Jump to content

RNS-E : Χάρτες - Λογισμικό - Βελτιώσεις


Recommended Posts

dvd verbatin

εγγραφή σε mac .... δεκτές παραγγελίες ..... με pm ... 300ευρο ανα δβδ ή ένα τσαμπί σταφύλια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα. Κυκλοφόρησε νέο του 2018. Τουλάχιστο έτσι έδειξε το ΕΤΚΑ. Δεν κυκλοφορεί ακόμα η κόπια του στα γνωστά στέκια...

Γιάννης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
On 6/25/2009 at 3:16 PM, pilotos said:

Βασικά αναφέρω ότι το SDS δουλεύει 1) με το ΟΕΜ bluetooth, 2) με σκέτο μικρόφωνο. Οπότε καλύτερα για να μην μπερδεύουμε τον κόσμο κι αν καποιος αντιμετωπίσει πρόβλημα ας το αναλύουμε με άλλο ποστ ;)

 Αν και έχει περάσει αρκετός καιρός, μου έχει δημιουργηθεί μια απορία σχετικά με το SDS... Βάζοντας απλά ένα μικρόφωνο στα mic in του rnse θα δουλέψουν οι φωνητικές εντολές του SDS? Ρωτάω στην περίπτωση που κάποιος δεν θέλει την σύνδεση με το τηλέφωνο.... 

 

Εαν κάποιος θέλει το Bluetooth module για να συνδέει και το τηλέφωνο, τι υλικά χρειάζεται ακριβως;; Μόνο τo module, κεραία, μικρόφωνο και wiring από ebay? Αυτή η σύνδεση τηλεφώνου rnse αφορά μόνο κλήσεις και directory ή μπορείς να ακούσεις και τραγούδια από το κινητό; 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!! 

Link to comment
Share on other sites

Νίκο προσωπική μου αποψη ειναι να ξεχάσεις το bluetooth module. Σκεψου οτι εχω το εβαλα, το δουλεψα και μετα απο χρόνια δεν μπορουσα να συνδεθώ με πιο νεας τεχνολογιας τηλεφωνα. Ηθελα αλλαγη το module με πιο συχρονο. Δεν ξερω αν πλεον μπορεις να βρεις module που να συνεργάζεται με τα σημερινα κινητα ευκολα. Οσο για την μουσική απο το κινητο, στο δικό μου δεν ηταν εφικτό κάτι τετοιο.

 

Οσο αφορα την ερωτηση σου για το μικροφωνο, δεν ξερω να σου απαντησω, λογικα σκεπτόμενος θα πρεπει  να λειτουργει κι ετσι. (με σκετο μικροφωνο)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Giannis20vt said:

Νίκο προσωπική μου αποψη ειναι να ξεχάσεις το bluetooth module. Σκεψου οτι εχω το εβαλα, το δουλεψα και μετα απο χρόνια δεν μπορουσα να συνδεθώ με πιο νεας τεχνολογιας τηλεφωνα. Ηθελα αλλαγη το module με πιο συχρονο. Δεν ξερω αν πλεον μπορεις να βρεις module που να συνεργάζεται με τα σημερινα κινητα ευκολα. Οσο για την μουσική απο το κινητο, στο δικό μου δεν ηταν εφικτό κάτι τετοιο.

 

Οσο αφορα την ερωτηση σου για το μικροφωνο, δεν ξερω να σου απαντησω, λογικα σκεπτόμενος θα πρεπει  να λειτουργει κι ετσι. (με σκετο μικροφωνο)

 

 

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!!!

 

Μήπως έχεις ακόμη τα αρχεία για το SDS hack (sw 660)?? Ψάχνω αλλά δεν το βρίσκω να  το κατεβάσω...

Link to comment
Share on other sites

Είναι κανένας άλλος που μπορεί να έχει ακόμη τις τελευταίες εκδόσεις firmware για το ΜΚ1 rns-e?? 

 

Με ενδιαφέρει συγκεκριμένα το hack για το SDS... Έχω φάει το νετ αλλά δεν βρίσκω πουθενά την εν λογω εκδοση μιας και όπου υπήρχε έχουν χαθεί τα link... 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 6/10/2020 at 12:28 AM, S3-Nick said:

Είναι κανένας άλλος που μπορεί να έχει ακόμη τις τελευταίες εκδόσεις firmware για το ΜΚ1 rns-e?? 

 

Με ενδιαφέρει συγκεκριμένα το hack για το SDS... Έχω φάει το νετ αλλά δεν βρίσκω πουθενά την εν λογω εκδοση μιας και όπου υπήρχε έχουν χαθεί τα link... 

 

Για το MK1 δεν ξερω, για το ΜΚ2 εχουν βγει του 2020 και τους εχω περασει.

 

Για δες εδω: https://www.gpspower.net/audi.html

 

Nομιζω πρεπει να κανεις εγγραφη πρωτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από αρκετό ψάξιμο έπεσα τυχαία σε ένα πολύ ενδιαφέρον site σχετικά με τα διάφορα διαθέσιμα software για το rns-e... 

 

Για παράδειγμα, υπάρχει και sw680/250 το οποίο έχει αρκετά έξτρα features και bug fixes τοσο για το μοντέλο 192, όσο και για το 193... 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, S3-Nick said:

Μετά από αρκετό ψάξιμο έπεσα τυχαία σε ένα πολύ ενδιαφέρον site σχετικά με τα διάφορα διαθέσιμα software για το rns-e... 

 

Για παράδειγμα, υπάρχει και sw680/250 το οποίο έχει αρκετά έξτρα features και bug fixes τοσο για το μοντέλο 192, όσο και για το 193... 

Μπορείς να μου το στείλεις με pm? Και τι ακριβώς διορθώνει? :)

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Kavouras said:

Μπορείς να μου το στείλεις με pm? Και τι ακριβώς διορθώνει? :)

 

Έχει αρκετά bug fixes, όπως πχ το Red dis bug και άλλα μικροπραγματα που είναι ασήμαντα αλλά βοηθούν... 

 

Το link ειναι: 

https://rnse.pcbbc.co.uk/downloads_eu.php

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Απ'οτι έχω διαβάσει σε ξένα forum, είναι δυνατόν να αλλάξουν τα δύο περιστροφικά κουμπιά του rns-e mkI και να μπουν τα κουμπιά χρωμίου από το mkII... 

 

Ξέρει κανείς τους κωδικούς των κουμπιων αυτών... Έχω βρει δύο κωδικούς που κυκλοφορούν αλλά δεν είναι οι σωστοί (8P0 919 069 B και 8P0 919 070 A) μιας και δεν είναι plug and play και θέλει πατέντες για να μπουν... 

Edited by S3-Nick
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Παιδιά SOS!!! Κόλλησε κάτι μέσα στη θύρα του sd και πήγα να το βγάλω με ένα κατσαβιδακι και από εκείνη τη στιγμή δεν δουλεύει καμία θύρα από τις δύο!!! Δεν διαβάζει καν τις κάρτες...

 

Ξερει κάνεις τι μπορεί να φταίει και εάν επισκευάζεται;; 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, S3-Nick said:

Παιδιά SOS!!! Κόλλησε κάτι μέσα στη θύρα του sd και πήγα να το βγάλω με ένα κατσαβιδακι και από εκείνη τη στιγμή δεν δουλεύει καμία θύρα από τις δύο!!! Δεν διαβάζει καν τις κάρτες...

 

Ξερει κάνεις τι μπορεί να φταίει και εάν επισκευάζεται;; 

Σε ποιά από τις 2 sd θέσεις?

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Kavouras said:

Σε ποιά από τις 2 sd θέσεις?

Κόλλησε κάτι στην δεύτερη (την δεξια)... Πήγα να το βγάλω κ αφού το έβγαλα δεν δουλεύει καμία από τις δύο!!! 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, S3-Nick said:

Κόλλησε κάτι στην δεύτερη (την δεξια)... Πήγα να το βγάλω κ αφού το έβγαλα δεν δουλεύει καμία από τις δύο!!! 

αν ακούμπησε το μεταλλικό σε κάποιες από τις ακίδες που διαβάζει την SD, μάλλον έκαψες το module που διαβάζει τις κάρτες. (είναι μέσα στο RNS-e, δεν αλλάζει).

Δοκίμασε να βγάλεις τις φύσες από πίσω για κάποια λεπτά και ξαναβάλτες μήπως και απλά έχει καταγράψει σφάλμα και επανέλθει "μόνο του".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Kavouras said:

αν ακούμπησε το μεταλλικό σε κάποιες από τις ακίδες που διαβάζει την SD, μάλλον έκαψες το module που διαβάζει τις κάρτες. (είναι μέσα στο RNS-e, δεν αλλάζει).

Δοκίμασε να βγάλεις τις φύσες από πίσω για κάποια λεπτά και ξαναβάλτες μήπως και απλά έχει καταγράψει σφάλμα και επανέλθει "μόνο του".

 

δυστυχώς αυτό πρέπει να έγινε...

 

Αν βρώ module sd από άλλο ίδιο rns-e δεν μπορώ να το αλλάξω?

 

s-l1600.jpg

 

 

Eπίσης, σε άλλο τοπικ διάβασα το παρακάτω ποστ...υπάρχει όντως τρόπος να ενεργοποιηθεί τέτοια λειτουργία?

 

"Λοιπόν βρέθηκε άκρη με το equalizer mode, υπάρχουν 5 επιλογές και μια off. Στην Off δεν υπάρχει καμιά επεξεργασία (flat) μόνο τα bass/treble.

Στην θέση 1: Soft

Στην θέση 2: Jazz (αυτή ακούγεται καλύτερα)

Στην θέση 3: Vocal

Στην θέση 4: Dynamic

Στην θέση 5: light

Φιλικά,

Γιάννης"

 

Edit: Μετά από ψάξιμο βρήκα ότι το εν λόγω μενού βρίσκεται μέσω του engineering mode στο υπομενου audio - testmenu3. Mενει να ανακαλύψω εάν οι αλλαγές εκεί είναι μόνιμες ή εφαρμόζονται μόνο όσο μένει αναμμένο το rns-e την συγκεκριμένη φορά που γίνονται οι αλλαγές... 

image.gif.8571846949bfafa0f9d3b81cb494013b.gif

Edited by S3-Nick
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, S3-Nick said:

 

δυστυχώς αυτό πρέπει να έγινε...

 

Αν βρώ module sd από άλλο ίδιο rns-e δεν μπορώ να το αλλάξω?

 

s-l1600.jpg

 

 

Eπίσης, σε άλλο τοπικ διάβασα το παρακάτω ποστ...υπάρχει όντως τρόπος να ενεργοποιηθεί τέτοια λειτουργία?

 

"Λοιπόν βρέθηκε άκρη με το equalizer mode, υπάρχουν 5 επιλογές και μια off. Στην Off δεν υπάρχει καμιά επεξεργασία (flat) μόνο τα bass/treble.

Στην θέση 1: Soft

Στην θέση 2: Jazz (αυτή ακούγεται καλύτερα)

Στην θέση 3: Vocal

Στην θέση 4: Dynamic

Στην θέση 5: light

Φιλικά,

Γιάννης"

 

Edit: Μετά από ψάξιμο βρήκα ότι το εν λόγω μενού βρίσκεται μέσω του engineering mode στο υπομενου audio - testmenu3. Mενει να ανακαλύψω εάν οι αλλαγές εκεί είναι μόνιμες ή εφαρμόζονται μόνο όσο μένει αναμμένο το rns-e την συγκεκριμένη φορά που γίνονται οι αλλαγές... 

image.gif.8571846949bfafa0f9d3b81cb494013b.gif

Είναι μόνιμες μέχρι να τις αλλάξεις και πάλι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Kavouras said:

Είναι μόνιμες μέχρι να τις αλλάξεις και πάλι.

 

Το έγραψα γιατί το είχα διαβάσει σε forum του εξωτερικού και όντως ισχύει... Το άλλαξα το πρωί και συγκεκριμένα το έβαλα στο 2 μέσω του engineering mode και τώρα που το ξαναείδα ήταν πίσω στο off. Για δες και εσύ και πες μου... 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, S3-Nick said:

 

Το έγραψα γιατί το είχα διαβάσει σε forum του εξωτερικού και όντως ισχύει... Το άλλαξα το πρωί και συγκεκριμένα το έβαλα στο 2 μέσω του engineering mode και τώρα που το ξαναείδα ήταν πίσω στο off. Για δες και εσύ και πες μου... 

μήπως θέλει κωδικοποίηση; Εμένα (είναι από α3 8ρ) κρατάει τις ρυθμίσεις. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Kavouras said:

μήπως θέλει κωδικοποίηση; Εμένα (είναι από α3 8ρ) κρατάει τις ρυθμίσεις. 

Τι κωδικοποίηση;; Εσένα φοράει το απλό ή το bose ηχοσυστημα; 

 

Εμένα πάντως πάλι το έβαλα στο 2 και όταν ξαναπήρα το αμάξι ήταν πάλι στο off....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.