Jump to content

έμεινα από μπαταρία,ερώτηση για Ah


Recommended Posts

Σε ταξί μάλλον όλες κρατάνε πολύ καιρό, η ακινησία είναι ο χειρότερος εχθρός τους, περισσότερο ρόλο παίζει η χρήση, μόνο με ίδια χρήση μπορεί να γίνει σύγκριση.

Μια επώνυμη μπαταριά νομίζω είναι οκ,

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως η S4 άντεξε πάνω από 6 χρόνια πάνω αλλά το αμάξι κινούνταν καθημερινά και έκανε και ταξιδάκια...με το που άφησα το αμάξι για πρώτη φορά σταθμευμένο για δέκα μέρες έκανε νερά και την δεύτερη φορά που το άφησα έμεινε απο μπαταρία! Πιστεύω ότι εαν το κινούσα κανονικά θα κράταγε περισσότερο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό το λόγο πολύ εσφαλμένα αρκετός κόσμος παίρνει τις "καλύτερες" και ακριβότερες μπαταρίες (ως μάρκα, capacity) για οχήματα που τα κινούν κανα ΣΚ ή μόνο για ταξίδια...

Edited by audidis
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνεχίζω το τοπικ (ένα από τα πολλά για μπαταρία)...

 

Το 10/2013 έβαλα bosch S5 63ah, στον 1,5 χρόνο και ύστερα από 1 μήνα ακινησίας, η μπαταρία εντελώς ψόφια (ίσα που ξεκλείδωσε το αμάξι). Ξενέρωσα,αλλά οκ, λόγω της ακινησίας. Τη φόρτισα και με κράτησε μέχρι προχθές, όπου πάλι έμεινε και την ξαναφορτισα, αλλά για να πάω να αγοράσω καινουρια (σήμερα).

 

Βάζοντας (με την παλιά μπαταρία) στην obd, τα γνωστά πιμπλίκια, που έχουμε πολλοί από εμάς, διαβάζοντας την «τάση εισόδου» έδειχνε με το μοτέρ σε λειτουργία και οδηγώντας, τιμές από 14.3 ~ 13.9 volts, όποτε λέω δεν έχει σταθερή τάση-πάω το γρηγορότερο για αλλαγή.

 

Έβαλα καινουρια (Varta 63ah) σήμερα και γυρνώντας σπίτι, διάβαζα ίδιες τιμές, μεταξύ 14.3 ~ 13.6 v

 

Ο μπαταριάς έλεγξε το δυναμό (επειδή του είπα τις τιμές, αλλά και επειδή με φρέσκια την Bosch πριν 4 χρόνια τα φώτα στο εσωτερικό της καμπίνας πχ., άλλαζαν ένταση ανάλογα τις στροφές του κινητήρα) και το δυναμό είπε είναι οκ.

 

Τώρα τα εσωτερικά φώτα δεν «παίζουν», αλλά δεν θα έπρεπε η τάση (που διαβάζω μέσω obd) να είναι εντελώς σταθερή;;;

 

Όσοι έχετε λογκάρει την τάση (λέω εγώ τώρα μήπως), οι τιμές είναι καρφί 14 volts ή σαν τις πιο πάνω;

 

EDIT: ο εργοστασιακός συναγερμός έχει δικιά του ξεχωριστή μπαταρία;;;

Edited by escape_A3
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα παιδιά. Εχω α3 με start stop. Exω αυτη την μπαταρία http://ladadiko.gr/shop/mpataries-autokinhtou/μπαταρια-varta-silver-dynamic-e39-agm-70ah/ .Θέλω να παρω ενα φορτιστή αλλα δεν ξέρω αν ειναι κατάλληλος. Σκέφτομαι  για αυτον https://www.skroutz.gr/s/10174583/Einhell-CC-BC2M-1002211.html .Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.