Jump to content

Σύστημα για μέτρηση πίεσης ελαστικών


Recommended Posts

Χριστός ανέστη και χρόνια πολλά ,

 

Τις προάλλες βρήκα το παρακάτω μηχανηματάκι http://www.ebay.com/itm/New-Steelmate-TP-71P-TPMS-DIY-Tyre-Pressure-Monitoring-System-same-as-TP-70-/121320484517?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c3f43aea5 και ήθελα να ρωτήσω αν το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος (ή κάτι ανάλογο) και άμα κάνει όντως αυτό που υπόσχεται 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει ενα αντίστοιχο και οι ενδείξεις του ειναι σωστές. Το τσεκαρα πρόσφατα (γιατι ήδη το έχω 3 χρονια) και οι ενδείξεις ήταν ίδιες με του μπαρομετρου του βενζινάδικου. Του έχω βάλει διακόπτη on off για να μη λειτουργεί μόνιμα το display. Οι βαλβίδες - (πομποί), λειτουργούν μόνιμα γιατι αυτές λειτουργούν με μπαταρίες και έχουν διάρκεια ζωής αρκετά χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μέσα στα 3 χρόνια πόσες φορές έχεις αλλάξει μπαταρίες ;

 

edit: επίσης εσένα οι αισθητήρες είναι στα καπάκια ή μέσα στο λάστιχο ; 

Edited by natex
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα βάλει το σύστημα tiremoni σε άλλο αυτοκίνητο και το φοράει ακόμη (μετά απο 3 χρόνια) απροβλημάτιστα και αξιόπιστα.

 

Μια φορά χάλασε ο πομπός και αμέσως ο αντιπρόσωπος (Ζαμπέτας -Θεσσαλονίκη) το άλλαξε εντός εγγύησης.

 

Μπαίνει στη βαλβίδα και βιδώνουν με άλεν για να μή στα κλέβουν.  Δείχνει θερμοκρασία και πίεση ελαστικού με ειδοποίηση σε περίπτωση υπέρβασης ορίου.

 

http://www.tiremoni.gr/232-tiremoni-tm-100.html

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα βάλει το σύστημα tiremoni σε άλλο αυτοκίνητο και το φοράει ακόμη (μετά απο 3 χρόνια) απροβλημάτιστα και αξιόπιστα.

 

Μια φορά χάλασε ο πομπός και αμέσως ο αντιπρόσωπος (Ζαμπέτας -Θεσσαλονίκη) το άλλαξε εντός εγγύησης.

 

Μπαίνει στη βαλβίδα και βιδώνουν με άλεν για να μή στα κλέβουν.  Δείχνει θερμοκρασία και πίεση ελαστικού με ειδοποίηση σε περίπτωση υπέρβασης ορίου.

 

http://www.tiremoni.gr/232-tiremoni-tm-100.html

μπαταρία στους πομπούς έχεις αλλάξει ή δεν χρειάστηκε ;

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν άλλαξα. Στον εναν μόνο είχα δοκιμάσει να αλλάξω αλλα ήταν αυτός με το πρόβλημα και δεν ήταν θέμα μπαταρίας.

 

Με σιγουριά όμως θα σου απαντήσω σύντομα μήπως και άλλαξε ο πατέρας μου στη διάρκεια αν και δε νομίζω (στο δικό του το αυτοκίνητο τα είχα βάλει)

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν έχω αλλάξει μπαταρία. Έχουν διάρκεια για πολλά χρονια!

Οι αισθητήρες ειναι στις βαλβίδες και καθε αισθητήρας αντιστοιχεί σε συγκεκριμένο λάστιχο. Ξέχασα να σου πω οτι ρυθμίσεις την κατώτερη πίεση που θέλεις εσυ ώστε μα σε ειδοποιήσει μόλις χάσει αέρα.

Edited by Dinos
Link to comment
Share on other sites

Στα a3 8p υπάρχουν oem αισθητήρες για πίεση ελαστικών;

 

Στάλθηκε από το HTC One μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στα a3 8p υπάρχουν oem αισθητήρες για πίεση ελαστικών;

 

Στάλθηκε από το HTC One μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Χωρίς να ειμαι σίγουρος γιατι ειναι μια περίπτωση που την ειχα ψάξει πριν κανα 6χρονο .εχω την εντυπωςη οτι μονο σε μαμά παραγγελία έμπαινε. Aftermarket νομίζω πως οχι.

Link to comment
Share on other sites

Τα μαμά ξέρεις που έδειχναν την πίεση; δηλαδή έπρεπε να έχεις rns-e για να μπει η το έδειχνε στο καντράν;

 

Στάλθηκε από το HTC One μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μπορουμε να βρουμε κατι σε βαλβιδα ελαστικου (που να μας δειχνει πιεση και θερμοκρασια) και οχι σε καπακι (για το λογο οτι στην περιοχη μου τα κλεβουν τα πιτσιρικια)?

Link to comment
Share on other sites

Τα μαμά ξέρεις που έδειχναν την πίεση; δηλαδή έπρεπε να έχεις rns-e για να μπει η το έδειχνε στο καντράν;

 

Στάλθηκε από το HTC One μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν δείχνουν τιμές...όταν βάλεις αέρα στα λάστιχα, πατάς ένα κουμπί (που έχει δίπλα από το κουμπί της απενεργοποίησης του ESP) και κρατάει στη μνήμη τις τιμές που έχουν εκείνη τη στιγμή τα λάστιχα και για τα πρώτα χιλιόμετρα υπολογίζει ακόμα. Μετά τα χιλιόμετρα αυτά αν μειωθεί για κάποιο λόγο η πίεση (δεν ξέρω το ποσοστό) απλά σου ανάβει αμέσως ένα φωτακι κίτρινο στο καντράν

Link to comment
Share on other sites

Στα ακριβότερα μοντέλα υπάρχει και συστημα με ασυρματους αισθητηρες & τιμες πίεσης.

Τα υπολοιπα έχουν το συστημα που δουελευει με τους αισθητήρες του ESP ,με τη διάμετρο δήλαδη της περιστροφης του τροχου και όχι με τις πιέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μπορουμε να βρουμε κατι σε βαλβιδα ελαστικου (που να μας δειχνει πιεση και θερμοκρασια) και οχι σε καπακι (για το λογο οτι στην περιοχη μου τα κλεβουν τα πιτσιρικια)?

Καλησπέρα,

 

Υπάρχουν συστήματα όπως αυτό ( http://www.ebay.com/itm/Orange-TPMS-Tire-Pressure-Monitoring-System-4-G-Sensor-For-4-Wheeled-Cars-Jeeps-/360897252549?pt=AU_Car_Parts_Accessories&hash=item5407270cc5&vxp=mtr ) έχει και βίντεο για την τοποθέτηση του αλλά δεν ξέρω κάποιον που να το έχει δοκιμάσει για να σου πω άμα είναι καλό ή όχι, βέβαια υποτίθεται ότι τα συστήματα που έχουν τους μετρητές στα καπάκια τα καπάκια μπαίνουν και βγαίνουν μόνο με ειδικό κλειδί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Υπάρχουν συστήματα όπως αυτό ( http://www.ebay.com/itm/Orange-TPMS-Tire-Pressure-Monitoring-System-4-G-Sensor-For-4-Wheeled-Cars-Jeeps-/360897252549?pt=AU_Car_Parts_Accessories&hash=item5407270cc5&vxp=mtr ) έχει και βίντεο για την τοποθέτηση του αλλά δεν ξέρω κάποιον που να το έχει δοκιμάσει για να σου πω άμα είναι καλό ή όχι, βέβαια υποτίθεται ότι τα συστήματα που έχουν τους μετρητές στα καπάκια τα καπάκια μπαίνουν και βγαίνουν μόνο με ειδικό κλειδί.

 

Ακριβως αυτο εχω βαλει και γι αυτο σας μιλαω πιο πανω! Το συγκεκριμενο μετραει και θερμοκρασια.

Οι βαλβιδες βγαινουν με γερμανικο κλειδι (πιανουν επανω στην ζαντα) και ξαναμπαινουν στις συγκεκριμενες θεσεις. ΕΑ - ΕΔ -ΠΑ -ΠΔ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.