Jump to content

A3 cabrio (2009) retrofit θερμαινομενα / αεριζομενα καθισματα με θερμανση στο σβερκο


Ouroboros

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους,

Μετα τον Βολο (βλεποντας το ποσο δυνατη παρεα μπορουμε να γινουμε) επιθυμω να ζητησω την βοηθεια σας για ενα αξεσουαρ που πιστευω οτι θα αλλαξει πολυ την χρηση του αυτοκινητου. Ειμαι κατοχος ενος A3 cabrio του 2009 και θελω να αλλαξω τα μπροστινα καθισματα με τα θερμαινομενα/αεριζομενα του Α5 cabrio 2009/2013. Δεν γνωριζω εαν το δικο μου εχει αναμονες. Αυτο που με προβληματιζει ειναι οι διαστασεις των καθισματων του Α5. Υπαρχει καποιος τροπος να μπορεσω να το μαθω? Οσο αφορα για την καλωδιωση νομιζω οτι ειναι μονοδρομος να μιλησω με τα παιδια στην deletronics. Απο οτι εχω δει μπορουν να κανουν παπαδες. Ευχαριστώ εκ των προτερων και περιμενω την επομενη μας εκδρομη.

climate controlled confort seats with head room heating .jpg

Link to comment
Share on other sites

On 11/22/2022 at 3:44 PM, Ouroboros said:

Καλησπερα σε ολους,

Μετα τον Βολο (βλεποντας το ποσο δυνατη παρεα μπορουμε να γινουμε) επιθυμω να ζητησω την βοηθεια σας για ενα αξεσουαρ που πιστευω οτι θα αλλαξει πολυ την χρηση του αυτοκινητου. Ειμαι κατοχος ενος A3 cabrio του 2009 και θελω να αλλαξω τα μπροστινα καθισματα με τα θερμαινομενα/αεριζομενα του Α5 cabrio 2009/2013. Δεν γνωριζω εαν το δικο μου εχει αναμονες. Αυτο που με προβληματιζει ειναι οι διαστασεις των καθισματων του Α5. Υπαρχει καποιος τροπος να μπορεσω να το μαθω? Οσο αφορα για την καλωδιωση νομιζω οτι ειναι μονοδρομος να μιλησω με τα παιδια στην deletronics. Απο οτι εχω δει μπορουν να κανουν παπαδες. Ευχαριστώ εκ των προτερων και περιμενω την επομενη μας εκδρομη.

climate controlled confort seats with head room heating .jpg

Καλημέρα! Δεν ξέρω αν μπορείς να βάλεις αεριζόμενα καθίσματα, επειδή ο αερισμός προϋποθέτει και κάποιες υποδοχές αέρα που το δικό σου σασί δεν έχει. Βέβαια τίποτα δεν είναι ανέφικτο. Σημασία έχει να υπάρχει διάθεση για την πληρωμή του απαραίτητου κόστους καθώς και η διάθεση του επαγγελματία να ασχοληθεί.

Κατά διαστήματα έχω δει "τρελά" projects. Πιστεύω πως δεν είναι ανέφικτο.

 

Για τη θέρμανση των καθισμάτων στο cabrio Α3 8Ρ ξέρω ότι το χειριστήριο είναι στο climatronic. (δεν υπάρχει επιλογή για "ψύξη" οπότε δεν υπάρχει σχετική υποδοχή).

Αντίθετα στο Α5 γίνεται από κουμπιά στην πόρτα αν θυμάμαι καλά και άρα ο έλεγχος γίνεται μέσω can-bus. Που θα τα βάλεις αυτά τα κουμπιά άραγε?? Έχεις σκεφτεί?

 

 

ΥΓ: πιστεύω πως ότι το ηλεκτρολογικό κομμάτι είναι το πιο εύκολο κομμάτι του project σου. (που δεν είναι εύκολο να παντρέψεις 2 συστήματα που δεν ήταν φτιαγμένα να δουλέψουν εξαρχής μαζί)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καβουρα, σε ευχαριστώ πολυ για την απαντηση (πολυ σωστη η παρατηρηση και μαλλον η επιλογη των καθισματων ειναι λαθος). Η πιο συμβατη επιλογη θα ηταν να βρω καθισματα θερμαινομενα με το βελτιστο να εχουν αυτο το συστημα που βγαζει αερα στον σβερκο). Ειμαστε πολυ πισω σε αυτη την χωρα στα mods και δεν υπαρχουν πολλες επιλογες για να μπορεσει καποιος να ψαχτει με ασφαλεια (χωρις να δωσει ενα σκασμο χρηματα σε πειραματα).

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Ouroboros said:

Καβουρα, σε ευχαριστώ πολυ για την απαντηση (πολυ σωστη η παρατηρηση και μαλλον η επιλογη των καθισματων ειναι λαθος). Η πιο συμβατη επιλογη θα ηταν να βρω καθισματα θερμαινομενα με το βελτιστο να εχουν αυτο το συστημα που βγαζει αερα στον σβερκο). Ειμαστε πολυ πισω σε αυτη την χωρα στα mods και δεν υπαρχουν πολλες επιλογες για να μπορεσει καποιος να ψαχτει με ασφαλεια (χωρις να δωσει ενα σκασμο χρηματα σε πειραματα).

Κι όμως θα εκπλαγείς αν σου πω πως προσωπικά γνωρίζω 5 άτομα που έκαναν αεριζόμενα τα καθίσματά τους τα τελευταία 3 χρόνια (που έγιναν και της μόδας τα καθίσματα με αυτό το extra)

 

Μπορείς να βρεις κάθισμα αεριζόμενο (όχι κλιματιζόμενο - δες ΥΓ2) από άλλο μοντέλο (πχ Α5 που είναι αεριζόμενοι) και να προσαρμώσεις τον έλεγχό του με custom κουμπιά (για παράδειγμα) ή να πάρεις ανεμιστήρες retrofit από ebay-aliexpress και να τους προσαρμώσεις στο σκελετό του καθίσματός σου και πάλι να προσαρμώσεις τον έλεγχο σε custom κουμπιά.

 

Custom κουμπιά γιατί δεν έβγαινε clima που να έχει πλήκτρα για να δίνει εντολή για τον αερισμό τους καθίσματος (όπως στο Α4-Α5-Α6-Q7) ώστε να δείχνει και oem λύση...

 

 

ΥΓ: αν το κάθισμα είναι δερμάτινο, θα πρέπει να αλλάξεις και το κάτω μέρος και την πλάτη του καθίσματος (όχι τα πλαϊνά) ώστε να είναι διάτρητο το δέρμα και να περνάει ο αέρας που "σπρώχνουν" τα ανεμιστηράκια του καθίσματος.

ΥΓ2: αεριζόμενο κάθισμα σημαίνει πως φέρνει με ανεμιστήρα τον αέρα που κυκλοφορεί στην καμπίνα και τον φυσάει στην πλάτη σου. Κλιματιζόμενο κάθισμα σημαίνει πως φέρνει και κρύο αέρα ("κλέβοντας" αέρα από τους αεραγωγούς του κλιματισμού).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολυ για την αμεση απαντηση αλλα πιο πολυ ευχαριστώ που μοιραστηκες την γνωση στο θεμα. Σιγουρα θα υπαρχουν ανθρωποι με μεγαλυτερο παθος και αγαπη απο εμενα για την μαρκα καθως και με μεγαλυτερη οικονομικη δυνατοτητα. Στο ολο προτζεκτ ενα δεν γνωριζω (γιατι καθισματα εχει το ebay πολλα) οι διαστασεις της βασης ειναι ιδιες? Δηλαδη οι βασεις απο τα καθισματα του νεου Α3 η του Α5 ταιριαζουν σε ενα παλαιοτερο μοντελο?

Link to comment
Share on other sites

On 10/3/2023 at 5:33 PM, Ouroboros said:

Eυχαριστώ πολυ για την αμεση απαντηση αλλα πιο πολυ ευχαριστώ που μοιραστηκες την γνωση στο θεμα. Σιγουρα θα υπαρχουν ανθρωποι με μεγαλυτερο παθος και αγαπη απο εμενα για την μαρκα καθως και με μεγαλυτερη οικονομικη δυνατοτητα. Στο ολο προτζεκτ ενα δεν γνωριζω (γιατι καθισματα εχει το ebay πολλα) οι διαστασεις της βασης ειναι ιδιες? Δηλαδη οι βασεις απο τα καθισματα του νεου Α3 η του Α5 ταιριαζουν σε ενα παλαιοτερο μοντελο?

Δεν γνωρίζω δυστυχώς για το Α3, γιατί δεν χρειάστηκε ποτέ να το ψάξω.

Αφού μένεις Αθήνα, θες να κάνεις μία συζήτηση με τον delectronics που ίσως έχει αναλάβει τέτοια projects και σίγουρα θα μπορεί να σε καθοδηγήσει ή ακόμα και να στα βάλει (τα καθίσματα)?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι ειναι μονοδρομος, θα μιλησω μαζι του και θα ενημερωσω για την εξελιξη. Ειναι κριμα ενα ανοικτο αυτοκινητο να μην μπορει να απολαβει την χρηστικοτητα των εν λογω αξεσουαρ (ειμαι σιγουρος οτι θα το κανει πιο ολοκληρωμενο και ικανο για οδηγηση τις περισσοτερες ημερεσ του χρονου ανεξαρτητου θερμοκρασιας).

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ouroboros said:

Πιστευω οτι ειναι μονοδρομος, θα μιλησω μαζι του και θα ενημερωσω για την εξελιξη. Ειναι κριμα ενα ανοικτο αυτοκινητο να μην μπορει να απολαβει την χρηστικοτητα των εν λογω αξεσουαρ (ειμαι σιγουρος οτι θα το κανει πιο ολοκληρωμενο και ικανο για οδηγηση τις περισσοτερες ημερεσ του χρονου ανεξαρτητου θερμοκρασιας).

 

 

δοκίμασε να βάλεις και αντιστάσεις για να γίνουν και θερμαινόμενα (αν δεν έχεις ήδη). Βοηθάει πολύ το χειμώνα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.