Jump to content

Εσπασε το Ντουλαπακι


Recommended Posts

Κοίτα σύμπτωση,σήμερα ξαναέσπασε το δικό μου για 3η φορά,το είχα επισκευάσει μόνος μου όπως βλέπω στο post #33 τη 1/1/2014.Φταίω βέβαια γιατί δεν μπήκα στη διαδικασία αυτά τα 3 χρόνια να λιπάνω λιγάκι τον μηχανισμό,ειδικά το τελευταίο καιρό κόλλαγε αρκετά...Μένει να το ξαναβγάλω για επιθεώρηση αν και νομίζω οτι δύσκολα ξαναφτίαχνεται το υπάρχον...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λύση πανευκολη με περίπου 5€ και εγγύηση εφ όρου ζωής.

 

Με σπασμένο το δεξί σύνδεσμο του ντουλαπιου κ κατόπιν παραγγελίας του σχετικού κιτ επισκευής μέσω ebay από Έλληνα παρακαλώ πωλητή, με δύο ειδικές γωνίες,8 βίδες και απλές και κατανοητές οδηγίες,το ντουλάπι μου έγινε σαν καινούριο χρησιμοποιώντας ξανά βέβαια το έμβολο του σταδιακου ανοίγματος της θύρας για να ανοίγει κ το φως.

 

Φώτος κατόπιν ζήτησης διαθέσιμες!

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λύση πανευκολη με περίπου 5€ και εγγύηση εφ όρου ζωής.

 

Με σπασμένο το δεξί σύνδεσμο του ντουλαπιου κ κατόπιν παραγγελίας του σχετικού κιτ επισκευής μέσω ebay από Έλληνα παρακαλώ πωλητή, με δύο ειδικές γωνίες,8 βίδες και απλές και κατανοητές οδηγίες,το ντουλάπι μου έγινε σαν καινούριο χρησιμοποιώντας ξανά βέβαια το έμβολο του σταδιακου ανοίγματος της θύρας για να ανοίγει κ το φως.

 

Φώτος κατόπιν ζήτησης διαθέσιμες!

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν έχεις την καλοσύνη για να βοηθηθεί και κανένα μέλος, πόσταρε φωτό, το link που αγόρασες και ό,τι σχετικό.

 

 

Δημήτρης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Look at this on eBay http://www.ebay.co.uk/itm/112281197086

 

Αυτό είναι το link στο eBay.

 

Η εφαρμογή είναι πανευκολη όπως είπα βάσει των οδηγιών,θα επανέλθω με φωτος.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Brouslee
Link to comment
Share on other sites

μην ασχολεισθε με τα κιτ επισκευης του ebay. Οι γωνιες που βλέπετε ειναι τελειως μουφα από θεμα αντοχής και στραβωνουν αμεσως. το μονο που αξιζει είναι επειδη εχουν την σωστή γωνία μπορεί να γινει αντιγραφή τους με σωστοτερο και στιβαρό ελασμα σε ένα μηχανουργείο

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως σε αμαξι φιλου το εκανα με γωνια 2mm παχος την οποια την χτυπησα μεχρι να παρει το σχημα και 2 χρονια δεν εχει κανει κιχ...

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως σε αμαξι φιλου το εκανα με γωνια 2mm παχος την οποια την χτυπησα μεχρι να παρει το σχημα και 2 χρονια δεν εχει κανει κιχ...

κάπως έτσι το έκανα και γω , με προδωσε όμως το μοχλικό του αμορτισέρ και το κατηργησα τελειως , δυστυχως μαζί με το φως αλλιώς μου χτυπαέι ο συναγερμος...

αντε  να βρεις  μοχλικό.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ,άνοιξα το πλαινό καπάκι και είδα ότι έσπασε σε άσχημο σημείο,δεν παίρνει εύκολα επισκευή...Πίεσα μέσα το έμβολο για να μένει σβηστό το λαμπάκι γιατί έμενε μονίμως ανοιχτό και αποφάσισα να μην ξαναασχοληθώ με το θέμα.Έσπασε για τρίτη φορά στα 12.5 χρόνια που έχω το Α3...Τη πρώτη αλλάχθηκε εντός εγγύησης,τη δεύτερη έκανα πατέντα...

Link to comment
Share on other sites

Και για ολα αυτα ευθύνεται το έμβολο που βρίσκεται στον δεξί μεντεσε του ντουλαπιου. Μια λύση για να αποφευχθεί το σπάσιμο ειναι να λιπανθεί το έμβολο με σπρέι σιλικόνης ετσι ώστε να μην δημιουργεί αντίσταση κατα το άνοιγμα. Αυτο τουλαχιστον εχω κάνει στο δικό μου και για την ώρα δεν εχω κανένα πρόβλημα εκτος του οτι εχω χάσει πλέον εκείνο το πολυ soft άνοιγμα που υπήρχε αρχικά. Ειδάλλως οποίος θέλει μπορει να αγοράσει ενα νεο έμβολο στα 25€ περιπου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ή μπορει οποιος θελει να κανει μια τρυπα στο επανω μερος του εμβολου ωστε να μειωθει η υποπιεση που δημιουργειται μεσα στο εμβολο...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το καλό της δικής μου περίπτωσης είναι ότι το φως λειτουργεί κανονικά (στην προβλεπόμενη γωνία ενεργοποιείται δηλαδή) και το πορτάκι ανοίγει λίγο πιο αργά (έχει σφίξει λίγο) αλλά αρμονικά. Το αμορτισεράκι του εξακολουθεί να είναι λειτουργικό.

Σε ένα συνοικιακό συνεργείο είχα καταλήξει εκτάκτως διότι στο γυρισμό από δουλειά κοπάναγε και άνοιγε ζορίζοντας συνεχως τον αριστερό μεντεσέ. Το παληκάρι έβαλε κάτι κολλες στο σημείο που έσπασε ο δεξιά το στερεοποίησε να κουμπώσει σωστά και να πάρει το σωστό σχήμα. Μέχρι εδώ αισθητικά είμαστε καλυμμένοι. Το άσχημο της υπόθεσης είναι ότι τρύπησε χαμηλά από κάτω και πέρασε διαγώνια (το σκεπτικό ήταν διαγώνια, το έβαλε λίγο στραβά, με αποτέλεσμα αισθητικά (για μένα) να είναι άσχημο. Πρακτικά βέβαια φαίνεται "αθάνατο". Θα δείξει μελλοντικα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by audidis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εδώ φαίνεται η αλλαγή που έκανα στον μεντεσέ με το Κιτ το οποίο έχω περιγράψει σε προηγούμενο ποστ.Τρεις μικρές τρύπες με μικρό δράπανο,βιδωμα των τριών βιδων που βλέπετε, τοποθέτηση του εμβολου στη θέση του (βρίσκεται μέσα στο καπάκι στο πλάι του ταμπλό) και κανονικγ λειτουργία του ντουλαπιου.

 

Σε πρώτη ευκαιρία θα αλλάξω το έμβολο,γιατί αν και το έχω λιπανει με σπρέι σιλικόνης η συμπίεση του είναι ακόμα σκληρή,άρα δημιουργεί αντίσταση στο κλείσιμο.

 

Εάν το έμβολο τοποθετηθεί κανονικά στη βάση του,το φως του χώρου ανοιγοκλείνει κανονικά.ce28ea475cb76625110639f65aeb5c5a.jpg058ed5e1ef1dcd9558738fe7034fd580.jpg3f62a712cf623ce315cd674466a41385.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ή μπορει οποιος θελει να κανει μια τρυπα στο επανω μερος του εμβολου ωστε να μειωθει η υποπιεση που δημιουργειται μεσα στο εμβολο...

Δεν το είχα σκεφτεί..

 

Καλή ιδέα!!

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.