Jump to content

Recommended Posts

γεια σας παιδες..εχω ενα α4 του 04 1,8t και θελω να αλλαξω τα λαμπακια της καμπινας (εχει το πακετο φωτισμου)με led και αυτα της μπλαφονιερας.θα εχω προβλημα με ενδειξεις καμμενων λαμπων σε αυτες τις θεσεις?

Link to comment
Share on other sites

Δέν νομίζω να έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα. Το μόνο θέμα αν δεν κάνω λάθος είναι σε κάποιες περιπτώσεις τα φώτα της πινακίδας.

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να του βαλεις, ο εγκεφαλος του Α4 ειναι μ@λ@κισμενος και καποια στιγμη θα σου βγαλει σφαλμα... Εγω εχω βαλει led στην πινακιδα αλλα με αντισταση με ψυκτρα... Κανενα προβλημα εδω και πανω απο εναν χρονο... Μπροστα στις ψειρες, εχω βαλει can bus αλλα τα αλλαζω καθε 4-5 μηνες γιατι ενω αναβουν κανονικα μου βγαζει σφαλμα καποια στιγμη... Τωρα για πλαφονιερες και λοιπο εσωτερικο δεν γνωριζω...

Link to comment
Share on other sites

Εγω στο b6 εχω αλλαξει πολλες λαμπες με Led. Στις πλαφονιερες δεν υπάρχει προβλημα, μπορει ομως να αναβουν ελαχιστα οταν ο κινητηρας δουλευει και κανονικά ειναι σβηστα, αλλα ουτε που φαινεται.

Εχω αλλαξει τις εμπρος ψειρες με LED εδω και χρονια χωρις προβλημα.  Εχω αλλαξει καποιες λαμπες απο τα πισω φαναρια (φλας, πορειας-στοπ,) και προσφατα και στις λαμπες της οπισθεν, χωρις προβλημα για 3 χρονια. Τωρα τελευταια το can bus βγαζει καπου καπου σφαλμα για καμμενη λαμπα φλας, την εβγαλα και την ειδα, εχουν καει καποια led πανω της και καταναλωνει ακομα λιγοτερο ρευμα. Ετσι παραγγειλα αλλες.

Τις λαμπες της πινακιδας δεν τις εχω πειραξει, θεωρω οτι ειναι μπελας και για μενα δεν αξιζει ο κοπος. 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια λύση για τα φώτα της πινακίδας, αλλά πρέπει να "πιάνουν" τα χέρια σου και να είσαι εξοικειωμένος με τις "πατέντες" :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αλλάξει όλο τον φωτισμό την καμπίνας ( πλαφονιέρα εμπρός-πίσω, σκιάδια, και φωτισμό δαπέδου) χωρίς κανένα σφάλμα. Βέβαια εχω έχω Α3 αλλά δεν νομίζω να λέει κάτι αυτό. Τώρα όσον αφορά τις πινακίδες και τις 2 φορές που άλλαξα λαμπάκια την πρώτη με φωτισμό ice-blue και την δεύτερη πρόσφατα με bright-white δεν έχω σφάλμα πουθενά ( οι πινακίδες ειναι οι μόνες που έχω βάλει can-bus στα λαμπάκια)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αλλάξει όλο τον φωτισμό την καμπίνας ( πλαφονιέρα εμπρός-πίσω, σκιάδια, και φωτισμό δαπέδου) χωρίς κανένα σφάλμα. Βέβαια εχω έχω Α3 αλλά δεν νομίζω να λέει κάτι αυτό. Τώρα όσον αφορά τις πινακίδες και τις 2 φορές που άλλαξα λαμπάκια την πρώτη με φωτισμό ice-blue και την δεύτερη πρόσφατα με bright-white δεν έχω σφάλμα πουθενά ( οι πινακίδες ειναι οι μόνες που έχω βάλει can-bus στα λαμπάκια)

 

+1 Για τις πινακίδες θες can bus. Για τον εσωτερικό φωτισμό δεν χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Εγω εχω αλλαξει ολο το εσωτερικο και της πινακιδας. Τα μικρα τα εβαλα SMD Led τυπου ΒΑ9 και τα 2 μεγαλα μπροστα SMD με ψυκτρες αλλα οχι error free. To ιδιο εκανα και για την πινακιδα. Τουλαχιστον το δικο μου (2002 1.6) δεν βγαζει σφαλμα στα led. Για τα πισω φαναρια παλι δεν βγαζει. Για τα μπροστα δεν εχω δοκιμασει αλλα απο οτι μου εχει πει ο μαστορας βγαζει. Οποιος θελει λινκ μου στελνει πμ. Το κοστος παντως δεν ξεπερασε για τις 8 λαμπες τα 7 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.