Jump to content

Αλλαγή καντράν από ασπρόμαυρο σε έγχρωμο


Recommended Posts

Μετά από πολύ ψάξιμο για το αν μπορεί να μπει έγχρωμο καντράν από facelift σε μοντέλο pre-facelift, επειδή το ασπρόμαυρο με ξενέρωνε, βρέθηκε η λύση. Αγοράστηκε έγχρωμο καντράν από ebay με κόστος περίπου 80€, έγινε ακριβώς ίδια κωδικοποίηση με το εργοστασιακό μου και αφαιρέθηκε το Component Protection remotely και προγραμματίστηκαν τα κλειδιά από ένα τύπο που βρήκα στο εξωτερικό, μέσω VAS5054. Βόλεψε γιατί η μετατροπή έγινε στο χώρο μου, εφόσον η αντιπροσωπεία με ενημέρωσε ότι δεν αναλαμβάνει την μετατροπή αφού δε θα λειτουργήσει.

 

Τελικά καντράν από Q3 του 2015 μπήκε και δούλεψε κανονικά σε μοντέλο του 2013 με απλή κωδικοποίηση καντράν, κλειδιών και αφαίρεση CP. Ενεργοποιήθηκε και το Lap Timer που ήθελα για να βλέπω τη θερμοκρασία λαδιού, γιατί στο παλιό μου καντράν δεν γινόταν.

 

cb57ea8200e35b890462db864fd4c894.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, kostas-k said:

Μετά από πολύ ψάξιμο για το αν μπορεί να μπει έγχρωμο καντράν από facelift σε μοντέλο pre-facelift, επειδή το ασπρόμαυρο με ξενέρωνε, βρέθηκε η λύση. Αγοράστηκε έγχρωμο καντράν από ebay με κόστος περίπου 80€, έγινε ακριβώς ίδια κωδικοποίηση με το εργοστασιακό μου και αφαιρέθηκε το Component Protection remotely και προγραμματίστηκαν τα κλειδιά από ένα τύπο που βρήκα στο εξωτερικό, μέσω VAS5054. Βόλεψε γιατί η μετατροπή έγινε στο χώρο μου, εφόσον η αντιπροσωπεία με ενημέρωσε ότι δεν αναλαμβάνει την μετατροπή αφού δε θα λειτουργήσει.

 

Τελικά καντράν από Q3 του 2015 μπήκε και δούλεψε κανονικά σε μοντέλο του 2013 με απλή κωδικοποίηση καντράν, κλειδιών και αφαίρεση CP. Ενεργοποιήθηκε και το Lap Timer που ήθελα για να βλέπω τη θερμοκρασία λαδιού, γιατί στο παλιό μου καντράν δεν γινόταν.

 

cb57ea8200e35b890462db864fd4c894.jpg

 

πρεπει να εχεισ βρει το καταλληλο ανθρωπο, εαν μπορεις να δωσεις ενα link η κατι. η να μου το στειλεις pm. γιατι και εγω αντι. που ρωτησα μου ειχαν πει Οχι. 

Καντραν εχω βρει και εγω αλλα το θεμα ειναι τα km που απ οτι εχω ψαξει θα μεινουν τα km που εχει το εγχρωμο ... οποτε δεν θα ειναι πλεον τα δικα μου. αλλα λιγο που εψαξα κανεις δεν αναλαμβανε κωδ. κλειδιων κτλ. 

Link to comment
Share on other sites

Τα χιλιόμετρα αλλάζουν σε αυτά του παλιού σου καντράν, αρκεί ο ηλεκτρολόγος σου να έχει το σωστό αναβαθμισμένο εργαλείο, VAG Prog Smelecom. Υποστηρίζονται μέχρι και του 2015 τα καντράν πλέον.

Έχεις το VAS5054 διαγνωστικό; Αν όχι, δεν γίνεται να ξεκλειδωθεί το καντράν και να γίνει προγραμματισμός κλειδιών.

Θα πρέπει να ψάξω να βρω mail γιατί έχω βάλει το καντράν από το 2016


Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.