Jump to content

εντυπώσεις από audi A3 8V


Giannis A3

Recommended Posts

Καλησπερα και ευχαριστω ολους σας για τις απαντησεις, τελικα τα παιρνω ολα πισω. Τωρα τι ακριβως θα γινει ακομα δεν εχω αποφασησει, περιμενω να το σιγουρεψω πρωτα απο μια αλλη εταιρια που εχω βρει ενα. Υπαρχει καποιος εδω απο λαρισα ?

Link to comment
Share on other sites

για να ευλογισω τα γενια μου εγω θα πω οτι απο την αντιπροσωπια της Χαλκιδας εμεινα απολυτα ευχαριστημενος. το αμαξι μου ειχανε πει θα ερθει πανω κατω σε 3 μηνες απο την παραγγελια, ηρθε σε 2.5 μηνες και ο πωλητης για να μην καθομαι σε αναμμενα καρβουνα μου εκανε την παραδοση Σαββατο απογευμα ωστε να το βολταρω σαβ/κο.

ολα ειναι μεσα στο παιχνιδι τελικα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος από την αγορά 2 αυτοκινήτων Audi, ότι συμφωνήσαμε και συζητήσαμε πραγματοποιήθηκε στο ακέραιο.

Εμένα μου δώσανε το test drive για 2 ημέρες αρκετές φορές να μου φύγει ο καημός!!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημερες στην παρεα. σκεφτομαι απο Γεναρη να προχωρησω σε αγορα του νεου Α3 sedan.

Μ αρεσει παρα πολυ σαν εμφανιση , ειδικα λευκο με μαυρη ζαντουλα κ μαυρα δερματα μεσα.

 

Υπαρχουν κατοχοι εδω για εντυπωσεις ?

Πιθανα προβληματα που βγαζει ? ( λογικα οτι βγαζει  ολη η σειρα 8v ) .

Καποιο εξτρα που αξιζει για να το ζητησω απ την αρχη στα παραγγελια ?

Any other tips ? :)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλε μου.....πολύ καλή η επιλογή σου! :sHa_wink3:  εγώ έχω το sportback, λευκο(amalfi) σε tdi έκδοση...

άποψη μου, να πάρεις την έκδοση ambition, που έχει η μεγάλη οθόνη μέσα, μαζί με το 3-άκτινο τιμόνι και εξωτερικά το πακέτο comfort, που έχει φώτα led εμπρος-πίσω κ bluetooth!

Link to comment
Share on other sites

Η κορυφαια εκδοση στα 1.8 που με ενδιαφερει απ οτι ειδα στο καταλογο ειναι το A3 Sport Sedan 1.8 TFSI Attraction Plus quattro S tronic.

H Atrraction  ειναι πιο κατω σε εξοπλισμο απ την Ambition?

Edited by PHSYBORG
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι σωστά, η attraction εστιάζει σε άνεση, ενώ η ambition σε sport χαρακτήρα. Συνεπώς, η πρώτη δεν χαρακτηρίζεται ως πιο απλή ή πιο "¨φτωχή" (αν θες), αλλά ανάλογα τα γούστα/ανάγκες σου.

Edited by audidis
Link to comment
Share on other sites

Εαν κανεις ταξιδια βαλε αυτο που δεν εβαλα εγω και το εχω μετανοιωσει.

Cruise control.

Οσοι το εχουν βαλει πινουν νερο στο ονομα του και απο θεμα ξεκουρασης στο ταξιδι και απο θεμα οικονομιας καυσιμου.

Αντε καλοταξιδο...

Link to comment
Share on other sites

Κοιταγα τωρα και την S line εκδοση ( ειναι πανεμορφο με τους προφυλακτηρες S  αλλα και διαφορετικο εσωτερικο ).

Επισης η μεγαλη οθονη μεσα ειναι κορυφη αλλα και τα δερματινα καθισματα-τιμονι ( 3ακτινο S )

 

Cruise control εχω και στο Leon k οντως βολευει παρα πολυ !

Edited by PHSYBORG
Link to comment
Share on other sites

Εαν κανεις ταξιδια βαλε αυτο που δεν εβαλα εγω και το εχω μετανοιωσει.

Cruise control.

Οσοι το εχουν βαλει πινουν νερο στο ονομα του και απο θεμα ξεκουρασης στο ταξιδι και απο θεμα οικονομιας καυσιμου.

Αντε καλοταξιδο...

Το cruise control πράγματι είναι μεγάλη υπόθεση και είναι κάτι που επιθυμώ κι εγώ να βάλω στο μέλλον. Αναφέρομαι στο πολύ άνετο & ξεγνοιαστο ταξίδι με ξεκούραστο πόδι. Στο θέμα κατανάλωσης γνώμη μου δεν συμβάλλει καθόλου. Θεωρώ πως αισθητό/ουσιαστικό ρόλο στη (μειώμενη) κατανάλωση έχει μόνο στην υπόθεση ότι αποκλείουμε ανηφορικές/κατηφορικες κλίσεις, ακόμα και ελάχιστων μοιρών κλίσεις. Η πραγματικότητα όμως καλώς/κακώς δεν είναι αυτή.

 

ΥΓ.Δεν πειράζει όμως,αφού η χώρα μας δίνει super μοναδικές επιλογές: και βουνό και θάλασσα :P

 

Για να επανέλθω, το "υβρίδιο" Α3 & Α4, εν ονόματι Α3 Sedan είναι πανέμορφο, super επιλογή! Φίλε Phsyborg, s-line πακέτα μέσα έξω (γιατί ουσιαστικά και τα δύο επιθυμείς με αυτά που αναφέρεις) για μένα το καθιστούν πλήρες! Με τα ανάλογα πρόσθετα κόστη βεβαίως, αυτό είναι κάτι προφανώς που το "ζυγίζεις" εσύ και όχι εμείς...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως οπως τα λες ειναι...ολα τα θελω εξαρτωνται απο το οικονομικο.

Προκειται να μειωθει ο οικογενιακος στολος ( μειωση αριθμου αυτοκινητων  - και σκεφτομαι για το a3 + ενα μικρουλι ντιζελακι )  , οποτε ΟΛΑ θα εξαρτηθουν απο το ποσο θα πιασουμε απο τις πωλησεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την προηγούμενη ερώτηση σου για τυχόν προβλήματα, επειδή είναι "φρέσκο" μοντέλο, νομίζω είναι είναι λίγο πρόωρο να "βγουν" αξιολογηθούν και να δημοσιευθούν "κουσούρια" στο A3 sedan (και δεν σου εύχομαι βεβαια!). Αν υπάρχει κάποιος ήδη κάτοχος του συγκεκριμένου εδώ στο φόρουμ, ας ποστάρει να μας πει εντυπώσεις.

 

Εύχομαι καλές αλχημείες στο ξεκαθάρισμα του στόλου και καλή αγορά του νέου!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κατοχος του a3 sport sedan 1.6 tdi 110hp (8v)ambition απο 4/6/15 ,με φωτα xenon μπρος πισω,Bluetooth,cruise control και αισθητηρες παρκαρισματος . Το αυτοκινητο ειναι φανταστικο. Δεν εχω κανενα παραπονο. Δεν υπαρχει κατι το αρνητικο. Εαν εισαι αρκετα ψηλος ισως σου φανει λιγο στενο. Κατα τα αλλα συμφωνω με τους τους προλαλλησαντες. Ο κινητηρα tdi με τα 110hp ειναι πολυ καλος και με καλυπτει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

aa3ss16tdi καλησπέρα,να ρωτήσω τι μέση κατανάλωση έχεις και τι κατανάλωση έχεις στον αυτοκινητόδρομο?

Μετά τα 160χλμ έχει δύναμη ο κινητήρας?

Link to comment
Share on other sites

Maik2014 εχω το Α3 tdi 110hp sportback και μολις πηγα Χαλκιδα -Αθηνα - Χαλκιδα.

Με 140-170 εγραψα μεση καταναλωση 5.8

Για να ρωτας λογικα μετα τα 160 βλεπεις καπως νοθρο τον κινητηρα. Αν ναι αυτο εχω παρστηρισει και εγω. Μεχρι τα 150 -160 ο κινητηρας ανοιγει ανετα και με ευκολια. Απο τα 160 και πανω σε μη κατηφορικο δρομο ο κινητηρας διχνρι καπως αδυναμος.

Εχεις την ιδια αποψη?

Σκεφτεσαι να κανεις κατι για αυτο?

Υ.Γ δεν εχω cruise control

Edited by crazyio
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ που απαντήσατε,εγώ είμαι κάτοχος του 1.4TFSI ULTRA 150ps και με έχει εντυπωσιάσει που βλέπω την μέση κατανάλωση με 100χλμ στον αυτοκινητόδρομο (με κλιματισμό,3επιβάτες και αποσκεύες) στα 4,3lt και σε γρήγορους ρυθμούς 140-170χλμ 5,1lt.

Είχα απορία την πραγματική κατανάλωση του 1,6 tdi  γιατί στο test drive είδα μια μέση κατανάλωση ,μέσα στην πόλη 6,2lt.

Link to comment
Share on other sites

Μεσα στην πολη τι μεση εχεις?

Απο δυναμη πως ειναι ο κινητηρας σου?

Φαινομενικα δλδ ο βενζινοκινητηρας ειναι πιο οικονομικος απο τον diesel?

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στην πόλη έχει μέση κατανάλωση 6,7lt με κλιματισμό και στο auto.Φοράω και 18αρες ζάντες.Η δύναμη του κινητήρα είναι που με κέρδισε σε σχέση με το tdi,τραβάει δυνατά από πολύ χαμηλά και στην εθνική πάντα μόνο με 6η γιατί έχει δύναμη και ψηλά.Επιταχύνει 120-200χλμ με 6η με αρκετή άνεση και φορτωμένο.Βέβαια δεν κάνω πολλά χλμ το χρόνο για αυτό πήγα σε βενζίνη,απλά με έχει εντυπωσιάσει η χαμηλή κατανάλωση του και ήθελα να ξέρω πραγματικά τι καίει το tdi.Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε maik2014 πολύ καλή κατανάλωση έχει το συγκεκριμένο μοτέρ,στο δικό μου 8P 1.6 TDI STRONIC η μέση κατανάλωση δεν έχει πέσει κάτω από τα 5 λίτρα  και εάν είσαι μέσα στην πόλη +1 λίτρο

Link to comment
Share on other sites

αν και εχει παει το θεμα σε καταναλωση , εγω παω αποκλειστικα για 1.8 (θα προτιμουσα 2λιτρο αλλα δεν εχω ορεξη καθε Χριστουγεννα να δινω για ασφαλεια και τελη 2000e )

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι ασχετο - σχετικο?

Αν παρεις το 1800 και του περασεις προγραμμα δεν θα φτασεις σε αποδοση εκει που θελεις?

Για παραδειγμα το 1.6 tdi βγαινει με 110ps και 250kgr ροπη.

Με προγραμμα (που περναει η ιδια η μαμα Audi) φτανει τα 140-150ps και 320kgr ροπη.

Απο οτι καταλαβαινω του περνανε την χαρτογραφιση του 2λιτρου?

Ειναι τοσο απλο το θεμα οσο το φανταζομαι?

Βεβαια μετα στην αδεια παλι 1600cc θα γραφει και θα φορολογειται σαν 1600.

Δεν ξερω αν αλλαζουν και οι ρυποι σε >99 που ειναι τωρα οποτε θα εχει και τελη κοικλοφοριας...

Edited by crazyio
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'όλα η μαμα audi δεν περνάει κανένα πρόγραμμα!!!

Το περναει στα μουλωχτα ο εκαστοτε αντιπροσωπος και σου πασαρει και καλά σαν εργοστασιακό με τη συνέχιση της κάλυψης από εγγύηση και το σκεπτικο ότι αν σου βγει πρόβλημα δεν θα καταγραψουν πουθενα ότι υπάρχει πρόγραμμα... Εαν βέβαια πάθει κάτι το αυτοκίνητο όταν θα είσαι διακοπές στην Κάτω Ραχομάνα και πας σε άλλο εξουσιοδοτημένο συνεργείο δεν σου λέει κανείς οτι θα κανουν τα στραβα ματια...

 

Σε ότι έχει να κάνει με τη χαρτογράφηση του δίλιτρου, απλά δεν υπάρχει. Φαντάσου πως για τον ίδιο κινητήρα που βγάινει σε δυο εκδόσεις ιπποδύναμης (πχ 1.8 με 120 και 160 άλογα) η αντιπροσωπεία δεν έχει τη δυνατότητα να περάστεί στον 120άρη η χαρτογράφηση του 160άρη. Οπότε πας σε εξωτερικό προγραμματιστή που είτε θα σου προσφέρει πρόγραμμα κονσέρβα είτε θα φτιάξει κάτι στα μέτρα σου.

 

Γενικά  πάντως το θέμα είναι τόσο απλό όσο και safe.

 

Σε ότι έχει να κάνει με τη φορολόγηση, με πρόγραμμα ή χωρις το αυτοκίνητο παραμένει 1600 όπως σωστά γράφεις αφού το software δεν εχει καμια σχεση με το "hardware".. 

 

Σε ότι αφορά στα τέλη κυκλοφορίας δεν υπάρχει τρόπος να επαληθεύσουν ακριβώς τους ρύπους σε μεικτό κύκλο σύμφωνα με τις προδιαγραφες του κατασκευαστή. Δηλαδή ακόμη και αν είχαν τα απαραίτητα μηχανήματα, το χρόνο και την όρεξη να ασχοληθουν με το αυτοκινητό σου, ούτως ή άλλως και σε μαμα κατάσταση αποκλειεται να επαλήθευαν τα 99gr όπως κι εσύ, ότι και να κάνεις δεν θα πετύχεις πότε την μέση κατανάλωση των 3 lt/100km που βλεπεις στις διαφημίσεις.

 

Συνεπώς, απλά διαλέγεις προγραμματιστή που είναι πιο κοντά σε αυτά που ζητάς, σταματάς να έχεις ψευδαισθήσεις για εργοστασιακό tuning και δεν ασχολείσαι καθόλου με φορολογία..

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ianos συμφωνω απολυτα. Το οτι το περναει η Audi ξεχασα να αναφερω οτι το περναει μεν η μαμα Audi αλλα το προγραμμα προερχεται απο αλλου. Φυσικα μου εχουν επιβεβαιωσει οτι καλυπτεται μετα απο την 5ετη εγγυηση αλλα δεν ανεφεραν ποτε αυτο που λες για αλλο εξουσιοδοτημενο συνεργειο.

 

Το μειζον θεμα ειναι αν τα "μεταλλα" του εκαστοτε αμαξιου αντεχουν την καταπονηση της αυξημενης ιπποδυναμης και ροπης που σου δινει το after market προγραμμα.

 

Ξεφυγαμε λιγο απο το θεμα του παλικαριου που ξεκκινησε το thread, ας μας συγχωρεσει...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.