Jump to content

Navi MMI

Nikosv

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Πριν λίγες μέρες αγόρασα το Audi A3 sportsback 1.6 tdi diesel 2015 μοντέλο. Ήθελα να ρωτήσω το navigation γράφει Navi not installed. Ποσό κοστίζει να βάλω navigation κ έχει κάτι cd στο eBay δουλεύουν αυτά ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο; Επίσης όταν βάζω τραγούδια στην sd κάρτα τα ελληνικά όταν τα επιλέγω μου τα βγάζει μετά σε ακαταλαβίστικα γράμματα ενώ στην αρχή φαίνονται κανονικά. Μήπως χρειάζεται κάποια αναβάθμιση; Η έκδοση μου γράφει ότι έχει το MSTD_eu_au_p3151 με Bluetooth 4160. Είναι η πρόσφατη ; Κ τελευταία ερώτηση έχω βρει για να βάζω το κινητό μου μια βάση με μαγνήτη της clearmount που κάνει 29 ευρώ, προτείνετε κάτι άλλο ;

ευχαριστω 

Μην αγοράσεις κανένα CD η ενεργοποίηση του navi γίνεται μόνο από την Audi συνδέετε με τον Server και σου το ξεκλειδώνουν και μετά θέλεις την κάρτα Sd με τους χάρτες γύρω στα 600€. Λογικά έχεις την 5.8 ίντσες οθόνη που έχω και εγώ με την προεγκατασταση του Navi. Δεν αξίζει και τόσο, καλύτερα με το κινητό ή αν βρεις και κάνεις μετατροπή το μεγάλο Navi με τις 7.0 ίντσες κόστιζει πάνω κάτω τα ίδια χρήματα αλλά πρέπει να αλλάξεις οθόνη την μονάδα που είναι στο ντουλαπάκι και την μονάδα που είναι στην μέση με τα κουμπιά. Όσο για το clear mounts το έχω και είμαι ευχαριστημένος μόνο που τρίζει μερικές φορές μπορείς όμως να περάσεις περιμετρικά κάτι ταινίες που τυλίγουν καλώδια όπως τα καλώδια του αυτοκινήτου που είναι με ύφασμα για να μειώσεις τους κραδασμούς. d5bf362ec7cde263e3f8e8dfe089787b.jpg

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

Ευχαριστώ για την απάντηση, όταν λες τρίζει εννοείς εσωτερικά στους αεραγωγούς? και με την ταινία το δένεις καλύτερα εσωτερικά των αεραγωγών? πήρα και ενα σαν αυτό

αλλά δε κολλάει με τίποτα στο ταμπλό ανάμεσα στους αεραγωγούς.έχεις καμμία άλλη ιδέα? όσο για τα τραγούδια σου συνέβη και εσένα με το να τα επιλέγεις τα ελληνικά να αλλάζουν σε ακαταλαβίστικα? 

ÎÏοÏέλεÏμα εικÏÎ½Î±Ï Î³Î¹Î± car mount phone holder

Ευχαριστώ για την απάντηση, όταν λες τρίζει εννοείς εσωτερικά στους αεραγωγούς? και με την ταινία το δένεις καλύτερα εσωτερικά των αεραγωγών? πήρα και ενα σαν αυτό
αλλά δε κολλάει με τίποτα στο ταμπλό ανάμεσα στους αεραγωγούς.έχεις καμμία άλλη ιδέα? όσο για τα τραγούδια σου συνέβη και εσένα με το να τα επιλέγεις τα ελληνικά να αλλάζουν σε ακαταλαβίστικα? 
71KaU3RO0PL._SX569_.jpg
Το clearmount θα βάλεις περιμετρικά στο μέταλλο την ταινία για να αποφύγεις τους τριγμούς δεν το έχω κάνει ακόμα.
Τα ελληνικά τραγούδια μου τα βγάζει κανονικότατα κατεβασμένα από το YouTube με εικόνες του άλμπουμ δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

• 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Νομίζω για τα ελληνικά χρειάζεσαι αναβάθμιση του MMI. Σε μένα εμφανίζει MSTD_EU_AU_P5101 μοντέλο 2016 pre face.

οι χάρτες σε SD κοστίζουν γύρω στα 320-350? euro (περίπου) απο αντιπροσωπεία μαζι με την ενεργοποίηση τους.(αν έχεις προεγκατάσταση navi)(συνήθως το καταλαβαίνεις αυτο απ το αν έχεις 2 SD card slot στο mmi στο ντουλαπάκι ή ρωτάς αντιπροσωπεία με αριθμό πλαισίου).αν δεν έχεις δεν αναλαμβάνουν να σου βάλουν αυτοι μανίσιο.

επίσης αυτά τα SD δε μπορούν να παίξουν σε άλλο αυτοκίνητο απο αυτο για το οποίο έχουν ξεκλειδωθεί...  τουλάχιστον έτσι νομίζω.. (άρα τα SD απο EBAY είναι άχρηστα? )

Προσωπικά εαν δεν είχα προεγκατάσταση και ήθελα να βάλω κάτι aftermarket σε μονάδα με navi, μετά απο αρκετό ψάξιμο θα πήγαινα σε αυτο:

https://www.rsnav.com/collections/frontpage/products/7-android-6-0-navigation-unit-for-audi-a32013-2016

φαίνεται πιο τίμιο απο τις υπόλοιπες "κινεζιές" φοράει 8πύρηνο cpu και δεν είναι downgraded amazon firestick :) σαν αυτά του alibaba... ή windows CE......

απλα μετά είναι το θέμα του service και της εγγύησης απο το εξωτερικό... και είναι λίγο "hit and miss"...

Με ενδιαφέρει και εμένα το rsnav έχει 2 οθόνες μια 7 σαν το αυθεντικό και μια 8,8 αξίζει λες η μεγάλη; νομίζω δεν έχει πολλές εφαρμογές και βίντεο που υποστηρίζουν την ανάλυση του 8,8

Gesendet von meinem VOG-L29 mit Tapatalk

Δε νομίζω οτι παίζει ιδιαίτερο ρόλο η ανάλυση στις εφαρμογές... ότι δουλεύει σε android κινητό, tablet κλπ, θα δουλεύει και σ αυτό.

Εγώ πάντως αν το έβαζα, θα παιρνα την 7" οθόνη γιατί κλείνει μέσα στο ταμπλό ενω η μεγάλη παραμένει σταθερή και "εκτεθειμένη".