Jump to content

Φασαρία εντός καμπίνας...


ian

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω διαβάσει το σύνολο σχεδόν των topics που αναφέρονται σε τριγμούς, θορύβους, κλπ, αλλά μάλλον η δική μου περίπτωση είναι πιο "βαρβάτη", και εξηγούμαι:
Α3 8P 1.8Τ του '09, δεύτερο χέρι, ήρθε στα χέρια μου τα Χριστούγεννα.

Στο παρελθόν, όποτε έτυχε να μπω ή να οδηγήσω κάποιο audi, το πρώτο που παρατηρούσα και πάντα λάτρευα ήταν η πλήρης απουσία θορύβων. Με το δικό μου δεν συμβαίνει αυτό... Περνάω από σαμαράκια ή λακούβες και νομίζω ότι είμαι σε fiat 20ετίας, χτυπάνε και τρίζουν σχεδόν τα πάντα, μόνο σε φρεσκοστρωμένη άσφαλτο έχει ησυχία το αυτοκίνητο. Είναι ακριβώς αυτό που ειρωνικά αποκαλούσα "κουδουνίστρα".
Τι να πω, με τιμώρησε το σύμπαν για την ειρωνία...

Σκέφτομαι φυσικά να το πάω στην αντιπροσωπεία για να πάρω μια ιδέα αν μπορεί να γίνει κάτι, και τι μπορεί να κοστίσει.

Το κάνω θέμα εδώ μόνο και μόνο για να ακούσω μερικές κουβέντες παρηγοριάς και κουράγιου. Αλήθεια, σας έχει τύχει να μπείτε σε παρόμοιας κατάστασης audi; Το οποίο, για να λέω και τα καλά, πριν την αγορά μηχανικός και φανοποιός το βρήκαν άψογο, με ιστορικό ευλαβικής τήρησης των συντηρήσεων, χωρίς γρατζουνιά. Στη δοκιμαστική βόλτα κάτι ψιλοάκουγα, αλλά λόγω συγκεκριμένων συνθηκών έβγαινε και η τιμή τόσο καλή -το επόμενο στην (πολύ μικρή) λίστα υποψήφιων προς αγορά ήταν 35% ακριβότερο και με λιγώτερα καλούδια- που δεν το πολυσκέφτηκα.

Μωρέ, μήπως αν έβρισκα ευκαιρία κάποιο βράδυ να το έφερνα από την έδρα να το ακούγατε; Φοβάμαι πως δεν υπάρχει πιο "fiat" audi από το δικό μου... :sorry:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, καλή μου φαίνεται, αλλά όπως ίσως φαίνεται κι από το αρχικό μου μήνυμα, δεν καταλαβαίνω τι φταίει. Είμαι κάπως σαν τον Κωνσταντίνου σε μια ταινία του ´60 που έλεγε στον σερβιτόρο του ζαχαροπλαστείου «δεν ξέρω πώς το λένε, εγώ να το φάω θέλω»...

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι και εγω εχω βρεθει στην ιδια θεση να μπαινω σε ενα αλλο αμαξι και να θαυμαζω το ποσο ησυχο ειναι ενω με τα δικα μου εκαστωτε αμαξια να εχω την αισθηση οτι τριζουν και βγαζουν θορυβους!

ακομα και οταν βρισκομαι συνοδηγος στο δικο μου αυτοκινητο το παθαινω και μολις κατσω παλι αριστερα η ησυχια και η ανεση παει περιπατο.

εχω καταλαβει οτι μεγαλο μερος ειναι στο μυαλο και οφειλεται στη στγκεντρωση ειδικα οταν οδηγω μονος μου!ολα τα αυτοκινητα λιγο πολυ τριζουν και αυτο οφειλεται στην καταπληκτικη ποιοτητα της ασφαλτου στην Ελλαδα!προσφατα οδηγησα α3 απο Γερμανια του2008 με 250.000χλμ και η κατασταση του ηταν ανταξια ελληνικου 4ετιασ με 50.000χλμ.....αυτο για να καταλαβεις τις διαφορες στην καταπονηση που δεχεται το αμαξι στους δρομους μας....

καλο ειναι να τσεκαρεις τα επιμερους σημεια της αναρτησης(συνεμπλοκ,βασεις αμορτισερ,μπαλακια,ακρομπαρα κτλ...)

μετα μια μια μορτες και τις ταπετσαριες τους!εγω χτυπαω τις πορτες στην πανω γωνια εκει που κλεινει το τζαμι οταν ειναι ανοιχτες για να δω αν βγαζουν συντονισμους και θορυβους...χτυπα λιγο και τα προσκεφαλα στα καθισματα μπρος και πισω να δεις αν με τη δονηση βγαζουν θορυβους που κατ`επεκταση σημαινει μικρο τζογο στις ραγες των καθισματων εμπρος και στα κουμπωματα στα πισω....

μετα μπορεις να ελεγξεις τα πλαστικα μερη,τη θηκη διπλα απο το χειροφρενο και το τασακι για πιθανα τριξιματα...αν κανεις ολα αυτα θεωρω πως τουλαχιστον θα μπορεις να βρεις τις πηγες των θορυβων και να προσπαθησεις να αντιμετωπισεις το προβλημα...

το πιο σημαντικο ομως ειναι να αποδεχτεις την πραγματικοτητα....τα αμαξια στην Ελλαδα τριζουν!!

Α και σημαντικο.....δυναμωσε το ραδιο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σα να μην έχεις κι άδικο μου φαίνεται, ειδικά αυτό περί συγκέντρωσης όταν οδηγώ μόνος. Παίρνω λίγο κουράγιο έτσι, ευχαριστώ!

Ευχαριστώ και για τις ιδέες, πόρτες, θήκες, κλπ. Αυτός ο αναπτήρας αλήθεια, πρέπει να είναι το πιο φτηνιάρικο σημείο του αυτοκινήτου!

 

Αυτό με το ράδιο το κάνω ήδη, αλλά με μέτρο, θέλω να ακούω και τον έξω κόσμο, μη γίνει και καμιά στραβή...

 

Για την ώρα πάντως θέλω ό,τι λεφτά του χώσω να είναι για τη μείωση της φασαρίας, τι να το κάνω να γίνει τούμπανο από γκάζια/φρένα/φάτσα και λοιπά, κι από μέσα να είναι κουδουνίστρα...

Δε μπορεί, θα το ησυχάσω το άτιμο, κι ας τσουλάει στην Ελλάδα!

 

Να 'σαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τρίζει από την πλαφονιέρα και δεν ξέρω πού να το ψεκάσω ακριβώς για να σταματήσει..Γενικά με τους κατσικόδρομους που έχουμε πώς να μην τρίζει.

 

Αυτό που νοιώθεις εσύ με τα τριξίματα  νοιώθω εγώ με το πώς περνάνε άλλα αυτοκίνητα τις λακούβες και πώς το δικό μου. Το θέλω πιο αθόρυβο, πιο μαλακό...

 

Γερνάμε μου φαίνεται! :sFi_dualpistols:

Link to comment
Share on other sites

...Γερνάμε μου φαίνεται! :sFi_dualpistols:...

 

Με φαντάζομαι που λες στα 80φεύγα μου (αν ζω...) να μπαίνω στην αντιπροσωπεία και να τους ευχαριστώ που επιτέλους το φτιάξανε και ησύχασε το αμάξι, και οι μηχανικοί ανακουφισμένοι να ψιθυρίζουν "επιτέλους ρε, κουφάθηκε ο παππούς, μας έπρηξε τριάντα χρόνια τώρα με τα τριξίματα και τους θορύβους" !!! :sHa_sarcasticlol: 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εμένα τρίζει από την πλαφονιέρα και δεν ξέρω πού να το ψεκάσω ακριβώς για να σταματήσει..Γενικά με τους κατσικόδρομους που έχουμε πώς να μην τρίζει.

 

Αυτό που νοιώθεις εσύ με τα τριξίματα  νοιώθω εγώ με το πώς περνάνε άλλα αυτοκίνητα τις λακούβες και πώς το δικό μου. Το θέλω πιο αθόρυβο, πιο μαλακό...

 

Γερνάμε μου φαίνεται! :sFi_dualpistols:

μπορεις να την βγαλεις και να δεις γιατι τριζει...κατεβαινει πολυ ευκολα...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τρίζει από την πλαφονιέρα και δεν ξέρω πού να το ψεκάσω ακριβώς για να σταματήσει..Γενικά με τους κατσικόδρομους που έχουμε πώς να μην τρίζει.

 

Αυτό που νοιώθεις εσύ με τα τριξίματα  νοιώθω εγώ με το πώς περνάνε άλλα αυτοκίνητα τις λακούβες και πώς το δικό μου. Το θέλω πιο αθόρυβο, πιο μαλακό...

 

Γερνάμε μου φαίνεται! :sFi_dualpistols:

 

Συνήθως τρίζει η κεντρική κονσόλα, στο σημείο επαφής με το πλαστικό του ταμπλό (από πάνω μέχρι κάτω)...ξεκίνα να ψεκάζεις με το ψιλό ¨μακαρόνι¨, που συνήθως έχουν τα σπρέι (ξηρό τεφλόν), μέσα στη συγκεκριμένη χαραμάδα...θυμήσου πριν στεγνώσει, να σκουπίζεις παράλληλα το περίσευμα με ένα πανι.

 

EDIT:  Ή μήπως εννοείς την πλαφονιέρα των φώτων επάνω?   έκανα το ίδιο και σταμάτησε...χρόνια τώρα...

Edited by escape_A3
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ανδρεα παντως εγω δεν καταφερα να το χεησιμοποιησω σωστα το σπρευ τεφλον!

ειδικα στισ τσιμουχες των παραθυρων εριξα αρκετο η τσιμουχα εγινε σαν να εχει πεσει αλευρι....αλλα δεν σταματησε ο θορυβος...

σε ποια αλλα μερη εχεις βαλει;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω που ακριβώς, ποιά τσιμουχα εννοείς....

 

Σαν αλεύρι γίνεται, επειδή δεν σκουπίζεις το περίσσευμα (σημεία που φαίνονται) πριν στεγνώσει (δηλαδή αμέσως).

 

Προσωπικά, μιας και ρωτάς, όπου υπάρχει πλαστικό στην καμπίνα, που έτριζε, το ψέκασα-έπνιξα (αμέσως καθάρισμα περισσεύματος πριν εξατμιστεί και στεγνώσει) και ησύχασα.

 

Στο πλαίσιο του παραθύρου, όπου πηγαίνει και θηλυκώνει το τζαμί και από το οποίο προέρχεται ο γνωστός τριγμος σε όλα τα Α3, έχει 2-3 ειδών διαφορετικού υλικού τσιμούχες.

Ψέκασα ΟΛΗ τη διαδρομή και όλες τις εσοχές-αυλάκια, που έχουν τα λάστιχα, που περιβάλλουν το παράθυρο.

Το συγκεκριμένο το κάνω 2 φορές το χρόνο, όταν και αλλάζουν οι θερμοκρασίες καλοκαίρι-χειμώνας και είναι 5 λεπτά δουλειά.

Χρειάζεται αρκετό ( μη το φοβάσαι 3 χρόνια με ένα μπουκάλι με έβγαλε) ψέκασμα ανά σημείο, επειδή η λειτουργία του ξηρού τεφλον είναι να αφήνει ένα αόρατο μικρό λεπτό φιλμ, αλλά γλιτώνοντας τη γλίτσα-λαδίλα των σπρέι σιλικόνης κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τρίζει η κεντρική κονσόλα, στο σημείο επαφής με το πλαστικό του ταμπλό (από πάνω μέχρι κάτω)...ξεκίνα να ψεκάζεις με το ψιλό ¨μακαρόνι¨, που συνήθως έχουν τα σπρέι (ξηρό τεφλόν), μέσα στη συγκεκριμένη χαραμάδα...θυμήσου πριν στεγνώσει, να σκουπίζεις παράλληλα το περίσευμα με ένα πανι.

 

EDIT:  Ή μήπως εννοείς την πλαφονιέρα των φώτων επάνω?   έκανα το ίδιο και σταμάτησε...χρόνια τώρα...

 

Ναι αδερφέ αυτή των φώτων πάνω στον ουρανό λέω. Θα το παλέψω.

Link to comment
Share on other sites

εκει που θυληκωνει το τζαμι λεω κ εγω!

θα το ξαναπροσπαθησω γτ αν λυθει το προβλημα θα ειμαι χαρουμενος!

το παραθυρο ειναι το μοναδικο σημειο που τριζει αισθητα στο αμαξι μου...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αδερφέ αυτή των φώτων πάνω στον ουρανό λέω. Θα το παλέψω.

δοκιμασε να την βγαλεις φιλε ειναι πολυ ευκολο αν θες οδηγιες πες μου την εβγαλα προσφατα ενω δεν ειχε προβλημα για να την αντικαταστησω με μια που πηρα και εχει ξεχωριστο φωτισμο για οδηγο/συνοδηγο καθως και τις κοκκινες λεντ ψειρουλες που φωτιζουν την κονσολα!

απαραδεκτο παρεπιπτοντως που δεν την ειχε απο το εργοστασιο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αδερφέ αυτή των φώτων πάνω στον ουρανό λέω. Θα το παλέψω.

 

Όπως λέει και ο Παναγιώτης, βγαίνει πανεύκολα...βγάλτη και ψέκασε μπόλικο στις χαραμάδες-εσοχές....είμαι βέβαιος οτι θα σταματήσει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.