D

Παντως η χρυση τομη ειναι 17αρες αν θες εμφανιση (θα σκλυρινει λιγο παραπανω) 18αρες

Τωρα εγω αμα μου κατσει παιζει να βαλω και τιποτα 19αρια απο 18αρια να δειξει λιγο στο αουντακι γιατι ειναι πολυ μικρες αυτες....

 

 

adui 225/40/18 φορας?αν ναι ξερεις οτι το σωστο κανονικα ειναι το 235/40/18?Γιατι εμεις στα α4-α6 εχουμε 215-55-16 ενω τα γκολφ,α3 κ.λ.π εχουν 205-55-16!Ετσι δεν ειναι?Και εγω λογικα την εχω πατησει αν και ειναι μικρη η διαφορα

Link to comment
Share on other sites

17αρια . Η χρυση τομη πιστευω .Και απο ομορφια και απο ανεση . 18αρια για τους ελληνικους ειναι νομιζω υπερβολικο . Ναι μεν απο ομορφια σκιζουν αλλα απο ανεση :o Να πρεπει να προσεχεις και την παραμικρη λακουβιτσα....

Link to comment
Share on other sites

Ηλιάκο αυτές που φοράω είναι πολύ όμορφες και σχετικά οικονομικές σε ρεπλίκα. Μπορείς να τις βρείς 670€.

Ωστόσο θα σου πρότεινα αντί για 18" να βάλεις τις 17" απο s3 και έτσι να βγεις κερδισμένος παντού και σε άνεση και σε ομορφιά και σε χρήμα και σε αντοχή και σε βάρος :new_thumright:

 

Θα συμφωνήσω με τον Soki......αλλά δεν μπορώ να καταλάβω,γιατί να βάλεις ζάντα η οποία βγαίνει εργοστασιακή σε άλλο αμάξι,όπως του s3 πχ?Βάλτε καμιά aftermarket,με κανα σχέδιο ωραίο να γουστάρετε.....

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Soki......αλλά δεν μπορώ να καταλάβω,γιατί να βάλεις ζάντα η οποία βγαίνει εργοστασιακή σε άλλο αμάξι,όπως του s3 πχ?Βάλτε καμιά aftermarket,με κανα σχέδιο ωραίο να γουστάρετε.....

Συμφωνώ με τον Αρίστο. Σε aftermarket υπάρχουν μερικά φοβερά σχέδια. Προσωπικά μου αρέσουν πολύ της TSW κάποια νέα σχέδια.

Ακόμα, για πιο σφαιρική άποψη με το τι κυκλοφορεί, το auto motor sport έχει βγάλει κάποιον οδηγό (auto accessories) που έχει αφιέρωμα στις ζάντες και περιέχει ότι κυκλοφορεί στην αγορά :speak_cool:

Link to comment
Share on other sites

με τον 1.8τ ανετα 18αρες! εγω θα προτεινα απο το προηγουμενο rs4 σε chrome look! εγω παιδια εχω 17αρες keskin kt4 και δεν εχω προβλημα σε λακουβες αλλα ουτε σκληρυνε πολυ! πιστευω αν η ζαντα ειναι καλης ποιοτητας δεν στραβωνει ευκολα( βεβαια θελει να εισαι και προσεκτικος αλλιως στραβωνεις μεχρι και 14αρα)

Link to comment
Share on other sites

Κατι που δεν ανεφερε κανενας και ξεχασα να το γραψω πριν....

πεζοδρομια κρασπεδακια κ.λ.π τερμα αν δεν θες να εχεις μια ωραια ζαντα καραγκιοζη (γυρω γυρω κανει γδαρσιματα με το παρα μικρο που θα ακουμπησεις)

Ζαντες απο s3 ειναι περισσοτερο φτηνοδουλεια...αν δεν θες να γλυτωσεις καμια 300-400ε ριχτα σε καμια αλλη ζαντα....κυκλοφορουν επισης και πολλες μεταχειρησμενες (βλεπεις λοξες ειναι αυτες και μπορει ο αλλος πανω στον μηνα να τις πουλησει!!!)

Κατι ακομη αν αποφασισεις για καινουργιες μην παρεις κανα περιοδικο πηγαινε απο λαστιχα σε λαστιχα γνωρισε κοσμο δες καταλογους παρε τιμες, οταν αποφασισεις καποια σχεδια πες τον να το δοκιμασεις πανω στο αυτοκινητο σου (μην καταληξεις σε καμια 10αρια ομως γιατι σιγουρα δεν προκειτε να τις δοκιμασεις ολες)

Καλη επιτυχια

 

(κριμα που δεν εισαι προς θεσσαλονικη πλευρα θα σε γνωριζα ενα λαστιχα κορυφη στα ολα του!!!)

Edited by johnaras
Link to comment
Share on other sites

Παιδια νομιζω οτι με καλυψατε....Οσο για ποιο λογο λεω για τις ζαντες του S3 ή κατιι αναλογο, ειναι οτι απλα θελω να κρατησω στο αυτοκινητο και low profile και σε low badget...Γιατι οπως και να το κανουμε αλλο μεταχειρισμενη απο s3 και αλλο καινουργια....Αντε μηπως καν'α S3 βαρεθηκε τις ζαντες του??? :D

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον πρεπει να σας κανω μερικα σεμιναρια αποφυγης λακουβας :D

Παντως η χρυση τομη ειναι 17αρες αν θες εμφανιση (θα σκλυρινει λιγο παραπανω) 18αρες

Τωρα εγω αμα μου κατσει παιζει να βαλω και τιποτα 19αρια απο 18αρια να δειξει λιγο στο αουντακι γιατι ειναι πολυ μικρες αυτες....

adui 225/40/18 φορας?αν ναι ξερεις οτι το σωστο κανονικα ειναι το 235/40/18?Γιατι εμεις στα α4-α6 εχουμε 215-55-16 ενω τα γκολφ,α3 κ.λ.π εχουν 205-55-16!Ετσι δεν ειναι?Και εγω λογικα την εχω πατησει αν και ειναι μικρη η διαφορα

 

το δικο μου φιλε johnara φοραγε απο την μανα του 205/55/16 και πηγαινοντας σε 18'' νομιζω οτι σωστα παμε σε 225/40/18 . νομιζω οτι αν δεν θελουμε να αλλαξουμε βημα εκει πρεπει να παμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Για δειτε λιγο και τα νουμερακια τι λενε

 

Υπολογισμος Βηματος :

225/45/17 : 225X45/100*2+17*25.4 = 482.425

 

235/45/18 : 235X40/100*2+18*25.4 = 504.2

 

225/45/18 : 225X40/100*2+18*25.4 = 502.2

 

Εμεις θελουμε το βημα μας να ειναι οσο το δυνατο πιο κοντα στο εργοστασιακο (482.425) εφοσον απο μαμα φοραμε 17αρες με 225/45 λαστιχο.Απο τα παραπανω βλεπουμε οτι αναμεσα στις διαστασεις 225/45/18 και 235/40/18 μας συμφερει η διασταση 225/40/18 αλλα και παλι η αποκλιση απο το εργοστασιακο βημα ειναι μεγαλη και σιγουρα οι διαφορες στο δρομο και αυτες θα ειναι μεγαλες!

 

Η καλυτερη διασταση κατα τη γνωμη μου ειναι η 235/35/18 με βημα 498.325! (235Χ35/100*2+18*25.4) που και παλι εχει αποκλιση απο το εργοστασιακο αρκετα μεγαλη.Αυτα δειτε τα καλα οσοι σκεφτεστε να πατε απο 17αρα σε 18αρα ζαντα ειδικα αν εχετε 1.6 μοτερ!!!

Edited by dpan_a3
Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως και με τα 16αρια δεν πηγαινε καλα και με τα 17αρια τωρα δεν παει παλι οποτε αφου ποτε δεν ηταν γρηγορο θα βαλω 18αρια! (τουλαχιστον αφου δεν εχω γκαζια να εχω look)

Link to comment
Share on other sites

Adui εμενα και στην ρεζερβα (γιατι απο εκει το τσεκαρα στανταρ) φοραει 215-55-16 οποτε μαλλον μονο εχω κανει λαθος :angry2:

Link to comment
Share on other sites

225-45/17 εχω στο Α4 του 99 και ειχε πριν 185-55/15. Τωρα εχω αψογη συμπεριφορα παρολο που οι αναρτησεις μου ειναι πεθαμενες, εχω και σχετικο post. Δε ξερω για 18 αλλα θα θελει συγγουρα προσωχη.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Παιδιά εδώ υπάρχει ένας υπολογιστής διαστάσεων ελαστικών για να μην παιδευόμαστε...

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι να αλλαξεις πρωτα αναρτησεις και μετα ζαντες, παντως να ξερεις οτι οι 17 με 18 δεν εχουν διαφορα. Αυτο που εχει διαφορα ειναι αν πας απο 15 σε 18 που θα κοψει αλλα επειδη εχεις καλο μοτερ μη σε νοιαζει, και επισης βαλε 8χ18 η 8χ17 για να εχεις καλυτερα πατηματα και να δειξει και πιο πολυ το αυτοκινητο

Link to comment
Share on other sites

Φιλε aguman γνωμη μου να πας σε 18 γιατι εκει θα καταληξεις αργα η γρηγορα.

Υπαρχουν αρκετες ελαφριες 18αρες και δεν θα εχεις ιδιαιτερο προβλημα.

Το φαρδος θα ειναι το ιδιο αλλωστε.

Και τα χρηματα τα παραπανω στην αλλαγη ελαστικων δεν ειναι και κατι τραγικο το πολυ 100euro.

Το πως παταει με την 18αρα και φυσικα το πως φαινεται ειναι ολα τα λεφτα.

Λιγο προσοχη παραπω στον δρομο θελει και ολα καλα ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.