Jump to content

Rnse πρόβλημα!


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα! Ειχα ένα μουσικο cd μέσα και πήγα να βάλω το dvd με τους χάρτες αλλα κολλησε το σύμπαν! Εβαζα το dvd και το πετουσε εξω και δεν έκλεινε η οθονη!με τα πολλά εκλεισε η οθονη αλλα δεν ειχα το dvd μεσα!τωρα εχει κολλησει στην οθονη insert navigation medium και δεν πατιεται τπτ!μονο βαζοντας οπισθεν μου δείχνει τους αισθητηρες για το πάρκινγκ!δεν δουλευει τπτ αλλο!ηχο ακουω απο το ραδιο κ το ελεγχω απο το τιμονι

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να του βγάλεις τις φύσες απο πισω να του κόψεις το ρεύμα για κανα 10λεπτο μπας και συνέλθει;

Link to comment
Share on other sites

Βάλε τα ειδικά κλειδιά που έχει το rns για τις 4 οπές που έχει η μονάδα στις 4 γωνίες και αφού το τραβήξεις έξω ξεφύσωσέ το (είναι μια χοντρή πλεξούδα που καταλήγει σε ένα "τετράγωνο" αντάπτορα ο οποίος κουμπώνει στο rns. Βγάλε τον αντάπτορα.

Όπως λένε τα παιδιά παραπάνω, άστο εκτός ρεύματος για λίγη ώρα, τα περισσότερα μηχανήματα μετά το 5λεπτο κάνουν το δικό τους reset.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εβγαλα τους πολους της μπαταρίας αλλα δεν αλλαξε κατι. Πήγα σε μαγαζί με στερεοφωνικά και μου ειπαν για εγκέφαλο και να παω σε αντιπροσωπία να το δούνε..

Link to comment
Share on other sites

Με μπαταρία δύσκολο να κάνει reset, συνήθως υπάρχει ενσωματωμένη μπαταρία στα ράδιο για να μην χάνει ρυθμίσεις.

Με συνδυασμό πλήκτρων δεν;

Μήπως ξεκίνησε update για χάρτες και έκανες καμία πατάτα και φρίκαρε; 

Πήγαινε αντιπροσωπεία μήπως κάνουν κανένα φλασάρισμα και στρώσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πες μου λίγο, όταν λες ότι είχες ενα CD μουσικής μέσα και πήγες να βάλεις το DVD με τους χάρτες, εννοείς δηλαδή ότι πήγες να βάλεις 2ο δισκάκι μέσα; Ή έβγαλες το ένα, έβαλες τους χάρτες και μετα σκάλωσαν όλα;

 

Επίσης τι σημαίνει "με τα πολλά έκλεισε η οθόνη" ? Την έσπρωχνες με το χέρι;

Edited by mogolfiero
Link to comment
Share on other sites

Ειχα μεσα μουσικο cd. Το βγαζω και πηγα να βαλω τους χάρτες. Αλλα πετουσε το dvd έξω για καποιο λογο. Το ρουφαγε και το έβγαζε έξω. Πάτησα το κουμπί να κλείσει η οθόνη και να επανέλθει στην θέση της και δεν έκλεινε. Ειχε κολλήσει σε οριζόντια θέση. Την ακουμπησα λιγάκι με το χερι κ έκλεισε. Τωρα δείχνει μονίμως please insert dvd... Ο συνδιασμος για reset δουλεύει αλλα επανέρχεται στην ίδια κατάσταση. Τα υπόλοιπα κουμπια οταν τα παταω δεν κάνουν τίποτα! Η οθονη σαν οθόνη λειτουργεί καθως βάζοντας οπισθεν μου δείχνει τους αισθητηρες παρκαρισματος

Link to comment
Share on other sites


στο hidden menu μπαίνει !!???

RNS-E hidden menu access procedure


  • Turn the key to II position and wait for the RNS-E system to start.
  • Press and hold VOLUME/POWER knob to turn off the system.
  • Turn on the system again.
  • Press NAV button.
  • Press and hold upper-left soft button for 5 seconds.
  • Press and hold upper-right soft button. ...
  • Release the button.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειχα μεσα μουσικο cd. Το βγαζω και πηγα να βαλω τους χάρτες. Αλλα πετουσε το dvd έξω για καποιο λογο. Το ρουφαγε και το έβγαζε έξω. Πάτησα το κουμπί να κλείσει η οθόνη και να επανέλθει στην θέση της και δεν έκλεινε. Ειχε κολλήσει σε οριζόντια θέση. Την ακουμπησα λιγάκι με το χερι κ έκλεισε. Τωρα δείχνει μονίμως please insert dvd... Ο συνδιασμος για reset δουλεύει αλλα επανέρχεται στην ίδια κατάσταση. Τα υπόλοιπα κουμπια οταν τα παταω δεν κάνουν τίποτα! Η οθονη σαν οθόνη λειτουργεί καθως βάζοντας οπισθεν μου δείχνει τους αισθητηρες παρκαρισματος

 

Πω τι παράξενο πρόβλημα πραγματικά Δηλαδή ούτε δέχτηκε το DVD και απο εκεί και μετά κόλλησε στην μπλε οθόνη του Navigation ε; Χμμμ, θα κάνω λίγο ψαχτική και θα σε ενημερώσω αν βρω τίποτα!

 

Σε ποιά περιοχή της Ελλάδας βρίσκεσαι; Μήπως έβρισκες κάποιον με άλλο DVD να το δοκιμάζατε μπας και ξεκολλούσε. Εκτός φυσικά αν όπως λες δεν πέφτει καν και η οθόνη πλέον

Edited by mogolfiero
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

στο hidden menu μπαίνει !!???
RNS-E hidden menu access procedure
  • Turn the key to II position and wait for the RNS-E system to start.
  • Press and hold VOLUME/POWER knob to turn off the system.
  • Turn on the system again.
  • Press NAV button.
  • Press and hold upper-left soft button for 5 seconds.
  • Press and hold upper-right soft button. ...
  • Release the button.

 

 

Όχι δεν λειτουργεί!

Link to comment
Share on other sites

μεγάλη κόμπλα τότε , θέλει ένα downgrade άμα μπορέσει να κάνει , χρειάζεται vagcom και παλιότερο cd

 

 

To downgrade the software, have an older DVD ready and follow the steps listed below:
- remove the DVD
- connect with VAG-COM to #37
- set channel 97 to 1 and save the value
- exit VAG-COM
- insert the old DVD that contains the software you want to downgrade to
- wait until the RNS-E finishes the update (starts a few seconds after inserting the DVD, will reboot twice and then power off)
- connect with VAG-COM to #37 channel 97 and save the value of 0

Edited by metero
Link to comment
Share on other sites

μεγάλη κόμπλα τότε , θέλει ένα downgrade άμα μπορέσει να κάνει , χρειάζεται vagcom και παλιότερο cd

 

 

To downgrade the software, have an older DVD ready and follow the steps listed below:

- remove the DVD

- connect with VAG-COM to #37

- set channel 97 to 1 and save the value

- exit VAG-COM

- insert the old DVD that contains the software you want to downgrade to

- wait until the RNS-E finishes the update (starts a few seconds after inserting the DVD, will reboot twice and then power off)

- connect with VAG-COM to #37 channel 97 and save the value of 0

Παίζει να μπορεί να το κάνεις κάποιος με στερεοφωνικά πχ; Μην τρέχω να βρω αντιπροσωπεια.

Link to comment
Share on other sites

 vag-com καλώδιο θέλεις και προηγούμενη έκδοση dvd, δεν χρειάζεται αντιπροσωπεία αλλά σε όποιον πας να έχει όρεξη και να μην σε γδύσει............ το θέμα είναι ότι σε αντιπροσωπεία, εάν είναι και κάτι άλλο πιθανότατα να μπορέσουν να το φτιάξουν εάν δεν έχει γκαγκανιάσει ,  το καλύτερο είναι βρες καλώδιο (δεν παίζουν όλα τα μαιμού με το RNS-E ) και το DVD από torrent και το κάνεις μόνος σου

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να μπορεί να το κάνεις κάποιος με στερεοφωνικά πχ; Μην τρέχω να βρω αντιπροσωπεια.

Που μένεις; μηπως το φτιάξουμε.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη, Ευκαρπία

Μου "πέφτεις" λίγο μακρυά (μένω Αθήνα  ;) ) και δεν έχω και Θεσσαλονίκη καμια δουλειά προγραμματισμένη να πεις ότι θα ανέβαινα και θα το "μοντάραμε" στο πρόγραμμα κάπως... :(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου στείλε με πμ το τηλέφωνο σου. Μένω σχετικά κοντά σου, ίσως μπορέσουμε να κάνουμε κάτι

Αν θέλετε παρέα θα είμαι και εγώ από αύριο Θεσσαλονικη σε περίπτωση που χρειαστείτε βοήθεια :) Edited by mogolfiero
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.