Jump to content

A3 8V, Ελαστικά και Ζάντες


Recommended Posts

Πρέπει να μετρήσεις από το εσωτερικό του φτερου μέχρι το μάγουλο του ελαστικου.

Εφόσον σε καλύπτει δε θα έχεις θέμα στις στροφές.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα, φοραω 16αρες ζαντες και αφου θα αλλαξω λαστιχα μεσα στο μηνα, ειπα να ανεβω σε διασταση και να παω σε 17. εχω βρει αυτες:

https://www.car.gr/parts/photos/5464751/#null

που αν και ειναι απο vw, εμενα μ αρεσουν. Η τιμη δελεαστικη. το θεμα ειναι οτι ειναι 17x8 et41, ενω το δικο μας μαμα φοραει 17x7,5 et43. θα εχω θεμα λετε??

Ευχαριστω!

Το 8χ17 θα μοιραστεί και προς το αμορτισέρ και προς τον θολο, το πιο πιθανό είναι να μην έχει πρόβλημα. Για πιο σίγουρα μέτρησε και το κενό στο αμορτισέρ και στον θόλο.
Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι να μη ξεφυγεις πολυ απο τις μαμα διαστασεις , οι μαμα διαστασεις ειναι 18χ7,5 ετ51.

Σε sedan που έχω εγώ 7,5χ18 με ΕΤ 40 που έβαλα δεν υπήρχε πρόβλημα

Το sedan δεν έχει το ίδιο offset με τα υπόλοιπα Α3 8v

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπηκα ειδα λιγο διαστασεις ζαντας μεσα στο ετκα, δινει δυο διαστασεις αλλα δεν διευκρινίζει εαν κανουν ολες σε ολα.

 

Λοιπον μια διασταση ειναι 18Χ7.5 ΕΤ 51 και η αλλη ειναι 18χ8 ΕΤ 46 .

 

Και για 17αρες, μια διασταση 17Χ7.5 ΕΤ 51 και η αλλη ειναι 17Χ7,5 ΕΤ 43.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπηκα ειδα λιγο διαστασεις ζαντας μεσα στο ετκα, δινει δυο διαστασεις αλλα δεν διευκρινίζει εαν κανουν ολες σε ολα.

 

Λοιπον μια διασταση ειναι 18Χ7.5 ΕΤ 51 και η αλλη ειναι 18χ8 ΕΤ 46 .

 

Και για 17αρες, μια διασταση 17Χ7.5 ΕΤ 51 και η αλλη ειναι 17Χ7,5 ΕΤ 43.

Ρίξτε μια ματιά και εδώ...

https://www.wheel-size.com/size/audi/a3/

 

Δίνει τα ΟΕΜ χαρακτηριστικά των τροχων, ανά μοντέλο-κινητήρα, μέχρι και των μπουλονιών και του αέρα, που πρέπει να μπαίνει.

Edited by escape_A3
Link to comment
Share on other sites

Ρίξτε μια ματιά και εδώ...

https://www.wheel-size.com/size/audi/a3/

 

Δίνει τα ΟΕΜ χαρακτηριστικά των τροχων, ανά μοντέλο-κινητήρα, μέχρι και των μπουλονιών και του αέρα, που πρέπει να μπαίνει.

Το συγκεκριμένο site γράφει μ@@@@@@ στο 1,8 η 17αρα είναι με 43 offset τουλάχιστον στο δικό μου (sedan)

 

 

Όποιος θέλει να αλλάξει ζάντες το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να βγάλει μία μαμά και να δει τι φοράει

Edited by Marc A3
Link to comment
Share on other sites

Τα χαμηλά offset είναι για sedan.

Το sedan έχει περισσότερο χώρο γιαυτό έπαιρνε και 19 σαν έξτρα

8,5χ19

Δλδ το 17χ8 et41 που θέλω να φορέσω εγώ....βλέπω να το ξεχνάω
Link to comment
Share on other sites

Δλδ το 17χ8 et41 που θέλω να φορέσω εγώ....βλέπω να το ξεχνάω

Καλύτερα για να μη βάλεις αυτές που βρήκες  :sFun_nahnahna3:

Γούστα είναι αλλά όπως τις βλέπω μου κάνουν ξένες για το αουντάκι.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ το 17χ8 et41 που θέλω να φορέσω εγώ....βλέπω να το ξεχνάω

Δεν χάνεις κάτι να πας να σου βάλει μία πάνω να δεις.

Γιατί να πας πάλι σε 17? Αφού θέλεις αλλαγή βάλε 18

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνεις κάτι να πας να σου βάλει μία πάνω να δεις.

Γιατί να πας πάλι σε 17? Αφού θέλεις αλλαγή βάλε 18

Δυστυχώς...έχω βασική έκδοση και έχω 16" αυτή τη στιγμή. Για αυτό θέλω 17. Δεν θέλω μεγάλες αλλαγές
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς...έχω βασική έκδοση και έχω 16" αυτή τη στιγμή. Για αυτό θέλω 17. Δεν θέλω μεγάλες αλλαγές

Ότι θέλεις

Να πας για δοκιμή και αν σου κάνουν παρτες

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως δεν θα έχεις θέμα. Σαν σχέδιο βέβαια δε με ξετρελαινουν αλλά γούστα είναι αυτά.

Για να δώσω ένα παράδειγμα, το Α4 Β8 φοράει από τη μάνα του 8*18 ΕΤ 47. Εδώ και χρόνια φοράω αποστάτες χωρίς θέματα.

Τώρα έχω 8.5*18 ΕΤ 27 δηλαδή είμαι πιο έξω κατά 26mm.

Edited by PanA4
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως δεν θα έχεις θέμα. Σαν σχέδιο βέβαια δε με ξετρελαινουν αλλά γούστα είναι αυτά.

Για να δώσω ένα παράδειγμα, το Α4 Β8 φοράει από τη μάνα του 8*18 ΕΤ 47. Εδώ και χρόνια φοράω αποστάτες χωρίς θέματα.

Τώρα έχω 8.5*18 ΕΤ 27 δηλαδή είμαι πιο έξω κατά 26mm.

Καμία σχέση το Α4 με το Α3

Δεν υπάρχει πολύς χώρος στους θόλους, καλά για 27 ET ούτε για αστείο

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση το Α4 με το Α3

Δεν υπάρχει πολύς χώρος στους θόλους, καλά για 27 ET ούτε για αστείο

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι με μερικά χιλιοστά πιο έξω δεν έρχεται η καταστροφή.

Όποιος ενδιαφέρεται για αλλαγή αν κάνει μια απλή μέτρηση μπορεί να βρει μέχρι τι ΕΤ μπορεί να βάλει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι με μερικά χιλιοστά πιο έξω δεν έρχεται η καταστροφή.

Όποιος ενδιαφέρεται για αλλαγή αν κάνει μια απλή μέτρηση μπορεί να βρει μέχρι τι ΕΤ μπορεί να βάλει.

Εννοείται ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αν βγει πιο έξω η ζάντα, αρκεί να χωράει
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα!

Εχω την εξης απορια : αν αλλαξω ελαστικο απο 225 σε 215η205 και προφιλ 50 η 55 απο 45 που εχουν τα μαμα στην 17αρα ποια θα ειναι τα +/- της αλλαγης αυτης? το 45 εχω παρατηρησει πως κοπαναει λιγο περισσοτερο και γενικα δεν ειμαι ο τυπος που μπαινει στις στροφες ουτε παταει τερμα το γκαζι , θελω κυριως ανεση αλλα και "φυσιολογικα" κρατηματα 

Ευχαριστω εκ των προτερων 

Link to comment
Share on other sites

Και εγω στην ιδια φαση ειμαι.Στην αντιπροσωπια μου ειπαν οτι μπαινουν μονο 222/45,λαστιχας μου ειπε το αντιθετο.Το manual λεει να μην ξεφευγουν οι εργοστασιακες διαστασεις.Τωρα για τις διαστασεις,οσο παχυτερο δηλαδη απο 45 σε 50 τοσο καλυτερη ανεση εχεις με μικρη θυσια στο κρατημα.Επισης μικροτερο πελμα 225->215 μικροτερη τριβη =μικροτερη καταναλωση.Για το ποσο κρατημα θυσιαζεις εδω γνωμες υπαρχουν πολλες.Αν παρεις την αποφαση και τα αλλαξεις ενημερωσε μας εδερφε.

Link to comment
Share on other sites

 

Όλα έχουν να κάνουν με τρόπο οδήγησης πιστεύω , στο test drive οδήγησα και τις δυο εκδόσεις 16 και 17 , μπορώ να πω με σιγουριά πως το πρώτο ήταν λιγότερο διασκεδαστικό αν θα μπορούσα να το προφέρω έτσι , στις στροφές οι 17αρες κάνανε αισθητή την διαφορά , παολαυτα όμως το να πιέζεις λιγο παραπάνω τις 16 αρες δεν σημαίνει ότι θα φτάσεις και στα όρια τους ,αν όλα πάνε καλά Σάββατο θα παραλάβω και θα έχω μια πιο σαφή εικόνα .

Ελπίζω να μην μπαίνω σε διαδικασία αλλαγής σύντομα γιατί τα λάστιχα ήταν άριστα όσο τα είδα :/

Edited by ioanbasi
Link to comment
Share on other sites

Αν αλλάξεις προφίλ από 45 σε 50 ή 55 όπως λες θα αλλάξει η διάμετρος του τροχού και θα υπάρχει διαφορά στο ταχύμετρο.

Edited by Marc A3
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα άλλαξα από 16 σε 17. Έχω έκδοση ατραξιόν οπότε και την "άνετη" ανάρτηση. Πρώτες εντυπώσεις ότι έχουν μεγάλη διαφορά.Δεν ξέρω αν είχα κακομαθει, αλλά έχω την εντύπωση ότι πλέον κάθε λακκούβα θα πάρω το λάστιχο στο χέρι. Σε ανοιχτό δρόμο βέβαια είναι άλλη αίσθηση...Πιο Καλό, πιο σίγουρο πάτημα

Link to comment
Share on other sites

Όλα έχουν να κάνουν με τρόπο οδήγησης πιστεύω , στο test drive οδήγησα και τις δυο εκδόσεις 16 και 17 , μπορώ να πω με σιγουριά πως το πρώτο ήταν λιγότερο διασκεδαστικό αν θα μπορούσα να το προφέρω έτσι , στις στροφές οι 17αρες κάνανε αισθητή την διαφορά , παολαυτα όμως το να πιέζεις λιγο παραπάνω τις 16 αρες δεν σημαίνει ότι θα φτάσεις και στα όρια τους ,αν όλα πάνε καλά Σάββατο θα παραλάβω και θα έχω μια πιο σαφή εικόνα .

Ελπίζω να μην μπαίνω σε διαδικασία αλλαγής σύντομα γιατί τα λάστιχα ήταν άριστα όσο τα είδα :/

H διαφορά στην αίσθηση που προσφέρει η έκδοση με τις 17'' δεν οφείλεται μόνο στις μεγαλύτερες ζάντες και στο λάστιχο με χαμηλότερο προφίλ , που έχει καλύτερο πάτημα, αλλά και στην ανάρτηση. Η έκδοση με τις 17άρες έχει άλλη ανάρτηση, πιο σφιχτή. Και προσφέρει μια αίσθηση σιγουριάς όταν μπαίνεις πιο γρήγορα στις στροφές ή π.χ κάνεις ένα ελιγμό αποφυγής κλπ...Για όλα αυτά εγώ την προτιμώ και θεωρώ ότι υστερεί ελάχιστα έως καθόλου σε θέμα άνεσης. Μην σε φοβίζει το 45 προφίλ. Αυτή η διάσταση έχει φορεθεί και φοριέται από τα περισσότερα αυτοκίνητα. Εδώ δεν έχουν θέμα με 18άρες.

 

Πρόσφατα άλλαξα από 16 σε 17. Έχω έκδοση ατραξιόν οπότε και την "άνετη" ανάρτηση. Πρώτες εντυπώσεις ότι έχουν μεγάλη διαφορά.Δεν ξέρω αν είχα κακομαθει, αλλά έχω την εντύπωση ότι πλέον κάθε λακκούβα θα πάρω το λάστιχο στο χέρι. Σε ανοιχτό δρόμο βέβαια είναι άλλη αίσθηση...Πιο Καλό, πιο σίγουρο πάτημα

Και εγώ έκανα αυτή την αλλαγή σε Α4 και μόνο καλά είδα. Αυτό που λες για τι λακούβες νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολικό. Ίσως τα λάστιχα που έβαλες να έχουν πιο σκληρά πλαϊνά ή  δεν έχουν την σωστή πίεση. Δοκίμασε να αλλάξεις την πίεση των ελαστικών, γιατί έχει διαπιστωθεί από πολλούς ότι η πίεση που συνιστά η audi είναι λίγο υπερβολική για τους Ελληνικούς δρόμους. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Theodore μην ξεχνας οτι εχουμε ημιακαμπτο αξονα πισω .Πηρα τεστ drive το ιδιο αμαξι με πολλαπλους συνδεσμους και ειδα τεραστια διαφορα.

Μου πηρε καιρο να καταλαβω οτι το μεγαλυτερο μερος ευθυνης για τα κοπανιματα τον εχει το συστημα της πισω αναρτησης.

Με πολλαπλους συνδεσμους πισω βαζεις και 19αρες που λεει ο λογος και εισαι ανετος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.