Jump to content

Πρώτη αλλαγή λαδιών


Recommended Posts

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα να ρωτήσω εδώ μέσα αν πιστεύετε πως πρέπει η αντιπροσωπεία να μου παραδώσει το αυτοκίνητο με 4.500 κμ και 3 μήνες πριν κλείσει χρόνο χωρίς Σέρβις ; Δεν το έχω θέσει σαν ερώτημα γιατί τελικά θα το παραλάβω την Τετάρτη με κάτι ψιλό καθυστερήσεις στην χαρτούρα όποτε θέλω μια γνώμη και από εσάς αν είναι δυνατόν :)

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω είναι μτχ με 4500 χλμ 12 μηνών;

Αν έχει κλείσει χρόνο ζήτησε να σου κάνουν το πρώτο service

Edited by Marc A3
Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορία είναι από 2/17 όποτε δεν έχει κλείσει χρόνο , εκεί προβληματίζομαι .

Εγώ δεν θα προβληματίζομουν, ούτε πολλά χλμ, και ο χρόνος δεν έκλεισε. Πάντως, για να μην το σκέφτεσαι, πες τους να σου κάνουν μια αλλαγή λαδιών, δεν νομίζω να την χρεώσουν!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορία είναι από 2/17 όποτε δεν έχει κλείσει χρόνο , εκεί προβληματίζομαι .

Κάνε μια αλλαγή στα λάδια μόνος σου (50€στοιχίζουν) γιατί δεν θα σου τα αλλάξουν αυτοί από τώρα, εξάλλου έχει ακόμα 4 μήνες για να κλείσει χρόνο.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα και από εμένα.Εχω Α3 1.6 TDI και ήρθε η ώρα για το σερβις των 30.000 Km.Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να τους πάω δικά μου λάδια.Γνωρίζετε τι νούμερο βάζουν;(λογικά 5-30).Γιατί λέω να τους πάω Mobil 1 5-30 που πληρούν τις προδιαγραφές.Θα ρωτήσω να δω τι θα μου πουν και στην αντιπροσωπεία αλλά θα ήθελα και την γνώμη σας.Τα θεωρώ κορυφαία λάδια και ελπίζω ότι δεν θα έχω πρόβλημα με την εγγύηση.Απλα είναι 5-30;

 

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα.Εχω Α3 1.6 TDI και ήρθε η ώρα για το σερβις των 30.000 Km.Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να τους πάω δικά μου λάδια.Γνωρίζετε τι νούμερο βάζουν;(λογικά 5-30).Γιατί λέω να τους πάω Mobil 1 5-30 που πληρούν τις προδιαγραφές.Θα ρωτήσω να δω τι θα μου πουν και στην αντιπροσωπεία αλλά θα ήθελα και την γνώμη σας.Τα θεωρώ κορυφαία λάδια και ελπίζω ότι δεν θα έχω πρόβλημα με την εγγύηση.Απλα είναι 5-30;

 

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλημέρα,

κατά την ταπεινή μου άποψη βάλε τα ίδια που έχεις εάν έμεινες ικανοποιημένος και δεν είχες κατανάλωση λαδιού και υψηλές θερμοκρασίες. Ο κωδικός είναι 5w-30. Οπότε σε Mobil 1 "Mobil 1™ ESP Formula 5W-30"

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

κατά την ταπεινή μου άποψη βάλε τα ίδια που έχεις εάν έμεινες ικανοποιημένος και δεν είχες κατανάλωση λαδιού και υψηλές θερμοκρασίες. Ο κωδικός είναι 5w-30. Οπότε σε Mobil 1 "Mobil 1 ESP Formula 5W-30"

Σε ευχαριστώ για την απάντησή.Μεχρι στιγμής δεν έχω θέμα κατανάλωσης με τα Castrol.Απλα στα προηγούμενα αυτοκίνητα που είχα έβαζα Mobil 1 και ήμουν σούπερ ικανοποιημένος.Το θέμα είναι με την εγγύηση...Θερμοκρασία λαδιού δεν μπορώ να δω.

 

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντησή.Μεχρι στιγμής δεν έχω θέμα κατανάλωσης με τα Castrol.Απλα στα προηγούμενα αυτοκίνητα που είχα έβαζα Mobil 1 και ήμουν σούπερ ικανοποιημένος.Το θέμα είναι με την εγγύηση...Θερμοκρασία λαδιού δεν μπορώ να δω.

 

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εγγύηση λόγω λαδιών δεν μπορεί να σου αμφισβητήσει από τη στιγμή που αυτό πληρεί τις προϋποθέσεις. Άλλωστε το εγχειρίδιο δεν αναφέρεται σε συγκεκριμένο λιπαντικό αλλά σε συγκεκριμένο τύπο λιπαντικού!!

Θερμοκρασία εννοείς δεν μπορείς να δεις στο DIS ή φοβάσαι ότι αν βάλεις πάνω VCDS για να την ενεργοποιήσεις θα σου πουν ότι βγήκες εκτός εγγύησης;;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντησή.Μεχρι στιγμής δεν έχω θέμα κατανάλωσης με τα Castrol.Απλα στα προηγούμενα αυτοκίνητα που είχα έβαζα Mobil 1 και ήμουν σούπερ ικανοποιημένος.Το θέμα είναι με την εγγύηση...Θερμοκρασία λαδιού δεν μπορώ να δω.

 

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

5-30 φοράει. Μπορείς να ενεργοποιησεις την θερμοκρασία λαδιού μέσα από vcds αν δεν ξέρεις πες το στο service.

Δεν θα δεις τεράστια διαφορά στην θερμοκρασία μεταξύ castrol και esp formula

Link to comment
Share on other sites

Εγγύηση λόγω λαδιών δεν μπορεί να σου αμφισβητήσει από τη στιγμή που αυτό πληρεί τις προϋποθέσεις. Άλλωστε το εγχειρίδιο δεν αναφέρεται σε συγκεκριμένο λιπαντικό αλλά σε συγκεκριμένο τύπο λιπαντικού!!

Θερμοκρασία εννοείς δεν μπορείς να δεις στο DIS ή φοβάσαι ότι αν βάλεις πάνω VCDS για να την ενεργοποιήσεις θα σου πουν ότι βγήκες εκτός εγγύησης;;

Σε ευχαριστώ.Δεν ξέρω να το ενεργοποιήσω μόνος μου.Θα ρωτήσω στο σέρβις.Δεν νομίζω ότι βγαίνω εκτός εγγύησης,τραβηγμένο μου φαίνεται.

 

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5-30 φοράει. Μπορείς να ενεργοποιησεις την θερμοκρασία λαδιού μέσα από vcds αν δεν ξέρεις πες το στο service.

Δεν θα δεις τεράστια διαφορά στην θερμοκρασία μεταξύ castrol και esp formula

Σε ευχαριστώ πολύ.

 

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ.Δεν ξέρω να το ενεργοποιήσω μόνος μου.Θα ρωτήσω στο σέρβις.Δεν νομίζω ότι βγαίνω εκτός εγγύησης,τραβηγμένο μου φαίνεται.

 

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σώσε το βίντεο ενεργοποίησης της ένδειξης από το youtube στο τηλέφωνο σου. Κι όταν πας αντιπροσωπεία ζήτα ευγενικά σε κάποιον χειριστή του Odis (τον ηλεκτρολόγο, τον σύμβουλο σέρβις...) να στο ενεργοποιήσει. Θέμα εγγύησης δεν δημιουργεί. Πρόβλημα θα ήταν να κάνεις retrofit π.χ. το Hill Hold Assist που επεμβαίνει στην καλωδίωση και στο ABS και το χειρόφρενο. Κι αυτό δεν θα αναιρούσε την εγγύηση όλου του αυτοκινήτου, αλλά μόνο αν είχε άμεση συσχέτιση με το πρόβλημα. Ένα 2ο λαμπάκι στο πορτ μπαγκαζ δεν καταργεί την εγγύηση του μοτέρ!! Δεν αλληλεπιδρούν πουθενά.

 

Αν κάνω λάθος τα υπόλοιπα παιδιά ας με διορθώσουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νεότερη ανανέωση: πήγα τελικά για σέρβις με δικά μου λάδια και έγραψε στην εντολή <λάδια πελάτη>.Όταν ρώτησα εάν υπάρχει πρόβλημα με την εγγύηση επειδή δεν αναφέρονται προδιαγραφές λαδιού,μου απάντησε όχι διότι εάν δεν έφερνες τα σωστά λάδια δεν θα τα δεχόμασταν.

 

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Νεότερη ανανέωση: πήγα τελικά για σέρβις με δικά μου λάδια και έγραψε στην εντολή <λάδια πελάτη>.Όταν ρώτησα εάν υπάρχει πρόβλημα με την εγγύηση επειδή δεν αναφέρονται προδιαγραφές λαδιού,μου απάντησε όχι διότι εάν δεν έφερνες τα σωστά λάδια δεν θα τα δεχόμασταν.

 

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελικά πια λάδια πήγες;

Σου ενεργοποίησαν την ένδειξη θερμοκρασίας στο DIS;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πια λάδια πήγες;

Σου ενεργοποίησαν την ένδειξη θερμοκρασίας στο DIS;

Πήγα τα Mobil 1.Για την ένδειξη θερμοκρασίας ξέχασα να τους το πω...την επόμενη φορά.

 

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νεότερη ανανέωση: πήγα τελικά για σέρβις με δικά μου λάδια και έγραψε στην εντολή <λάδια πελάτη>.Όταν ρώτησα εάν υπάρχει πρόβλημα με την εγγύηση επειδή δεν αναφέρονται προδιαγραφές λαδιού,μου απάντησε όχι διότι εάν δεν έφερνες τα σωστά λάδια δεν θα τα δεχόμασταν.

 

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οταν βγει η ζημια (ευχομαι να μην βγει ποτε) δεν ξερω αν θα σε καλυψει αυτο που σου ειπε. Οτιδηποτε δεν ειναι γραμμενο μπορει να αμφισβητηθει ανετα και αντε βγαλε ακρη μετα.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα τα Mobil 1.Για την ένδειξη θερμοκρασίας ξέχασα να τους το πω...την επόμενη φορά.

 

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θυμάσαι ακριβώς ποια mobil 1 ? 

Link to comment
Share on other sites

Αυτά έχουν τις απαιτούμενες προδιαγραφές. Ποιο πάνω λέει ότι αυτά που πήγε δεν έγραφαν τις προδιαγραφές

Στο βιβλίο δεν έγραψαν τι λάδια πήγε.

Αλλά αφού τα δέχτηκαν δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

Edited by Marc A3
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θυμάσαι ακριβώς ποια mobil 1 ?

ESP formula 5-30.Στο χαρτί της αντιπροσωπείας δεν έγραψαν ότι τα λάδια ήταν με τις προδιαγραφές που πρέπει,απλά σημείωσαν <λάδια πελάτη>.

 

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.