Jump to content

ζαντες απο 8e σε b7?

Recommended Posts

Οι συγκεκριμένες είναι από Β8, ταιριάζουν στο καρέ αλλά διαφέρουν στο κέντρο... Για να κάτσουν σωστά χωρίς τρεμουλο θέλεις δαχτυλίδια μετατροπής του κέντρου από 57,1mm που έχει το Β7 σε 66.6 (αν δεν κάνω λαθος) που έχει το Β8...

• Like 1

και ποσο περιπου κοστιζουν τα δαχτυλιδια?

θα απέφευγα πάση θυσία τα δαχτυλίδια, επιλέγοντας μία ζάντα που έχει σωστές τρύπες στο κέντρο.

Τα δαχτυλίδια είναι αστάθμητος παράγοντας για τρέμουλα κτλ.

Η τρύπα στο κέντρο της ζάντας δεν είναι "για μούρη" ούτε απλά για να μας διευκολύνει να σφίξουμε τη ζάντα με τα μπουλόνια.

Ενημερωτικά το λέω.....

ΥΓ: από κει και πέρα, ο καθένας με τις επιλογές του βέβαια. :)

Το ιδανικό ειναι αυτο που λεει ο kavouras,απλα θα ήθελα να επισημάνω οτι σε προηγούμενο αυτοκίνητο ειχα κάνει πανω απο 100.000χλμ με δαχτυλίδια κ δεν ειχα κανενα απολύτως πρόβλημα.

• Like 1

7 χρόνια και 80000 χλμ έχω φορεμενα τεφλονενια δαχτυλίδια... Έχω βγάλει και βάλει πάνω από 50 φορές τις ζάντες και πλέον τα χρησιμοποιώ και με αποστατες... Ουδέποτε είχα τρεμουλο ή κάποιο άλλο θέμα... Μόνη μου συμβουλή είναι να αποφύγεις μεταλλικους αποστατες γιατί λόγω οξειδωσης μπορεί να γίνουν ένα σώμα με το μουαγιε...

παιδια σημερα εβαλα τις ζαντες. με πλαστικα δαχτυλιδια. εφαρμοζαν τελοια. στις ζαντες εμπεναν με την βοηθεια ενος λαστιχενιου σφυριου και στο μουαγε εμπαιναν εφαρμοστα. αποτελεσμα κανενα τρεμουλο απλα λιγο διαφορετικη αισθηση στο τιμονι(οχι κακη). αυτο ισως επειδη τα λαστιχα που ειχαν πανω ηταν 225 και τα δικα μου ηταν 205. παρειγειλα και αλουμινενια δαχτιλιδια απο ebay για να τα εχω καβατζα. ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας. GY6hOS.jpgKtQUzS.jpgv3iFai.jpg

• Like 5

Ε τότε φταίει κι αυτό για την αίσθηση στο τιμόνι... Καλά είδα ότι έχεις μεγάλο προφίλ στο λάστιχο... Η μαμά διάσταση για 16αρες είναι αυτή που φορούσες (205-55-16)... Δλδ η συνολική διάμετρος ζάντας-ελαστικού αυξήθηκε κατά 2cm περίπου...

Και εγώ σε 16αρια φοράω 205/55/16 και πιστεύω ταιριάζει καλύτερα στο αμάξι αλλά είναι και οικονομικότερα...

Πριν φορούσα 225/45/17 και αλλαζοντάς τα με 16 άλλαξε και η συμπεριφορά και η αίσθηση στο τιμόνι...

225/55/16  τα παλια ηταν 205/55/16

τα 225/55 που φοράς είναι μεγαλύτερα σε διάμετρο (δηλαδή το λάστιχο στην περιφέρειά του είναι μεγαλύτερο από το προηγούμενο 205/55) με αποτέλεσμα να δείχνει λάθος το κοντέρ, να μετράει λάθος τις αποστάσεις ο μετρητής, να αλλάξει το βήμα* του αυτοκινήτου κτλ.

Η διαφορά στο τιμόνι είναι περισσότερο λόγω του πέλματος που έγινε πιο φαρδί.

θα σου πρότεινα να βάλεις στο πρόγραμμα ψιλο-άμεσα να αλλάξεις λάστιχα βάζοντας τη σωστή διάσταση.

*βήμα = η απόσταση που διανύει το αμάξι μέχρι ο τροχός να κάνει μία ολόκληρη περιστροφή.

Υπάρχει πρόβλημα που άλλαξε το βήμα εκτός από την διαφορά το χιλιομέτρων Στο κοντέρ; το μέτρησα σήμερα. Στο κοντέρ είχα 100. Στο gps 97 και στην οθόνη του ράδιου είχα 95. Νομίζω πως πριν είχα μεγαλύτερη απόκλιση.

Θα πρέπει να βρεις με τι ζαντες βγήκε το αμάξι σου από το εργοστάσιο, να βρεις την συνολική διαμετρο* και να την συγκρίνεις με την διάμετρο που έβαλες τώρα...μικροαποκλισεις των 2-3 χιλιοστών δεν έχει μεγάλη σημασία αλλά οι μεγαλύτερες διαφορές.

*διάμετρος τωρα για 225/55/16 είναι:

123,75mm*2+16*25,4mm=653,9mm