Jump to content

μπαρες οροφης αλουμινιου για audi a3 sportback facelift 2009


Recommended Posts

καλημέρα στους φίλους.

λέγομαι γιώργος από σέρρες και μόλις αγόρασα το εν λόγω audi. απο καιρό έψαχνα και μου άρεσαν οι νίκελ μπάρες οροφής που έχει το sline. γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω έστω και μεταχειρισμένες και σε τι τιμή παίζουν? εννοώ κάτι σαν την εικόνα

post-17407-0-84199600-1423568286_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλημέρα!το audaki a3 αγοράσθηκε σε λιγες μέρες θα βάλω φώτο.έχω και μια απορία για το αν μπορώ να πάρω και να βάλω νίκελ μπάρες οροφής όπως στο sline. αν γνωρίζει κανείς welcome.

Link to comment
Share on other sites

Μεγιές και καλοτάξιδο Γιώγργο :clap2: !

 

Αναμένουμε φωτό με το όχημα! Δώσε λεπτομέρειες για την τελική επιλογή σου να το θαυμάσουμε και να σε κατατοπίσουν οι σχετικοί...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μεταχειρισμενες δεν ξερω που μπορεις να βρεις ,αλλα στην αντιπροσωπια εχει 400e η μια χωις την τοποθετηση.Για να τις βαλεις πρεπει να ξηλωσεις εσωτερικα τον ουρανο και να κανεις τρυπες.Εισαι σιγουρος οτι θελεις να το κανεις???Ειχαμε ρωτησει πριν μια εβδομαδα στην Πατρα με τον kostas_7 γι αυτο το ξερω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλημέρα!το audaki a3 αγοράσθηκε σε λιγες μέρες θα βάλω φώτο.έχω και μια απορία για το αν μπορώ να πάρω και να βάλω νίκελ μπάρες οροφής όπως στο sline. αν γνωρίζει κανείς welcome.

Μπηκα και γω προσφατα σε αυτη τη σκεψη αλλα οταν ακουσα τι θα κανουν στο αμαξι (κυριως) αλλα και το κοστος τους,την εκανα με ελαφρα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παιδια από ότι ξερω επειδή, και εγω ηθελα να τις βαλω μετα την παραγγελια, μου ειπαν ότι απλα ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ τουλάχιστον στις επισημες αντιπροσωπειες

μπαινουν εργοστασιακα κατά την παραγγελια γιατι είναι ειδικη κατασκευη μπορει και οι τρυπες γινονται από μηχανήματα στη γερμανια.

Μπορεις να τις βαλεις aftermarket όχι original οπουδήποτε αλλου αλλα δεν θα είναι το ιδιο.

εγω πχ τις εβαλα για λογους ομορφιας άλλος τις βαζει για να στηριζει πραγματα πανω και αν δεν γινει καλη δουλεια μπορει να φυγουν οι μπαρες και τα πραγματα από το βαρος η ανεμους και θα σου κανει και ζημια στην οροφη

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

παιδια από ότι ξερω επειδή, και εγω ηθελα να τις βαλω μετα την παραγγελια, μου ειπαν ότι απλα ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ τουλάχιστον στις επισημες αντιπροσωπειες

μπαινουν εργοστασιακα κατά την παραγγελια γιατι είναι ειδικη κατασκευη μπορει και οι τρυπες γινονται από μηχανήματα στη γερμανια.

Μπορεις να τις βαλεις aftermarket όχι original οπουδήποτε αλλου αλλα δεν θα είναι το ιδιο.

εγω πχ τις εβαλα για λογους ομορφιας άλλος τις βαζει για να στηριζει πραγματα πανω και αν δεν γινει καλη δουλεια μπορει να φυγουν οι μπαρες και τα πραγματα από το βαρος η ανεμους και θα σου κανει και ζημια στην οροφη

+1

Κανονικά στις μπάρες αυτές στηρίζονται οι μπάρες για ποδήλατα, για μπαγκαζιέρες κτλ.

Δεν είναι για να παίζεις. Δεν είναι μία αεροτομή που δεν τρέχει και τίποτα αν η κόλλα κρατάει απλώς το βάρος της αεροτομής και τις αεροδυναμικές πιέσεις που δέχεται όταν το αμάξι κινείται.

 

Για να μπουν εκ των υστέρων, πρέπει να κάνεις τρύπες στον ουρανό και να βιδωθούν στο αμάξωμα. Αυτό προφανώς σημαίνει αφαίρεση ταπετσαρίας "ουρανού", τρύπημα κτλ-κτλ.

 

Μέχρι σήμερα δεν έχει επιχειρήσει κάποιο μέλος να τις βάλει η να βγάλει τον ουρανό για να δούμε αν έχει τα σημάδια όπου θα μπορούσες να τρυπήσεις για να βάλεις τις ράγες (όπως πχ γίνεται με τους προφυλακτήρες και τους αισθητήρες παρκαρίσματος όπου οι προφυλακτήρες έχουν σημάδια από τη μέσα μεριά).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

+1

Κανονικά στις μπάρες αυτές στηρίζονται οι μπάρες για ποδήλατα, για μπαγκαζιέρες κτλ.

Δεν είναι για να παίζεις. Δεν είναι μία αεροτομή που δεν τρέχει και τίποτα αν η κόλλα κρατάει απλώς το βάρος της αεροτομής και τις αεροδυναμικές πιέσεις που δέχεται όταν το αμάξι κινείται.

 

Για να μπουν εκ των υστέρων, πρέπει να κάνεις τρύπες στον ουρανό και να βιδωθούν στο αμάξωμα. Αυτό προφανώς σημαίνει αφαίρεση ταπετσαρίας "ουρανού", τρύπημα κτλ-κτλ.

 

Μέχρι σήμερα δεν έχει επιχειρήσει κάποιο μέλος να τις βάλει η να βγάλει τον ουρανό για να δούμε αν έχει τα σημάδια όπου θα μπορούσες να τρυπήσεις για να βάλεις τις ράγες (όπως πχ γίνεται με τους προφυλακτήρες και τους αισθητήρες παρκαρίσματος όπου οι προφυλακτήρες έχουν σημάδια από τη μέσα μεριά).

+1 Και πολύ πιθανόν ο ουρανός ενός αυτοκινήτου με εργοστασιακές μπάρες οροφής σε σχέση με ένα χωρίς εργοστασιακές μπάρες, να έχει διαφορές ως προς την ενίσχυση - ακαμψία, για να αντέχει τις πιθανές δυνάμεις που θα επενεργήσουν από το βάρος των μεταφερόμενων πραγμάτων και την αντίσταση του αέρα κατά την κίνηση. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην μιλαμε για τις ραγες ετσι;αλλο μπαρες αλλο ραγες.Οντως θελει τρυπημα ο ουρανος και κοστιζουν αν θυμαμαι καλα 800 η μια (χωρια η εργασια) και λιγο φθηνοτερη ειναι η μαυρη ραγα.

 

Να γινει γινεται (το κανει η αντιπροσωπια) αλλα μετα μη κλαις για τις υγρασιες που κατα πασα πιθανοτητα θα εχεις δε ξερω  :sorry:

 

800 η νικελ (δηλαδη οι δυο 1600) και 400 η μαυρη (800 οι δυο) χωρις την εργασια.

Edited by kostas_7
Link to comment
Share on other sites

παιδια από ότι ξερω επειδή, και εγω ηθελα να τις βαλω μετα την παραγγελια, μου ειπαν ότι απλα ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ τουλάχιστον στις επισημες αντιπροσωπειες

μπαινουν εργοστασιακα κατά την παραγγελια γιατι είναι ειδικη κατασκευη μπορει και οι τρυπες γινονται από μηχανήματα στη γερμανια.

Μπορεις να τις βαλεις aftermarket όχι original οπουδήποτε αλλου αλλα δεν θα είναι το ιδιο.

εγω πχ τις εβαλα για λογους ομορφιας άλλος τις βαζει για να στηριζει πραγματα πανω και αν δεν γινει καλη δουλεια μπορει να φυγουν οι μπαρες και τα πραγματα από το βαρος η ανεμους και θα σου κανει και ζημια στην οροφη

Ειναι αυτο που λεω...........Καθε αντιπροσωπια λειτουργει οπως αυτη γουσταρει κι οχι οπως της εχουν μαθει απο τα επισημα.Εγω ρωτησα πριν 1 εβδομαδα ακριβως και μου ειπε αν το εχω σκεφτει καλα λογω του τρυπηματος του ουρανου αλλα και του κοστους χαχαχαχαχαχα 

 

Εισαι σιγουρος οτι σου ειπαν πως δε γινεται;μαυρο-ασπρο οι αντιπροσωπιες δηλαδη;  :sSic_fever:

Link to comment
Share on other sites

Παιδες μηπως στα καινουργια Α3 δε κανουν αυτη τη δουλεια οι αντιπροσωπειες και αδικα τους κατηγορουμε;εγω μιλαω για το δικο μου Α3 8P

Link to comment
Share on other sites

Α δλδ μιλαμε για τετοιες δουλειες!δεν ηξερα οτι θελει απο μεσα αφαιρεση ταπετσαριας ουρανου.σιγουρα δεν ψηνομαι να το τρυπησω το αμαξι γιατι χανειο ολο το στησιμο του. αφηστε που το κοστος ειναι απαγορευτικο.ειναι τρελοι οι ανθρωποι? ευχαριστω παιδια για το ενδιαφερον.μαλλον το επομενο audi θα εχει απο τη μαμα του να μην μπλεκουμε με τρυπανια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτείτε ότι το Q5 έχει αισθητήρα βάρους στις ράγες και όταν είναι φορτωμένο αλλάζουν οι ρυθμίσεις του ESP...

:)

 

Σωστός!!!

Δεν είναι δηλαδή μόνο αισθητικό.

 

Όπως έγραψε και ο φίλος μας από πάνω, ή αποδέχεσαι να κάνεις "ολική επέμβαση" στο αμάξι για να τις βάλεις ή απλά περιμένεις στην επόμενη αγορά αυτοκινήτου, να τις βάλεις από το εργοστάσιο :P

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.