Jump to content

2nd NightWalk 2019

Το δεύτερο nightwalk του 2019!
Περισσότερα

Χορηγοί

Περισσότερα

PMS -Patra Motor Show- 2019

Δείτε τις εντυπώσεις & φωτογραφίες από την εκδήλωση.
Εντυπώσεις

Συνάντηση Audi A4 S4 RS4 - Ark

Δείτε τις εντυπώσεις φωτογραφίες και σχόλια απο την εκδήλωση
Περισσότερα

3o NightWalk 24/7 20:00

Περισσότερα

Recommended Posts

Πολύ καλή λύση και πιστεύω θα δεις διαφορά

Sent from my SM-P550 using Tapatalk

Ωραιο αποτελεσμα...

Μπορεις να αναφερεις ορισμενες θερμοκρασιες; Εγω μεσα σε κινηση, με παρομοια θερμοασπιδα αλλα με κανονικο φιλτροκουτι, εαν ειμαι σταματημενος βλεπω 45βαθμους με 10βαθμους εξωτερικη...βεβαια μολις κινηθω αυτες σχεδον εξισορροπουνται με την εξωτερικη.

Ωραιο αποτελεσμα...

Μπορεις να αναφερεις ορισμενες θερμοκρασιες; Εγω μεσα σε κινηση, με παρομοια θερμοασπιδα αλλα με κανονικο φιλτροκουτι, εαν ειμαι σταματημενος βλεπω 45βαθμους με 10βαθμους εξωτερικη...βεβαια μολις κινηθω αυτες σχεδον εξισορροπουνται με την εξωτερικη.

αυτο απότι καταλαβα παιζει από πολλους παραγοντες όπως η θερμοτητα που μεταφερει το τουρμπο στον αερα εισαγωγής , η σιλικονη εισαγωγής , το ιντερκουλερ κλπ. απότι ειδα πάντως το κυριοτερο ειναι ότι ο μονωμενος θαλαμος δουλέυει και απομονωνει την θερμοτητα απτο τουρμπο πολυ καλά, καθως αμα ανοιξεις καπό ακομα και στην κινηση της πολης η θερμοκρασια του μανιταριου ειναι χαμηλη. Η  θερμοκρασιες εισαγωγής είναι γυρω στους 35- 40 βαθμους στην κινηση αλλα όπως ειπα επηρεάζονται άμεσα απτη θερμοτητα που μεταδιδει το ίδιο το τουρμπο στον αερα . 

Δεν παυει όμως να έχει μια αισθητη διαφορά και μαλιστα δεν έχω κλεισει τερμα πάνω καπό καθως ήταν δυσκολο. Το κυριοτερο είναι ότι έτσι κατεβάζεις κατα το μεγιστο  δυνατόν την θερμοκρασια εισαγωγης και μάλιστα χωρις εξεζητημένες λύσεις τυπου κάρμπον κλπ και χωρις να κατεβάσω προς τα  κάτω την χοάνη στην τρυπα δηλ που φερνει κρυο αερα απτο φαναρι

• Like 1

Άμα συναντηθούμε θα σου δείξω ένα αυτοκόλλητο που πήρα εγω προσφατα από ebay και είναι σχετικά εύκαμπτα άλλα διατηρεί το σχήμα του και μπορείς να φτιάξεις ένα εμφανισημο καπάκι με αυτο

• Like 1

Άμα συναντηθούμε θα σου δείξω ένα αυτοκόλλητο που πήρα εγω προσφατα από ebay και είναι σχετικά εύκαμπτα άλλα διατηρεί το σχήμα του και μπορείς να φτιάξεις ένα εμφανισημο καπάκι με αυτο

Για στειλε ενα link...

Ήταν από Amazon τελικα83c1e669b6f419d0001ae52a30acab5d.jpg

• Like 1

Ωραιος Μαρίνε. Αφου εχει κι αποτέλεσμα εισαι super. Μπράβο σου. Κατι σχετικά τοσο απλο, να αποδιδει τόσο καλά.

κατσε και φτιαξτη γιαννη , εσενα που πιανουν τα χερια σου θα ειναι παιχνιδακι. Ενα ακομα σημαντικότερο είναι ότι κραταει παγωμενο το mafcase που ουτε η μαμα εισαγωγη δεν καταφερνει. Βεβαια το δικό μου ειναι mafless και δεν κερδιζω κάτι  αλλα για όλους τους υπόλοιπους που εχουν maf  τα οφελη απ τη διαφορα θερμοκρασιας στον έλεγχο του αβανς θα ειναι άμεσα αισθητα με έξοδα της πλάκας...

Ορίστε και μια σημερινή φωτό από την δική μου θερμοπροστασία...βέβαια, βλέποντας το υλικό που πόσταρε ο Α80Avant μπορεί να την τροποποιήσω λιγάκι...

cHDZRLS.jpg

• Like 3

Πραγματικά εντυπωσιακό Νίκο. Και γω θα το κρατούσα το μαμά φιλτροκουτι αν είχε σωστη παροχή για bigturbo, είναι οκ πάντως μέχρι 400 άλογα

• Like 1

Νικο την θερμοασπιδα πως την προσάρμοσες στην λαμαρινα του φιλτροκουτιού;

Νικο την θερμοασπιδα πως την προσάρμοσες στην λαμαρινα του φιλτροκουτιού;

Αφου βρηκα το καταλληλο σχημα ωστε να κλεινει το κενο μεταξυ τουρμπο-φιλτροκουτιου αλλα επισης να μην βρισκει πουθενα και να περνανε τα καλωδια-σωληνακια, το επενδυσα με αλουμινοταινια και στη συνεχεια το κολλησα με διπλης οψης στο πισω μερος της ΟΕΜ θερμοπροστασιας.

• Like 1

βγάλε μια φωτο με τα πλαστικά εκτός. Θέλω να δώσω κάτι αν μπορεις

βγάλε μια φωτο με τα πλαστικά εκτός. Θέλω να δώσω κάτι αν μπορεις

Στο παρακατω link εχω βαλει διαφορες φωτο οπου φαινεται και το πριν, δηλαδη χωρις το καλυμμα.

http://forum.audisportsclub.gr/index.php/topic/12995-%CF%80%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8D%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B1/page-4

Σκεφτομαι ετσι για την εμπειρια να δοκιμάσω να αλλαξω setup στην εισαγωγη, βαζοντας μια χοανη στην θεση του φιλτροκουτιου και παραλληλα να κατασκευασω και ενα κουτι (τυπου carbonio), ωστε να απομονώνεται η χοανη απο το τουρμπο...

Εχοντας ενα σωρο μετρησεις απο το υπαρχον setup, το οποιο θεωρω οτι ειναι ενας αριστος συμβιβασμος, θα μπορεσω να αξιολογησω και το αποτελεσμα.

Για πειτε τι χοανη να παρω και τι διαστασεις χρειαζομαι, οσον αφορα διαμετρο maf για να κουμπωνει και μηκος για να χωραει...

Posted (edited)

Θα σου προτεινα να κανεις δοκιμες με pipercross.

ΕΙχα κι εγω αυτη την ανησυχια, δεν το εκανα ποτε ολοκληρωμένο, μαλιστα ειχα παρει και σωληνες για να το φτιαξω.

Θεωρω οτι καλο ειναι η χοάνη ή το μανιτάρι να το βαλεις προς τα κατω, κατω απο το φαναρι, ωστε να τραβαει καλά αέρα. Αν ψαξεις θα δεις πολλες κατασκευες στο διαδικτυο. Φ70 νομιζω ειναι ο MAF και μπορείς να χρησιμοποιησεις και συστολες, οι περισσοτερες χοάνες ειναι Φ80

Edited by Giannis20vt
  • Like 1

7 hours ago, Giannis20vt said:

Θα σου προτεινα να κανεις δοκιμες με pipercross.

ΕΙχα κι εγω αυτη την ανησυχια, δεν το εκανα ποτε ολοκληρωμένο, μαλιστα ειχα παρει και σωληνες για να το φτιαξω.

Θεωρω οτι καλο ειναι η χοάνη ή το μανιτάρι να το βαλεις προς τα κατω, κατω απο το φαναρι, ωστε να τραβαει καλά αέρα. Αν ψαξεις θα δεις πολλες κατασκευες στο διαδικτυο. Φ70 νομιζω ειναι ο MAF και μπορείς να χρησιμοποιησεις και συστολες, οι περισσοτερες χοάνες ειναι Φ80

Γιατι pipercross? Ειχα κακη εμπειρια με το φιλτρο πανελ της pipercross...οταν το εβγαλα και εβαλα k&n πηρε τα πανω του το αμαξι!!

Οσο για την υλοποιηση ελεγα να μεινω στην μαμα θεση και κατασκευη καλης θερμοασπιδας-κλειστου κουτιου γιατι φοβαμαι να κατεβω χαμηλα κατω απο το φαναρι...δεν θελω να σκεφτομαι για νερολακουβες κτλ

Τα pipercross είναι από τα καλύτερα ελεύθερα φίλτρα.

Τώρα γιατί δεν πήρες άλογα με το panel... εγώ θεωρώ ότι τα πάνελ δεν κάνουν τίποτα εάν δεν προγραμματιστεί το αμάξι με αυτά, όπως άλλωστε και με τις χοάνες.