Jump to content

Καθίσματα S4 B8


Recommended Posts

Καλησπέρα, είμαι στην διαδικασία να αγοράσω ένα σαλόνι από S4 για να αντικαταστήσω το δικό μου και θέλω να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιος που το έχει κάνει και γενικά εάν υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω πριν να το αγοράσω....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι στην διαδικασία να αγοράσω ένα σαλόνι από S4 για να αντικαταστήσω το δικό μου και θέλω να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιος που το έχει κάνει και γενικά εάν υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω πριν να το αγοράσω....

Τώρα τι καθίσματα έχεις;

 

http://forum.audisportsclub.gr/index.php/topic/19515-%CE%B4%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%AC%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%AF%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/

 

Τα ίδια πράγματα ισχύουν

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα έχω τα σπορ (τύπου bucket) υφασμάτινα.

Έχω διαβάσει το topic που μου έστειλες αλλά περισσότερο θέλω να μάθω εάν υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέξω και περισσότερο όσον αφορά την τοποθέτηση. Π.χ. εάν θα είναι θερμαινόμενα ενώ τα δικά μου δεν είναι θα έχω θέμα ή έχει σημασία εάν θα είναι από δεξιοτίμονο κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν αν τα δικά σου δεν ειναι ηλεκτρικά ρυθμιζόμενα να μην ειναι και του s4 γιατι δε θα μπορείς να τα ρυθμίσεις .

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις sport με καρουμπαλο στη πλάτη, λογικά έχεις έτοιμη καλωδίωση για να δουλέψουν τα ηλεκτρικά,σε εμένα έτσι ήταν απλά ήθελαν μεγαλύτερη ασφάλεια γιατί μου την έκαψε, για να δουλέψει τα θερμαινόμενα θες σίγουρα καλωδίωση, άλλη κονσόλα clima με κουμπί για τα καθίσματα, ίσως και εγκέφαλο άνεσης, δεν το έψαξα για τα θερμαινόμενα.

Με δεξιοτίμονο λογικά θα είσαι οκ, έχει πει ο Νεκτάριος δίπλα. 

Έχεις αναδιπλούμενα καθίσματα τώρα;

Καλύτερα να ποστάρεις πριν προχωρήσεις σε αγορά, πολλά τα λεφτά.

Edited by konan
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον τα δικα σου δεν είναι ηλεκτρικά, θα πρέπει απο κάπου να πάρεις ρεύμα!

Αυτό μπορεί να γίνει η με κάποια έτοιμη καλωδίωση της kufatec για ηλεκτρικά, η απο κάποιο καλο ηλεκτρολόγο ο οποίος θα σου τραβήξει γραμμή απο ασφάλειοθήκη, θα την περάσει κάτω απο τη μοκέτα και θα βρεθεί στα χειριστήρια.

Αν αυτά που θα πάρεις έχουν μνήμες, τότε υπάρχει σοβαρή πιθανότητα ακόμη και καλωδίωση να πάρεις, να μην τα υποστηρίζει ο εγκέφαλος ανεσης και να πρέπει να τον αλλάξεις η απλα να μην λειτουργούν οι μνήμες.

 

Τα θερμαινόμενα είναι περισσότερος κόπος καθώς θα πρέπει να αλλάξεις τα κουμπιά του κλιματισμού και να προμηθευτείς την αντίστοιχη καλωδίωση.

 

Σε κάθε περίπτωση τα καθίσματα του s4 είναι απλα άπαιχτα, όποτε και απλώς ηλεκτρικά να είναι και να μην εκμεταλλευτείς τις μνήμες η τη θέρμανση, προσωπικά πιστεύω πως αξίζουν τον κόπο!!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' όλα σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον γιατί πραγματικά είναι πολλά τα λεφτά για το σαλόνι...

Τα δικά μου καθίσματα δεν είναι ηλεκτρικά (μόνο ρύθμιση μέσης έχουν ηλεκτρικά) και δεν είναι θερμαινόμενα.

Τα πίσω μου δεν είναι αναδιπλούμενα αλλά έχω διαβάσει σε άλλο topic (ευτυχώς που υπάρχει το forum) ότι μπορεί να γίνουν.

Δεν με απασχολεί το να μην δουλεύουν οι μνήμες ή να μην είναι θερμαινόμενα αλλά το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να μπορέσουν να τοποθετηθούν - συνδεθούν χωρίς περαιτέρω προβλήματα.

Πώς μπορώ να τσεκάρω εάν έχω έτοιμη καλωδίωση για ηλεκτρικά?

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' όλα σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον γιατί πραγματικά είναι πολλά τα λεφτά για το σαλόνι...

Τα δικά μου καθίσματα δεν είναι ηλεκτρικά (μόνο ρύθμιση μέσης έχουν ηλεκτρικά) και δεν είναι θερμαινόμενα.

Τα πίσω μου δεν είναι αναδιπλούμενα αλλά έχω διαβάσει σε άλλο topic (ευτυχώς που υπάρχει το forum) ότι μπορεί να γίνουν.

Δεν με απασχολεί το να μην δουλεύουν οι μνήμες ή να μην είναι θερμαινόμενα αλλά το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να μπορέσουν να τοποθετηθούν - συνδεθούν χωρίς περαιτέρω προβλήματα.

Πώς μπορώ να τσεκάρω εάν έχω έτοιμη καλωδίωση για ηλεκτρικά?

Εφόσον έχεις ηλεκτρικό φουσκομα δεν χριαζεται να κάνεις τίποτα άλλο........ Μολης συνδέσεις παίζουν......
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις ηλεκτρικό φουσκομα δεν χριαζεται να κάνεις τίποτα άλλο........ Μολης συνδέσεις παίζουν......

Οκ, ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Ελπίζω η τοποθέτηση να είναι σχετικά εύκολη όπως περιμένω.....

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Ελπίζω η τοποθέτηση να είναι σχετικά εύκολη όπως περιμένω.....

Τα καθίσματα θα σου έρθουν λογικά με κλίση 90 μοίρες, αν έχουν ίδιο ύψος με τα δικά μου χωράνε τσίμα τσίμα για να μπουν  και θέλουν τρόπο, πρώτα το προσκέφαλο και θα πλαγιάζεις σιγά σιγά, αν δώσεις ρευμα και τα ξαπλώσεις θα είναι πολύ ποιο εύκολα, καλύτερα να πετάξεις καμιά κουβέρτα στα πλαστικά μέρη για να μην κάνεις καμία ζημιά, πρόσεχε η καλωδίωση να έχει αέρα για την κίνηση μπρος πίσω.

Για ταμπλάδες θα χρειαστείς  εργαλείο για να μπορέσεις να  τα βγάλεις εύκολα, εγώ πήρα

http://www.getatool.gr/fanopoieio-bafeio-aytokinhtwn/ergaleia-episkeyhs-ama3wmatos/trim-tapetsaries/set-5-plastikoi-leviedes-afaireshs-trim-sealey-rt-kit.html

 

Τα πίσω αν πάρεις τα ανταλλακτικά η μετατροπή γίνεται εύκολα, θα πρέπει να βγάλεις τα πριτσίνια για να φύγουν οι βάσεις που βιδώνουν τα τωρινά καθίσματα.

Αν τα νέα καθίσματα έχουν ζώνη στη μέση θα πρέπει να ακυρώσεις την δική σου που βρίσκεται στην εταζέρα.

 

Σε τέτοιες δουλειές θες ποιοτικά εργαλεία (όχι trox του ευρώ ) και πλαστικούς  λεβιέδες, ποτέ κατσαβίδια για ξεκούμπωμα των πλαστικών μερών. 

 

 

Όση δουλειά έκανα μόνος μου έγινε τέλια!!!! Με την βοήθεια του nexus, skia, dolby, ianos.....

Την πάτησα όμως από επαγγελματία και ακόμα μαζεύω...      

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, μην σε αγχώνει.

Επειδή η δουλειά έγινε πρόσφατα χρειάζεσαι περίπου 2 ώρες.

 

Το μοναδικό εργαλείο που χρειάζεσαι είναι ένα πολύσφηνο 10άρι, μια καστάνια και ένα καρυδάκι που δεν θυμάμαι νούμερο αλλά μπορώ να το δώ.

 

Τα καλώδια που πρέπει να αποσυνδέσεις από τα παλιά καθίσματα είναι 3 και στη θέση τους κουμπώνεις τα καινούργια.

 

Πριν από οποιαδήποτε δουλειά στα μπροστινά καθίσματα αποσυνδέεις πόλους μπαταρίας, μην έχουμε κανένα απρόοπτο με αερόσακους.

 

Εάν τα πίσω καθίσματα είναι διαιρούμενα όπως και τα καινούργια σου είναι διαιρούμενα θα είσαι μια χαρά και δεν θα χρειαστείς κάτι επιπλέον.

 

Εάν τα τωρινά σου είναι μονοκόματα και τα καινούργια διαιρούμενα τότε θα χρειαστείς ένα επιπλέον γάντζο και 4 βίδες.

 

Σε κάθε περιπτωση θα χρειαστείς επίσης τα κλιπσάκια της βάσης του πίσω καθίσματος.

 

Για τα κλιπσάκια υπολόγιζε περίπου 5-7 ευρώ τα δύο. Για τον γάντζο γύρω στα 20-25€.

 

Επιβεβλημένο θα ήταν να υπάρχει δεύτερο άτομο γιατι τα μπροστινά καθίσματα είναι βαριά και οι οδηγοί θα κάνουν γραμμή στο χρώμα αν ακουμπήσουν στην λαμαρίνα.

 

Εννοείται πως ο,τι θες για κωδικούς και υπόλοιπη διαδικασία ρωτάς!!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα επιτέλους παρέλαβα τα καθίσματα και εκτός του ότι είμαι ενθουσιασμένος :party2:  έχω και κάποιες απορίες σχετικά με την τοποθέτηση...

Πρώτα απ' όλα θα ήθελα να επιβεβαιώσω τους κωδικούς για τα ανταλλακτικά που θα χρειαστώ για τα πίσω καθίσματα (μιάς και τα δικά μου δεν ήταν διαιρούμενα) για να πάω αυριο να τα παραγγείλω.

- 8κ0886177 

- 8κ0886193Α 

- 8κ0886197 

Είναι αυτοί οι σωστοί κωδικοί?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικα και καλοφορετα Γιαννη.

Παρακάτω ένα παλιότερο πορτ με κωδικούς που είχα βρει με τη βοήθεια του Χρήστου!!

 

Φωτογραφίες θελουμε!!

Ο,τι βοήθεια χρειαστείς, στη διάθεση σου!!

 

Εδώ φαίνεται καλύτερα πως

image.jpg

λογικά χρειαζόμαστε τα κομμάτια 24, 25, 26, 27, 28.

Οι κωδικοί είναι:

24: 8κ0886177 15€

26: 8κ0886193Α 3,5€

28: 8κ0886197 4€

Δεν υπάρχουν ετοιμοπαράδοτα, άρα προκαταβολή και εισαγωγή από Γερμανία εντός 3-5 εργάσιμων ημερών.

Τα 25 και 27 είναι απλά βίδες που υπάρχουν έναντι 0,7€ έκαστη.

Άρα μιλάμε για ένα κόστος που προσεγγίζει τα 25€ και είναι ουσιαστικά γελοίο σε σχέση με τη χρησιμότητά του. Αν βρω σύντομα και τα κατάλληλα καθίσματα έχει αλλάξει σε dt.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ και φυσικά και για τις άμεσες απαντήσεις...

Από τα post του Γιάννη βρήκα και εγώ τους κωδικούς αυτούς αλλά περισσότερο ήθελα να μάθω μήπως χρειαστώ και τίποτα άλλο για την τοποθέτηση εκτός από αυτά.

Γιάννη φωτογραφίες όταν ολοκληρωθεί το project γιατί έχω δρόμο μπροστά μου..!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη αυτά χρειάζεσαι συν 4 βίδες που γράφω επιπλέον.

Το project είναι περίπου 2-3 ώρες δουλειά σε (πολύ) χαλαρό ρυθμό αν δεν φας κανένα πακέτο με τα ηλεκτρικά.

Μην σου πω ότι είναι και λιγότερο.

Απλα επειδή είσαι ο πρώτος που κανει swap με καθίσματα απο s4 και όχι με δερμάτινα απο Α4 εχει, τουλάχιστον για εμένα πολύ ενδιαφέρον.

Σου ήρθαν μαζί και ταμπλαδες για πόρτες υποθέτω;

Έχουν λαμπάκια; Έχουν μνήμες; Εκεί ίσως εχει λίγο περισσότερη ταλαιπωρία!

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη αυτά χρειάζεσαι συν 4 βίδες που γράφω επιπλέον.

Το project είναι περίπου 2-3 ώρες δουλειά σε (πολύ) χαλαρό ρυθμό αν δεν φας κανένα πακέτο με τα ηλεκτρικά.

Μην σου πω ότι είναι και λιγότερο.

Απλα επειδή είσαι ο πρώτος που κανει swap με καθίσματα απο s4 και όχι με δερμάτινα απο Α4 εχει, τουλάχιστον για εμένα πολύ ενδιαφέρον.

Σου ήρθαν μαζί και ταμπλαδες για πόρτες υποθέτω;

Έχουν λαμπάκια; Έχουν μνήμες; Εκεί ίσως εχει λίγο περισσότερη ταλαιπωρία!

Ναι Γιάννη τα πήρα όλα μαζί, καθίσματα ταμπλάδες και τεμπέλη.

Άρχισα τις ερωτήσεις σχετικά με καθίσματα γιατί πιστεύω θα είναι τα πιο εύκολα στην τοποθέτηση.

Οι ταμπλάδες έχουν λαμπάκια, έχουν κρυφό φωτισμό στα χερούλια, μνήμες κλπ και όπως καταλαβαίνεις τα αφήνω για μετά γιατί εκεί οι ερωτήσεις θα είναι πααρα πολλές....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι μνήμες λογικά θα είναι θεματάκι καθώς θα συνδέονται με κάποιο εγκέφαλο άνεσης που ίσως να μην εχει το δικό σου και να θέλουν αλλαγή.

Σίγουρα επίσης εφόσον είναι θερμαινόμενα θα χρειαστείς χειριστήρια a/c καθώς εκεί είναι οι διακόπτες που το ενεργοποιούν!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις και εγκέφαλο στο κάθισμα για μνήμες, γενικά έχεις φασαρία και θα χρειαστείς κι άλλα πράγματα αν θες να δουλέψουν τα πάντα.

Ξεκίνα σιγά σιγά και βλέπεις. 

Link to comment
Share on other sites

Οι μνήμες λογικά θα είναι θεματάκι καθώς θα συνδέονται με κάποιο εγκέφαλο άνεσης που ίσως να μην εχει το δικό σου και να θέλουν αλλαγή.

Σίγουρα επίσης εφόσον είναι θερμαινόμενα θα χρειαστείς χειριστήρια a/c καθώς εκεί είναι οι διακόπτες που το ενεργοποιούν!

Να σου πώ την αλήθεια δεν με απασχολεί εαν θα λειτουργήσουν οι μνήμες ή τα θερμαινόμενα και δεν πρόκειται να πολυασχοληθώ.

 

Μάλλον έχεις και εγκέφαλο στο κάθισμα για μνήμες, γενικά έχεις φασαρία και θα χρειαστείς κι άλλα πράγματα αν θες να δουλέψουν τα πάντα.

Ξεκίνα σιγά σιγά και βλέπεις. 

Ναι έχει στο κάθισμα εγκέφαλο και από φύσες άλλο τίποτα.... :sHa_hehe:

Θα ξεκινήσω το πρωί με τα ανταλλακτικά για τα πίσω καθίσματα και μετά βλέπουμε....

Link to comment
Share on other sites

Στην παραγγελία προσθέτεις και 4 κομμάτια από τα 8t0887187 με άλλα 4 8t0887233B σε χρώμα 4pk εφοσον θελεις μαύρα (βάσεις isofix) μαζί με 2 κομμάτια 4l0886373 που είναι τα κλιπσ που θα χρειαστείς να σπασεις για να βγει η βάση του πίσω καθίσματος..

Μαζί με ένα 10αρι πολύσφηνο είναι αυτά που χρειάζεσαι για να γίνει η αλλαγή των καθισμάτων..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στην παραγγελία προσθέτεις και 4 κομμάτια από τα 8t0887187 με άλλα 4 8t0887233B σε χρώμα 4pk εφοσον θελεις μαύρα (βάσεις isofix) μαζί με 2 κομμάτια 4l0886373 που είναι τα κλιπσ που θα χρειαστείς να σπασεις για να βγει η βάση του πίσω καθίσματος..

Μαζί με ένα 10αρι πολύσφηνο είναι αυτά που χρειάζεσαι για να γίνει η αλλαγή των καθισμάτων..

να ανησυχήσω που έχεις μάθει απέξω τους κωδικούς?? :P

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.