Jump to content

Σφύριγμα απο Τούρμπο..;


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.

Προσφάτως αντιλήφθηκα ήχο που καπως πρεπει να σχετίζεται με το Τούρμπο.ο λόγος ειναι οτι με σταθερό γκάζι δεν ακούγεται ενω οταν πατάω ακούγεται σαν κελαηδισμα..άνοιξα λοιπον το καπω και αφου δεν ειδα καμια καρδερινα μαλλον πρεπει να το κοιτάξω.. :-)

Ο ήχος δεν ειναι τοσο σαν γδάρσιμο μεταλλικό που εχω ακουσει απο τουρμπίνες που παρέδωσαν αλλα πιο πολυ σαν το σφυριγματακι που κανουν ξεραμενες τσιμούχες σε κινούμενα μέρη.

Κελαηδισμα στο τουρμπισμα εν ολίγοις.καμια ιδέα ή συμβουλή;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ετσι δειχνει..δεν βλεπω πτώση απόδοσης. Dv και pcv εχουνε αλλαχθεί πολυ προσφατως.(απλα το αναφέρω μηπως αποκλείει καποια σενάρια)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ετσι δειχνει..δεν βλεπω πτώση απόδοσης. Dv και pcv εχουνε αλλαχθεί πολυ προσφατως.(απλα το αναφέρω μηπως αποκλείει καποια σενάρια)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Τότε δες για κύκλωμα φίλε μήπως ξεφυσαει από κάπου αλλιώς πολύ πιθανόν να έχει αρπάξει η τουρμπίνα .
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι η τουρμπίνα ετσι ξεκιναει...;κατα το "τα πουλιά πεθαίνουν τραγουδώντας";

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξυ μολις το πηρα απο wrap...βλεπω αλλα τοσα και βαλε να πληρωνουμε για σαλιγκάρια καλοκαιριάτικα..με 92.000 παιζει να έφτασε και η ωρα της;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξυ μολις το πηρα απο wrap...βλεπω αλλα τοσα και βαλε να πληρωνουμε για σαλιγκάρια καλοκαιριάτικα..με 92.000 παιζει να έφτασε και η ωρα της;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Φίλε εάν δεν χάνεις από κάπου στο κύκλωμα και ακούγεται σφύριγμα από θέμα Τούρμπισματος τότε κοιτάς για τουρμπίνα , δεν παίζει ρόλο τα χλμ αλλά η χρήση που του κανείς . Edited by tasossline
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι σφύριγμα ακριβως.ειναι κελαηδισμα.δεν ειναι συνεχομενος σαν ηχος και δεν αυξάνεται οσο φουσκώνει η τουρμπίνα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι βεβαίως θα τραβήξω.αλλα ιμάντες δεν νομιζω.ξερω τον ήχο.εξαλλου το κανει μονο οταν μπαίνει σε κίνηση το Τούρμπο.δηλαδη δεν ακούγεται ακομα και αν πατάω πολυ προοδευτικά το γκάζι τοσο ωστε να μην τουρμπιζει.αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν ακούγεται σαν να χτυπάει η φτερωτή.εναν αναλογο ήχο μου εκανε παλια το swiftaki to Gti που ειχα επειδη ειχε ξεραθεί η τσιμουχα του ημιαξονιου.καμια σχεση με την περίπτωση τωρα απλα το αναφέρω οτι μοιάζει πιο πολυ με σφυριγματακι τσιμούχας.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που χρειαστει επισκευή η τουρμπίνα(εφοσον ειναι κατι πρώιμο και επισκευάζεται εύκολα και αξιόπιστα) υπαρχει καποια πρόταση για τουρμπινά..εστω pm αν δεν επιτρέπεται.ή ειναι απαραίτητο να ξηλωθουμε καλυτερα για αλλαγη κ να εχουμε ήσυχο το κεφαλι;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επισκευαζεται εύκολα και αξιόπιστα αλλά πρώτα θα δεις αν είναι όντως αυτό.

 

Τα θρος αστοχουν με διάφορους τρόπους. Αν φαγωθούν αυτά που κρατάν το δεξιά αριστερά ακούς ξύσιμο. Αν φαγωθούν αυτά που κρατάνε τη φτετωτη στο μέσα έξω ακούς σφύριγμα. Αλλά είναι σταθερό και περισσότερο θυμίζει σκούπα ηλεκτρική

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την πληροφορία.ειναι οτι το αυτοκίνητο το εχω στα χέρια μου μολις 2000km(απο τον Σεπτέμβρη που το πηρα..)και δεν ξερω τι χρήση του εχει γινει..γνωριζω μονο οτι ητανε σχετικά μεγάλος σε ηλικία και μηχανικός αυτοκινήτων.η γενικότερη εικόνα του παντως απο οταν το πηγα για σέρβις οταν το πηρα ειναι οτι ητανε περιποιημένο.το ειχε παει βολτίτσα και ο Dimitris kon :-) και μου ειχε πει οτι ητανε πολυ οκ.το προβλημα μου ειναι οτι δεν εχω καθολου εικόνα απο συνεργεία που μπορω να εμπιστευτώ..δεν με πειραζει αν ειναι ακριβοί η φτηνοί παρα μονο να γνωρίζουν καλα το αντικείμενο και αυτα τα αυτοκίνητα..

Οποτε ακομα και σε αυτο οποιαδήποτε βοήθεια θα ητανε ευπρόσδεκτη.γνωριζω οτι υπαρχει μια υποκειμενικότητα στο θεμα των συνεργείων αλλα δεν γινεται καποιοι θα εχουν ξεχωρίσει καπως για τις γνώσεις τους ασχετα με το τι χρεώνουν.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εγω θα το γραψω και εαν θεωρηθει διαφημιση ή εαν δεν αρεσει στη διαχειριση ας το σβησει, αν και πιστευω οτι δεν υπαρχει τετοιο προβλημα γιατι κατα καιρους εχουν αναφερθει πολλα.

 

Πηγαινε το μια βολτα απο τον fasterzone (Κωστας) ειναι πολυ καλο παιδι και καλος στη δουλεια του .

 

 

Λαμπράκη Γρηγορίου 177, Κορυδαλλός Λαμπράκη Γρηγορίου 177, Κορυδαλλός
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με βολεύει φιλε γιατι ειμαι και κερατσινι!να εισαι καλα ευχαριστω.ναι και γω δεν πιστευω οτι υπαρχει κατι μεμπτό στο να μοιράζονται μέλη του φόρουμ την άποψη τους θετικη η αρνητική για συνεργεία..αλλωστε ετσι καπως θα ανταμειφθουν οι σωστοί και θα απομονωθούν οι σκιτζηδες :-)

Διχογνωμίες παντα θα υπαρχουν αλλα νομιζω μια γενικότερη εικόνα μπορει να διαμορφωθεί αν ολοι λενε την γνώμη τους.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου και γω στον Κωστα παω (fasterzone) και πραγματικα εχω ξενοιασει απ το θεμα μηχανικου και με βολευει γιατι ειναι και 5 λεπτα απο το σπιτι και ειναι ανθρωπος που οτι σου πει ειναι αυτο, οσο για τιμες πραγματικα για τις εποχες μας ειναι παρα πολυ λογικες!! Καλυτερα να πας να το δει αφου εισαι και κοντα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που το ακουω και απο σενα!δεν ειμαι απο τα άτομα που κανω παζάρια ή ψαχνω το φθηνότερο για να τα χαλασω με καποιο μάστορα γι'αυτο.θελω ομως ανθρώπους με ειλικρίνεια,μεράκι και γνώση εννοειται.αν τα εχουνε ολα αυτα χαλάλι τους.στην τελική τους αξίζει να πληρώνονται παραπανω απο αυτούς που αλλα εχει το αυτοκίνητο αλλα σου βγάζουν,κανουν κακοτεχνίες κλπ...αν ειναι και λογικές οι τιμες ε τοτε πρεπει να κυκλοφορεί αυτο ωστε να ανταμείβονται.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.