Jump to content

Εσωτερικός Φωτισμός


Recommended Posts

Καλημέρα σας

Μηπως γνωρίζει κανείς τη συνδεσμολογια για το φως στο ντουλαπακι? Δεν γνωρίζω που είναι ο θετικός.

Νέα γραμμή από ασφαλειοθήκη θα φτιάξεις, δες ένα DIY του ianos που θα σε βοηθήσει σίγουρα.

http://forum.audisportsclub.gr/index.php/topic/21118-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%AE-%CF%81%CE%B5%CF%8D%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CF%83%CE%B5-%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%AF%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B14-%CE%B28/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχεις πάρει καλωδίωση;

http://www.ebay.com/itm/OEM-Glove-box-lights-Set-For-VW-AUDI-A3-A4-A5-A6-Allroad-Quattro-A7-Q3-Q5-Q7-TT-/321505366480?hash=item4adb3691d0

Σε ένα ηλεκτρολόγο με το DIY πήγαινε :)

10-20 ευρώ το πολύ να σου πάρει.

Αν πιάνει λίγο το χέρι σου κάνεις και μόνος σου. δεν θυμάμαι αν έχουμε κάνει ανάλυση πουθενά.

Να φτιάξεις DIY ianos :P 

 

http://www.audi-sport.net/xf/threads/glove-box-light-retro-fit-and-puddle-light-information.81670/    

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πέρασε και το καλοκαίρι μωρέ!!

 

Κοιτά σαν δουλειά ειναι περιπου στο μισάωρο.

Απο το DIY που πόσταρε ο Κόναν ουσιαστικά κανεις οτι γράφει στη σελίδα 3-4 (ξήλωμα) και βάζεις το κλιπσακια στην ασφάλειοθήκη όπως στην πρώτη φωτό της σελίδας 10.

 

Απο εκεί και πέρα δουλεύει άψογα και όλη η δουλειά ειναιplug n play.

 

Θυμάμαι ρε γμτ οτι κάπου είχα κανει DIY και για αυτο, αλλα δεν μπορώ να το βρω :(

 

Επιγραμματικά:

 

Ξήλωσεις ντουλαπάκι συνοδηγού,

Στο πανω μέρος του υπάρχει έτοιμη η τρύπα για να μπει το λαμπάκι. Όποτε το τοποθετείς εύκολα!

 

Την μια άκρη με το μαύρο κλιπ την βάζεις στο φωτάκια, την άλλη άκρη σε ένα διακόπτει που βρίσκεται στην πανω δεξιά πλευρά του ντουλάπιου (εξωτερικά) και δίνει σήμα για το ποτε θα ανάψει η θα σβήσει το φωτάκια.

 

Απο τα δυο καλώδια που μένουν, το ένα (αυτο με το δαχτυλίδι) ειναι η γείωση που θα πρέπει να βιδώνει στο σασί του αυτοκινήτου.

Το αλλο, με τον ακροδεκτη, πρέπει να κουμπώσει απο την πίσω πλευρά της ασφαλειοθηκης, σε μια θύρα η οποία δεν χρησιμοποιείται, δεν εχει δηλαδή κουμπωμένη ασφάλεια πανω της.

 

όταν το κανεις, βάζεις απλα μια 5αρα ασφάλεια πανω και δοκιμάζεις.

 

Εφοσον δουλεύει το συναρμολογείς με την αντίστροφη διαδικασία.

 

Θα ψάξω να βρω όντως που στο ;);:#%%| έχω το DIY για να στο στείλω.

 

Εναλλακτικά σου στέλνω με pm το κινητο μου για οποίαδηποτε βοήθεια!!

Γιαννης

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη σε υπέρ ευχαριστώ για όλα! Εχω κάνει όλη τη διαδικασία απλά μου μένει να πάρω ρεύμα απο την ασφαλειοθηκη. Σας ευχαριστώ πολύ όλους και μακάρι να μπορέσω να σας γνωρίσω από κοντά. Μόλις τελειώσω αυτό θα ξεκινήσω το φωτισμο στις πόρτες!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μήπως έχει φτιάξει κανείς κανένα pdf αρχειο με οδηγίες για εσωτερικό φωτισμό (footwell)? Εχω περάσει το φως στο ντουλαπακι συμφωνα με τις οδηγίες σας και τωρα περιμενω φωτισμό στις πορτες και στα πόδια. Πήρα αυτά με τις έτοιμες καλοδιοσεις.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει φτιάξει κανείς κανένα pdf αρχειο με οδηγίες για εσωτερικό φωτισμό (footwell)? Εχω περάσει το φως στο ντουλαπακι συμφωνα με τις οδηγίες σας και τωρα περιμενω φωτισμό στις πορτες και στα πόδια. Πήρα αυτά με τις έτοιμες καλοδιοσεις.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ!

Από ebay τα πήρες? Αν έχεις το link για τον φωτισμό στα πόδια και τις πόρτες, βάλτο εδώ . Με ενδιαφέρει και εμένα.

 

Τώρα για το πώς θα μπουν, κοίταξε στα diy του forum. Πιθανόν κάποιος να έχει ανεβάσει κάτι σχετικό. Επίσης ο Θανος (skia) που τα έφτιαξε και αυτός, σίγουρα είχε γράψει σε κάποιο σχετικό θέμα .

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει φτιάξει κανείς κανένα pdf αρχειο με οδηγίες για εσωτερικό φωτισμό (footwell)? Εχω περάσει το φως στο ντουλαπακι συμφωνα με τις οδηγίες σας και τωρα περιμενω φωτισμό στις πορτες και στα πόδια. Πήρα αυτά με τις έτοιμες καλοδιοσεις.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ!

Καλησπέρα φίλε μου.

 

Μην πελαγώσεις με τις οδηγιες. Πραγματικα ειναι πολυ πιο εύκολη η διαδικασία απο οτι φαίνεται.

 

http://www.vwaudiforum.co.uk/forum/showthread.php/155034-Retrofit-footwell-lights-front-rear

http://www.audi-sport.net/xf/threads/audi-a4-b8-door-warning-light-and-puddle-light-retro-fit.89312/

 

οτι χρειαστείς εδώ ειμαστε!

 

Μάνος

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη φορά ειναι δύσκολη!!

Δυστυχως δεν εισαι κοντά μωρέ!!! Διαφορετικά ένα χαλαρό απογευματάκι ηταν footwell και πόρτες!!

 

Πιο δύσκολο ειναι να το πάρεις απόφαση παρά να το κανεις!!

 

 

Προσωπική άποψη:

1.πριν ξήλωσεις πόρτες πάρε μερικά κλιπσακια για να μπορέσεις να αντικαταστήσεις αυτά που θα χαλαρώσουν ωστε να μην εχεις τριγμούς.

2. Πριν ξεκινήσεις εγκατάσταση κάνε την κωδικοποίηση ωστε να δεις εξ αρχής αν δεν εχει πάει κάτι καλά.

3. Δοκίμασε να περάσεις μαζί και φωτισμό στα χερούλια, μην ξανά λύνεις μετά!

 

Ο,τι θες στη διάθεση σου!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω την κουβέντα για την εκνευριστική έλλειψη φωτισμού το ντουλαπάκι και στην υπόλοιπη καμπίνα...

 

Εψαχνα για αρκετό καιρο ολοκληρωμένη oem λυση που δεν θα απαιτούσε πολλές ηλεκτρολογικες μετατροπές για να εγκαταςταθει. Οι λύσεις του Audi enthusiasts και αυτή που ειχε πόσταριστει πιο πάνω δεν μου έμοιαζαν ιδανικές.

 

"Απελπιςμενος" έλυσα μια φορά το κατω μέρος του ταμπλό για να περάσω δικές μου καλώδιωσεις με led τα οποία κατάφερα να περάσω εύκολα αλλα ποτέ δεν ένωσα επειδη το τελικό οπτικό αποτέλεσμα δεν μου άρεσε και συνέχισα την αναζήτησή oem λύσης.

 

Μέχρι που προχθές είδα αυτά.

 

Glove box http://pages.ebay.com/link/?nav=item.view&alt=web&id=321505424562

 

 

Door panel lights and cable

http://pages.ebay.com/link/?nav=item.view&alt=web&id=321505359875

 

Footwell lights

http://pages.ebay.com/link/?nav=item.view&alt=web&id=321505437319

 

 

Το κόστος ειναι αν μη τι αλλο μηδαμινό. Περιπου 12€ για το ντουλαπάκι του συνοδηγου. Και αλλα 50€ -60€ για τις πόρτες και τα πόδια.

 

Το θέμα ειναι απο τη στιγμη που το αυτοκίνητο μου δεν ειχε απο την αρχή εγκατεστημένο σύστημα φωτισμού, θα υπάρχουν οι υποδοχές για να κουμπώσουν τα φισακια;

Το glovebox περνάει σχετικά εύκολα, τα μπροστινά footwel για πλακα. Τα δυο πισω κατω απο τα καθίσματα πρέπει να σηκωθεί μοκέτα; Στις πόρτες πρέπει να παίξει ξήλωμα και dremel φοβάμαι., ε;;;

 

Και τέλος απ οσο βλέπετε νομίζετε οτι λείπουν καλώδια απο το πακέτο;;;

 

Εναγωνίως τις απαντήσεις σας...

 

 

 

Γιάννη μόλις τα παρήγγειλα όλα από τα link που είχες βάλει.

 

Για τον φωτισμό στα χερούλια, τα πήρες από ebay ή να τα ψάξω σε κάποιο τοπικό κατάστημα ηλεκτρονικού υλικού ?

 

Αν δεν τα καταφέρω, σου έρχομαι Αθήνα !

 

@ Έχεις κάνει φοβερή δουλειά στο  diy pdf ! :sSig_goodjob:  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απαντώντας 2 χρόνια αργότερα στις απορίες μου λοιπόν και αφού το έχω κάνει ουκ ολίγες φορές:

Το θέμα ειναι απο τη στιγμη που το αυτοκίνητο μου δεν ειχε απο την αρχή εγκατεστημένο σύστημα φωτισμού, θα υπάρχουν οι υποδοχές για να κουμπώσουν τα φισακια;

-Ναι υπάρχουν οπότε δεν δημιουργείται κάποιο πρόβλημα..
 

Τα δυο πισω κατω απο τα καθίσματα πρέπει να σηκωθεί μοκέτα;

-Δεν είναι απαραίτητο. Υπάρχει η δυνατότητα να περάσουν κάτω από την κεντρική κονσόλα, όπως έκανα στο δικό μου. Εκ των υστέρων βέβαια είδα ότι το να ξηλώσεις κεντρική κονσόλα είναι το ίδιο δύσκολο / εύκολο με το να ξεβιδώσεις τα καθίσματα

 

Στις πόρτες πρέπει να παίξει ξήλωμα και dremel φοβάμαι., ε;;;

-Ώωωω ναι, η πιο βαρετη διαδικασία της εγκατάστασης..
 

 

 

Θοδωρή, τα υλικά τα έχω πάρει από ebay, και πρέπει να έχω κάποια ledάκια και ασφάλειες περίσσευμα, οπότε  και να τα καταφέρνεις, ανέβα!!!!!

:sHa_wink3: :sHa_wink3: :sHa_wink3:

 

 

Τώρα για το diy, ευχαριστώ!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μου έδιωξες ένα άγχος η αλήθεια είναι με όσα γράφεις. Να σαι καλά !

 

Οκ περιμένω να έρθει το υλικό εκ Κίνας και αναλόγως του δυσεύρετου χρόνου, μιλάμε. Και μόνο η ψυχολογική υποστήριξη, μετράει ! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θελω να σας ευχαριστήσω για τις οδηγίες που μου δώσατε. Εχθές παρέλαβα το φωτισμο στις πόρτες και σήμερα τοποθετηθηκαν. Μπορω να πω πολύ ποιο εύκολα απο οτι μπήκε το φως στο ντουλαπακι.Χίλια ευχαριστώ για τη βοήθειά σας. Τώρα λεω να επιχειρήσω για τα footwell lights αλλά μου φαίνονται βουνό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απαντώντας 2 χρόνια αργότερα στις απορίες μου λοιπόν και αφού το έχω κάνει ουκ ολίγες φορές:

Το θέμα ειναι απο τη στιγμη που το αυτοκίνητο μου δεν ειχε απο την αρχή εγκατεστημένο σύστημα φωτισμού, θα υπάρχουν οι υποδοχές για να κουμπώσουν τα φισακια;

-Ναι υπάρχουν οπότε δεν δημιουργείται κάποιο πρόβλημα..

 

Τα δυο πισω κατω απο τα καθίσματα πρέπει να σηκωθεί μοκέτα;

-Δεν είναι απαραίτητο. Υπάρχει η δυνατότητα να περάσουν κάτω από την κεντρική κονσόλα, όπως έκανα στο δικό μου. Εκ των υστέρων βέβαια είδα ότι το να ξηλώσεις κεντρική κονσόλα είναι το ίδιο δύσκολο / εύκολο με το να ξεβιδώσεις τα καθίσματα

 

Στις πόρτες πρέπει να παίξει ξήλωμα και dremel φοβάμαι., ε;;;

-Ώωωω ναι, η πιο βαρετη διαδικασία της εγκατάστασης..

 

 

 

Θοδωρή, τα υλικά τα έχω πάρει από ebay, και πρέπει να έχω κάποια ledάκια και ασφάλειες περίσσευμα, οπότε  και να τα καταφέρνεις, ανέβα!!!!!

:sHa_wink3: :sHa_wink3: :sHa_wink3:

 

 

Τώρα για το diy, ευχαριστώ!!!

 

Η κωδικοποιηση στα modules ειναι το (ξετικαρισμα ή τικάρισμα) στα κουτακια που εχεις με κιτρινο?  εχω σκοπο να το κανω και εγω...γιαυτο θελω να λυσω αποριες πριν ξεκινήσω το ξήλωμα..

Edited by oldsantos
Link to comment
Share on other sites

Ναι santos!

Απλα πρέπει να γίνει στα 4 modules, ένα για κάθε πόρτα. Εφοσον εχεις Α5 σε δυο, drivers door & passengers door.

Το πρώτο κιτρινιςμενο ειναι για τα warning lights, το δευτερο για τα φωτιζόμενα χερούλια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι santos!

Απλα πρέπει να γίνει στα 4 modules, ένα για κάθε πόρτα. Εφοσον εχεις Α5 σε δυο, drivers door & passengers door.

Το πρώτο κιτρινιςμενο ειναι για τα warning lights, το δευτερο για τα φωτιζόμενα χερούλια!

που το είδες ότι έχει Α5?

 

 

ΥΓ: στη φωτο βλέπω Α4 Β8 με κόκκινο βαμμένο lip μπροστά και ίσως και Sline εμπρός προφυλακτήρα . :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι santos!

Απλα πρέπει να γίνει στα 4 modules, ένα για κάθε πόρτα. Εφοσον εχεις Α5 σε δυο, drivers door & passengers door.

Το πρώτο κιτρινιςμενο ειναι για τα warning lights, το δευτερο για τα φωτιζόμενα χερούλια!

Ναι αυτό το κατάλαβα...τα κουτάκια για να φαίνεται ότι έχουμε ενεργοποιήσει τα φώτα πρέπει να είναι τικαρισμενα; γιατί στην φωτό είναι ξετικαρισμενα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

που το είδες ότι έχει Α5?

 

 

ΥΓ: στη φωτο βλέπω Α4 Β8 με κόκκινο βαμμένο lip μπροστά και ίσως και Sline εμπρός προφυλακτήρα . :)

Σωστός αλλά δεν είναι ο sline προφυλακτήρας!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.