Jump to content

Ζάντες για Α4 Β8


Recommended Posts

Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας.

Το αποτέλεσμα δε σηκώνει αμφισβήτηση!

Κανόνισα να πάω μια μέρα από το κατάστημα να δοκιμάσω μερικά "παπουτσάκια' μιας και τα περισσότερα είναι ετοιμοπαράδοτα και θα πάρω την τελική απόφαση.

Οι ΒΒS είναι καημός και δη σε μαύρες.

Σύντομα θα έχουμε φωτό!

Link to comment
Share on other sites

PanA4 δεν το συζηταμε καθολου, οι φωτογραφιες που εβαλες δειχνουν οτι αυτη η ζαντα ειναι η καλυτερη επιλογη. Αυτη τη ζαντα μαζι με την RS4 την εχω μεγαλη καψουρα, βεβαια η BBS ξεφευγει σε τιμη αρκετα, απο οσο ξερω, αλλα οι φωτογραφιες τα λενε ολα........... :sSc_eek: :sSc_eek:

Edited by johnas
Link to comment
Share on other sites

columbiapark029.jpg2928-vi.jpg2933-vi.jpg29273-vi.jpg

Παρότι σίγουρα μας "ξεγελάνε" οι φωτογραφίες (γιατί το αμάξι είναι "τέρμα χαμηλωμένο"), θα τολμήσω να πω ότι η συγκεκριμένη ζάντα είναι πολύ όμορφη πάνω στο Α4.

Ίσως μακράν η καλύτερη επιλογή από όσες έχουν μπει εδώ μέσα (με εξαίρεση ίσως αυτές του RS4 - 7διπλών ακτίνων όπως τη λέει η audi - που προσωπικά λατρεύω!), αν και... ψιλο-ξεφεύγει από το oem look, αν ήταν δικό μου το Α4, θα το τολμούσα. :)

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγνώμη αν σας ζαλίζω.

Σήμερα πήγα και δοκίμασα διάφορες ζάντες και είμαι μεταξύ της ανθρακί που έχω αναφέρει παραπάνω και σε αυτή:

http://www.car.gr/parts/photos/1010212/

Βοηθείστε τον αναποφάσιστο! :sSig_help:

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγνώμη αν σας ζαλίζω.

Σήμερα πήγα και δοκίμασα διάφορες ζάντες και είμαι μεταξύ της ανθρακί που έχω αναφέρει παραπάνω και σε αυτή:

http://www.car.gr/pa...photos/1010212/

Βοηθείστε τον αναποφάσιστο! :sSig_help:

 

Την πρώτη Παναγιώτη!

Αυτή είναι πολύ "φλώρικη" ! :sSa_worried3:

Την είχα δοκιμάσει στο δικο μου και δεν μου άρεσε καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγνώμη αν σας ζαλίζω.

Σήμερα πήγα και δοκίμασα διάφορες ζάντες και είμαι μεταξύ της ανθρακί που έχω αναφέρει παραπάνω και σε αυτή:

http://www.car.gr/pa...photos/1010212/

Βοηθείστε τον αναποφάσιστο! :sSig_help:

 

 

 

 

Παναγιώτη επειδή έχουμε το ίδιο αυτοκίνητο και χρώμα πιστεύω ότι αν θες κάτι ποιο ''σπορ - άγριο'' βάλε την πρώτη που θα κάνει καλύτερη αντίθεση με το λευκό.

Και η δεύτερη καλή επιλογή (νομίζω είναι του S3) αλλά ποιο φορεμένη και δείχνει ποιο κυριλέ .

Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη Παναγιώτη!

Αυτή είναι πολύ "φλώρικη" ! :sSa_worried3:

Την είχα δοκιμάσει στο δικο μου και δεν μου άρεσε καθόλου!

 

Μην τα λές έτσι Σταύρο, θα στεναχωρήσεις κόσμο.. :P

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγνώμη αν σας ζαλίζω.

Σήμερα πήγα και δοκίμασα διάφορες ζάντες και είμαι μεταξύ της ανθρακί που έχω αναφέρει παραπάνω και σε αυτή:

http://www.car.gr/pa...photos/1010212/

Βοηθείστε τον αναποφάσιστο! :sSig_help:

 

Η πρώτη σε ανθρακί είναι κούκλα. :LaieA_014:

Σε αυτή έχω καταλήξει κι εγώ (σε silver)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ προτιμώ την ανθρακί αλλά φοβάμαι πως θα δείχνει λίγο μικρή λόγω χρώματος, ενώ η άλλη είναι πιο φωτεινή και το άνοιγμα που κάνουν οι ακτίνες στο τελείωμα πιστεύω θα την κάνει να δείχνει πιο μεγάλη,

Από την άλλη και η αντίθεση που είπε και ο Θοδωρής είναι κάτι που επίσης θέλω.

Σταύρο,ποιος φορά τέτοιες φλώρικες ζάντες;

Δημήτρη όντως είναι κούκλα και το ανθρακί είναι σε πολύ καλή απόχρωση.Καμια σχέση με τις φωτογραφίες που φαίνεται ξασπρουλιάρικό.

Link to comment
Share on other sites

Σταύρο,ποιος φορά τέτοιες φλώρικες ζάντες;

 

Δεν είναι μέλος του φόρουμ.

Τις φοραγε ενας τύπος σε ενα s4 και τις άλλαξε και εβαλε ζάντες ΑΒΤ. Και ήθελε να μου τις "πασάρει" ο ΑΒΤ αλλά του είπα την ιδια κουβέντα που εγραψα πιο πάνω, και συμφωνησε!

 

 

 

Send from my Slll...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Τι offset πρέπει να ψάχνω σε 17'' ή 18'' ζάντα για να γεμίσει ο θόλος χωρίς να έχω προβλήματα? Ξέρει κάποιος με σιγουριά αν π.χ ζάντες από Α5 8X17 ET26 5X112 κάνουν για το Α4 ?

 

Εδώ http://www.1010tires.com/WheelOffsetCalculator.asp σύμφωνα με τον υπολογισμό λέει ότι θα ''βγει'' προς τα έξω 33 mm .

Υπάρχει τόσος χώρος? Πως μπορώ να το μετρήσω?

Edited by theosaba
Link to comment
Share on other sites

Σε εργοστασιακά πλαίσια το ΕΤ για 8 αρα ζάντα είναι 47 και σε 8.5 αρα είναι 43.Αυτές οι τιμές είναι και για 17' και για 18'.

Οι ζαντάδες για τα δικά μας αυτοκίνητα δίνουν σε 8 αρα ζάντα ΕΤ από 35-45.

Κατά τη γνώμη μου το μέγιστο που μπορείς να αποκλίνεις από τα εργοστασιακά πρότυπα είναι 5 mm,δηλαδή μην πας σε ΕΤ μικρότερο του 42.

Αν πας σε μικρότερο πιθανόν να βρίσκει το λάστιχο στο φτερό όταν το αμάξι είναι φορτωμένο ή αν το χαμηλώσεις.

Οπότε το ΕΤ 26 απλά το ξεχνάς.

Επισης μειώνοντας το ΕΤ αυξάνεις το μετατρόχιο με απότέλεσμα την όχι ιδανική συμπεριφορά του αυτοκινήτου και την επιπλέον καταπόνηση εξαρτημάτων της ανάρτησης.

Για να πάρεις μια ιδέα:

http://www.clubprotege.com/forum/showthread.php?47204-Effect-of-Wheel-Offset-Change-on-Scrub-Radius

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημερα σε ολους.θα ηθελα σας παρακαλω αν εχετε την καλοσυνη να μου πειτε την γνωμ σας.τι θα βαζατε εσεις σε audi a4 b8 .18αρες ζαντες ή 19αρες και γιατι?

Link to comment
Share on other sites

18αρες

1)Γιατι ειναι πιο φθηνες

2)Πιο φθηνα ελαστικα

3)Καλυτερη ανεση

4)Λιγοτερο ευαλωτες στους κακοτραχαλους ελληνικους δρομους

 

Ειναι οι πρωτοι λογοι που μου ρχονται στο μυαλο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

+1  Συμφωνώ σε όλα με τον Χρήστο. Οι 18 άρες είναι η χρυσή τομή μεταξύ εμφάνισης, άνεσης, οικονομίας και αντοχής σε σχέση πάντα με τις 19 άρες.

Link to comment
Share on other sites

18αρες και απο εμενα.

Η χρυση τομη σε ολα τα επιπεδα.

Η 19αρα σιγουρα δειχνει πιο ομορφη αλλα δεν ξερω αυτη η διαφορα στην ομορφια αν αξιζει ολα τα υπολοιπα αρνητικα.

Μπορεις επισης να επιλεξεις και σχεδιο-χρωμα 18αρας που να στην κανει να φαινεται μεγαλυτερη πανω στο αμαξι σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το ειπαμε??BBS CH 18 ασημη με Bridg A050 σε 225-45-18.Καλοφορετα μου και φωτο αυριο  :chair:

Link to comment
Share on other sites

Το ειπαμε??BBS CH 18 ασημη με Bridg A050 σε 225-45-18.Καλοφορετα μου και φωτο αυριο  :chair:

 

Καλορίζικες Γιωργο! Γιατί θα βάλεις 225; Για να μην μεγαλώσεις σε πέλμα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.