Jump to content

Α3 8V - VCDS Adaptations and Codings


Recommended Posts

Σωστη η παρατηριση σου...αλλα αφου ειναι σημαντικο γιατι η audi δεν εχει βαλει τετοια ευκολια εξ'αρχης? Τοσο δυσκολο ειναι?

Θεωρει οτι η θεμροκρασια λαδιου ειναι ασυμαντη? Γιατι αν δεν ημουν στο forum δεν θα ηξερα οτι η θερμοκρασια λαδιου ειναι σημαντικη..θεωρουσα οτι αποκτα την θερμοκρασια που πρεπει να αποκτησει.

Και ποιες οι τιμες θερμοκρασιας? Πανω απο ποσους βαθμους θελουμε να ειναι και κατω απο ποσους?

Θεμοκρασια λαδιου δυστηχως δεν εχουν ολα τα αυτοκινητα...εδω καλα καλα ορισμενα καινουργια μοντελα (οχι απαραιτητως αουντι )δεν εχουν ενδειξη θερμοκρασιας μηχανης παρα μονο λαμπακια...οποτε αυτο που καταλαβαινω εγω ειναι θεμα κοστους...το οποιο μεν μπορει να ειναι ασυμαντο για σενα κ για μενα...αλλα μαλλον ειναι σημαντικο γι αυτους οταν παραγουν εκατομυρια αυτοκινητα...

 

Οσο αναφορα την θερμοκρασια λειτουργιας γοα το λαδι ξεκιναει απο 85 εως 105 βαθμοι ειναι καλα...

Οταν πηγαινεις ταπα ειδικα καλοκαιρι μπορει να δεις κ 120.

Εκει ειναι καλο να περιμενεις η να κανεις χαλαρα 2-3 χιλιομετρα πριν το σβησεις...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βασικα τα περισσοτερα τα εχει ή με καποια εξτρα παραπανω ή καποια αλλη εκδοση ή και στο s3-rs3 τα εχει ολα!! Βασικα ολα εχουμε κι εμεις απλα μας τα απενεργοποιει η "μαμα" audi..Εχει πολλα ακομα οπως (εαν εχεις αισθητηρα βροχης) με το που πιασει βροχη κλεινουν μονα τους τα παραθυρα..Ξερεις κανεις για το κρυφο μενου(engineering menu) στο ΜΜΙ??

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλά κάβουρα δεν θελω να δόσω διαστάσεις στο θέμα απλα καποιοι εδω μέσα σκιζόμαστε και καίμε τα μάτια μας στο ψάξιμο για να βοηθήσουμε άλλους οπότε μονο απο αυτό λίγο σεβασμός δεν βλάπτει... Οσο για το κρυφο μενου παιδια οπως και το VIM και κάποια αλλα γίνονται απο το vag peoffesional το μόνο που αξίζει είναι το VIM και δεν γινεται με vcds και δεν θα γίνει ποτε γιατι η ross tech είπε οτι δεν θα συμετάσχει καθόλου σε αυτο. Ψάχνω μέρα νύχτα και με φίλους απο εξω να βρούμε τρόπο με το ODIS (μιας και αυτο έχουμε εδω ελλάδα , στο δικό μου καναμε την πρώτη δοκιμή και μάλον πέτυχε, μένει μονο να έρθουν τα πράγματα απο γερμανία να το δοκιμάσω και μετα θα ενημερόσω. Βεβαια εαν κάποιος έχει το proffesional το οποίο κοστίζει πολύ ακριβά , έχω τα codes και τα πάντα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το κρυφο μενου δλδη δεν εμφανιζεται χωρις ενεργοποιηση απο vcds??

Τλκα δεν ξερει καποιος γτ το needle sweep μ το κανει καθε δευτερο μιζαρισμα και οχι κατευθειαν στο πρωτο?? Αν και σε ξενο φορουμ που διαβασα το κανει το ιδιο ακριβως σε καποιους και συγκεκριμενα και σε s3 που το εχει ενςργοποιημενο απο το εργοστασιο...

Link to comment
Share on other sites

Πανο αυτο το θεμα με το nidle sweep το κάνει και σε εμένα, παρατήρησα οτι γίνετε στα μοντέλα του 14 και μετα με το νεο κωδικο καντραν 871 και τα παλιά έχουν 870. Θα βρω λύση σύντομα , το εβαλα και με odis που μπάνει καθαρα με κώδικα (αλλάζει το AC se AD ) αλλα τιποτα παλι. Εμενα το κανει οποτε νανε και πάντα με την δευτερη. Το ψάχνω καθε μερα μήπως βρω άκρη γιατι ειναι σπαστικο. Οσο για το κρυφό μενου δεν χω ασχωληθει τοσο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πανο αυτο το θεμα με το nidle sweep το κάνει και σε εμένα, παρατήρησα οτι γίνετε στα μοντέλα του 14 και μετα με το νεο κωδικο καντραν 871 και τα παλιά έχουν 870. Θα βρω λύση σύντομα , το εβαλα και με odis που μπάνει καθαρα με κώδικα (αλλάζει το AC se AD ) αλλα τιποτα παλι. Εμενα το κανει οποτε νανε και πάντα με την δευτερη. Το ψάχνω καθε μερα μήπως βρω άκρη γιατι ειναι σπαστικο. Οσο για το κρυφό μενου δεν χω ασχωληθει τοσο.

Ναι οντως εχεις δικιο κι εμενα ειναι μοντελο καλοκαιριου του 15..

Το κανει παντα οσες φορες και να κανεις check αλλα οχι την πρωτη φορα..Το κρυφο μενου διαβασα μπορεις να ενεργοποιησεις λειτουργιες κατευθειαν απο το ΜΜΙ αλλα θελει ενεργοποιηση πρωτα απο vcds και ειν αυτο αν και φανταζομαι θα το γνωριζεις ηδη:

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω οχι απο το συγκεκριμέβο ωιντεο βεβαια, απλα δεν έχω ασχωληθει μιας και με νοιάζουν πιο βασικα mods. Θα το δω το βραδακι μετα την δουλεια ομως μιας και μου το θυμησες...

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλά κάβουρα δεν θελω να δόσω διαστάσεις στο θέμα απλα καποιοι εδω μέσα σκιζόμαστε και καίμε τα μάτια μας στο ψάξιμο για να βοηθήσουμε άλλους οπότε μονο απο αυτό λίγο σεβασμός δεν βλάπτει... Οσο για το κρυφο μενου παιδια οπως και το VIM και κάποια αλλα γίνονται απο το vag peoffesional το μόνο που αξίζει είναι το VIM και δεν γινεται με vcds και δεν θα γίνει ποτε γιατι η ross tech είπε οτι δεν θα συμετάσχει καθόλου σε αυτο. Ψάχνω μέρα νύχτα και με φίλους απο εξω να βρούμε τρόπο με το ODIS (μιας και αυτο έχουμε εδω ελλάδα , στο δικό μου καναμε την πρώτη δοκιμή και μάλον πέτυχε, μένει μονο να έρθουν τα πράγματα απο γερμανία να το δοκιμάσω και μετα θα ενημερόσω. Βεβαια εαν κάποιος έχει το proffesional το οποίο κοστίζει πολύ ακριβά , έχω τα codes και τα πάντα.

τι είναι αυτό? Μιας και χρήστης του 8Ρ, δεν το έχω ξαναδεί...

(DIS = display information system που στην ουσία είναι η οθόνη στο καντράν ανάμεσα από το στροφόμετρο και το ταχύμετρο. Το "Ο" με μπέρδεψε :P )

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως το DIS ειν η οθονιτσα με καταναλωσεις κτλπ..αλλα τι διαφορετικο μπορεις να κανεις εκει και να πειραξεις?? Μηπως ο φιλος μας με το ODIS εννοει κατι αλλο??

Link to comment
Share on other sites

Στην ελλαδα σε όλες τις αντιπροσωπειες απομάκριναν όλα τα vag-com/ vas και κλείδωσαν κάπως αυτα που τους αφησαν και αντικατασταθηκαν με το νέο μηχάνημα-προγραμμα ODIS. Μειωμένες δυνατότητες και αρκετά περίπλοκο. ( οχι οτι πριν με τα αλλα ηξεραν τιποτα αλλα τεσπα

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλα ακόμη, να κλινουν τα παντα στο 0, στα side lights αντι να ειναι 30% φωτεινοτητα να τα κάνεις 100, να βάλεις S3 - RS3 ( στο καντράν και οχι στο mmi που λεέι το pdf ) και πολλά άλλα. Τώρα προσπαθώ να τελειόσω το mirrorlink.

Τι εννοείς mirror link καντο λιανο

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Mirrorlink , οτι ακριβώς λεει η λέξη. Καθρεφτίζουμε την οθόνη του κινητου-ταμπλετ κτλπ στην οθόνη του αυτοκινήτου. Με πολύ απλά λόγια οτι βλέπουμε στο κινητο θα βλέπουμε και στην οθόνη του mmi.

Βίντεο, gps κτλπ.

Edited by Stel3
Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετα μεγάλο μπέρδεμα, μετα απο 2 μήνες έρευνας εχω καταλήξει στο τι χρειάζομαςτε και αυτη τη στιγμη θα κάνω την παραγγελια του τελευταίου αντικειμένου. Οταν το τελειοποιησω θα κανω ενα ποστ για να δω του ενδιαφερόμενους και να προχωρήσουμε σε μεγάλες παραγγελίες αν και θέλει χρονο γιατι καποια πραγματα οπως το καλώδιο σύνδεσης ειναι φτιαχτό... Υπάρχει βέβαια ενα βήμα που όλοι μπορούν να βάλουν το οποίο είναι το ΑΜΙ/USB pack αντι του ΑUX μέσα στον ντεμπέλη το οποίο το χρειαζόμαστε και για το mirrolink.

Edited by Stel3
Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετα μεγάλο μπέρδεμα, μετα απο 2 μήνες έρευνας εχω καταλήξει στο τι χρειάζομαςτε και αυτη τη στιγμη θα κάνω την παραγγελια του τελευταίου αντικειμένου. Οταν το τελειοποιησω θα κανω ενα ποστ για να δω του ενδιαφερόμενους και να προχωρήσουμε σε μεγάλες παραγγελίες αν και θέλει χρονο γιατι καποια πραγματα οπως το καλώδιο σύνδεσης ειναι φτιαχτό... Υπάρχει βέβαια ενα βήμα που όλοι μπορούν να βάλουν το οποίο είναι το ΑΜΙ/USB pack αντι του ΑUX μέσα στον ντεμπέλη το οποίο το χρειαζόμαστε και για το mirrolink.

Το ΑΜΙ/USB pack είναι για σύνδεση usb με αναπαραγωγή μόνο μουσικής?

Το βρήκα στα αξεσουάρ audi αλλα το βρήκα και στο amazon πολύ φθηνότερα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι για πολλα αλλα το usb κυρίως για φόρτιση το βήσμα ΑΜΙ ειναι για τη σύνδεση με το κινητο κτλπ.

1) Για να μπει θελει σικωμα ολη η κονσόλα

2) καλώδιο σύνδεσης με το ΜΜΙ μας , δεν υπάρχει ομως πουθενά μονο με πατέντα και μια εταιρία που τα φτιάχνει... Απο Audi-VW υπαρχει σκέτο το βήσμα και το pack που εχει πανω τα βήςματα αλλα πρεπει να φτιαχτεί πλεξούδα. Κοντά στο 1,5μ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι για πολλα αλλα το usb κυρίως για φόρτιση το βήσμα ΑΜΙ ειναι για τη σύνδεση με το κινητο κτλπ.

1) Για να μπει θελει σικωμα ολη η κονσόλα

2) καλώδιο σύνδεσης με το ΜΜΙ μας , δεν υπάρχει ομως πουθενά μονο με πατέντα και μια εταιρία που τα φτιάχνει... Απο Audi-VW υπαρχει σκέτο το βήσμα και το pack που εχει πανω τα βήςματα αλλα πρεπει να φτιαχτεί πλεξούδα. Κοντά στο 1,5μ.

Φιλε μου πραγματικα κανεις φανταστικη δουλεια πανω σε αυτο!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορω όποιος θελει πραγματικα να το κανει να τον βοηθήσω πέρα του οτι και εγω περιμενω τα ανταλακτικα για να βγάλω την κονσόλα γιατι δεν εμπιστεύομαι την αντιπροσωπεία. Εχω παρει ολα τα manuals με βήματα για την κονσόλα απο την αντιπροσωπεία.

Link to comment
Share on other sites

Να μην ξεχάσω θελει και ενεργοποίηση είτε με VCDs που έχω τους κώδικες η 300€ στην αντιπροσωπεια για να δώσουν ενα cd με την άδεια ενεργοποίησης

Edited by Stel3
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετα μεγάλο μπέρδεμα, μετα απο 2 μήνες έρευνας εχω καταλήξει στο τι χρειάζομαςτε και αυτη τη στιγμη θα κάνω την παραγγελια του τελευταίου αντικειμένου. Οταν το τελειοποιησω θα κανω ενα ποστ για να δω του ενδιαφερόμενους και να προχωρήσουμε σε μεγάλες παραγγελίες αν και θέλει χρονο γιατι καποια πραγματα οπως το καλώδιο σύνδεσης ειναι φτιαχτό... Υπάρχει βέβαια ενα βήμα που όλοι μπορούν να βάλουν το οποίο είναι το ΑΜΙ/USB pack αντι του ΑUX μέσα στον ντεμπέλη το οποίο το χρειαζόμαστε και για το mirrolink.

Καλά το κατάλαβα επειδή και γω το ψάξει και με ενδιαφέρει αν μπορείς στείλε και άλλες πληροφορίες και αν μπορείς και βήμα βήμα… βρήκα πρόσφατα ενα πακέτο στα 88€ από Ισπανία mirror box αλλά φοβάμαι να το παραγγείλω γιατί μπορει να μην καταφέρω τη σύνδεση… αναμένω νέα σου με ενδιαφέρει άμεσα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα ενημερόσω στο καφεδακι που θα γινει αυριο η μεθαυριο αν μπορεις ελα. Το μιρρορλινκ ειναι το τελευταιο που σε νοιαζει... Ολα τα αλλα ειναι το θεμα να τα βρεις και να μπορει να στα κανει καποιος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με το usb περα αποντην φορτιση δεν ξερω τι αλλο κάνει αλλα νομιζω μονο αυτο. Αντι να βαζουμε στον αναπτηρα βαζουμε εκει. Το ΑΜΙ τα κανει ολα...

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.