Jump to content

Coming Home/Leaving Home


Recommended Posts

Καταρχην χρονια πολλα και Χριστος Ανεστη σε ολους σας.

 

Οφείλω να το μοιραστώ μαζι σας το συγκεκριμένο θέμα καθως νομιζω ότι αξιζει τον κόπο!

 

Σημερα ελεω "αργιας" για μένα ειπα να ασχοληθώ με το αμαξακι (για αλλη μια φορα ;))

Ειχα διαβασει κατι οδηγιες σε ενα αγγλικο σαιτ για την ρυθμιση-λειτουργια των CH/LH φώτων οι οποιες μου φανηκαν αρκετα ευκολες, και

ειπα να το δοκιμασω.

 

Τα μονα που χρειαστηκα ήταν ένα καλωδιο (Repair Wire 000 979 009) και φυσικά προσβαση σε Vag-Com.

 

Πρώτα πρέπει να τοποθετηθει το καλωδιο, κατι που αν πιανουν τα χερια μας ειναι ευκολη δουλεια.

Υστερα κωδικοποιηση και μπαμ! ετοιμα τα φώτα.

 

Πλέον καθε φορα που ξεκλειδώνω το αμαξι αναβουν τα πορειας μου μεχρι:

1)Να ανοιξει η πορτα του οδηγου

2)Να ξανακλειδωσει το αμαξι απο μονο του

3)Ειτε να περασει ο προκαθορισμενος χρόνος που του εχω βαλει εγω

 

Αντιστοιχα μολις σβησω την μηχανη και κλειδωσω το αμαξι , τα φώτα παραμενουν αναμενα για 15 δευτερολεπτα, παλι δηλαδη συμφωνα με το

διαστημα που έχω θέσει εγω!

 

Νομιζω ειναι καλη πατέντα και με κόστος μολις 1-2 ευρώ!!

 

Οποιος ειναι μερακλης και θελέι να το κανει και αυτος ας μου πει για να βάλω τις οδηγίες ακριβως!!!

 

 

Ολοκληρωσα και την τοποθετηση των φώτων στα πενταλ/ποδια συνοδηγου + πορτες μπροστα και πισω! (puddle-warning/ footwell lights ) με λίγα λογια!

 

Ενα πραγμα εχω να πω μετα απο αυτην την εμπειρια. Τα ~170 ευρώ που στοιχιζει το πακετο εσωτερικου φωτισμου αξίζουν και με το παραπανω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Θα πατήσω πανω στο DIY του τυπά απο την Αγγλία, ελπιζω να μην με παει δικαστηριο αν χρησιμοποιήσω τις δικές του φώτο!!

 

Καταρχήν βγάζουμε το πλαστικο κάτω απο το τιμονι, στα ποδια του οδηγου.

Για να βγέι υπάρχουν 2 βιδες στο κατω μέρος και 1 στο πλαι διπλα στην ασφαλειοθηκη.

 

ComingHome002-full.jpg

ComingHome005-full.jpg

 

Αφου αφαιρεθει το πλαστικο σκυβουμε απο κατω και βλέπουμε το block με τις συνδεσεις.

Ολοι οι connectors ειναι ονοματισμένοι απο Α μεχρι H.

 

Ψαχνουμε τον connector E και τον αποσυνδέουμε.

Για την αποσυνδεση των μπλοκ πρεπει πρωτα να μετακινηθει ενας κοκκινος "διακοπτης" ο οποιος ουστιαστικα ειναι η ασφάλεια τους για να μην μετακινουνται.

 

footlight6.jpg

 

tpms30connectedtoce.jpg

 

 

Εχοντας το φις Ε αποσυνδεδεμενο ψαχνουμε την υποδοχη 12 και συνδεουμε το ελευθερο καλωδιο μας. (000 979 009)

Η άλλη ακρη του καλωδιου ειναι η γειωση μας, οποτε ψαχνουμε καποια βιδα ωστε να σφηνωσουμε το καλωδιο μας.

Εγώ στην ακρη του καλωδιου-γειωσης συνδεσα ενα δαχτυλιδι και επιασα το καλωδιο στην βιδα διπλα στην ασφαλειοθηκη, μου φανηκε πιο απλο.

 

Εχοντας κανει την συνδεση προχωραμε στην κωδικοποιηση με Vag-Com

 

Ακολουθουμε τα βηματα:

 

Open 09 - Cent. Elect. and select Coding, then Long Coding Helper.

 

Check Byte 00 Bit 5 and Byte 00 Bit 7.

 

Close out and select Do It to write the changes.

 

Next under 09 - Cent. Elect. select Adaptation

 

Channel 01 is the number of seconds you want the coming home to be active - 0 to 120.

 

Channel 02 is the number of seconds you want the leaving home to be active - 0 to 120.

 

Με λιγα λογια το 0-120 ειναι ο χρονος που θελουμε να μενουν τα φώτα ανοιχτα στο ανοιξε-κλεισε του αυτοκινητου!

 

 

Ελπιζω να σας καλυψα, για οποιεσδηποτε αποριες αναμενω :)

 

Ειναι το πρωτο μου επισημο DIY οποτε δειξτε κατανοηση, σε περιπτωση που τα ειπα λιγο μπερδεμενα :)

 

 

Πηγη φωτογραφιών : http://audiretrofit.quinlivan.net/

http://oooo-a3.blogspot.com/2006/04/tire-p...ystem-tpms.html

Edited by mogolfiero
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον το εγχείρημα. Δυστυχώς τα χέρια μου πιάνουν σε οτιδήποτε ηλεκτρονικό, αλλά τα ηλεκτρικά τα φοβάμαι πολύ. Ωστόσο, η διαδικασία που περιγράφει φαίνεται σχετικά απλή. Παίζει και να κάνω μια προσπάθεια να παρέμβω.

 

Τα DIY θέματα είναι δύσκολα στην περιγραφή και πολύ χρονοβόρα. Εάν έχεις χρόνο και όρεξη, πες μας κάποια στιγμή στο μέλλον τι έκανες και με τον εσωτερικό φωτισμό!

Thank you! Πολύ καλό το thread! :speak_cool::biggrinthumb:

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην μπραβο για την προσπαθεια σου!! :thumbsup: Αυτο το μπιμπλικι το εχω γιατι μου το εδινε standar στα αυτοματα φωτα, η αληθεια ειναι οτι δεν το χρησιμοποιω αλλα θα ηταν ενδιαφερον να μας πεις για τον εσ. φωτισμο?? :speak_cool:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το έχω στανταρ με τα αυτόματα φώτα μου και το χρησιμοποιώ συνεχώς, είναι πολύ καλό και δίνει επίσης αίσθηση ασφάλειας - όμως το δικό μου το εργοστασιακό ανάβει τα φώτα ομίχλης και όχι τα φώτα πορείας .

Link to comment
Share on other sites

Να`στε καλα παιδια, αξιζε τον κοπο τελικα :)

 

Μολις βγάλω μερικες φωτος απο τα φωτακια θα κανω και το επομενο DIY δεν νομιζω να ειναι πολυ δυσκολο :)

 

 

ΤRK σε περιπτωση που έχεις Vag-com θα μπορουσες να δεις λιγο την κωδικοποιηση που έχεις στα CH/LH γιατι εψαχνα και εγω να κάνω

τα ομιχλης να αναβουν αντι για τα πορειας αλλα δεν τα καταφερα!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης για όσους έχουν CH/LH και footwell lights υπαρχει η δυνατοτητα μεσω Vag-Com να ενεργοποιηθει ενα "επιπλέον-μενου"¨στο DIS μεσω του οποιου μπορουμε

να πειραξουμε την φωτεινοτητα των φωτων στα ποδια οδηγου-συνοδηγου, την διαρκεια που μενουν αναμενα τα φώτα στο CH/LH και καποιες αλλες λειτουργειες.

 

Για να γινει αυτο πάμε παλι :

 

Open 09 - Cent. Elect. and select Coding, then Long Coding Helper.

Επιλέγουμε το Byte 23 και τσεκαρουμε το Bit 1.

 

Comfort menu λεγεται νομιζω πανω κατω!

Link to comment
Share on other sites

Να`στε καλα παιδια, αξιζε τον κοπο τελικα :)

 

Μολις βγάλω μερικες φωτος απο τα φωτακια θα κανω και το επομενο DIY δεν νομιζω να ειναι πολυ δυσκολο :)

 

 

ΤRK σε περιπτωση που έχεις Vag-com θα μπορουσες να δεις λιγο την κωδικοποιηση που έχεις στα CH/LH γιατι εψαχνα και εγω να κάνω

τα ομιχλης να αναβουν αντι για τα πορειας αλλα δεν τα καταφερα!

 

Δεν έχω δυστυχώς vag-com...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες τόχω κάνει και γω με μια τροποποίηση... έβαλα μπουτονάκι on-off για να το ενεργοποιώ κατά βούληση ;) . Πάντως έχετε δίκιο αξίζει το κόπο + πολύ βολικό αφού δεν αφήνουμε τα audi μας σε φωτισμένους το βράδυ δρόμους...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ιδεα παιδες αν δουλευει για αλλα εκτος του Α3 8Ρ, καποιος τολμηρος θα πρεπει να το δοκιμασει :)

 

Η αληθεια ειναι οτι και σε καποια Α3 παλιοτερων ετων (εμενα ειναι 2008) και κατα κυριο λογο με Xenon εχουν παρατηρηθει φαινομενα που δεν δουλευει το κολπακι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Φίμε μογκοφλιερο, οι φωτό δεν με βοηθούν, σορυ φίλος, μπορεις να βγάλεις κάποιες άλλες για να καταλαβουμε λίγο τι γίνεται?

Να μας πείς επίσης το που 8α βρούμε το καλωδιάκι !!!

 

δεν ξέρω βέβαια πόσο ευκολο είναι αυτό που ζητάω!

Edited by L3g3nd
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Λετζενττ καινουριες φωτο θα βγάλω με την πρωτη ευκαιρια, απλα πρεπει να βγει παλι το πλαστικο.

Μολις χρειαστει να χωθω παλι εκει κατω θα βγάλω καλυτερες!!

 

Το καλωδιο μπορει να το βρει κανεις στην αντιπροσωπεια, εχει κωδικο 000 979 009.

 

Θα προτεινα σε όσους εχουν προσφατα μοντελα , δηλαδη 2007 ++ να δοκιμασουν πρωτα την κωδικοποιηση και μετα να προχωρησουν

στην εγκατασταση, γιατι εχω διαβασει (λιγο κουλο βεβαια μου φανηκε) οτι σε καποια μοντελα δεν χρειαζοταν καν η τοποθετηση καλωδιου, απλα επρεπε να

ενεργοποιηθει ο μηχανισμος απο Vag-Com

 

Εγω το ειχα τοποθετησει ηδη και μετα περασα στην κωδικοποιηση, οποτε δεν μπορω να ξερω σχετικα με αυτο :)

Link to comment
Share on other sites

Λες;;; Κουλό μου φαίνεται! Εάν ήταν "προεγκατεστημένο" γιατί να μην ήταν και ενεργοποιημένο και να το χρεώνουν ως extra;

Link to comment
Share on other sites

Το καλωδιο μπορει να το βρει κανεις στην αντιπροσωπεια, εχει κωδικο 000 979 009.

 

Δηλαδη πρεπει συγκεκριμενο καλωδιο???

 

ή απλα ενα καλωδιο ποιανει πανω στο πιν και κανει σωμα???

Link to comment
Share on other sites

mogolfiero,

καταρχάς πολύ καλή δουλειά!!!Μου αρέσει που το ψάχνεις έτσι το "πράμα" και πραγματικά σε χαίρομαι! :) (εγώ φοβάμαι ΄σχεδόν το οτιδήποτε στο αμάξι εκτός κι αν είναι κατάσταση plug and play)

Δεύτερον...2 απορίες (εκ μέρους φίλου που έχει Α3 και ενδιαφέρεται να το κάνει):

1)Τα φώτα by default πόσο χρόνο μένουν αναμένα (ξεκλειδώνοντας το αμάξι και αντίστοιχα βγαίνοντας από αυτό)?Ξέρω ότι μπορείς να τα ρυθμίσεις εσύ πόσο χρόνο θα μένουν αναμμένα.Απλά ρωτάω by default πόσος είναι ο χρόνος?(δεν έχει vag com και δεν μπορεί να το ρυθμίσει μόνος του)

2)Τα φώτα θα ανάβουν είτε είναι μέρα είτε νύχτα?

Edited by kagouras
Link to comment
Share on other sites

Default τα φώτα μενουν για 30 sec αναμμενα ανεξαρτητως μερας ή νυχτας (γιαυτο θελω καποια στιγμη να βαλω τον διακοπτη με το κουμπακι ωστε να τα απενεργοποιω οποτε θελω)

 

Η αρχικη κωδικοποιηση πρεπει να γινει με Vag-Com και υστερα υπαρχει η δυνατοτητα αλλαγης του χρονου που μενουν αναμμενα μεσω του DIS (αφου εχουμε ενεργοποιησει φυσικα το Confort Menu)

 

@johnaras

Το καλωδιο με τον κωδικο 000 979 009 ειναι το μοναδικο που ταιριαζει (το -009- δηλωνει το παχος του καλωδιου, δεν χωραει αλλο ;))

 

 

Τωρα σχετικα με την υποθεση οτι δουλευει χωρις καλωδιο, ψαχνοντας στα αλλα σαιτ καποιοι ειπαν οτι ισχυει, σε καποιους αλλους δεν δουλευε ουτε καν με το καλωδιο συνδεδεμενο, οποτε ειναι λιγο μπερδεμενη η κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Θα πατήσω πανω στο DIY του τυπά απο την Αγγλία, ελπιζω να μην με παει δικαστηριο αν χρησιμοποιήσω τις δικές του φώτο!!

 

Καταρχήν βγάζουμε το πλαστικο κάτω απο το τιμονι, στα ποδια του οδηγου.

Για να βγέι υπάρχουν 2 βιδες στο κατω μέρος και 1 στο πλαι διπλα στην ασφαλειοθηκη.

 

ComingHome002-full.jpg

ComingHome005-full.jpg

 

Αφου αφαιρεθει το πλαστικο σκυβουμε απο κατω και βλέπουμε το block με τις συνδεσεις.

Ολοι οι connectors ειναι ονοματισμένοι απο Α μεχρι F.

 

Ψαχνουμε τον connector E και τον αποσυνδέουμε.

Για την αποσυνδεση των μπλοκ πρεπει πρωτα να μετακινηθει ενας κοκκινος "διακοπτης" ο οποιος ουστιαστικα ειναι η ασφάλεια τους για να μην μετακινουνται.

 

footlight6.jpg

 

Εχοντας το φις Ε αποσυνδεδεμενο ψαχνουμε την υποδοχη 12 και συνδεουμε το ελευθερο καλωδιο μας. (000 979 009)

Η άλλη ακρη του καλωδιου ειναι η γειωση μας, οποτε ψαχνουμε καποια βιδα ωστε να σφηνωσουμε το καλωδιο μας.

Εγώ στην ακρη του καλωδιου-γειωσης συνδεσα ενα δαχτυλιδι και επιασα το καλωδιο στην βιδα διπλα στην ασφαλειοθηκη, μου φανηκε πιο απλο.

 

Εχοντας κανει την συνδεση προχωραμε στην κωδικοποιηση με Vag-Com

 

Ακολουθουμε τα βηματα:

 

Open 09 - Cent. Elect. and select Coding, then Long Coding Helper.

 

Check Byte 00 Bit 5 and Byte 00 Bit 7.

 

Close out and select Do It to write the changes.

 

Next under 09 - Cent. Elect. select Adaptation

 

Channel 01 is the number of seconds you want the coming home to be active - 0 to 120.

 

Channel 02 is the number of seconds you want the leaving home to be active - 0 to 120.

 

Με λιγα λογια το 0-120 ειναι ο χρονος που θελουμε να μενουν τα φώτα ανοιχτα στο ανοιξε-κλεισε του αυτοκινητου!

 

 

Ελπιζω να σας καλυψα, για οποιεσδηποτε αποριες αναμενω :)

 

Ειναι το πρωτο μου επισημο DIY οποτε δειξτε κατανοηση, σε περιπτωση που τα ειπα λιγο μπερδεμενα :)

 

 

Αγαπητε ,

 

Προσθεσε με EDIT στην αρχικη σου δημοσιευση (Δημοσιευση #3) την πηγη των φωτογραφιων με link για να μην αντιμετωπισουμε καποιο προβλημα στο μελλον

Σε ευχαριστουμε για το DIY σου , ειναι παρα πολυ καλο :)

 

ΥΓ : Εγινε EDIT η αρχικη δημοσιευση και αλλαχθηκε ο BB κωδικας στις φωτο για να φαινονται απευθειας στο νημα

Edited by dpan_a3
Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου ανάβουν μόνον το βράδυ , διότι όπως είπα και πιο πάνω συνδυάζονται προφανώς με το σύστημα αυτόματων φώτων που έχω... (μαμά)

 

ρώτησα γιατί πχ σε μένα έχει αισθητήρα βροχής/φωτός και το αμάξι ξέρει πότε είναι μέρα (ώστε να μην ανάψει τα φώτα) και πότε νύχτα (για να ανάψει τα φώτα αντίστοιχα).

Αντίθετα, ο φίλος mogolfiero, αν έχω καταλάβει καλά, δεν έχει αισθητήρα φωτός/βροχής, οπότε τι γίνεται? :)

Αν δεν έχει, απλά ανάβουν κάθε φορά?Αυτή ηταν η απορία μου. :)

 

Thanks mogolfiero!!!

Πολύ καλό DIY.Μακάρι να δουλέψει στο φίλο μου...

Edited by kagouras
Link to comment
Share on other sites

Αριστειδη οι εχοντες coming home leaving home περιμενουμε λεπτομερειες για εσ.φωτ. που δεν εχουμε Χιχιχιχι :speak_cool: !!!!

Edited by Ledinos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.