Jump to content

Αλλαγή γλώσσας στο καντράν


Recommended Posts

Παρακάτω έχω γράψει κάποιες συνοπτικές οδηγίες με τις επιλογές που πρέπει να κάνουν όσοι επιθυμούν να αλλάξουν τη γλώσσα στον υπολογιστή του αυτοκινήτου τους. Να σημειώσω ακόμα ότι ανάλογα με το μοντέλο οι επιλογές αυτές ίσως αλλάζουν λίγο.

 

1/ Αρχικά πατάς το κουμπί από την κάτω πλευρά του μοχλού υαλοκαθαριστήρων για να μπεις στο αρχικό μενού,

2/ Επιλέγεις το EINSTELLEN (1),

3/ Επιλέγεις το SPRACHE (5),

4/ Επιλέγεις το ENGLISH (2).

 

Υ.Γ. Για όσους έχουν άλλη γλώσσα έχω γράψει σε παρένθεση τον αριθμό της κάθε επιλογής.

Edited by MotorBreath
Link to comment
Share on other sites

Παρακάτω έχω γράψει κάποιες συνοπτικές οδηγίες με τις επιλογές που πρέπει να κάνουν όσοι επιθυμούν να αλλάξουν τη γλώσσα στον υπολογιστή του αυτοκινήτου τους. Να σημειώσω ακόμα ότι ανάλογα με το μοντέλο οι επιλογές αυτές ίσως αλλάζουν λίγο.

 

1/ Αρχικά πατάς το κουμπί από την κάτω πλευρά του μοχλού υαλοκαθαριστήρων για να μπεις στο αρχικό μενού,

2/ Επιλέγεις το EINSTELLEN (1),

3/ Επιλέγεις το SPRACHE (5),

4/ Επιλέγεις το ENGLISH (2).

 

Υ.Γ. Για όσους έχουν άλλη γλώσσα έχω γράψει σε παρένθεση τον αριθμό της κάθε επιλογής.

 

φιλε μηπως ξερεις στο δικο μου α4 8ε πως αλλαζουν την γλωσσα γιατι και εμενα γερμανικα τα λεει

Link to comment
Share on other sites

φιλε μηπως ξερεις στο δικο μου α4 8ε πως αλλαζουν την γλωσσα γιατι και εμενα γερμανικα τα λεει

Δεν είμαι σίγουρος για το δικό σου, γιατί απλά δεν έχω δει το μενού σου. Δεν νομίζω όμως ότι θα είναι τόσο διαφορετικό. Βασικά αφού έχεις Γερμανικά ψάξε να βρεις τη λέξη "Sprache" που σημαίνει γλώσσα. Από εκεί θα σου έχει και την επιλογή για τα Αγγλικά.

Link to comment
Share on other sites

Παρακάτω έχω γράψει κάποιες συνοπτικές οδηγίες με τις επιλογές που πρέπει να κάνουν όσοι επιθυμούν να αλλάξουν τη γλώσσα στον υπολογιστή του αυτοκινήτου τους. Να σημειώσω ακόμα ότι ανάλογα με το μοντέλο οι επιλογές αυτές ίσως αλλάζουν λίγο.

 

1/ Αρχικά πατάς το κουμπί από την κάτω πλευρά του μοχλού υαλοκαθαριστήρων για να μπεις στο αρχικό μενού,

2/ Επιλέγεις το EINSTELLEN (1),

3/ Επιλέγεις το SPRACHE (5),

4/ Επιλέγεις το ENGLISH (2).

 

Υ.Γ. Για όσους έχουν άλλη γλώσσα έχω γράψει σε παρένθεση τον αριθμό της κάθε επιλογής.

 

Λοιπον ... Απ οτι καταλαβα τελικα εγω δεν εχω boardcomputer αλλα απλα συστημα ελεγχου. Οι λειτουργιες που μου βγαζει ειναι : Θερμοκρασια-Αυτονομια βενζ-Ωρες λειτουργιας-lt/km κτλ τα οποια αλλαζουν με τα βελακια στον δεξι μοχλο. Επισης εχει τον ΕΛΕΓΧΟ πατωντας το αριστερο μοχλο απο τους δυο που βρισκονται στο καντραν. Δεν εχει πουθενα μενου ωστε να επιλεξεις γλωσσα η οτιδηποτε αλλο. Υπαρχει πιθανοτητα επειδη εχω το γερμανικο manual να βγαινει καπως το μενου και εγω να μην ξερω τον τροπο. Motorbreath αν μπορεις να με διαφωτησεις :new_thumright:

Edited by A3dimitris8P
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι είδα έχεις την έκδοση Ambition και απ' ότι ξέρω έρχεται standard το board computer.

Anyway, είδες κάτω από τον δεξί μοχλό (αυτός με τα βελάκια) αν υπάρχει κάποιο κουμπί? Αυτό πρέπει να πατήσεις για να σου βγάλει το μενού και εκεί πρέπει κάπου να βρεις τη λέξη "SPRACHE" (γλώσσα).

 

Στη θέση σου θα πήγαινα σε μία αντιπροσωπεία και θα ζητούσα ένα ελληνικό εγχειρίδιο, μπορεί να το χρειαστείς γενικότερα (αν πας για service εκεί μπορεί και να μην σε χρεώσουν).

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι είδα έχεις την έκδοση Ambition και απ' ότι ξέρω έρχεται standard το board computer.

Anyway, είδες κάτω από τον δεξί μοχλό (αυτός με τα βελάκια) αν υπάρχει κάποιο κουμπί? Αυτό πρέπει να πατήσεις για να σου βγάλει το μενού και εκεί πρέπει κάπου να βρεις τη λέξη "SPRACHE" (γλώσσα).

 

Στη θέση σου θα πήγαινα σε μία αντιπροσωπεία και θα ζητούσα ένα ελληνικό εγχειρίδιο, μπορεί να το χρειαστείς γενικότερα (αν πας για service εκεί μπορεί και να μην σε χρεώσουν).

 

Εχεις δικιο εχει ενα κουμπι που λεει ΟΚ/Reser. Δεν το δοκιμασα ομως. Οταν το δοκιμασω θα σου πω.

Καλη η ιδεα σου με το manual δεν το ειχα σκεφτει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ... Απ οτι καταλαβα τελικα εγω δεν εχω boardcomputer αλλα απλα συστημα ελεγχου. Οι λειτουργιες που μου βγαζει ειναι : Θερμοκρασια-Αυτονομια βενζ-Ωρες λειτουργιας-lt/km κτλ τα οποια αλλαζουν με τα βελακια στον δεξι μοχλο. Επισης εχει τον ΕΛΕΓΧΟ πατωντας το αριστερο μοχλο απο τους δυο που βρισκονται στο καντραν. Δεν εχει πουθενα μενου ωστε να επιλεξεις γλωσσα η οτιδηποτε αλλο. Υπαρχει πιθανοτητα επειδη εχω το γερμανικο manual να βγαινει καπως το μενου και εγω να μην ξερω τον τροπο. Motorbreath αν μπορεις να με διαφωτησεις :new_thumright:

 

 

Το ιδιο ακριβως αντιμετωπισα και εγω οταν προσπαθησα να ρυθμισω τη γλωσσα σε αγγλικα...οποτε πηρα το αμαξι πηγα στην αντιπροσωπεια και μου το εφιαξαν σε 1 λεπτο με το VAG COM...δεν κοστιζει κατι δωρεαν στο κανουν :)

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο ακριβως αντιμετωπισα και εγω οταν προσπαθησα να ρυθμισω τη γλωσσα σε αγγλικα...οποτε πηρα το αμαξι πηγα στην αντιπροσωπεια και μου το εφιαξαν σε 1 λεπτο με το VAG COM...δεν κοστιζει κατι δωρεαν στο κανουν :)

 

dpan πρεπει να χεις δικιο γιατι παταω το κουμπι και δεν κανει τιποτα. αντιπροσωπεια ...

Link to comment
Share on other sites

dpan πρεπει να χεις δικιο γιατι παταω το κουμπι και δεν κανει τιποτα. αντιπροσωπεια ...

 

Κρατα το λιγα δευτερολεπτα πατημενο .Ισως ετσι δουλεψει ;)

Link to comment
Share on other sites

Για μένα προσωπικά είναι ταλαιπωρία να τρέχεις στην αντιπροσωπεία για κάτι τόσο υπερβολικά απλό. Όποιος δεν βιάζεται ας κάνει λίγο υπομονή μέχρι την Κυριακή (στη συνάντηση) να το δούμε μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα προσωπικά είναι ταλαιπωρία να τρέχεις στην αντιπροσωπεία για κάτι τόσο υπερβολικά απλό. Όποιος δεν βιάζεται ας κάνει λίγο υπομονή μέχρι την Κυριακή (στη συνάντηση) να το δούμε μαζί.

 

εμενα οταν το παταω αλλαζει ολες τις ενδειξεις σε 1 και σε 2. οταν το κραταω πατημενο κλεινει η οθονη του boardcomputer

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,πως θα αλλάξω τη γλώσσα σε ένα Audi A4 2002 από το VAG-COM?? Δεν έχει το μαγικό κουμπί αυτό και ότι γράφει μόνο στα Γερμανικά!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

το δοκιμασα σε audi A3 8p και δεν μπορεσα να αλλαξω την γλωσσα

ισως αυριο στην δυναμομετριση να με βοηθησει καποιος ;)

Link to comment
Share on other sites

το δοκιμασα σε audi A3 8p και δεν μπορεσα να αλλαξω την γλωσσα

ισως αυριο στην δυναμομετριση να με βοηθησει καποιος ;)

 

Μιλα με τον Πετρο (mangp) να φερει αυριο το Vag com και το laptop του , ειναι υποθεση 2 λεπτων :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ειλικρινά είναι πάρα πολύ απλό να κάνεις την αλλαγή στην γλώσσα. Προσωπικά δεν ξέρω Γερμανικά (οι συγκεκριμένες λέξεις μοιάζουν) και χωρίς να διαβάσω το manual τα άλλαξα.

 

Αν καταφέρω να έρθω αύριο θα το δούμε από κοντά ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

κουμπι ουτε εγω εχω... μονον οσοι εχουν boardcomputer

και αντιπροσωπεια δεν παω

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις vag-com εσύ ή κάποιος φίλος σου, η διαδικασία είναι γελοία!

Στην αντιπροσωπεία, νομίζω θα σου πάρουν 15€ που είναι και η ελάχιστη τιμή της ηλεκτρολογικής εργασίας (όσο παίρνουν για να σου κάνουν updates που βγαίνουν όταν είσαι εκτός εγγύησης)

Link to comment
Share on other sites

Kavouras ευχαριστω για την απαντηση.....

θα το κανω στον μηχανικο μου με την πρωτη επισκεψη,ελεγα μηπως μπορω μονος μου.

για vagcom δεν εχω, μονο το torque pro μεσω κινητου για να βλεπω τα βασικα πραγματα και καμια βλαβη πιθανον...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Το δοκίμασα και εγώ σε Α4 β6 αλλά δεν μπαίνει στο μενού με το κουμπί του reset μόνο αλλάζει ενδείξεις 1-2 και κλείνει το trip computer οπότε μάλλον χρειάζεται vag com

Στάλθηκε από το Redmi 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.