Jump to content

Κατανάλωση Kαυσίμου 1.8t 120hp


Recommended Posts

Αφου κι εγω εχω  το ιδιο αυτοκινητο με αυτο που αναφέρεται στο τοπικ, ας πω κι εγω την εμπειρια μου μιας που εχω το νου μου στην καταναλωση.

Πριν το προγραμμα (μαμα δηλαδη) με ενα ντεποζιτο εκανα 800-880 χλμ, με το προγραμμα και φιλτρο με ενα ντεποζιτο κανω παλι 800-860 χλμ.

Οι παραπανω τιμες ειναι με νορμαλ οδηγηση μικτη, γεμισμα στο ιδιο βενζιναδικο και στην ιδια αντλια παντα, γεμισμα μεχρι το στομιο πανω πανω και γεμιζοντας παλι οταν μου λεει πως εχω να κανω άλλα 10χλμ. Οι παραπανω μετρησεις εχουν γινει με 12.000χλμ χωρις προγραμμα και 4.000χλμ με προγραμμα και φιλτρο.

 

Υ.Σ.: Τα ταξιδια ειναι κυριως προς Καλαμάτα με φουλ χρηση κρουιζ κοντρολ και καθημερινες κανα 35χλμ στον κιφησο.

Υ.Σ.:Προφανως εχει τύχει να αδειασει το ντεποζιτο και να εχω κανει μολις 650χλμ.

 

Γενικα ειμαι ευχαριστημενος απο την καταναλωση του αυτοκινητου...το περιμενα για παραπανω λογω βαρους.

Και τελος η καταναλωση που γραφει μεσα διαφερει απτην πραγματικη αλλα οχι ιδιαιτερα (σε εμενα τουλαχιστον) βεβαια στο φουλαρισμα μου λεει οτι εχω να κανω 970 χλμ αλλα πανω απο 880 δεν εχω κανει ποτε....

Σου βγάζει 970km με βάση τη μέση κατανάλωση της οδήγησης σου των τελευταίων 5km..... Γι' αυτό και στο βγάζει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σου βγάζει 970km με βάση τη μέση κατανάλωση της οδήγησης σου των τελευταίων 5km..... Γι' αυτό και στο βγάζει.

Νομίζω το βγάζει ανάλογα με τη μέση  κατανάλωση που έχεις την συγκεκριμένη στιγμή και υπολογίζει ποσά χλμ θα διανύσεις αν κρατήσεις σταθερή τη  μέση κατανάλωση. 

Link to comment
Share on other sites

65 λίτρα χωράει. Αλλά και λαμπάκι όταν ανάψει και το γεμισεις ,δεν παίρνει πάνω από 57-58 λίτρα.

Ο ποιο ασφαλής τρόπος μέτρησης κατανάλωσης είναι να γεμισεις στο ίδιο βενζινάδικο πριν και μετά από μια ίδια διαδρομή.Οσες περισσότερες φορές επαναλαβεις αυτή την μέτρηση κάτω από ίδιες συνθήκες, τόσο περισσότερο ακριβές θα είναι και το αποτέλεσμα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.