Jump to content

Review οθόνης multimedia xtrons


Recommended Posts

στην obd fusion, που χρησιμοποιώ είναι η μόνη απούσα ένδειξη.

Είχα μιλήσει με τον προγραμματιστή της εφαρμογής και μου είχε πει, ότι είναι αδύνατο να διαβαστεί μέσω obd. Μου είχε στείλει και το σχεδιάγραμμα όλων των καλωδιώσεων-διαδρομών (ένα σχέδιο που σε πιανει πονοκεφαλος μόνο που το κοιτάς) μήπως καταφέρω και το δημιουργήσω εγώ να διαβάζει, στα προσαρμοσμένα PIDs της εφαρμογής....δεν είχα το κουράγιο να προσπαθήσω το φτιάξω.

εγω εχω βαλει το torgue και εχει μεσα θερμοκρασια λαδιου αλλα δεν δειχνει τπτ, ενω στο check στο trip computer δειχνει κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα κι εγώ ένα ODB2 εργαλειάκι, τίμιο φαίνεται συνεργάζεται με Torque δεν βλέπω την ώρα να έρθει και η οθόνη να χω να παίξω με τα καινούρια μου μπλιμπλίκια.

 

Gigolo και Lambro εσείς κάνατε καμιά μόντα στην συνδεσμολογία για να παίξουν τα πίσω ηχεία όπως αναφέρουν για όσους δεν έχουν ηχοσύστημα BOSE;

 

Πόσο θα μου πάρουν αν το πάω για εγκατάσταση έξω;

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω βαλει το torgue και εχει μεσα θερμοκρασια λαδιου αλλα δεν δειχνει τπτ, ενω στο check στο trip computer δειχνει κανονικα.

 

και εμένα το ίδιο, στην obd fusion....αυτά ουσιαστικά είναι προεγκατεστημένα pids.

 

Πάντως μου φαίνεται παράλογο, να μου εμφανίζεται και εμένα στο DIS και όχι και στην θύρα obd...μάλλον του λαδιού την παίρνει απευθείας από τον αισθητήρα?   :sCo_hmmthink:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και εμένα το ίδιο, στην obd fusion....αυτά ουσιαστικά είναι προεγκατεστημένα pids.

 

Πάντως μου φαίνεται παράλογο, να μου εμφανίζεται και εμένα στο DIS και όχι και στην θύρα obd...μάλλον του λαδιού την παίρνει απευθείας από τον αισθητήρα?   :sCo_hmmthink:

επίσης οταν σβηνω και την μηχανη του αυτοκινητου σβηνει και η οθονη, μηπως ειναι καποια ρύθμιση απο το obd;

απο την οθονη σιγουρα δεν ειναι μια και στις ρυθμίσεις της ειναι τσεκαρισμενο να μην σβηνει.

Link to comment
Share on other sites

επίσης οταν σβηνω και την μηχανη του αυτοκινητου σβηνει και η οθονη, μηπως ειναι καποια ρύθμιση απο το obd;

απο την οθονη σιγουρα δεν ειναι μια και στις ρυθμίσεις της ειναι τσεκαρισμενο να μην σβηνει.

 

Ποιά οθόνη? του κινητού? της εφαρμογής (κλεινει η εφαρμογή?)

 

Κανονικά πρέπει να χάνει απλά την επικοινωνία, όχι να κλείνουν οθόνες.

Επειδή το torque δεν το έχω δουλέψει ποτέ, αυτό που λες, μάλλον μου φαίνεται οτι έχει να κάνει με τον αντάπτορα, που κουμπώνεις στην θύρα. Πιθανόν, κόβει την εκπομπή σήματος?

Το δικό μου λειτουργεί (έχει επικοινωνία με τον εγκεφαλο) αρκει να είναι το κλειδί στο on (στο check πριν μιζάρεις) και το ίδιο εάν απλά σβήσω το μοτέρ.

Link to comment
Share on other sites

Ποιά οθόνη? του κινητού? της εφαρμογής (κλεινει η εφαρμογή?)

 

Κανονικά πρέπει να χάνει απλά την επικοινωνία, όχι να κλείνουν οθόνες.

Επειδή το torque δεν το έχω δουλέψει ποτέ, αυτό που λες, μάλλον μου φαίνεται οτι έχει να κάνει με τον αντάπτορα, που κουμπώνεις στην θύρα. Πιθανόν, κόβει την εκπομπή σήματος?

Το δικό μου λειτουργεί (έχει επικοινωνία με τον εγκεφαλο) αρκει να είναι το κλειδί στο on (στο check πριν μιζάρεις) και το ίδιο εάν απλά σβήσω το μοτέρ.

 

Ποιά οθόνη? του κινητού? της εφαρμογής (κλεινει η εφαρμογή?)

 

Κανονικά πρέπει να χάνει απλά την επικοινωνία, όχι να κλείνουν οθόνες.

Επειδή το torque δεν το έχω δουλέψει ποτέ, αυτό που λες, μάλλον μου φαίνεται οτι έχει να κάνει με τον αντάπτορα, που κουμπώνεις στην θύρα. Πιθανόν, κόβει την εκπομπή σήματος?

Το δικό μου λειτουργεί (έχει επικοινωνία με τον εγκεφαλο) αρκει να είναι το κλειδί στο on (στο check πριν μιζάρεις) και το ίδιο εάν απλά σβήσω το μοτέρ.

κλείνει εντελως το multimedia και οχι μονο το Torgue, ο μονος τροπος για να ειναι ανοικτο (να ακους μουσικη ας πουμε ) ειναι να ειναι το κλειδί γυρισμενο ή στο check (δευτερη σκαλα στο διακοπτη) ή να ειναι αναμένη η μηχανη...

Edited by adui
Link to comment
Share on other sites

κλείνει εντελως το multimedia και οχι μονο το Torgue, ο μονος τροπος για να ειναι ανοικτο (να ακους μουσικη ας πουμε ) ειναι να ειναι το κλειδί γυρισμενο ή στο check (δευτερη σκαλα στο διακοπτη) ή να ειναι αναμένη η μηχανη...

 

Α...εσύ το έχεις στην πηγή, που τρέχει android,...θα συμφωνήσω με konan...έχει να κάνει με λάθος εγκατάσταση της μονάδας.

Link to comment
Share on other sites

Σαν να έχει δωθεί ρεύμα από λάθος ασφάλεια φαίνεται.

 

 

Α...εσύ το έχεις στην πηγή, που τρέχει android,...θα συμφωνήσω με konan...έχει να κάνει με λάθος εγκατάσταση της μονάδας.

 

ειναι plug and play με την εργοστασιακη φισα, δεν εγινε καμια αλλη συνδεση ....

Link to comment
Share on other sites

ειναι plug and play με την εργοστασιακη φισα, δεν εγινε καμια αλλη συνδεση ....

Μάλλον είναι θέμα πηγής...(είτε ρύθμισης από το μενού, είτε κατασκευής-μπορεί να λείπει κάποιο pin από τη φίσα πχ από 12 να έχει 11)

Πάντως την oem πηγή:

Μπαίνεις στο αμάξι, πατάς κουμπί on, παίζει μουσική (ακόμα και χωρίς κλειδί στη μίζα).

 

Σβήνεις μοτέρ, παίζει μουσική.

Βγάζεις κλειδί από μίζα, ΤΟΤΕ σβήνει η πηγή.

 

edit: Όταν δεν έχεις ανοιχτή την εφαρμογή και εκτός θύρας obd τον αντάπτορα και ακούς μουσική, σβήνοντας το μοτέρ, σβήνει η οθόνη-πηγή???

Εάν όχι, τότε κάτι γίνεται με την επικοινωνία Bluetooth (conflict ας πούμε), δες τις ρυθμίσεις του Bluetooth.

Εάν ναι, είναι θέμα μονάδας-πηγής.

Edited by escape_A3
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι θέμα πηγής...(είτε ρύθμισης από το μενού, είτε κατασκευής-μπορεί να λείπει κάποιο pin από τη φίσα πχ από 12 να έχει 11)

Πάντως την oem πηγή:

Μπαίνεις στο αμάξι, πατάς κουμπί on, παίζει μουσική (ακόμα και χωρίς κλειδί στη μίζα).

 

Σβήνεις μοτέρ, παίζει μουσική.

Βγάζεις κλειδί από μίζα, ΤΟΤΕ σβήνει η πηγή.

 

edit: Όταν δεν έχεις ανοιχτή την εφαρμογή και εκτός θύρας obd τον αντάπτορα και ακούς μουσική, σβήνοντας το μοτέρ, σβήνει η οθόνη-πηγή???

Εάν όχι, τότε κάτι γίνεται με την επικοινωνία Bluetooth (conflict ας πούμε), δες τις ρυθμίσεις του Bluetooth.

Εάν ναι, είναι θέμα μονάδας-πηγής.

της ρυθμιση πηγης την εχουμε τσεκαρει και την εχουμε ρυθμιση ωστε να μην σβηνει αλλα τελικα αυτη σβηνει.

σχετικα με την μαμα πηγη ειναι ακριβως οπως τα λες...

σχετικα με το ανταπτορα δεν το  εχω σκεφθει, θα το τσεκαρω και αυτο....

Edited by adui
Link to comment
Share on other sites

Κ εμενα η xtrons μόλις σβήσεις,ακόμη κ να αφήσεις πανω το κλειδί,σβήνει κ αυτη μετα απο μερικά δευτερόλεπτα!Επισης,αν θυμαμαι καλα,κανει κατι κουλά κ αν ανοίξεις πόρτα μετα απο λιγο,ξανα ανοίγει η πηγή κ μετα απο λιγο κλείνει παλι..

Νομιζω άλλωστε πως θα καταναλώνει τοσο ρεύμα που δεν υπάρχει κ κανενας λογος να την εχεις σε λειτουργία με σβηστή τη μηχανή

Edited by \/ag
Link to comment
Share on other sites

 

σχετικα με το ανταπτορα δεν το  εχω σκεφθει, θα το τσεκαρω και αυτο....

μπα τελικα ουτε ετσι δουλευει το multimedia

Link to comment
Share on other sites

Εμένα παιδιά στην αρχή Εάν θυμάμαι καλά έπαιρνε ρεύμα από το cunbus με αποτέλεσμα να είναι όλη την ώρα standby και να μου στεγνώνει την μπαταρία ....μετα το κάναμε να παίρνει ρεύμα από το ignition....εκει ηρέμησαν τα πράγματα

 

Στάλθηκε από το SM-N920C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παντελή το εκανες δλδ κάθε φορα να ξεκινάει απτήν αρχή;σου δημιούργησε θεμα στη μπαταρία;εμενα δεν μου εχει δείξει ακομα κατι ευτυχώς...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα παιδιά στην αρχή Εάν θυμάμαι καλά έπαιρνε ρεύμα από το cunbus με αποτέλεσμα να είναι όλη την ώρα standby και να μου στεγνώνει την μπαταρία ....μετα το κάναμε να παίρνει ρεύμα από το ignition....εκει ηρέμησαν τα πράγματα

 

Στάλθηκε από το SM-N920C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλημέρα μας

 

Παντελή updates βγαίνουν για την μονάδα σας από την εταιρία? τσέκαρέ το (και οι υπόλοιποι με όποια μονάδα aftermarket που έχετε εγκαταστήσει..)

Εμένα στο dynavin από το εργοστάσιο αρχικά το είχαν προγραμματισμένο να είναι σε stand-by mode 20 λεπτά με σβηστή μηχανή (και κλειδί έξω). Μέγιστη βλακεία.

Στο επόμενο firmware update το μείωσαν σε 5 λεπτά και όλα ΟΚ.

Εγώ προσωπικά το θέλω με canbus σύνδεση (πέρα από τα λοιπά πλεονεκτήματα), κάνει startup η μονάδα με το που ανοίγω την πόρτα του οδηγού (αντλία και dynavin μαζί ένα πράγμα  :sHa_hehe: )

 

Από μπαταρία κιχ....

Edited by audidis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα κι εγώ την οθόνη και πήγα σ'έναν ηλεκτρολόγο για να μου την εγκαταστήσει. Διαβάζω ότι αν δεν έχεις bose ησοχύστημα πρέπει να κάνεις κάποια μόντα στα pins για να δουλέψουν τα πίσω ηχεία, εσείς που την βάλατε κάνατε κάτι τέτοιο; Οι οδηγίες δεν υπάρχουν στο manual αλλα online και δεν είμαι σίγουρος για τα αγγλικά του ηλεκτρολόγου. Του είπα τι παίζει και μου λέει φέρτο μου δευτέρα πρωί να μου το αφήσεις.

 

Επίσης, έχει 3 εξόδους usb, να του πω να τα βάλει να βγαίνουν από το ντουλαπάκι; Την κεραία gps μπροστα δεξιά στο ταμπλό, τι λέτε;

 

 

Έχετε κάποια οδηγία/συμβουλή να του μεταφέρω για αυτά που διαβάζω να συζητάτε με το stand by κλπ ή θα βγάλει άκρη μόνος του;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος μοντα πρεπει να κανεις αν ΕΧΕΙΣ το Bose..εγω τουλαχ που έχω το απλό δεν χρειάστηκε να κανω κατι!Επισης ειναι τοσο απλό που μπορεις να την τοποθετήσεις κ μόνος σου γιατι ειναι plug n play και χωρίς καθολου κόψε ράψε..

Εγω 2 θύρες USB τις έβγαλα μέσα στο ντουλαπάκι όπου εκει θελει λίγη δουλίτσα κ τρύπημα..την κεραία του gps στην γωνία στο ταμπλό,απλα με λίγη δυσκολία πέρασε το καλώδιο ανάμεσα απο ταμπλό κ κολώνα

 

Κάμερα θα βάλεις;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις το Bose Ναι κάτι πρέπει να κάνεις μια κοντά τώρα για update επικοινωνείς στο forum τους και σου στέλνουν update

.....η μπαταρία θα σου αδειάσει Εάν το αφήσεις 3-4 μέρες ακίνητο....τουλαχιστον εγώ αυτό είδα.....με το που άλλαξα και επερνα ρεύμα από ignition τότε διορθώθηκε το θέμα

 

Στάλθηκε από το SM-N920C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες παίδες, το άφησα πριν λίγο και μέσα στην μέρα θα σας πω κι εγώ εντυπώσεις. Κάμερα δεν πήρα, ίσως στο μέλλον την βάλω. Αυτό με το ignition του το ανέφερα. Για να δούμε τι θα δούμε.

 

Φίλε vag δεν είχα  τα λαμάκια για να βγάλω την μονάδα και να το παλέψω μόνος, λέω δώστο σ'έναν μάστορα να τελειώνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά η οθονούλα μέχρι στιγμής ευχαριστημένος, όλα δουλεύουν άψογα. Η μόνη ξενέρα που έφαγα είναι ότι παραγγέλνω, παραλαμβάνω σε μια βδομάδα και μόλις την τοποθετώ βλέπω έβγαλαν καινούριο μοντέλο με android 8 και 4gb ram 20 ευρώ παραπάνω απ'όσα έδωσα, ήμαρτον...Αλλά οκ κι αυτή κάνει την δουλειά της μια χαρά.

 

Κάτι άσχετο, δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω άλλο τόπικ αλλά παρήγγειλα και αυτό μαζί:

 

https://www.ebay.com/itm/Mini-ELM327-V1-5-Bluetooth-ODB2-Car-Scanner-Torque-Android-Auto-Scan-Tool-UK/331783338768?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649

 

Δεν θέλει με τίποτα να συνδεθεί στην ecu είτε μέσω Torque είτε με το dashcommand..Το βλέπει σαν συσκευή, γίνεται paιr αλλά δεν συνδέεται με την ecu ό,τι κι αν έχω δοκιμάσει εκτός αν κάνω κάτι λάθος που δεν νομίζω να είναι και πυρηνική φυσική. Λέτε να μην είναι συμβατή με το αμάξι μου αυτή η συσκευή; Δεν θα έπρεπε να είναι;

 

Εσείς ποιο χρησιμοποιείτε;

Edited by Koeman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 1/29/2018 at 8:58 PM, \/ag said:

Κ εμενα η xtrons μόλις σβήσεις,ακόμη κ να αφήσεις πανω το κλειδί,σβήνει κ αυτη μετα απο μερικά δευτερόλεπτα!Επισης,αν θυμαμαι καλα,κανει κατι κουλά κ αν ανοίξεις πόρτα μετα απο λιγο,ξανα ανοίγει η πηγή κ μετα απο λιγο κλείνει παλι..

Νομιζω άλλωστε πως θα καταναλώνει τοσο ρεύμα που δεν υπάρχει κ κανενας λογος να την εχεις σε λειτουργία με σβηστή τη μηχανή

 και σε εμένα ακριβώς το ίδιο κάνει... 

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι και εγω σε αναζητηση  οθονης εχει κανεις εμπειρια απο πιο ακριβα μηχανηματα να μας πει εντυπωσεις αξιοπιστια, εχω βρει τα παρακατω

 

http://www.zenec.com/products/ego-navi/audi/z-e3150/?lang=en

http://www.dynavin.com/products/n7_a3.php

Edited by andrew0171
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.