Jump to content

Προβλημα με κλειδι


Recommended Posts

Εδω κ καιρο δε δουλευει το κλειδωμα/ξεκλειδωμα με το κουμπι του κλειδιου (νομιζα οτι τα παιξε η μπαταρια) αλλα ακομα και αφου την αλλαξα εξακολουθει να μη δουλευει.

 

Εχετε καμια ιδεα τι μπορει να φταιει;

 

Thnx

Link to comment
Share on other sites

Το έχω παρατηρήσει και εγώ αυτό το θέμα, αν και δεν του έχω αλλάξει μπαταρία. Υποπτεύομαι διάφορα, από το ότι μπορεί να μην κάνει καλή επαφή το πλαστικό κάλυμα στο κουμπί (αφού με την 2η-3η πιάνει) μέχρι την ευαισθησία του αντίστοιχου αισθητήρα σε τραντάγματα, ζέστη κ.α.

 

Επειδή έρχονται διακοπές δε θέλω να το πάω σε αντιπροσωπεία!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις προσεξει το λαμπακι του κλειδιου την ωρα που το πατας αν μενει σταθερα αναμμενο;

 

Εμενα αναβει για λιγα δευτερολεπτα και μετα σβηνει χωρις να αφησω το κουμπι.

Μαλλον δε κανει καλη επαφη.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις προσεξει το λαμπακι του κλειδιου την ωρα που το πατας αν μενει σταθερα αναμμενο;

 

Εμενα αναβει για λιγα δευτερολεπτα και μετα σβηνει χωρις να αφησω το κουμπι.

Μαλλον δε κανει καλη επαφη.

 

Ναι, έχεις δίκιο σε αυτό. Αμα δεν κλειδώσει/ξεκλειδώσει το λαμπάκι ανάβει στιγμιαία (και κανά δυο φορές δε μου άναψε καν). Πιστεύω ότι είναι θέμα του πλαστικού και η επαφή που κάνει, γιατί το φαινόμενο είναι σποραδικό.

 

Έχω παρατηρήσει επίσης πως άμα το πατήσεις με δύναμη δεν παίζει, ενώ άμα το κάνεις απαλά ολά μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δε ξεκλειδωνει με τπτ. Θα το καθαρισω το βραδυ κ θα το δοκιμασω...αλλιως στο σερβις το σεπτεμβρη.

 

 

Άργότερα θα το δοκιμάσω και με το δεύτερο κλειδί. Ελπίζω μόνο να είναι άψογο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο συντονισμός γίνεται όταν βάλεις το κλειδί στην μίζα και την γυρίσεις χωρίς να βάλεις μπροστά. Μήπως δεν πατάει σωστά η μπαταρία ή μήπως δεν είναι η σωστή;

 

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Ο συντονισμός γίνεται όταν βάλεις το κλειδί στην μίζα και την γυρίσεις χωρίς να βάλεις μπροστά. Μήπως δεν πατάει σωστά η μπαταρία ή μήπως δεν είναι η σωστή;

 

 

Μιχάλης

 

 

Με το δεύτερο κλειδί πάντως όλα νορμάλ μέχρι στιγμης.

Link to comment
Share on other sites

Με το δεύτερο κλειδί πάντως όλα νορμάλ μέχρι στιγμης.

 

 

Λογικά εφόσον δεν είναι μπαταρία θα θέλει συντονισμό όπως λέει ο Μιχάλης..

 

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα ειχε συντονιστει-συνηθως το αφηνω 2-3 δευτερολεπτα πριν το βαλω μπρος.

Ποση ωρα χρειαζεται να το αφησεις;

Η μπαταρια ειναι σωστη κ κανει επαφη γιατι αναβει το κοκκινο λαμπακι οταν παταω.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα ειχε συντονιστει-συνηθως το αφηνω 2-3 δευτερολεπτα πριν το βαλω μπρος.

Ποση ωρα χρειαζεται να το αφησεις;

Η μπαταρια ειναι σωστη κ κανει επαφη γιατι αναβει το κοκκινο λαμπακι οταν παταω.

 

 

Αν δεν γίνεται με τη μία, πήγαινε στην αντιπροσωπεία μήπως έχει βγει καμιά οδηγία recall, όπως σε μένα με τα κλειδιά μου.

 

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Αν δεν γίνεται με τη μία, πήγαινε στην αντιπροσωπεία μήπως έχει βγει καμιά οδηγία recall, όπως σε μένα με τα κλειδιά μου.

 

 

 

Δημήτρης

 

 

Τελικα πηγα για service...αλλα δε μου φτιαξανε το κλειδι γιατι επρεπε να χω κ το δευτερο μαζι.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 years later...

Καλησπέρα. Σε 8pa δεν λειτουργεί ο τηλεχειρισμος του ξεκλείδωματος σε κανένα από τα δύο κλειδιά...το είδε τεχνικός και μου είπε ότι κάτι παίζει με τις πλακέτες τους γιατί ενώ τα προγαμματιζει και τα βλέπει ο εγκέφαλος άνεσης μετά από λίγο χάνουν τον συντονισμό. Αν αγοράσω από Ebay ένα αλλο κλειδι μπορεί να το συντονίσει κάποιος κλειδαρας ή θα έχει θέμα το immobilizer?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.