Jump to content

RNS-E : Χάρτες - Λογισμικό - Βελτιώσεις


Recommended Posts

Καλοί μου φίλοι.....

Ο γριφος λύθηκε!!!!!!

 

Τελείως τυχαία......και ενώ τα νευρα μου είχαν σπάσει λόγω του ανεμηστιρα που δούλευε ασταμάτα......καθόμουν μεσα στο αυτοκίνητο και έλεγα κάτι "γαλλικά".....και ξαφνικά.....σταματησε!!!!!

Κάνοντας δοκιμές διεπίστωσα:

Ανοίγεις πόρτα ξεκινάει το ανεμηστιρακι...το αφηνεις μερικά λεπτα και σταματάει...ξανακλέινεις πορτα.......ξανα ανοίγει το ανεμηστιράκι....

Και όλα αυτα χωρίς να βάλω μπροστα το αυτοκίνητο και χωρίς να ξεκινήσω το rnse!!!!

ρε με αφησε χαζό.....είμαι και τυχερός που το καταλαβα......!

 

 

Φιλικά πάντα κώστας

Link to comment
Share on other sites

Καλοί μου φίλοι.....

Ο γριφος λύθηκε!!!!!!

 

Τελείως τυχαία......και ενώ τα νευρα μου είχαν σπάσει λόγω του ανεμηστιρα που δούλευε ασταμάτα......καθόμουν μεσα στο αυτοκίνητο και έλεγα κάτι "γαλλικά".....και ξαφνικά.....σταματησε!!!!!

Κάνοντας δοκιμές διεπίστωσα:

Ανοίγεις πόρτα ξεκινάει το ανεμηστιρακι...το αφηνεις μερικά λεπτα και σταματάει...ξανακλέινεις πορτα.......ξανα ανοίγει το ανεμηστιράκι....

Και όλα αυτα χωρίς να βάλω μπροστα το αυτοκίνητο και χωρίς να ξεκινήσω το rnse!!!!

ρε με αφησε χαζό.....είμαι και τυχερός που το καταλαβα......!

 

 

Φιλικά πάντα κώστας

Μια χαρα...αποφευγεις και την πατρα... :speak_cool:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηταν γρίφος..Ισα ισα οποίος βάλει rns-e τα ίδια λέει...

Το Rns-e όπως και άλλες συσκευές στο αμαξι δουλεύουν με canbus εντολές. Μόλις δει activity στο αμαξι απο ξεκλείδωμα κτλ, αρχίζει το bootup του rns-e για να μην έχει νεκτρο χρόνο στο ξεκίνημα του....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους,

αυτό είναι το πρώτο μου post και θα ήθελα αρχικά να πω πως βρήκα πολλές χρήσιμες συμβουλές στο forum!

έχω ένα ΤΤ 2.0 roadster 2008 μοντέλο με εργοστασιακό Navigation MMI PLUS (RNS-E Navigation PR-7Q2 DVD), με χειριστήρια στο τιμόνι και έκανα την αναβάθμισή του SDS από τα link που βρήκα στο site, αφού κατάφερα να ακούσω το ΜΠΙΠ και έβαλα την κυρία να μιλάει αγγλικά, προσπάθησα να δώσω κάποιες εντολές (στα αγγλικά!!) αλλά δεν αναγνωρίζει τίποτα!

μήπως κάποιος ξέρει τον λόγο που δεν εκτελεί τις εντολές μου?

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω αν είναι επιβεβαιωμένο ότι πέρνει μέχρι 4 gb κάρτες sd.

Διάβασα στο manual που κατέβασα από το link του πιλότου πως μέχρι 256 mb παίρνει....

Μάλλον θα είναι παλιό εεε?

 

Φιλικά πάντα Κώστας

 

 

ένα από τα πολλά manual ΤΗΣ AUDI λέει το εξής:

¨2x SD/MMC Drive, Audi recommend card

limit of 2GB (any higher could lead to a

loss of functionality)

παίρνει μέχρι 2GB ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ! παραπάνω δεν τις αναγνωρίζει,

ειχα παρει μια των 4GΒ και τωρα την εχω για ενθυμιο! :thumbsup:

Edited by AcE TT
Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα που πήρες είναι SDHC; Την απλή των 4GB δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην την διαβάζει.. Κι εμένα το JVC δεν υποστηρίζει SDHC αλλά τις απλές των 4GB τις διαβάζει μία χαρά!

 

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

αυτό είναι το πρώτο μου post και θα ήθελα αρχικά να πω πως βρήκα πολλές χρήσιμες συμβουλές στο forum!

έχω ένα ΤΤ 2.0 roadster 2008 μοντέλο με εργοστασιακό Navigation MMI PLUS (RNS-E Navigation PR-7Q2 DVD), με χειριστήρια στο τιμόνι και έκανα την αναβάθμισή του SDS από τα link που βρήκα στο site, αφού κατάφερα να ακούσω το ΜΠΙΠ και έβαλα την κυρία να μιλάει αγγλικά, προσπάθησα να δώσω κάποιες εντολές (στα αγγλικά!!) αλλά δεν αναγνωρίζει τίποτα!

μήπως κάποιος ξέρει τον λόγο που δεν εκτελεί τις εντολές μου?

mic απο το bluetooth το εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα που πήρες είναι SDHC; Την απλή των 4GB δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην την διαβάζει.. Κι εμένα το JVC δεν υποστηρίζει SDHC αλλά τις απλές των 4GB τις διαβάζει μία χαρά!

 

Μιχάλης

+1 και επιπλέον υπάρχουν μερικές κάρτες των 4 GB που είναι υβριδικές (SD και SDHC). Το πρόβλημα είναι ότι μερικές δεν το αναφέρουν και αναφέρουν μόνο SDHC support. Οπότε για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο να κοιτάτε να αναγράφετε πάνω στην κάρτα SD support.

 

pilotos

Link to comment
Share on other sites

Και αφού το σύστημα δουλεύει μια χαρά και το dvd του navi ειναι μονίμως σε λειτουργία......μάλλον ήρθε η ώρα για μένα να ψαχτώ σιγά-σιγά να βάλω ένα dvdplayer επάνω στο rnse για να παίζω και κανα τραγουδάκι...!

Μήπως έχετε να προτείνετε κάποιο?

Φαντάζομαι η τοποθέτησή του δεν θα είναι τίποτε δύσκολο...ε?

Φιλικά πάντα,

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Αναλαμβανει καποιος να κανει εγκατασταση dvd player gia to rns-e ,ο οποιος να μη πειραματιστει ομως, να ειναι επαγγελματιας;

Αν ναι ποσο να θελει για εγκατασταση και σε ποιο σημειο θα ηταν πιο διακριτικη η παρουσια των υλικων;

Link to comment
Share on other sites

Αναλαμβανει καποιος να κανει εγκατασταση dvd player gia to rns-e ,ο οποιος να μη πειραματιστει ομως, να ειναι επαγγελματιας;

Αν ναι ποσο να θελει για εγκατασταση και σε ποιο σημειο θα ηταν πιο διακριτικη η παρουσια των υλικων;

 

 

Δεν χρειάζεται πείραμα για τη σύνδεση dvd - είναι σχετικά απλό. Τώρα για την τιμή που ρωτάς, θεωρώ ότι έχει να κάνει και με το που ακριβώς θέλεις να το τοποθετήσεις.

Πιστεύω ότι αρκετά μέλη θα σου προτείνουν με PM, απλά το αν είναι επαγγελματίας ή όχι, θα το διαπιστώσεις ο ίδιος κατά τη τοποθέτηση..

 

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

Ήθελα απλά να ενημερώσω ότι η έκδοση AJ για τους χάρτες έχει όντως βγει

και μόλις την "έτρεξα".

Δεν έχω κάνει διαδρομές ακόμη οπότε δεν ξέρω τι αλλαγές έχουν γίνει αλλά μόλις δω περισσότερα θα ενημερώσω...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

Ήθελα απλά να ενημερώσω ότι η έκδοση AJ για τους χάρτες έχει όντως βγει

και μόλις την "έτρεξα".

Δεν έχω κάνει διαδρομές ακόμη οπότε δεν ξέρω τι αλλαγές έχουν γίνει αλλά μόλις δω περισσότερα θα ενημερώσω...

Το software παραμένει 0650. Υπάρχει υποστήριξη πλέον και για τα καινούρια νάβι (193x). Οι αλλαγές αφορούν διορθώσεις στους χάρτες, περισσότερα POIs κτλ. απ'την Navteq. Όσοι έχουν την έκδοση AD δεν θεωρώ ότι είναι αναγκαίο να βάλουν την AJ. Το καλό είναι ότι η Audi συνεχίζει να βγάζει κατα μέσο όρο 2 αναβαθμίσεις κάθε χρόνο.

 

Όταν έχω καλύτερη εικόνα θα ανανεώσω και την αρχική σελίδα.

 

pilotos

Link to comment
Share on other sites

Ανανεώθηκε η ενότητα "NAVIGATION" λόγω της διαθεσιμότητας καινούριου Navigation DVD για το RNS-E, δεύτερο εξαμηνο του 2009 με Part Number 8P0-919-884-AJ. Έχουν γίνει διάφορες διορθώσεις και αλλαγές στους χάρτες και μερικές αλλαγές και προσθήκες στα POIs. Για παράδειγμα τώρα τα βενζινάδικα φαίνονται με το logo της κάθε εταιρείας.

 

pilotos

Edited by pilotos
Link to comment
Share on other sites

To dvd player δηλαδη που ακριβως τοποθετηται;;

 

 

Συνήθως στο ντουλαπάκι του συνοδηγού με το μάτι των υπερύθρων κάπου έξω από αυτό, ώστε να λειτουργεί το τηλεχειριστήριό του.

 

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

μια αλλη ερωτηση...

αν θελω να βλεπω το χαρτη για μια διαδρομη και παραλληλα να ακουω ενα cd με τραγουδια mp3.

Γινεται; αν ναι,θελει να βαλω καποιο εξαρτημα εξτρα;

Link to comment
Share on other sites

μια αλλη ερωτηση...

αν θελω να βλεπω το χαρτη για μια διαδρομη και παραλληλα να ακουω ενα cd με τραγουδια mp3.

Γινεται; αν ναι,θελει να βαλω καποιο εξαρτημα εξτρα;

 

Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα, έτσι δουλεύει by default.

 

pilotos

Link to comment
Share on other sites

μια αλλη ερωτηση...

αν θελω να βλεπω το χαρτη για μια διαδρομη και παραλληλα να ακουω ενα cd με τραγουδια mp3.

Γινεται; αν ναι,θελει να βαλω καποιο εξαρτημα εξτρα;

 

Δε γινεται αυτο που λες.....ειναι λαθος η διατυπωση της ερωτησης...... :new_lol: ας το πει καποιος εγω ξερω :party2:

 

Καλα ας το πω εγω :hysterical: λοιπον δε μπορεις να βλεπεις το χαρτη και ταυτοχρονα να ακους CD με τραγουδια mp3 διοτι που θα το βαλεις το CD με τα τραγουδια mp3 οεοοοο;;;καβαλα στο cd των χαρτων;;;ε δε γινονται αυτα τα πραγματα :whoohoo: γι'αυτο υπαρχουν οι καρτουλες sd για να βαζουμε μεσα τραγουδακια mp3 κι αν ακους και ξενα τετοιου στυλ http://www.youtube.com/watch?v=mG2foSzVNJ0 θα στα φορτωσω εγω μη σε νοιαζει ;)

 

Μπορεις δηλαδη να ακους τραγουδακια mp3 την ωρα που βλεπεις το χαρτη με καρτα sd ομως

Edited by kotsos_7
Link to comment
Share on other sites

Δε γινεται αυτο που λες.....ειναι λαθος η διατυπωση της ερωτησης...... :new_lol: ας το πει καποιος εγω ξερω :party2:

 

Καλα ας το πω εγω :hysterical: λοιπον δε μπορεις να βλεπεις το χαρτη και ταυτοχρονα να ακους CD με τραγουδια mp3 διοτι που θα το βαλεις το CD με τα τραγουδια mp3 οεοοοο;;;καβαλα στο cd των χαρτων;;;ε δε γινονται αυτα τα πραγματα :whoohoo: γι'αυτο υπαρχουν οι καρτουλες sd για να βαζουμε μεσα τραγουδακια mp3 κι αν ακους και ξενα τετοιου στυλ http://www.youtube.com/watch?v=mG2foSzVNJ0 θα στα φορτωσω εγω μη σε νοιαζει ;)

 

Μόλις πρόσεξα ότι αναφερόταν σε CD με mp3 και όχι σε κάρτα SD. Οπότε έχει δίκιο ο Κοτσος εκτος και αν πάρεις εξωτερικό cd/dvd player. Αλλα για ποιο λόγο να το κάνεις αυτό αν το θες μόνο για τραγούδια και να μην χρησιμοποιείς τις κάρτες SD??? Είναι σαν να έχεις CD player και να προσπαθείς να βρεις λύση για τις κασέτες που έχεις.... :speak_cool:

 

pilotos

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πρόσεξα ότι αναφερόταν σε CD με mp3 και όχι σε κάρτα SD. Οπότε έχει δίκιο ο Κοτσος εκτος και αν πάρεις εξωτερικό cd/dvd player. Αλλα για ποιο λόγο να το κάνεις αυτό αν το θες μόνο για τραγούδια και να μην χρησιμοποιείς τις κάρτες SD??? Είναι σαν να έχεις CD player και να προσπαθείς να βρεις λύση για τις κασέτες που έχεις.... :speak_cool:

 

pilotos

 

Σωστά, άρα η απάντηση είναι ναι εφόσον συνδέσεις ένα επιπλέον CD/DVD player. Διαφορετικά μόνο μέσω της κάρτας :speak_cool:

Τώρα που το βρήκα τι κερδίζω? :new_lol::new_lol:

 

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.