Jump to content

Η ώρα του συμπλέκτη μου ήρθε


Recommended Posts

Γιαννη πριν λιγο καιρο αλλαξα κι εγω δισκο-πλατο-ρολεμαν.Η εδω AUDI μου ζητησε χοντρικα 500e με την προυποθεση να τους δωσω πισω αυτα που θα βγαλουν.Τελικα τα αγορασα απο μαγαζι της περιοχης μου με κοστος 145e o sachs.Περιπου 10e πιο ακριβως ο lukas kai 20 o valeo.Εργασια 70e.Συνολο 215e.

 

Ακούγεται εξαιρετική η τιμή...!!! Εμένα δεν πατινάρει αλλά δεν μπαίνει εύκολα η όπισθεν!!! Μου είπαν στο συνεργείο ότι δεν αποσυμπλέκει τελείως (?)... Δεν ξέρω τι γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Ταπεινη μου γνωμη φιλε Γιαννη και εντελως φιλικα σου πηραν πολλα και για εργασια και ανταλακτικο,αλλα ειπαμε ειναι αντιπροσωπεια γι αυτο.Πριν 3 μηνες περιπου αλλαξα κι εγω και μου πηραν 70e εργασια οσα ακριβως και του Grizzly στο ιδιο συνεργειο,ιδια αμαξια Α6 1,8TQ

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη καλημερα...πιστεψε με οτι αυτοι θα επιβιωσουν διοτι ενα μαγαζι εχει τρελα λειτουργικα εξοδα ,εκτος οτι στην παροχη υπηρεσιων εισαι συνεταιρος με την εφορια και το 35% παει υπερ πιστεως πατριδος...

Δεν το βλέπω, εμένα στην περιοχή μου 9/10 συνεργεία βαράνε μύγες.. Αν σε δύο χρόνια υπάρχουν τα μισά, θα είναι θαύμα!

 

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα το αμάξι, όλα καλά. Ο συμπλέκτης είναι πολύ ελαφρύς, τελείως πούπουλο. Ο παλιός είναι τελειωμένος μέχρι τα πριτσίνια του.

200 ευρώ εργατικά με απόδειξη κανονικά.

Το ανταλλακτικό το πήρα λίγο ακριβό, (230 με το ΦΠΑ), το ειχα βρει και πιο φτηνό αλλά δεν είχα τον χρόνο να ασχοληθώ γιατί έπρεπε οπωσδήποτε το αμάξι να ήταν έτοιμο μέχρι το πολύ την Παρασκευή (αύριο)

Όσο έψαξα σε τοπικά συνεργεία που να ασχολούνται με το group οι τιμές ήταν 200+ΦΠΑ και 250+ΦΠΑ (λόγο του quattro μου λέγαν όλοι). Δεν πιστευω οτι τα 200ευρω ειναι λίγα απλως δεν μπορεσα να βρω αξιόπιστο συνεργείο πιο φτηνο και συντομα. Αν καποιος στην Θεσσαλονικη βρει κατι καλο και φτηνο ας το γραψει για να το εχουμε εδω σας βαση.

 

 

Μαρινο, να στον στειλω τον δισκο;

Edited by Giannis20vt
Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται εξαιρετική η τιμή...!!! Εμένα δεν πατινάρει αλλά δεν μπαίνει εύκολα η όπισθεν!!! Μου είπαν στο συνεργείο ότι δεν αποσυμπλέκει τελείως (?)... Δεν ξέρω τι γίνεται...

το πιο πιθανον να ειναι το πλατο αλλα και το ρουλεμαν του συμπλεκτη ... ιδίος το ρουλεμαν απο επιπεδο γινεται κοιλο στο σημειο εδρασης με το πλατο...

Edited by cheiloudakis-dtm
Link to comment
Share on other sites

το πιο πιθανον να ειναι το πλατο αλλα και το ρουλεμαν του συμπλεκτη ... ιδίος το ρουλεμαν απο επιπεδο γινεται κοιλο στο σημειο εδρασης με το πλατο...

 

Αν είναι έτσι, τότε χρειάζομαι συνεργείο... Παιδιά αν έχει κανείς από Αθήνα να μου προτείνει αξιόπιστο και σωστό στην τιμή συνεργείο (έχω ακούσει κάτι τρελλές τιμές από το συνεργείο μου...), ας μου στείλει message (και από που να πω ότι έρχομαι, αν υπάρχει προσωπική σχέση) προτιμώ Νότια Προάστια, αλλά ΟΚ και παντού... είμαστε δυό γκαζιές από οπουδήποτε στην Αθήνα τελικά...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Πόσο περίπου κοστιζει να κατεβει το κιβωτιο για επιθεώρηση δίσκου-πλατω? Άλλαξα πριν δυο μήνες δίσκο-πλατώ και από τοτε καθε φορά που ζεσταινεται ο δισκος με τα από πολλά σταματα-ξεκινα, πχ μέσα στην κινηση, κάνει έναν περιοδικο ήχο κρακ-κρακ ο οποίος είναι πολύ πιο εντονος όταν πατάω συμπλέκτη!! Μην μου πείτε να ξαναπάω εκεί που μου τον έβαλαν γιατι για διάφορους λόγους αυτο δεν είναι εφικτό...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παίδες, μετα απο μολις 55.000χλμ με μετα την αναβαθμιση του προγραμματος του κινητηρα (δυναμωσε) εχω πατιναρίσματα.

ΕΙχα βαλει της sachs και δεν ειχα κανενα προβλημα, αλλά φαινεται οτι πλεον δεν μπορει να περασει την ροπη (ειναι και quattro το αμαξι).

Τι λυσεις προτεινεται με σκεπτικο την ομαλη λειτουργια και την αυξημενη ροπη της K04-015; Δεν υπάρχει περιπτωση να παω πιο πανω σε δυναμη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μου είπες Γιώργο. Κάτι παρόμοιο πρότεινε και ο φίλος powergolf πιο πάνω.

 

Οι επιλογες ειναι :

Μαμα συμπλεκτη της sachs, Luc κτλ

Κιτ της sachs performance

Φιαχτό δισκο 

Αραγε ταιριαζει κάποιος απο το diesel ? Συνηθως αυτα ειναι πιο δυνατα λογο αυξημένων ροπων. Στο LEON που ειχα μπορουσε να μπει...

Link to comment
Share on other sites

Sachs perfomance Γιαννη. Τα Quattro έχουν θεμα με τον δίσκο και δυστυχώς η ευτυχως, τα υπόλοιπα μπροστοκινητα δεν έχουν τόσα ζόρια. Πιστεύω θα σε καλύψει πλήρως.

 

 

Δημήτρης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sachs perfomance Γιαννη. Τα Quattro έχουν θεμα με τον δίσκο και δυστυχώς η ευτυχως, τα υπόλοιπα μπροστοκινητα δεν έχουν τόσα ζόρια. Πιστεύω θα σε καλύψει πλήρως.

 

 

Δημήτρης

 

Ακριβουτσικος είναι Δημήτρη, αν ειναι πρεπει να ειναι οτι πιο κοντινο σε ενισχυμενο-μαμα γινεται. Ακομα και για αυτον υπάρχουν ψιλα γραμματα απο την ιδια της sachs που αναφερουν πιθανον θεματακια με κραδασμους κτλ

Για τους φτιαχτους τι γνώμη έχεις;  

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι έφτιαξα 2 - 3 σετ και δεν τα συγκρίνω με τον Sachs. Ο,τι πιο κοντά σε ΟΕΜ κατάσταση και σημειωτέον μιλάω σε Quattro που μόνο με αυτο μπορεις να συγκρίνεις.

 

 

Δημήτρης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με επαγγελματία που μίλησα,μου είπε πως για μένα που ήμουν στα 37-38 κιλά ο kevlar θα με κάλυπτε αλλά με την Κ04 πρέπει να παω σε φτιαχτό εξάφτερο.

Μπορείς να κάνεις μια ερώτηση,παντως.Να πάρεις τιμές και να αποφασίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η ροπή μου πρέπει να είναι κοντά στα 38 με 40 κιλά. 

Το θέμα είναι οτι ειναι και quattro, όπως λέει και ο Δημήτρης.

 

Γιάννη εμένα με έβγαλε πάντως μια χαρά (με 1,4 πίεση φυσικά και όχι καγκουριές). Πιστεύω θα σε καλύψει.

 

 

Δημήτρης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη εμένα με έβγαλε πάντως μια χαρά (με 1,4 πίεση φυσικά και όχι καγκουριές). Πιστεύω θα σε καλύψει.

 

 

Δημήτρης

 

Δημήτρη για ποιον λες; για τον performance sachs; 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.