Jump to content

Εισαγωγή αέρα


Recommended Posts

Πιστευω συντομα θα φτιαχτει σωληνα αλουμινιου για εισαγωγη ωστε να μεταφερω κατω τον maf (βρηκα οτι ασχολειται ενας παλιος μου συμμαθητης και ειδα αρκετα καλες δουλειες του)... Μολις εχω νεοτερα (λογικα την αλλη βδομαδα) θα ενημερωσω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έλεγα μήπως έφτιαχνα την μαμα ασπίδα λίγο μεγαλύτερη σε μηκος και ύψος και να την βιδωμα κανονικά στις τρύπες του φιλτροκουτιου...

 

Δεν θα κάνεις τίποτα κατά τη γνώμη μου. Θέλει οπωσδήποτε να μεταφέρεις, όπως κάναμε εμείς, το case μακριά από την εξαγωγή.

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω συντομα θα φτιαχτει σωληνα αλουμινιου για εισαγωγη ωστε να μεταφερω κατω τον maf (βρηκα οτι ασχολειται ενας παλιος μου συμμαθητης και ειδα αρκετα καλες δουλειες του)... Μολις εχω νεοτερα (λογικα την αλλη βδομαδα) θα ενημερωσω...

 

Περιμένουμε  :JC_cheesy:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ψάχνωντας στο net παρατηρησα οτι ορισμένα Β6 και Β7 έχουν μια έξτρα εισαγωγή στο φιλτροκούτι, η οποία βρίσκεται προς το φτερό και η οποία υπάρχει και στα S4...σε εσας υπάρχει?

 

A3j44HR.jpg

Edited by S3-Nick
Link to comment
Share on other sites

Σε μενα δεν υπηρχε αλλα δημιουργηθηκε με την παροδο του χρονου...  :sHa_hehe:

 

Τι εννοείς?? Έχεις κανει κάποιο diy?? Aν ναι για δωσε μερικες πληροφορίες...

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς?? Έχεις κανει κάποιο diy?? Aν ναι για δωσε μερικες πληροφορίες...

Αρχικα βγαζουμε το φιλτροκουτι...

Εν συνεχεια παιρνουμε το τρυπανι και ανοιγουμε τρυπες στην κατω γωνια...

Μετα απο λιγο καιρο που πας να αλλαξεις φιλτρο προχωρας σε περαιτερω εγχειριση με χρηση ντρεμελ... χαχαχα...

Ωστοσο δουλευει μια χαρα και με καλουτσικο σκασιμο-ξεφυσημα αλλα η εισαγωγη θα φτιαχτει, δεν θα μου γλιτωσει...

Ασε που ακουσα και το μαυρο Β7 του Γιωργου με 28rs και εξτερναλ και αρρωστησα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Προχθές προχώρησα στην πατέντα του παρακάτω link...

 

http://www.ozaudi.com/forums/a4-s4-rs4/25665-diy-air-box-mods-b6.html

 

Όλα πήγαν πολύ καλά, το αμάξι πηγαίνει πολύ καλύτερα, ιδιαίτερα στα ψηλά, ο ήχος από την εισαγωγή είναι αρκετά πιό έντονος, όπως και ο ήχος της σκάστρας, αλλά στις 2.000σαλ και στις 3.100σαλ κάνει ένα σύντομο βουητό σαν συντονισμό-σφυριγμα που μαλλον ακούγεται από το φιλτροκούτι! Είναι πολύ περίεργο μιας και ακούγεται συγκεκριμένα σε δυο μονο σημεία σε ολόκληρο το φάσμα! Άλλαξα λιγάκι το σχήμα της νεας τρύπας και σε βόλτα που έκανα εξακολουθεί να το κάνει μονο σε αυτά τα δύο σημεία...μου θυμίζει το προηγούμενο αμάξι μου που ακούγονταν κάπως έτσι η εισαγωγη όταν άλλαζε η γεωμετρία της πολλαπλής (ήταν με μεταβλητούς αυλούς εισαγωγής). Έχει το Α4 κάτι αντιστοιχο που μπορεί να προκαλει αυτη την στιγμιαία αλλαγή του ήχου της εισαγωγης? Παρακάτω έχω και μερικές φωτό από την επέμβαση καθώς και το ντύσιμο του εμπρος μερους του φιτροκουτιού με αλουμινοταινια για μικρότερες θερμοκρασίες!

 

 

bwONKfgl.jpg

 

sYCBFoel.jpg

 

vdmqFUil.jpg

 

HFNSedRl.jpg

 

LQoaPlql.jpg

 

EbAOmPFl.jpg

 

 

d4EorBol.jpg

Edited by S3-Nick
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος Νικο, μου κανει εντυπωση που λες οτι παει πολυ καλυτερα ιδιαιτερα στις ψηλες στροφές. Τοσο μεγαλη διαφορα είδες;  

 

 

Με αφορμη το ποστ σου, ειδα οτι υπάρχουν αυτες οι διαφορετικές εισαγωγες για το Α4. Σε αλλό forum λενε οτι η αριστερη  μπαινει και στα 1.8VT, αραγε να αξιζει η αλλαγη;   

 

intakesnorkles.jpg

Edited by Giannis20vt
Link to comment
Share on other sites

Το εχω αλλαξει ηδη Γιαννη αυτο το κομματι και εχω κανει και την πατεντα του Νικου εδω και 2 χρονια... μετρησεις δεν εχω κανει αλλα μια βελτιωση την ειδα (οχι κατι τραγικο) αλλα κυριως στον ηχο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μεταβλητούς αυλούς το δικό σου Νίκο δεν έχει στην εισαγωγή. Κατά 99% θεωρώ τον θόρυβο απότοκο του κοψίματος του κουτιού.

 

 

Δημήτρης

Edited by Dimitris_Kon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απλα το ιδιο ακριβως κοψιμο εχει και το ΟΕΜ φιλτροκουτι σε ορισμενα μοντελα...σκεψου οτι το σημειο που ηθελε κοψιμο ηταν ηδη σημειωμενο στο εσωτερικο μερος του φιλτροκουτιου.

 

Εσυ georgio3gr εχεις κανει το ιδιο; Εσενα σου κανει καποιον ιδιαιτερο ηχο- θορυβο;

Link to comment
Share on other sites

Απλα το ιδιο ακριβως κοψιμο εχει και το ΟΕΜ φιλτροκουτι σε ορισμενα μοντελα...σκεψου οτι το σημειο που ηθελε κοψιμο ηταν ηδη σημειωμενο στο εσωτερικο μερος του φιλτροκουτιου.

 

Εσυ georgio3gr εχεις κανει το ιδιο; Εσενα σου κανει καποιον ιδιαιτερο ηχο- θορυβο;

 

Σωστά. Το δικό μου το είχε εξαρχής για να εισέρχεται αέρας από το πλάι.

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτροκουτι το εχεις;; Δεν μπορω να καταλαβω τι αλλο μπορει να φταιει...

 

Μαζι με την πατεντα αλλαξα και την σκαστρα και καθαρισα και την βαλβιδα PRV που ηταν μεσα στην μουργα...

Link to comment
Share on other sites

Νικο αρχικα ειχα κανει τρυπες στο φιλτροκουρι και αργοτερα προχωρησα στο κοψιμο του κομματιου που εκανες κι εσυ... Τις πρωτες μερες ειχα ενα βουητο,σαν συντονισμο στις μεσαιες αλλα μετα σταματησε (ή το συνηθισα :sHa_hehe: )... Απλα θυμαμαι οτι με ειχε προβληματισει κι εμενα...

Link to comment
Share on other sites

Το εχω αλλαξει ηδη Γιαννη αυτο το κομματι και εχω κανει και την πατεντα του Νικου εδω και 2 χρονια... μετρησεις δεν εχω κανει αλλα μια βελτιωση την ειδα (οχι κατι τραγικο) αλλα κυριως στον ηχο...

 

 

Την διαφορα την ειδες με την αλλαγη του κομματιου εισαγωγης ή με  το τρυπημα - κοψιμο του πισο μερους απο το φιλτροκουτι;  

Link to comment
Share on other sites

Οταν το τρυπησα Γιαννη δεν ειχα δει μεγαλη διαφορα γιατι ημουν ακομα πριν το προγραμμα... Οταν αλλαξα τον σωληνα ειδα μια ψιλοδιαφορα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οταν το τρυπησα Γιαννη δεν ειχα δει μεγαλη διαφορα γιατι ημουν ακομα πριν το προγραμμα... Οταν αλλαξα τον σωληνα ειδα μια ψιλοδιαφορα...

 

Να τον αλλάξω και εγώ ή να περιμένω....    :updown:

Link to comment
Share on other sites

Να τον αλλάξω και εγώ ή να περιμένω.... :updown:

Γιαννη αν θες στο δινω να το δοκιμασεις... τελικα τα βαφτιστηρια μου εφαγαν χτες τον χρονο που ειχα και δεν προλαβα να παω να δω για την εισαγωγη...

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη αν θες στο δινω να το δοκιμασεις... τελικα τα βαφτιστηρια μου εφαγαν χτες τον χρονο που ειχα και δεν προλαβα να παω να δω για την εισαγωγη...

 

δωστο να κανω μια μετρηση να δω αν ανεβουν τα g/s  δηλαδη αν αξιζει...   

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δωστο να κανω μια μετρηση να δω αν ανεβουν τα g/s  δηλαδη αν αξιζει...   

 

Για κάνε καμια μετρηση να δούμε εαν οντως προσφέρει τίποτα ή όχι...

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, βάλε μια εισαγωγή καταργώντας το φιλτροκούτι να δεις διαφορά φίλε.. Μέρα με τη νύχτα ;)

 

 

Δημήτρης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, βάλε μια εισαγωγή καταργώντας το φιλτροκούτι να δεις διαφορά φίλε.. Μέρα με τη νύχτα ;)

 

 

Δημήτρης

Δημητρη μαλλον εκει θα καταληξουμε αλλα καλο θεωρω ειναι να υπαρχει ενα αρχειο με το τι θετικα ή αρνητικα εχει το καθε σταδιο βελτιωσης της εισαγωγης...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.