Jump to content

Τι προγραμμα "φορας" στο Α4 Β8 σου!


Recommended Posts

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
On 2/23/2019 at 2:26 PM, Ντίνος said:

Γεια σας παιδιά κάποιος γράφει ότι έχει σκαστρα στο αμάξι του τη μάρκα και είναι ανοιχτού η κλειστού τύπου?

Καλησπέρα φίλε Ντίνο,

Ιδανική λύση είναι η επιλογή αυτή που έχει κάνει η audi στο S3 8P, όπου τον αέρα εκτόνωσης της σκάστρας αντί να τον πετάξεις έξω (στο περιβάλλον), τον επιστρέφεις στην εισαγωγή της τουρμπίνας (μετά τον maf).

Έτσι μειώνεται όχι μόνο το lag στις περιπτώσεις πάτα-άσε, αλλά επιπλεον έχεις και το μπόνους του flattering όταν αφήνεις το γκάζι.

Συνδιάζεις δηλαδή το σύστημα ανοιχτού τύπου με το κλειστού.

 

Και επειδή δεν ξέρουν όλοι τι είναι το flattering, είναι ο αέρας που χτυπάει στην φτερωτή της τουρμπίνας, όταν αφήνεις το γκάζι. (δεν είναι επικίνδυνο φαινόμενο όπως το surging για παράδειγμα που είναι πολύ επικίνδυνο)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μας Ταύλωσες απογευματιάτικα Γιώργο......πάω να κάψω 20 ευρώ έτσι χωρίς λόγο τώρα.............

Edited by Dikonou
  • Like 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Dikonou said:

Μας Ταύλωσες απογευματιάκτικα Γιώργο......πάω να κάψω 20 ευρώ έτσι χωρίς λόγο τώρα.............

ΠΟΤΕ δεν είναι τυχαία τα videos... :P

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη άσχετο : τσέκαρε τις βάσεις να δεις όχι τις πλαϊνές κιβωτίου και τη κόντρα μπροστά. Μου φαίνεται οτι κινείται πολυ ο κινητήρας. Μπορεί ομως να κάνω και λάθος και να με παραπλανά το βίντεο.

 

 

Δημητρης 

Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, Dimitris_Kon είπε

Παναγιώτη άσχετο : τσέκαρε τις βάσεις να δεις όχι τις πλαϊνές κιβωτίου και τη κόντρα μπροστά. Μου φαίνεται οτι κινείται πολυ ο κινητήρας. Μπορεί ομως να κάνω και λάθος και να με παραπλανά το βίντεο.

 

 

Δημητρης 

Δημήτρη θα το κοιτάξω. Απλώς εκεί που κουνιέται πολύ έχω ταχύτητα μέσα και δεν κρατιούνται τα άλογα!!!! ?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Στις 8/3/2019 στις 5:45 ΜΜ, Kavouras είπε

Καλησπέρα φίλε Ντίνο,

Ιδανική λύση είναι η επιλογή αυτή που έχει κάνει η audi στο S3 8P, όπου τον αέρα εκτόνωσης της σκάστρας αντί να τον πετάξεις έξω (στο περιβάλλον), τον επιστρέφεις στην εισαγωγή της τουρμπίνας (μετά τον maf).

Έτσι μειώνεται όχι μόνο το lag στις περιπτώσεις πάτα-άσε, αλλά επιπλεον έχεις και το μπόνους του flattering όταν αφήνεις το γκάζι.

Συνδιάζεις δηλαδή το σύστημα ανοιχτού τύπου με το κλειστού.

 

Και επειδή δεν ξέρουν όλοι τι είναι το flattering, είναι ο αέρας που χτυπάει στην φτερωτή της τουρμπίνας, όταν αφήνεις το γκάζι. (δεν είναι επικίνδυνο φαινόμενο όπως το surging για παράδειγμα που είναι πολύ επικίνδυνο)

 

Δηλαδή αν κατάλαβα σωστά μου προτείνετε την σκαστρα από το s3?

Link to comment
Share on other sites

Στις 2/10/2010 στις 7:42 ΠΜ, strivis είπε

Ξεκιναω πρωτος....

Α4 Β8 160ps

Giac stage 1 230ps

Κοστος 650ευρω

Εντυπωσεις-Παρατηρησεις: Αρκετα γραμμικο προγραμμα, χωρις ξεσπασματα και νιωθεις δυναμη σε ολο το φασμα των στροφων!

Γεια σου φίλε μου είμαι καινούργιος στο forum και κοίτα τώρα τις συζητήσεις είσαι ευτυχισμένος με το συγκεκριμένο πρόγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπερα στο ομορφο κ πολυ βοηθητικο forum..μολις αγορασα ενα μεταχειρ α4 b8 1.8tfsi το οποιο εχει εξατμιση 76dp με 70 κ προγραμμα etuners stg 2για  100αρα βενζινη..ποσο περιπου  να βγαζει?εχει καποιος αντιστοιχο προγραμμα να μου πει εντυοωσεις?

Link to comment
Share on other sites

Ναι καπου εκει το υπολογιζω γυρω στα 240 με 38 κιλα ροπη.τωρα σκεφτομαι να κανω κ ενα soda blaster για επικαθισεις εχω ακουσει τα καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.