Jump to content

Τοποθέτηση θύρας usb


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Εδώ και 2 μήνες περίπου αγόρασα ένα μεταχειρισμένο A3 8p 1.8 tfsi quattro 2009. Ήρθε η ώρα σιγά σιγά να το φέρω στα "μέτρα" μου ξεκινώντας από μικρές αλλαγές που ψάχνομαι. Θα ήθελα λοιπόν να δω αν μπορώ να βάλω υποδοχή για usb stick . Απότι κατάλαβα διαβάζοντας άλλα θέματα έχω το concert 2din. (απάνω το ράδιο στην μέση τα αλάρμ και από κάτω το clima). Δεξιά απτο χειρόφρενο είναι ο αναπτήρας και λίγο πιο πίσω η υποδοχή aux. Σκεφτόμουν λοιπόν 1)αν είναι εφικτή η κατάργηση του aux ώστε να μπεί εκεί το "κουμπί" για usb (αν υπάρχει). 2) στην κονσόλα μπροστά, στην σειρά που είναι τα αλάρμ, δεξιά έχει το συρταράκι για κάρτες (έλεος σε όποιον το σκέφτηκε...μάλλον θα πάω στην diy αλλαγή του σε ποτηροθήκη) και αριστερά από τα αλάρμ δύο κενές θέσεις (+1 το esp). Και σκέφτομαι μήπως υπάρχει κουμπί ώστε να μπει εκεί. Βρήκα κάτι στο ιντερνετ αλλά δεν ξέρω αν γίνεται καταρχάς και δεύτερον αν κάνει αυτό. Έχει κάνει κανείς κάτι παρόμοιο? 

Screenshot_20191210-083951_Facebook.jpg

Screenshot_20191210-083949_Facebook.jpg

Screenshot_20191210-083944_Facebook.jpg

Edited by audidis
Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι μπαινει usb σε αυτο το αυτοκινητο.

το aux δεχεται αναλογικο σημα ηχου ενω το usb ειναι ψηφιακη συσκευη και αποτι ξερω το concert δεν διαβαζει usb.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Αυτό που ανέβασες είναι από Golf 5 ή 6 αν βλέπω καλά... (διόρθωσέ με αν κάνω λάθος)

Επίσης ποιό ηχοσύστημα έχεις?

 

Υπάρχει λύση με usb, ουσιαστικά ξεγελώντας την πηγή του αυτοκινήτου και το βλέπει ως cd changer. Περιορισμός είναι 99 τραγούδια ανά φάκελο και max 99 φάκελοι. Όμως αυτό εξαρτάται και από το module.

 

Και τέλος, αν είναι να πάρεις module για usb στικάκι, γιατί όχι sd κάρτα που είναι πιο φτηνές και πιο μικρές σε όγκο (πες θες να έχεις 2-3 στο αμάξι οπότε πρακτικά τις βάζεις και τις 2 στο τασάκι)? :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω αυτό το ηχοσύστημα . Ποιο ακριβως ειναι θα σε γελάσω. Μπορώ να το δω από κάπου?
Δεν ξέρω από τι αμάξι είναι αυτό που ανέβασα αρχικά. Το είχα βρει σε ιστοσελίδα και το κράτησα σε screenshoot. Δεν με ενδιαφέρει τόσο να το παραγγείλω όσο να πάω σε κατάστημα από κοντά και να εξηγήσω τι θέλω. Πήγα σε έναν αλλά στην αρχή μου είπε δεν γίνεται.  Μετά αφού του έδειξα αυτές τις φώτο μου είπε ότι γίνεται αφού βρω το αντίστοιχο το παραγγείλω εγώ το πάω σε αυτόν και μετά με κάτι άλλο που θα βάλει αυτός  θα γίνει δουλειά αλλά υπολόγισε μου λέει κανένα 200αρι- 250αρι. (πρέπει να εννοούσε αυτό με το ξεγέλασμα που γράφεις από πάνω.) αλλά μου φάνηκαν πολλά τα λεφτά και δεν το συζήτησα παραπάνω. 
Αυτό για το module δεν το κατάλαβα τι είναι. καταρχάς δεν ξέρω τι είναι το module. έψαξα και βρήκα κάτι πλακέτες. Δεν θα με πείραζε αντί για στικάκι να πάω σε sd. Αυτό που θέλω να αποφύγω είναι να γράφω cd συνέχεια.
Σκέφτηκα και τον fm transmitter στον αναπτήρα του αυτοκινήτου 

20200309_201659.jpg

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, ΓΙΑΝΝΗΣ1 said:

Καλησπέρα. Έχω αυτό το ηχοσύστημα . Ποιο ακριβως ειναι θα σε γελάσω. Μπορώ να το δω από κάπου?
Δεν ξέρω από τι αμάξι είναι αυτό που ανέβασα αρχικά. Το είχα βρει σε ιστοσελίδα και το κράτησα σε screenshoot. Δεν με ενδιαφέρει τόσο να το παραγγείλω όσο να πάω σε κατάστημα από κοντά και να εξηγήσω τι θέλω. Πήγα σε έναν αλλά στην αρχή μου είπε δεν γίνεται.  Μετά αφού του έδειξα αυτές τις φώτο μου είπε ότι γίνεται αφού βρω το αντίστοιχο το παραγγείλω εγώ το πάω σε αυτόν και μετά με κάτι άλλο που θα βάλει αυτός  θα γίνει δουλειά αλλά υπολόγισε μου λέει κανένα 200αρι- 250αρι. (πρέπει να εννοούσε αυτό με το ξεγέλασμα που γράφεις από πάνω.) αλλά μου φάνηκαν πολλά τα λεφτά και δεν το συζήτησα παραπάνω. 
Αυτό για το module δεν το κατάλαβα τι είναι. καταρχάς δεν ξέρω τι είναι το module. έψαξα και βρήκα κάτι πλακέτες. Δεν θα με πείραζε αντί για στικάκι να πάω σε sd. Αυτό που θέλω να αποφύγω είναι να γράφω cd συνέχεια.
Σκέφτηκα και τον fm transmitter στον αναπτήρα του αυτοκινήτου 

20200309_201659.jpg

Κάνε ένα googlάρισμα για usb adapter Audi A3 8p, εχει διάφορα με USB, SD, AUX, Bluetooth απο 30 εως 70 ευρω αγορά, π.χ (Yatour),

υπολόγισε και 20-30 ευρω τοποθέτηση. Υπάρχουν και βίντεο εγκατάστασης στο You Tube, εάν πιάνουν τα χέρια σου....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά εύχομαι σε όλους με υγεία πάντα.  Σήμερα παρέλαβα απο το ταχυδρομείο το yatour, το οποίο και αγόρασα από έναν έμπορο στην Γερμανία (μέσω Ebay),  αλλά δυστυχώς δεν κατόρθωσα να το συνδέσω.  Αποτι βλέπω δεν ταιριάζει το βύσμα του αντάπτορα στην πηγή μου .  Παραθέτω και φωτο που έβγαλα για να σας βοηθήσω, να καταλάβετε τι εννοώ, μήπως και μπορέσετε να με συμβουλεύσετε τί να κάνω.  Αποτι είδα ,μετά από έρευνα που έκανα , υπάρχει ένα καλώδιο-αντάπτορας, που ενδεχομένως να τον χρειάζεται το δικο μου concert για να συνδεθεί με το yatour. 63dae12597ef2da698364ac5fe770d37.jpge9be6908967a8715cc274057917632a5.jpg6ea63b991d8abbee37a514a8bd8e4575.jpg49bdd4b510086237f3bf209b96221eb6.jpg9a549c63f55ce7e98e92ccc5021c47b8.jpg3b4d549ba4a6a8e5c00ce407eab08b04.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.