Jump to content

Cruise control retrofit


Recommended Posts

Καλημερα.

Μετά από πολύ καιρό χθες βρήκα χρόνο να ασχοληθώ λίγο με το θέμα του cruise control μιας και θέλω πολύ καιρό τώρα αλλά δεν έχω χρόνο.

Ο κωδικός που έχει πάνω το αμάξι είναι 8 po 953 549 k...

Ξέρει κανείς αν υποστηρίζει cruise control;

 

Edit: εδώ :http://audiforum.us/threads/mfsw-and-cruise-control-retro-fit.11687/

Λέει ότι υποστηρίζει...

Edited by Audzig
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Λιάκο...

Παίζει να έχει κανείς κωδικους από τον λεβιέ του cc και από το Κάτω καπάκι τιμονιού που απετειται;

Βρίσκω πάρα πολλά στο ebay και δεν ξέρω αν ταιριάζουν.....

Βασικά οι τιμές παίζουν από 36 έως 200 ευρώ και έχω μπερδευτεί....

Edited by Audzig
Link to comment
Share on other sites

Ας κανω μια προσπάθεια

Μοχλος 8P0953513D 9B9 απο 5/08 ως 5/09

8P0953513F 9B9 απο 6/09 ως 09/13

To 9B9 ειναι το χρώμα που το λεει μαυρο

 

Καπακι 8P0953512A 6PS (και παλι το 6PS είναι το χρωμα μαυρο)

Σε αυτη τη περιπτωση το γραμμα Α κάνει την διαφορα με το Α ειναι το καπακι που έχει το ανοιγμα για τον μοχλο του CC

Link to comment
Share on other sites

Ας κανω μια προσπάθεια

Μοχλος 8P0953513D 9B9 απο 5/08 ως 5/09

8P0953513F 9B9 απο 6/09 ως 09/13

To 9B9 ειναι το χρώμα που το λεει μαυρο

 

Καπακι 8P0953512A 6PS (και παλι το 6PS είναι το χρωμα μαυρο)

Σε αυτη τη περιπτωση το γραμμα Α κάνει την διαφορα με το Α ειναι το καπακι που έχει το ανοιγμα για τον μοχλο του CC

Ευχαριστώ ρε φίλε....

Ξεκινάω την αναζήτηση.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Με Καρέντα έχεις μιλήσει;Εγω που είχα ρωτήσει μου είχαν πει γύρω στα 160€ φαντάζομαι και με μια εκπτωση αν ζητήσεις έστω 10% είναι κόντα σε αυτό που βρήκες και είσαι σίγουρος για τυχόν λάθος αλλαγές και τέτοια.

 

Φιλικά,

Λουκάς

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα ,ας φρεσκάρω το τοπικ με μια ερώτηση , εχω ενα audi A3 8P 1.8TFSI του 2012 ,διαθετει πολυλειτουργικο τιμόνι Sline ,αν αγορασω χειριστηρια CC και το καπακι κατω απο το τιμονι θα μπορεσω να κανω την εγκαταστάση του CC ; η απορια μου ειναι αν διαφερει η εγκατασταση του CC σε Α4 Β8 σε συγκριση με το δικο μου .

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, GeorgeVosk said:

Καλησπέρα ,ας φρεσκάρω το τοπικ με μια ερώτηση , εχω ενα audi A3 8P 1.8TFSI του 2012 ,διαθετει πολυλειτουργικο τιμόνι Sline ,αν αγορασω χειριστηρια CC και το καπακι κατω απο το τιμονι θα μπορεσω να κανω την εγκαταστάση του CC ; η απορια μου ειναι αν διαφερει η εγκατασταση του CC σε Α4 Β8 σε συγκριση με το δικο μου .

Σε μετέφερα εδώ.

Στο μόνο που θα κολλήσεις θα είναι στον κωδικό του εγκεφάλου.

 

Προσωπικά θα σου πρότεινα να περάσεις από αντιπροσωπεία να ρωτήσεις κόστος χωρίς να μπλέξεις να βρεις μόνος σου τα ανταλλακτικά. Αρκετές φορές μπορεί το κόστος που θα σου δώσουν να σε εκπλήξει (ευχάριστα εννοώ :P ).

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μια απλή ενημέρωση για όσα μέλη θελήσουν να βάλουν αργότερα CC σε Α3 με πολυλειτουργικό τιμόνι , πήρα λοιπόν κάποιες τιμές από τις αντιπροσωπίες εδώ στη Μακεδονία , έχουμε και λέμε , ο μοχλός CC με ολα τα παρελκόμενα 110 ευρώ και το πλαστικό κομμάτι κάτω απο το τιμόνι 74 ευρώ..Και για να καταλήξω ,τα εργατικά που μου ζήτησαν οι αντιπροσωπίες ήταν οι εξής ,100 ευρώ η μία και η άλλη 155 ευρώ παρακαλώ ! Τα σχόλια δικά σας !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, GeorgeVosk said:

Μια απλή ενημέρωση για όσα μέλη θελήσουν να βάλουν αργότερα CC σε Α3 με πολυλειτουργικό τιμόνι , πήρα λοιπόν κάποιες τιμές από τις αντιπροσωπίες εδώ στη Μακεδονία , έχουμε και λέμε , ο μοχλός CC με ολα τα παρελκόμενα 110 ευρώ και το πλαστικό κομμάτι κάτω απο το τιμόνι 74 ευρώ..Και για να καταλήξω ,τα εργατικά που μου ζήτησαν οι αντιπροσωπίες ήταν οι εξής ,100 ευρώ η μία και η άλλη 155 ευρώ παρακαλώ ! Τα σχόλια δικά σας !

αν τα είχες πάρει γραπτά, θα έβλεπες ότι μάλλον την 1η φορά, σου έκαναν κάποια έκπτωση στην εργασία ενώ την άλλη όχι.

Οι αντιπροσωπείες είναι πολύ "κλειστά κουτιά".  Ο υπάλληλος δεν έχει δικαίωμα να πειράξει την αρχική (προ έκπτωσης) τιμή

Link to comment
Share on other sites

Τις τιμές αυτές τις πήρα την ίδια μέρα από 2 διαφορετικές αντιπροσωπίες ,εσκεμμένα πήρα και στις 2 για να δω διαφορά στα περαστικά !

Link to comment
Share on other sites

On 10/1/2020 at 8:55 PM, GeorgeVosk said:

Τις τιμές αυτές τις πήρα την ίδια μέρα από 2 διαφορετικές αντιπροσωπίες ,εσκεμμένα πήρα και στις 2 για να δω διαφορά στα περαστικά !

Οι αντιπροσωπείες έχουν fix τιμές σε εργατο-ώρες. Απλά ο ένας σου έκανε έκπτωση, ο άλλος όχι.

Σκέψου ότι οι τιμές αυτές είναι σαν το franchise. Τις αρχικές τιμές δεν έχεις δικαίωμα να τις πειράξεις. Θα πρέπει να περάσεις μόνο πάνω σε αυτήν κάποια έκπτωση πχ λόγω "ειδικού πελάτη" που έχει συμφωνηθεί από πριν (με την audi) για λόγους ευελιξίας (πχ έκπτωση λόγω παλαιότητας του οχήματος? έκπτωση καλής θέλησης γιατί ο πελάτης έρχεται στο μαγαζί ούτως ή άλλως και θες να τον εξυπηρετήσεις? έκπτωση "πάγκου" γιατί ο πελάτης θα το πάρει από εμάς και θα φύγει να το βάλει στο συνεργείο του ή μόνος του? έκπτωση συνεργείου? κτλ)

 

Όταν παίρνεις προσφορά, καλό είναι να την παίρνεις γραπτώς ώστε να ξέρεις και η τιμή πως προκύπτει. Δηλαδή δεν μπορεί να έχουν και οι 2 την ίδια βάση (τιμή εργατοώρας 60€/ώρα, με ίδιες εργατοώρες για την τοποθέτηση - βγαίνει βάση προγράμματος, δεν το επιλέγουν) και να σου δίνουν διαφορετική τελική τιμή. 

 

Είναι σα να πας στο "Γερμανό" να πάρεις το Χ κινητό και να πας μετά σε διπλανό "Γερμανό" και να σου το δίνει άλλη τιμή. Κάτι παράξενο δεν γίνεται? :)

 

ΥΓ: δεν αναφερόμουν υποχρεωτικά στην ίδια αντιπροσωπεία.

ΥΓ2: κατά τη γνώμη μου αυτός που σου έκανε καλύτερη τιμή, για μένα έχει bonus κυρίως γιατί ενδιαφέρθηκε ο υπάλληλος να σου κάνει καλύτερη τιμή (μέσα στα όρια της ευελιξίας του) χωρίς να του το πεις και θέλησε να σε κερδίσει σαν πελάτη και όχι σου δώσει την τυπική χρέωση "να τελειώνουμε, έχουμε και δουλειές".

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα, ξέρει κάποιος εάν ο εγκέφαλος με κωδικό  8P0953549K υποστιριζει χειριστήρια και c.c. και για τα pro f/l και για τα f/l  A3 ?

Επίσης χρειαζόμαστε  ταινία τιμονιού ?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.