Jump to content

Obd 2 bleutooth για σύνδεση με κινητό


Recommended Posts

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα,

Ελπίζω να το ανεβάζω στην σωστή κατηγορία, σε λίγο (θέλω να πιστεύω) θα αποκτήσω το πρώτο μου Audi και ψάχνω για μια συσκευή που ουσιαστικά θα μπαίνει στην θύρα του obd 2 και θα εκπέμπει μέσω bleutooth τα δεδομένα του αυτοκινήτου (πίεση , θερμοκρασίες κ.τ.λ.) στο κινητό που θα τα διαβάζει μέσω ενός προγράμματος (π.χ. torque) .Στο Amazon γίνεται της τρελής έχει από 4$ μέχρι 90$ και σε διάφορα forum υπάρχουν πολύ που λένε ότι έχουν πάρει με 7-10$ και τους είναι μια χαρά αλλά ότι κάποια δεν δουλεύουν με Audi. Συνεπώς ήθελα να ρωτήσω αν κανένας έχει αγοράσει κάποιο τέτοιο ανταπτορα ή αν έχετε να προτείνετε κάποιο.

 

(Για όσους ενδιαφέρονται για σύνδεση με λειτουργικό ios πρέπει να πάρουν αυτό που στέλνει δεδομένα μέσω wifi και όχι μέσω bleutooth, τουλάχιστον έτσι λένε όσοι έχουν ios)

Link to comment
Share on other sites

Το ανταπτορακι λεγεται ELM327, αν δεν κανω λαθος απο το τσιπακι που χρησιμοποιει... Δουλευει με το Torque που ειναι free αλλα πληρως με το Torque pro το οποιο πληρωνεις για να αγορασεις... Ενας φιλος αγορασε ενα με 14 Ε απο Ελλαδα (απο ιδιωτη) και δουλευει και στο Opel του και γενικα σε οτι αυτοκινητο εχει obd2 και εχουμε δοκιμασει...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ευχαριστώ για την απάντηση. Το βασικό όνομα που κυκλοφορεί είναι όντως το ELM327 αλλά υπάρχουν πάρα πολλά διαφορετικά μοντέλα και διαφορετικές εταιρείες που το παράγουν, ξέρεις πως ήταν του φίλου σου και αν διαβάζει κανονικά τους αισθητήρες από το group vw γιατί κάποια δεν διαβάζουν κάποιες ενδείξεις (Π.χ. Πιεση), αλλά δεν διαβάζουν σωστά τα σφάλματα της μηχανής και αλλα τα διαβάζουν λάθος μετρήσεις

 

Στάλθηκε από το HTC One μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ενα κινεζικο και δουλευει μια χαρα. Ολα ειναι θεμα του προγραμματος που τα βλεπει. Το πιο γνωστο ειναι το torgue οπως ειπε και ο Γιωργος. 

Στην πληρη εκδοση του διαβαζει πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις από που το πήρες; Στάλθηκε από το HTC One μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

ebay.com ειναι γεματος ο τοπος. Βρισκεις ακομα και με 6 ευρω

πχ: 

http://www.ebay.com/itm/Mini-OBD2-ELM327-V1-5-Bluetooth-Car-Diagnostic-Scanner-Android-Torque-Auto-Scan-/390654646620?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5af4d4d95c

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω και ebay και Amazon γίνεται της τρελής απλά ήθελα να βγω κάποιο σίγουρο γιατί κάποιοι λένε ότι το ένα δεν δουλεύει ή ότι το αναγνωρίζει ως μαϊμού άμα το συνδέσεις με pc άλλοι λένε ότι δουλεύει μια χαρά και δεν μπορώ να βγάλω άκρη :-P

 

Στάλθηκε από το HTC One μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ και εγώ αυτό με βλέπω να παίρνω γιατί βολεύει και σαν μέγεθος

 

Στάλθηκε από το HTC One μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.